Vezetékek falon kívül vezetése/rögzítése - mi lenne a legjobb megoldás?

Indította roydevergo, 2022. augusztus 04., 18:27:31 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Sztrogoff

Konkrétan milyen számításokra gondolsz? Melyeket a párral előbb kérdező végez majd el?

nyaki

Konkrétan feszültségesés, melegedési és szigetelésvizsgálat, ami amúgy is kötelező. Ha ő maga el tudja végezni, akkor miért ne? Ha meg nem tudja, akkor bízzon meg egy olyan embert, akinek van hozzá jogosítványa. ...az MT használhatósági kérdésének szempontjából ez egy külön témakör.

pkajos

Kedves NYAKI kolléga!
Ezt írod: "Eme szabvány értelmében a felhasználóra van bízva a kábelre jellemző környezeti, szigetelési és hőmérsékleti biztonsági szint tartása, ezért gondoltam úgy tovább, hogy..."

Ez a vezeték kültéren NEM használható. Az is oda van írva, hogy mikor hogyan, mire használható.
Javaslom, hogy sem kivitelezőként, sem felülvizsgálóként senki ne azon elmélkedjen, hogy rá van bízva, és mert úgy érzi.... mehet a dolog.

Nem szakembereknek (vagy olyan aki nem az, csak azt gondolja magáról) a különféle kábelek/köpenyes vezetékek "szigetelések" 300..500..750V...1 kV,  vagy az IP védettségek "érzésre" is jó lesz.

Egy "hozzáértő" regisztrált szerelő - amúgy kifejezetten trehány módon is-  YSLY 300/500V vezetőt szerelt méretlen vezetőként. Megemlítettem neki, hogy cserélje ki 1kV-os vezetőre..  Az érve persze alapos és kifejezetten "szakszerű" volt..
1., rengeteg épületet megszerelt már így, jó az
2., Az Eon átvette tőle.. (aki legtöbb esetben meg sem nézi, vagy hasonlóan gőze nincs az előírásokról)

Milyen nyilatkozatot ad a szabványosságról, a létesítésről egy ilyen "kivitelező"..  Ha egyáltalán csinálnának Első felülvizsgálatot mit írna a felülvizsgáló? Az "átvevő" a "hozzáértő" mit mond erre?

Csak mellékesen jegyzem meg, hogy a méretlen fővezeték a "felhasználó" tulajdonában van, miért is kell átverni ha nem ért hozzá.. De látható ebből is - mindannyian látunk ilyen "szakikat" is - eléggé elkopott az ismeretük, pedig 30-40 éve szerelnek.  Vagy éppen ezért, ha nem járnak utána..   

nyaki

Kedves pkajos!
Igen, a felhasználóra van bízva, hiszen minden újonnan létesített villamos berendezésre kötelező az első felülvizsgálat, ahol is igazolni kell a szabványosságot vagy azzal legalább azonos mértéket, így az ő felelősségévé válik az általa választott megoldás igazolása és ha mindenben megfelel, akkor semmi akadálya az alkalmazásának.
Az MT esetében van olyan alkalmazási helyzet, ahol minden zokszó nélkül igazolható a megfelelő biztonsági szint.
Való igaz, hogy önállóan kültéren nem használható, de az nincs leírva eme szabványban, hogy kiegészítő védelem alkalmazásával sem lehetne használni, ráadásul minden ami le van írva "csupán" ajánlás és nem kötelező, mint ahogyan egyetlen szabvány alkalmazása sem kötelező.
A méretlen szakaszon a regszerelők kézikönyve, de még az MSZ 447:2019 is, a szigetelt vezetők vagy köpenyes vezetékek névleges feszültségét legalább 450/750 V-ra egyértelműen kötelezővé teszi, és csupán a síneket a földtől és egymástól való elszigetelése esetén kötelező tartani a min. 1 kV-os szintet, míg a mért szakaszon használható vezetékekre nincs kötelezően előírt feszültségszint, ami annyit tesz, hogy akár a 300/500 V-os vezeték is használható.

Sztrogoff

Idézetet írta: nyaki Dátum 2022. augusztus 09., 17:38:42 DÉLUTÁN
Konkrétan feszültségesés, melegedési és szigetelésvizsgálat.
Miért ezek?

Nézd, belekapaszkodtál az ajánlás kifejezésbe, de az általános gondolkodáson kívül, hogy mi is a szabvány, s amely megválaszolása a kötelező szót vagy az ajánlott szót tulajdonképpen egyenértékűvé teszi, azért van a szabványban több olvasnivaló:
...és azokról a korlátozásokról, amelyek az élet, az épületek és a javak biztonsága érdekében szükségesek. Továbbá elfogadható megbízhatósággal megadja a kábelek várható élettartamát az alkalmazásuknak megfelelően...
...az ajánlottól eltérő alkalmazás csökkentheti a biztonságot...
...ha a kábelt az ajánlott felhasználástól eltérő használatra szánják, ajánlott a kábel gyártójával konzultálni.

És ha a gyártó a kábelbund melletti címkén megadja, hogy eszerint a szabvány szerint éljen a kábel, akkor vajon jó-e ebbe beleszállni?

Egyébként ez nem új dolog, ennek elődje már több, mint 20 éve ugyanezt fogalmazta meg, az MSZ HD 516 S2:1999

pkajos

"Visszanéztem" az akkori észrevételemet....
Nem 1kV-ost kértem (csak akkor írtam én is a sín esetében való elvárásokról, ez zavart meg) .. hanem  450/750V -os kábelt, mert  300/500V-ossal szerelt.

Szóval a lényeg, nem jól csinálta, de "jól" érvelt.. a "szakember".

nyaki

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2022. augusztus 09., 18:51:07 DÉLUTÁN
Idézetet írta: nyaki Dátum 2022. augusztus 09., 17:38:42 DÉLUTÁN
Konkrétan feszültségesés, melegedési és szigetelésvizsgálat.
Miért ezek?

...csupán azért, mert a hurokimpedancia és az átfolyó áram mért vagy számított értékével mindhárom jellemző összefügg, és mivel ezen 3 jellemző határozza meg, hogy alkalmazott fektetési módszer teljesíti-e a választott vezetékre vonatkoztatott határértékeket.

roydevergo

Idézetet írta: pkajos Dátum 2022. augusztus 09., 18:52:41 DÉLUTÁN
"Visszanéztem" az akkori észrevételemet....
Nem 1kV-ost kértem (csak akkor írtam én is a sín esetében való elvárásokról, ez zavart meg) .. hanem  450/750V -os kábelt, mert  300/500V-ossal szerelt.

Szóval a lényeg, nem jól csinálta, de "jól" érvelt.. a "szakember".

Köszönöm a választ! Tehát akkor választás szempontjából jobb lenne az 5 db 6-os MKH ( H07V-K) vezeték, Mü II-es UV álló csőben vízálló toldókkal és vízálló végekkel?