kábelcsatornákba berakható erek száma

Indította adidaszdk, 2019. szeptember 15., 20:30:24 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

adidaszdk

Sziasztok,

adott egy panellakás ahol korábban a vízszintes gerincágakként kábelcsatornák voltak felszerelve és ezekben alumínium vezetékeket futottak. Korábban 4-5 áramkör volt és 16A-os rendszer. Az elektromos hálózatot teljesen fel szeretnénk újítani, mindenhova réz 1,5-ös vagy annál nagyobb MCu vezetékeket rakni. Meg is vásároltam mindent hozzá és el is kezdtem összeszerelni egyik villamosmérnök ismerősömmel. Az lenne a kérdésem, hogy az elosztótól 10 áramkör indulna ki, ebből 5-5 jobbra és balra. Külső xbs 40*16-os kábelcsatornába szeretném rakni az MCu vezetékeket (külön-külön az ereket, mert így férnek be). Be lehet-e rakni azonos kábelcsatornában 5 db áramkört (vagyis 5*3 MCu vezetéket közvetlen egymás mellé)? A villanyszerelő boltban azt mondták, hogy simán berakhatom, viszont interneten olvastam olyanokat is, hogy egy kábelcsatornában nem futhat több áramkör, mert ez esetben kevésbé terhelhető az adott kábel. Szerintetek berakhatom így? (szeretném elkerülni a vésést és az se lenne jó ha sok kábelcsatorna futna egymás alatt az előszobában és a közlekedőben)

Fecó

Szabványi tiltás nincs rá hogy ne lehessen berakni. De valóban, az alapterhelhetőségre jönnek szorzószámok több együtt vezetett áramkör esetében. Például hiába 1 fázisú rendszer esetében egy áramkör alapterhelhetősége 17,5 Amper, viszont 5 egymás mellé húzott áramkörnél már ezt szorozni kell ha minden igaz 0,6-al, így viszont már csak 10,5 Amper. De más a terhelhetőség 3 fázisú rendszerben, és egyéb tényezők (pl. hőmérséklet) is beleszólhat a képletbe. Csak érdekességként pl. az MBCU kábel alapterhelhetősége ugyanezen szerelési megoldással csak 16,5 Amper, erre jön a szorzó...

adidaszdk

Köszi a választ:)
Ezek szerint 10A nál nagyobb biztit nem is rakhatok az 1,5ös rezekre? Ez így nekem elég kevésnek tűnik... Munkahelyemen műanyag kábelcsatornában 20 db  1,5ös mbcu fut, mindegyiket 16A-es biszti védi.

És am mi okból van ez a szabály? Kapacitiv, induktív dolgokra gyanakszom vagy hőtermelésre, de szerintem ezek 1,5ös kabeleknél és max 13A-nél elhanyagolhatók (persze lehet tévedek) ... És ha egymás melletti kábelcsatornában van az miért jobb? Nem inkább úgy lenne helyénvaló ez a szorzótényező h az 5 áramkörre összesen jutó max áramerősség 0.6tal szorzandó? Mert egyszerre max 2,5öt tudok kimaxolni az 5 áramkörből. 32A ral nem lehet 2nél többra rányomni 13A t. Szóval olyan soha nincs h 5 áramkör egyszerre megy csúcsértékeken.


Fecó

Jah, felőlem is nyugodtan, akár 25 A-t is. Én csak azt írtam le hogy a jelenlegi helyzetben milyen szabványossági követelményeknek kellene megfeleljen a berendezés. Ennek csupán az a lényege, ha így szereled meg a lakást és valami baj történik, akkor nyugodt és tiszta lelkiismerettel vagy, hogy eleget tettél a biztonsági szintet előíró szabványi követelményeknek. A megoldás a külön csatorna és 1,5 vezeték, vagy az egy csatorna és 2,5 vezeték lehet. De nyilván a munka befejezéseként úgy is érkezik egy felülvizsgáló, aki a 40/2017 (XII./4.) NGM rendeletben foglaltak szerint elvégzi az üzembe helyezés előtti első felülvizsgálatot :)

adidaszdk

Rendben, köszi megint a választ :)
Elhiszem h ez a szabvány és tényleg köszi h ezt leírtad. Lehet berakok még egy kábelcsatonrát felülre. Am ha most lenne egy kábelcsatornában és 13A es biztit hagynék 2őn hárman pedig 10A eset gondolod h baj lenne?

adidaszdk

Baj alatt most a szigetelés leolvadását, elektromos tüzet értem. Ellenőr nem hiszem h az otthoni lakást átnézi

S/K

Idézetet írta: adidaszdk Dátum 2019. szeptember 18., 23:03:05 DÉLUTÁN

Ellenőr nem hiszem h az otthoni lakást átnézi

Üdv!
Nem hit kérdése. Rendelet írja elő elvégzését. Rendelet betartása meg kötelező.
Amúgy meg a szakképzet szerelő aki végzi a munkát tudja és csak úgy adja át a szerelést. ;D ;D ;D