Falban futó vezeték javítása.(Megfúrt vezeték.)

Indította Mek-elek, 2018. február 07., 16:52:45 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Mek-elek

Üdv.

Sikerült a konyha szekrény felszerelése közben egy kicsit megfúrni a falban lévő vezetéket. Nem szakadt el a vezeték, de a szigetelés folyamatossága megszakadt. Későbbiekben ne legyen belőle probléma, milyen mód van arra hogy kijavítsam? Elsősorban olyan megoldásra gondolok ami nem jár falbontással, de tűzvédelmi és egyéb biztonsági szempontoknak megfeleljen. Előre is köszönöm a segítséget.

nova

Egy képet esetleg fel tudsz tölteni, amelyen látható a sérülés?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Simon Endre

A fal (vakolat) bontás semmiképp nem kerülhető el, de ehhez ha nincs túl mélyen a sérülés (szigeteléshiány !!!!!) legalább 5-8 cm bontás kell. Amennyiben MMfal vezeték sérült  a külső szürke réteget le kell bontani a sérül rész előtt-után legalább 1-1 cm hosszban. Csövezett szerelésnél a csövet a kikapart hosszban hosszában és kétodalon félátmérőíg szikével felnyitni és a sérül vezetéket felülre igazítani. A javító mővelethez FBS vagy valódi SZILOPLASZT kell, ezek erősen ecetszagúak én csak ezeket javaslom. Az  "öntőformához" a szigetelést befogadó szívószál szükséges ezt  a rendelkezésre álló hosszban levágjuk és hosszában felhasítva a tömítőmasszával a kívánatos helyen feltölve a sérült szakaszra illeszteni. Az ecet eltávozásáíg (4-5 perc) gemkapoccsal fogpiszkálóval, gyufaszállal a szívószálat nyitva tartani, amíg a polimerizáció nem indul meg. A nyított védőcsövet visszazárni vagy az MMfal vezetéket levakolni csak másnap ellenőrzőtt állapotban javaslom. A szilkonkaucsuk helyett melegragasztó (Gluefix) is használható, ahhoz viszont szilikongumi "öntőforma" kell.

sámli


Simon Endre

A felvetésnél taglalt tűzveszély és  "egyéb bíztonsági szempontok" nyilván nem gyengeáramű vezetékre utalt.

sámli

A felvetés alapján én is ezt feltételeztem, de mivel gyengeáram témába írta, megerősítést, pontosítást vártam tőle.

Mek-elek

Sajnos képet nem tudok feltenni a sérült vezetékről. Az igazság az hogy sajna nem az én lakásomba sikerült ezt össze hoznom.
A fúrt lyuk átmérője 10mm volt, tehát egy 10mm-es fúróhegy sértette meg a vezeték szigetelését. Kb 2-3 cm mély a lyuk. Vezető csövet nem láttam a lyukban. Vakolt tégla falról van szó egyébként. Viszont 2 db vezeték eret ért a fúróhegy. Én is arra gondoltam hogy esetleg erre a célra megfelelhet a szilikon pasztával való javítás. Csak én nem vagyok szakember és ezért kérdeztem meg először. Ez a megoldás megfelelő lehet? Fog szigetelni rendesen a sziloplaszt? Nem fog áthúzni rajta az áram? Az egyik vezeték a fázis volt (sajnos), azt fázisceruzával megnéztem. Ha megfelelő ez a javítási mód Ön szerint is, akkor mennyi ideig ajánlott a feszültség mentesítés hogy megkössön rendesen a sziloplaszt? Válaszát előre is köszönöm.

Fecó

Meg kell keresni azt a két dobozt, ami között elfúrtad a vezetéket, és ezen a szakaszon megpróbálni a sérült vezetéket kihúzni, újat behúzni, dobozoknál megkötni normálisan. Így nem kell szétvésni a sérülés helyét.  A csövön lévő lyukat megpróbálhatod szilóval "javítani" de vezeték szigetelésének helyreállításához nem ajánlanám.

Simon Endre

FBS-t amióta létezik Európában azóta használom még víz alatti kábelek javításához és toldásához is (búvárszivattyúkhoz) nyilvánvalóan volt ennek kapcsán "visszacsatolás" és természetesen szigetelésvizsgálat is. A vízal att működő és közvetlen vízhűtésü buvárszivattyúk tekercselésén max 0.2 mm-es szilikonguni szigetelés van. ennek meghibásodását csak oktalan barmolás kockáztatja. Többet a Bondex honlapján  találsz.