Vezeték színjelölése

Indította sanyika, 2010. augusztus 02., 17:04:25 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

sanyika

Üdvözletem:
kérdésem a következõ lenne: a vezérlõ vezetékeknek, elosztó, vezézlõ szekrényekben
jelzõlámpák, mágneskapcsolók stb.mûködtetésere használt vezetékek úgy 230 mint 12-24V tekintetében van-e valamilyen szabványos színjelölése?

nova

Szia!


Én úgy tudom, hogy a szín jelölés tekintetében a védõvezetõ színe, nulla vezetõ színe van megszabva. Az egyenáramú vezetékek tekintetében általában a piros és kék vezetõt szokták preferálni. De szerintem ami a leglényegesebb az a vezetékek végén elhelyezett számozás (jelölés), ami a egyértelmûen meghatározza a vezetékek végpontjait a kapcsolási rajz alapján. Ami az adott kapcsolószekrényhez tartozik.

De nagyon sok esetben a kapcsoló szekrényekben vezérlések bekötéséhez számozott erû jelzõ vezetékeket használnak, ahol a rajz alapján a vezeték sorszámozása dönti el az adott vezetõ szálnak a funkcióját.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Elosztó szekrényekben érvényes volt korábban az MSZ 1600 - 1 szabvány 7.5 fejezetének a vezetékek színére vonatkozó elõírás.

A fázis vezetõk színe általánosságban fekete, de alkalmazzuk adott esetben a barna színû vezetéket is meghatározott funkcióra.
A nulla vezetõ színe a világoskék.
A védõvezetõ színe zöld/sárga, régebbi hálózatoknál a piros szín is elfogadható.

Az erõsáramú hálózatoknál a gyakorlatban is ezt alkalmazzuk, ez látható a kész elosztó szekrényekben és a hálózat vezetékeinél. A szekrények sorkapcsainál  egyértelmûen már a sorkapcsoknál a színezés megtalálható, továbbá a vezetékek azonosításainak is meg kell lennie. A szekrényen belül is a különbözõ feszültség értékû hálózatok is elkülönülnek.

Valószínû, hogy a MSZ 2364, illetve MSZ HD 2364 szabvány is foglalkozik vele.
A vezetékek és kábelerek szigetélésének színei is meg vannak határozva.

zsozsó

MSZ-EN 60446 szabvány foglalkozik a vezetékek színjelölésével. Legalábbis én így tudom.
Ebben a szabványban a AC rendszerekre
L1 - fekete
L2 - barna
L3 - szürke
Nulla -  kék
PE - zöld-sárga

DC jelölésére ebben a szabványban nincsen elfogadott jelölés meghatározva. Sem "+" és a "-"  számára.

Papa

Üdvözlök mindenkit!

A vezeték színjelölésével, ha jól emlékszem az MSZ EN 60204 foglalkozik.

A fázisvezetõk színe fekete, a nullavezetõ világoskék, a védõvezetõ zöld/sárga.
A váltakozóáramú vezérlõ vezetékek színe piros.
Az egyenáramú vezérlés vezeték színe sötétkék.
Az idegen feszültség vezeték színe narancssárga.
Ha jól emlékszem!

Tisztelettel: Papa

Novill

Szerintem az MSZ EN 60204 szabvány nem a vezetékek színjelölésérõl szól, hanem a gépi berendezések biztonságával foglalkozik.

nyaki

Üdv Mesterek!
Komoly dilemmában vagyok, ugyanis felkértek egy lakóépület ÉVÉ mérésére és elsõ neki futásra több hibát találtam, de ami a legnagyobb dilemmámat okozza, az egy pincehelyiségben elhelyezett fém elosztószekrény, amelyben szinte minden vezeték kék színû! Hurokellenállás és egyéb jellemzõket tekintve nincs probléma, de sajnos anyagilag és erõforrásilag ennek átszerelése megoldhatatlan. A másik gondom, hogy ennek az épületnek a tetõtéri szintjét irodának akarja a tulajdonos kiadni egy cég részére, sõt a gázórát is visszafogják kötni, ugyanis elõtte a a TIGÁZ leszerelte fizetéselmaradás címén és tulajdonképpen a kérésükre kell elvégezni a mérést. Nincs felszerelve ÁVK sem az épületben sehol és ezért annak a kiépítése is rám marad. Továbbmenve, minden kismegszakító 16AC. A gerincet 2,5-essel indították, de a leágazások már csak 1,5-esek. Tudtommal, már csak 10A-rel lehet lebiztosítani a jelenlegi szabvány szerint a végpontokat 1,5-ös vezetékcsatlakozás esetén. Az épület kb. 12 éve épült.
Mit tehetek annak érdekében, hogy a megfelelõ minõsítést kiadhassam, az amúgy mûszakilag megfelelõ épületre, a felhozott "vádak" ellenére úgy, hogy a tulajdonos ne kapjon infarktust a számok hallatán?
Köszönöm segítõ tanácsotokat!

nova

Hát ha komoly hiányosságok vannak és te ennek ellenére kiadod a megfelelõ minõsítést utána téged kaszálhatnak el. Szerintem az a legtisztább ha készítesz egy hibalistát az ügyfélnek, ha esetleg te is meg tudod csinálni a szükséges javításokat akkor akár munkád is lehet belõle. A javítások elvégzése után végzed el a jegyzõkönyvet.

Idézetet írta: nyakipincehelyiségben elhelyezett fém elosztószekrény, amelyben szinte minden vezeték kék színû

A fázisvezetõk színe is kék?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

nyaki

Igen, kék!
Nem is tudom, hogy vállaljam-e el, mert persze pénz az semmire nincs. Nem is értem hogyan akarja ezt a munkát elvégeztetni.
A TIGÁZ-nak egyáltalán most milyen jegyzõkönyv kell, mert régen nem kért komplett ÉVÉ mérést?

Novill

Úgy gondolom a TIGÁZNAK, csak a gázfogyasztó (Kazán, bojler, stb.) által érintett villamos fogyasztókról, illetve az érintett épületgépészeti EPH ellenõrzésrõl van jóga bekérni a szükséges bizonylatokat. Vagyis ilyenkor illik a mérõhelynél a házi elosztónál ellenõrizni, hogy van-e védõföldelés és ennek a földelési ellenállás értékét meg mérni. Az ide becsatlakozó EPH vezeték ellenõrzését is ellenõrizni kell. Meg kell állapítani a kialakított érintésvédelmi módot és annak a szakszerûségét is. Ez az épület kiinduló pontjának az ellenõrzése. Mert ha a kiinduló pont nem megfelelõ, akkor már a többi nem lehet megfelelõ. A kiinduló pont ellenõrzése után kerülhet sor a gázkészülék és az azzal kapcsolatos villamos rész ( dugaszoló aljzat, stb.) és az épületgépészeti EPH vizuális és mûszeres ellenõrzésére. A régi hálózat ellenõrzése a létesítéskor érvényben lévõ szabvány szerint történik. A kismegszakító vezetékvédõ "B" legyen. A 2,5mm2-es vezetékrõl 1,5mm2-re való leágazás nem megfelelõ. Valószínû rossz iskolába járt aki létesítette! Ma már valóban a 1,5mm2-es Cu vezetéket max 13 A biztosítjuk.
A felülvizsgálat az egy felelõsség teljes jogi következményekkel járó munka. Ezért csak olyankor célszerû kiadni a bizonylatot amikor minden rendben van. Nem minden a pénz, jobb nyugodtan aludni.