Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Felülvizsgálók klubja => A témát indította: sanyika Dátum 2010. augusztus 02., 17:04:25 DÉLUTÁN

Cím: Vezeték színjelölése
Írta: sanyika Dátum 2010. augusztus 02., 17:04:25 DÉLUTÁN
Üdvözletem:
kérdésem a következõ lenne: a vezérlõ vezetékeknek, elosztó, vezézlõ szekrényekben
jelzõlámpák, mágneskapcsolók stb.mûködtetésere használt vezetékek úgy 230 mint 12-24V tekintetében van-e valamilyen szabványos színjelölése?
Cím: Re:vezeték színjelölése
Írta: nova Dátum 2010. augusztus 04., 17:01:09 DÉLUTÁN
Szia!


Én úgy tudom, hogy a szín jelölés tekintetében a védõvezetõ színe, nulla vezetõ színe van megszabva. Az egyenáramú vezetékek tekintetében általában a piros és kék vezetõt szokták preferálni. De szerintem ami a leglényegesebb az a vezetékek végén elhelyezett számozás (jelölés), ami a egyértelmûen meghatározza a vezetékek végpontjait a kapcsolási rajz alapján. Ami az adott kapcsolószekrényhez tartozik.

De nagyon sok esetben a kapcsoló szekrényekben vezérlések bekötéséhez számozott erû jelzõ vezetékeket használnak, ahol a rajz alapján a vezeték sorszámozása dönti el az adott vezetõ szálnak a funkcióját.
Cím: Re:vezeték színjelölése
Írta: Novill Dátum 2010. augusztus 05., 13:06:56 DÉLUTÁN
Elosztó szekrényekben érvényes volt korábban az MSZ 1600 - 1 szabvány 7.5 fejezetének a vezetékek színére vonatkozó elõírás.

A fázis vezetõk színe általánosságban fekete, de alkalmazzuk adott esetben a barna színû vezetéket is meghatározott funkcióra.
A nulla vezetõ színe a világoskék.
A védõvezetõ színe zöld/sárga, régebbi hálózatoknál a piros szín is elfogadható.

Az erõsáramú hálózatoknál a gyakorlatban is ezt alkalmazzuk, ez látható a kész elosztó szekrényekben és a hálózat vezetékeinél. A szekrények sorkapcsainál  egyértelmûen már a sorkapcsoknál a színezés megtalálható, továbbá a vezetékek azonosításainak is meg kell lennie. A szekrényen belül is a különbözõ feszültség értékû hálózatok is elkülönülnek.

Valószínû, hogy a MSZ 2364, illetve MSZ HD 2364 szabvány is foglalkozik vele.
A vezetékek és kábelerek szigetélésének színei is meg vannak határozva.
Cím: Re:vezeték színjelölése
Írta: zsozsó Dátum 2010. december 07., 10:01:52 DÉLELŐTT
MSZ-EN 60446 szabvány foglalkozik a vezetékek színjelölésével. Legalábbis én így tudom.
Ebben a szabványban a AC rendszerekre
L1 - fekete
L2 - barna
L3 - szürke
Nulla -  kék
PE - zöld-sárga

DC jelölésére ebben a szabványban nincsen elfogadott jelölés meghatározva. Sem "+" és a "-"  számára.
Cím: Vezeték színjelölése
Írta: Papa Dátum 2010. december 22., 17:54:09 DÉLUTÁN
Üdvözlök mindenkit!

A vezeték színjelölésével, ha jól emlékszem az MSZ EN 60204 foglalkozik.

A fázisvezetõk színe fekete, a nullavezetõ világoskék, a védõvezetõ zöld/sárga.
A váltakozóáramú vezérlõ vezetékek színe piros.
Az egyenáramú vezérlés vezeték színe sötétkék.
Az idegen feszültség vezeték színe narancssárga.
Ha jól emlékszem!

Tisztelettel: Papa
Cím: Re:vezeték színjelölése
Írta: Novill Dátum 2010. december 22., 19:31:45 DÉLUTÁN
Szerintem az MSZ EN 60204 szabvány nem a vezetékek színjelölésérõl szól, hanem a gépi berendezések biztonságával foglalkozik.
Cím: Re:vezeték színjelölése
Írta: nyaki Dátum 2012. március 19., 15:03:26 DÉLUTÁN
Üdv Mesterek!
Komoly dilemmában vagyok, ugyanis felkértek egy lakóépület ÉVÉ mérésére és elsõ neki futásra több hibát találtam, de ami a legnagyobb dilemmámat okozza, az egy pincehelyiségben elhelyezett fém elosztószekrény, amelyben szinte minden vezeték kék színû! Hurokellenállás és egyéb jellemzõket tekintve nincs probléma, de sajnos anyagilag és erõforrásilag ennek átszerelése megoldhatatlan. A másik gondom, hogy ennek az épületnek a tetõtéri szintjét irodának akarja a tulajdonos kiadni egy cég részére, sõt a gázórát is visszafogják kötni, ugyanis elõtte a a TIGÁZ leszerelte fizetéselmaradás címén és tulajdonképpen a kérésükre kell elvégezni a mérést. Nincs felszerelve ÁVK sem az épületben sehol és ezért annak a kiépítése is rám marad. Továbbmenve, minden kismegszakító 16AC. A gerincet 2,5-essel indították, de a leágazások már csak 1,5-esek. Tudtommal, már csak 10A-rel lehet lebiztosítani a jelenlegi szabvány szerint a végpontokat 1,5-ös vezetékcsatlakozás esetén. Az épület kb. 12 éve épült.
Mit tehetek annak érdekében, hogy a megfelelõ minõsítést kiadhassam, az amúgy mûszakilag megfelelõ épületre, a felhozott "vádak" ellenére úgy, hogy a tulajdonos ne kapjon infarktust a számok hallatán?
Köszönöm segítõ tanácsotokat!
Cím: Re:vezeték színjelölése
Írta: nova Dátum 2012. március 19., 15:46:16 DÉLUTÁN
Hát ha komoly hiányosságok vannak és te ennek ellenére kiadod a megfelelõ minõsítést utána téged kaszálhatnak el. Szerintem az a legtisztább ha készítesz egy hibalistát az ügyfélnek, ha esetleg te is meg tudod csinálni a szükséges javításokat akkor akár munkád is lehet belõle. A javítások elvégzése után végzed el a jegyzõkönyvet.

Idézetet írta: nyakipincehelyiségben elhelyezett fém elosztószekrény, amelyben szinte minden vezeték kék színû

A fázisvezetõk színe is kék?
Cím: Re:vezeték színjelölése
Írta: nyaki Dátum 2012. március 19., 15:59:23 DÉLUTÁN
Igen, kék!
Nem is tudom, hogy vállaljam-e el, mert persze pénz az semmire nincs. Nem is értem hogyan akarja ezt a munkát elvégeztetni.
A TIGÁZ-nak egyáltalán most milyen jegyzõkönyv kell, mert régen nem kért komplett ÉVÉ mérést?
Cím: Re:vezeték színjelölése
Írta: Novill Dátum 2012. március 19., 19:26:19 DÉLUTÁN
Úgy gondolom a TIGÁZNAK, csak a gázfogyasztó (Kazán, bojler, stb.) által érintett villamos fogyasztókról, illetve az érintett épületgépészeti EPH ellenõrzésrõl van jóga bekérni a szükséges bizonylatokat. Vagyis ilyenkor illik a mérõhelynél a házi elosztónál ellenõrizni, hogy van-e védõföldelés és ennek a földelési ellenállás értékét meg mérni. Az ide becsatlakozó EPH vezeték ellenõrzését is ellenõrizni kell. Meg kell állapítani a kialakított érintésvédelmi módot és annak a szakszerûségét is. Ez az épület kiinduló pontjának az ellenõrzése. Mert ha a kiinduló pont nem megfelelõ, akkor már a többi nem lehet megfelelõ. A kiinduló pont ellenõrzése után kerülhet sor a gázkészülék és az azzal kapcsolatos villamos rész ( dugaszoló aljzat, stb.) és az épületgépészeti EPH vizuális és mûszeres ellenõrzésére. A régi hálózat ellenõrzése a létesítéskor érvényben lévõ szabvány szerint történik. A kismegszakító vezetékvédõ "B" legyen. A 2,5mm2-es vezetékrõl 1,5mm2-re való leágazás nem megfelelõ. Valószínû rossz iskolába járt aki létesítette! Ma már valóban a 1,5mm2-es Cu vezetéket max 13 A biztosítjuk.
A felülvizsgálat az egy felelõsség teljes jogi következményekkel járó munka. Ezért csak olyankor célszerû kiadni a bizonylatot amikor minden rendben van. Nem minden a pénz, jobb nyugodtan aludni.
Cím: Re:vezeték színjelölése
Írta: JUVILL Dátum 2012. március 19., 20:27:51 DÉLUTÁN

A TIGÁZ csak az EPH-ról kér "jegyzõkönyvet". Erre van egy formanyomtatványuk.
(igaz elavult, és nem követi az új szabványokat, hacsak azóta nincs újabb nekik)
Ezt kell kérni a tulajdonosnak, kiállítani a felülvizsgálónak, majd beadni részükre.
E nélkül nem teszik fel a mérõt.
Az EPH-ra figyelni kel, már írtam korábban is, a mérõ fölötti bejövõ- és elmenõ csövet is össze kell kötni!
Novill már leírta a felülvizsgálatot.
Cím: Re:vezeték színjelölése
Írta: nyaki Dátum 2012. március 21., 22:09:59 DÉLUTÁN
Üdv!
A fenti megállapításokkal maximálisan egyetértek és én is így tudtam, csak mivel már régen volt gázbekötéssel egybekötött munkám és mivel a szolgáltatók olyan gyakran módosítják az igényeiket, mit ahogy én az alsógatyámat cserélem ;) , így ezért kérdeztem rá pl. a Tigázra.
A többi felvetésemmel, a kék vezetékekkel kapcsolatban, másnak esetleg véleménye, tanácsa?
Köszi
Cím: Re:vezeték színjelölése
Írta: JUVILL Dátum 2012. március 21., 22:20:14 DÉLUTÁN

Véleményt mondok, tanácsot adni ebben a témában nehéz.
Ez a szerelés nem szabványos. Ezzel újat nem mondok. A gyakorlatomban volt már hasonló, sajnos igen sok.
Valaha azt írtuk a minõsítõ iratba, és mások által készítettben is olvastam már ilyet, hogy a felújításig, a fázisvezetõk végeit a csatlakozásoknál jelöljék meg fekete színû szigetelõ szalaggal, a védõvezetõket zöld/sárgával. A jelöletlen kék vezeték az egyértelmûen nullavezetõ.
Ez egy sziszi-fuszi munka.
Mindig az a dilemma, hogy egyáltalán mikor lesz felújítás?
Cím: Re:vezeték színjelölése
Írta: nova Dátum 2012. március 22., 09:03:59 DÉLELŐTT
A kék színû vezetékek használata fázis vezetõknek eléggé érdekes eset, szerintem ennek a javítását mindenképpen érdemes lenne az ügyfélnek elvégeztetni.
Cím: Re:vezeték színjelölése
Írta: nyaki Dátum 2012. március 23., 09:17:40 DÉLELŐTT
Idézetet írta: nova Dátum 2012. március 22., 09:03:59 DÉLELŐTT
A kék színû vezetékek használata fázis vezetõknek eléggé érdekes eset, szerintem ennek a javítását mindenképpen érdemes lenne az ügyfélnek elvégeztetni.

Hali!
Könnyû azt mondani...!
Nem lesz átalakítás, ez olyan biztos, mint ahogy most ezt a szösszenetet írom. De kell a papír! Az EPH-jegyzõkönyvet kiadhatom így a gázszolgáltatónak, vagy abba is tegyek valamiféle, eme színhibára utaló megjegyzést, vagy ez nem befolyásolja azt?
Cím: Re:vezeték színjelölése
Írta: nova Dátum 2012. március 23., 12:13:33 DÉLUTÁN
Értem én azt hogy az piszkos anyagiak miatt nehéz a kérdés. Viszont nem mindent kell elvállalni, ha az ügyfélnek nem éri meg (esetleg nincsen pénze), akkor nem biztos, hogy neked nyugodt szívvel kellene kiállítanod a jegyzõkönyvet, ha te is szabálytalannak véled.
Cím: Re:vezeték színjelölése
Írta: JUVILL Dátum 2012. március 23., 17:40:56 DÉLUTÁN

Hogy kiadhatod-e az EPH jegyzõkönyvet?
Ha minden vezeték kék színû - itt és most a fázisvezetõ is - szerinted van arra garancia, hogy egy késõbbi szerelésnél csak védõvezetõ, vagy EPH vezetõ lesz rákötve a fémtestekre?
Mivel azt írtad, hogy nincs pénz javításra, és felújításra.
Vagy úgy gondolod, hogy tudod vállalni a felelõsséget a jövõt illetõen akkor is, ha nem szabványos a szerelés?
Cím: Re:vezeték színjelölése
Írta: krisz1986 Dátum 2012. március 23., 20:56:09 DÉLUTÁN
Hát elég nagy fejetlenség lehet ott. Minden vezeték kék szinü. Én egy esetemre emlékszem ott zöldsárga volt minden. De a Juvill által javasolt szigszalagos megoldás sokat lendítene a dolgon. És ha már szigetelõszalagozol akkor készíthetsz rajzot is,hogy mások ne szivjanak mint most te.
Cím: Re:vezeték színjelölése
Írta: JUVILL Dátum 2012. március 23., 21:10:17 DÉLUTÁN

Rajzot készíthet. Egyvonalast. Ezen be tudod jelölni, hány fázis, milyen a keresztmetszet. De a kék színû vezetéktömeg akkor is marad.
Cím: Re:vezeték színjelölése
Írta: nova Dátum 2012. március 24., 18:31:09 DÉLUTÁN
Hát azért egy mûködõ kapcsolószekrényrõl utólag készíteni kapcsolási rajzott nem egy egyszerû mûvelet. A szigetelõszalagos jelöléssel is az a baj, hogy a szigetelõszalag egy idõ után lejön és a vezetékek csak a végein vannak jelölve.
Cím: Re:vezeték színjelölése
Írta: JUVILL Dátum 2012. március 24., 18:44:52 DÉLUTÁN

Idézetet írta: nova Dátum 2012. március 24., 18:31:09 DÉLUTÁN
Hát azért egy mûködõ kapcsolószekrényrõl utólag készíteni kapcsolási rajzott nem egy egyszerû mûvelet. A szigetelõszalagos jelöléssel is az a baj, hogy a szigetelõszalag egy idõ után lejön és a vezetékek csak a végein vannak jelölve.

Nem egyszerû, fõleg ha áttekinthetetlen. Ez sajnos minden napos probléma az erõsáramú berendezések felülvizsgálata alkalmával. Áramkörök beazonosítása lekapcsolgatásokkal.
Nem jó a vezeték végek színjelölése, mert nem idõtálló. Ez is igaz. Be lehet tekerni az egészet is.:)
Az elõzõekbõl megítélve itt a legnagyobb probléma, hogy nem akarnak pénzt fordítani a szabványos szerelésre. Lehet mással is jelölni,de minden csak ideiglenes. Például zsugorcsõvel. De ez mind csak barkácsolás, nem szabványos szerelés.
Cím: Re:vezeték színjelölése
Írta: Novill Dátum 2012. március 24., 18:52:49 DÉLUTÁN
Ma voltam egy lakásnál a mérõhelyet felülvizsgálni. Egy régi fa dobozos mérõhelynél a házi elosztó (FKA tábla) kismegszakítóihoz felülrõl volt bekötve a mért fõvezeték, és alulra zöld/ sárga vezetékkel volt bekötve az az elmenõ fázisvezetékek. A PE sínre kék színû vezetékek voltak kötve. Viszont a nulla vezetõ színe szabványos kék színû volt. Ilyenkor elgondolkozom, hogy aki szerelte vajon szakképzett villanyszerelõ volt. Természetesen fi relé nem volt beépítve.
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: krisz1986 Dátum 2012. március 24., 19:51:27 DÉLUTÁN
Vegytollhoz mit szóltok?
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: JUVILL Dátum 2012. március 24., 20:00:23 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Glatz Krisztián Dátum 2012. március 24., 19:51:27 DÉLUTÁN
Vegytollhoz mit szóltok?
Bocsáss meg, de azt, hogy azzal még nem változik meg a vezetékek színe.
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: nova Dátum 2012. március 24., 20:41:34 DÉLUTÁN
Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. március 24., 20:00:23 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Glatz Krisztián Dátum 2012. március 24., 19:51:27 DÉLUTÁN
Vegytollhoz mit szóltok?
Bocsáss meg, de azt, hogy azzal még nem változik meg a vezetékek színe.

Hát zsugorcsõvel is eléggé macerás bevonni hosszabb kábel darabokat, na de filccel beszínezni az sem lehet egyszerû.  ;D
Ilyenkor általában a felújítás lenne a megfelelõ megoldás, de gondolom anyagi okok miatt nem lesz. :(
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: nyaki Dátum 2012. március 29., 22:49:06 DÉLUTÁN
Köszönöm mindenkinek az ötletelést, de meg kell hogy mondjam nem jutottam elõrébb semmit, sõt... ugyanis közöltem a tulajjal az aggályaimat és erre azt ígérte, hogy a héten visszaszól a papír ügyében.
Szerintetek?
Elsõre is kifogjátok találni! A munka úgy érzem ugrott. >:(
Sajnos ebbõl mostanság egyre több van, az utóbbi 3 hónapban 4-bõl 2 és én kezdem elveszíteni hitemet a szakma szépségeiben, pedig tudom, hogy eddig sem volt egy nagy was ist das a mennyiség.
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: nova Dátum 2012. március 30., 13:46:42 DÉLUTÁN
Sajnos mindig lesznek páran olyanok akik láthatatlanban bevállalják a minõsítõ iratok kiadását. Akik így csinálják azokkal nem tudsz versenyezni, árban sem.
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. március 31., 22:29:30 DÉLUTÁN
Ja, oszt meg majd mennek a kóterba és megismerik Edmond Dantes (Monte Cristo) életét... ;D
Komolyan mondom, egy "falból" megcsinált ÉV minõsítés quasi egyfajta bûnrészesség emberölésben!
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: Novill Dátum 2012. április 01., 08:09:44 DÉLELŐTT
És ami szomorú , hogy nem ritka a minösitõ iratok ily módon való kiadása. De ugyanez elmondható a regisztrált villanyszerelõk esetében is , hogy látatlanul adnak ki papírokat a mérõhely felülvizsgálatáról. A nagyobb társasházak fõvezeték felújítása során nem visznek védõvezetõt a lakásokba. Vannak bátor emberek, és sokan vagyunk akik viszont ezeket nem merik megtenni.
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: nyaki Dátum 2012. április 01., 22:09:07 DÉLUTÁN
Na, erre mondják, hogy "Bátraké a szerencse!".  ;) Ja, a vakmerõké meg a következménye is.
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: Rönó Dátum 2012. április 03., 13:03:37 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Pontos szabványszámot tudnátok írni miszerint az 1,5-ös vezetéket csak max. 13 Amperra lehet biztosítani? Ja, és gondolom akkor a kábelekkel is ugyan ez a helyzet. (Pl 3x1,5)
Elõre is köszi!
Üdv: Tóth Attila
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: Fecó Dátum 2012. április 03., 15:13:18 DÉLUTÁN
Szia!

Egy másik témakörben már "kiveséztük" a keresztmetszettel kapcsolatos dolgokat, de ismétlés gyanánt: MSZ 2364-523:2002 a hatályos (2014-ig), de már angol nyelven elérhetõ (juppijé) az MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány, ami részletesen taglalja a kérdést. Ilyen sajnos nincs hogy "az 1,5-ös vezetéket csak max. 13 Amperra lehet biztosítani" mert a szabvány táblázatok tömkelegével, különbözõ K tényezõk felhasználásával, mérlegelve a körülményeket, hõmérsékletet, nyomvonalat stb. ad egy megfelelõ keresztmetszetet. Gyakorlati síkon általában igaz az állítás, de a pontos értéket a szabvány adja.
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: JUVILL Dátum 2012. április 03., 21:32:52 DÉLUTÁN

De akkor mennyivel is lehet biztosítani? Miért is csak 13 A-rel?
Volt egy "öreg" MSZ 14550/1-79 szabvány. Abban meg volt határozva sok minden.
Pl. A - B - C terhelhetõségi csoport.
Ez a szabvány a legrosszabb esetben ("A" terhelhetõségi csoport), az alumínium 1,5 mm2-es vezeték megengedhetõ legnagyobb biztosítóját 10 A-ben, az 1,5 mm2-es réz vezeték megengedhetõ maximális biztosítóját 16 A-ben állapította meg.
Gondolom, mióta európai szabvány van, ezek a vezetékek még nem égtek szét a túlterheléstõl, és nem lett mindenhol a biztosító 13 A-ra cserélve.
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: Fecó Dátum 2012. április 04., 17:40:52 DÉLUTÁN
Nézzétek át, itt kibeszéltük: Helyes keresztmetszet választása - Villanyszerelõ Szakmai Fórum (http://villanyszerelo.forum.hu/index.php?topic=313.0)
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: ELEKTOR-KALANDOR Dátum 2012. április 09., 16:30:19 DÉLUTÁN
nyaki  azMSZ HD60364-5-51   514.3 részlelesen leírja a színjelöléseket  nincs filctoll szigszalag és .............egyéb + oldás  a kék színt egyébként engedélyezi fázisvezetõként használni ha nincs nulla vezetõ és jól átlátható és nem okoz zavart.
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: Novill Dátum 2012. április 09., 16:38:08 DÉLUTÁN
Ez akkor is ez egy agyrém, ha így van! Kék szín fázis vezetõként?
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: ELEKTOR-KALANDOR Dátum 2012. április 09., 16:42:30 DÉLUTÁN
Igen  de hát látod, Novill neked megvan a szabvány?
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: Novill Dátum 2012. április 09., 17:54:45 DÉLUTÁN
Igen meg van. Idézve az MSZ HD 60364-5-51:2007 szabványból egy az egyben:
,,514.3.Z4. A kék színû vezetõ használata egyes esetekben
Egyes esetekben. Feltéve, hogy az nem okoz zavart és ott nincs nulla vezetõ. a kék vezetõ használható fázisvezetõként vagy védõvezetõ kivételével bármilyen más célra is.
MEGJEGYZÉS: Ilyen eset lehet pl. az áramkör egy részében a kapcsoló- és a fogyasztókészülék között. ,,
Gondolom erre a pontra gondoltál?
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: Fecó Dátum 2012. április 10., 20:09:33 DÉLUTÁN
Gyakorlatban is láttam hasonlót, ELMÜ területen, kandeláberes közvilágításnál, 16-os és 25-ös osztott-nullás kábel, kék-sárga-piros szigetelt erek, és csupasz osztott nullavezetõ. Mondjuk az igazsághoz hozzátartozik, hogy az osztott nullák gyorsan elkorrodálódtak a burkolathibák és kutyulivizelet miatt, így párhuzamosan volt fogva a szigetelt kék érrel, és csupán 2 fázis volt, a piros és sárga ér.
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: JUVILL Dátum 2012. április 10., 21:03:42 DÉLUTÁN

A TRIUNETRÁL kábelek erei általában így voltak jelölve. Az összefogott csupasz erekbõl volt a PEN vezetõ kialakítva. A "színes erek" mind fázisvezetõk voltak.
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: Novill Dátum 2012. június 05., 20:36:19 DÉLUTÁN
A PEN vezetõ színjelölése az MSZ HD 60364-5-51:2010 szabvány szerint:
Ha azok szigeteltek, a következõ  módszerek egyikével kell megjelölni.
- zöld-sárga színnel a vezetõk teljes hosszába és a csatlakozó kapcsoknál kiegészítõ világoskék színnel,
- világoskék színnel  a vezetõk teljes hosszában és a csatlakozó kapcsoknál kiegészítõ zöld-sárga színnel jelölve.

Mennyire ismert ez vajon a villanyszerelõk körében? Kinek mi a véleménye errõl?
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: ELEKTOR-KALANDOR Dátum 2012. június 05., 21:04:43 DÉLUTÁN
          SZIA  NOVILL !

Elõzõ válaszomban én már megírtam .A múltkor  felülvizsgálatkor találkoztam elosztószekrénybe kettõ zöldsárga érkezett egyik a földelés másik a nulla . Na de a zöldsárgát  csak és kizárólag földelés céljára lehet használni !Kb 30 évig megfelelõ volt ,most nem.
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: Laca83 Dátum 2012. június 05., 21:06:45 DÉLUTÁN
Üdv! Régi mûanyag szigetelésû   kábeleknél, elosztókban a 3.fázist kék színnel jelölték.Ez még ma is megvan bizonyos üzemekben,társasházakban,stb. Egyébként én a szigetelõszalagos megoldást választanám,van a Cimco-nak  "Szigetelõszalag"-szett terméke ami L1,L2,L3 N feliratokkal van ellátva.Így már kevésbé "gusztustalan" a vezetékezés.
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: ELEKTOR-KALANDOR Dátum 2012. június 05., 21:13:44 DÉLUTÁN
Laca pár válasszal elõrébb a kék színt kiveséztük.
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: JUVILL Dátum 2012. június 05., 21:34:16 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Novill Dátum 2012. június 05., 20:36:19 DÉLUTÁN
A PEN vezetõ színjelölése az MSZ HD 60364-5-51:2010 szabvány szerint:
Ha azok szigeteltek, a következõ  módszerek egyikével kell megjelölni.
- zöld-sárga színnel a vezetõk teljes hosszába és a csatlakozó kapcsoknál kiegészítõ világoskék színnel,
- világoskék színnel  a vezetõk teljes hosszában és a csatlakozó kapcsoknál kiegészítõ zöld-sárga színnel jelölve.

Mennyire ismert ez vajon a villanyszerelõk körében? Kinek mi a véleménye errõl?
Míg nem volt MSZ HD 60364 szabványsorozat, addig is volt villanyszerelés Magyarországon is, és voltak normális, szigorú szabványok is.
Ha jól emlékszem, ezt a régi MSZ 1600-as szabványsorozat is megengedte.
(Máskor is írtam már itt - tudom ez sem tetszik mindenkinek - de sok esetben az európai, átvett szabványok elõírásai gyengébbek, nem teljesen egyértelmûek, a hatályon kívül helyezett Magyar Szabványokhoz képest.)
Ez a jelölési módszer ismert, és a fórumon itt, vagy egy másik témában volt errõl szó.
Lehet találkozni ilyen jelölésekkel a gyakorlatban, sok helyen.
Minõsítõ iratokban is van olyan megjegyzés, hogy a felújításig, a vezetékek végeit szabványos színekkel kell jelölni.
Sajnos nem nagyon alkalmazzák a villanyszerelõk, nekem ez a tapasztalatom az EBF-bõl kiindulva.
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: ELEKTOR-KALANDOR Dátum 2012. június 05., 21:45:09 DÉLUTÁN
Igazad van JUVILL, tõlünk még nem vettek át semmit.
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: JUVILL Dátum 2012. június 05., 22:01:12 DÉLUTÁN

De vettek át dolgokat, de ezeket úgy adják elõ, mintha õk találták volna ki.
Ez az ami nem nagyon tetszik.
Nem ide tartozik de megjegyzem - NOVILL is írta itt már - hogy Horváth professzor ezért
"áll távolabb a villámvédelemtõl", mert az egészet õ dolgozta ki, a legjobb villámvédelmi szabványsorozatunk volt általa, most az MSZ EN 62305 európai szabvány úgy jön hozzánk, mint ha más alkotta volna az alapjait.
Bocsánat, hogy ebben a fejezetben írtam a véleményem.
Nova majd beilleszti a megfelelõ helyre.:)
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: Novill Dátum 2012. június 05., 22:52:15 DÉLUTÁN
Úgy gondolom, hogy nem mindenki fogja jó darabig követni a szabvány elõírásainak az említett pontjait. Marad régi bevált gyakorlat.
Cím: Re:Vezeték színjelölése
Írta: Sztrogoff Dátum 2022. december 30., 11:32:44 DÉLELŐTT
Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. június 05., 21:34:16 DÉLUTÁN

Míg nem volt MSZ HD 60364 szabványsorozat, addig is volt villanyszerelés Magyarországon is, és voltak normális, szigorú szabványok is.
Ha jól emlékszem, ezt a régi MSZ 1600-as szabványsorozat is megengedte.
Régen volt ez már, de tán érdemes helyretenni.
Az MSZ 1600-ban nem volt még szó PEN-ről, mivel az -1-es lapot 1981-ben módosították utoljára, a PEN kifejezést meg 1986-ban vezette be az országba az MSZ 172-1. Abban viszont szó esett a PEN színezésről, a következőképpen: "a szigetelt PEN-vezető szigetelésének színjelölése az MSZ 1600 szerint a nullavezető vagy a védővezetõ jelölésére megengedett szín (kék vagy zöld/sárga);
Időrendben a következő előírás az MSZ 2364-510:1995, a mostani HD nagypapája, abban volt először az amit Novill írt itt feljebb, a teljes hosszában ez vagy az, és a csatlakozásoknál az vagy ez. Ez az előírás gyakorlatilag ma is változatlanul érvényes (a HD 2010-es kiadása és két módosítás idején).