Vezeték keresztmetszetek biztosítása

Indította Novill, 2011. december 30., 18:50:53 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Azon eseteket értettem az előzőekben, amikor a hálózatban van szerelve, nem pedig a készülék becsatlakozási eseteket. Jellemzően lehet néha találkozni olyan esetekkel amikor a 4-es vagy 2,5-es vezetékre kötnek 1,5 -es vezetéket. vagy amikor csak  a nulla vezetőt  viszik,5-essel és erre kötnek 1,5-es vezetéket.

nyaki

Én inkább a végponti keresztmetszetre fókuszálnék elsősorban, mert az határozza meg a kezdeti biztosítás nagyságát. Ha egy 2,5mm2-es vezetővel kezd, de a végpont csak max. 1,5mm2-es, akkor az nyilvánvaló, hogy nem biztosíthatja 16A-re, csak max. 13A-re.

komjo

Üdv mindenkinek!

Kérdésem a következő lenne: adott egy 3x4mm2 -es MBCu vezeték, kb. 15 méter hosszan, a falba vakolva (nem tudom, hogy szabályos -e, anno a társasházat kivitelező cég villanyaszerelői csinálták meg így). "B25, vagy inkább "C20 -as kismegszakítót javasoltok a szóban forgó vezeték védelmére? Elektrotechnikai technikus vagyok, véleményem, és számításaim szerint megfelelne ilyen hosszon feszültségesésre és melegedésre a vezeték akár 30 Amperes áramerősség mellett is (tehát akkor a "B25" -ös kismegszakító még éppen beleférne a kb. 1,2 x "névleges áram" kioldással számolva), de azért szeretném kikérni a Ti véleményeteket is ezzel kapcsolatosan.

NagyPS


komjo

Huzamosabb ideig is kibírná a 25A -es kismegszakítóra jellemző megengedett, kioldást még nem okozó maximális terhelést? Ez kb. 28-29A. Mert papíron az egy dolog, hogy igen, de a gyakorlat azért az egy kicsit más. :)

Gyurmaúr(fi-relé)

Jól kapizsgálsz, egyenes összefüggés van a vezetékhossz és a megnövekvő ellenállás miatti megengedhető termikus Amperterhelés mértéke közt, magyarán ugyanazon  +metszetű vezeték/kábel terhelt ere(i) különböző hosszak esetén egyre csökkenő termikus áramerősséggel terhelhetőek! 15m-nyi 3X4mm2-es MBCu nyugodtan terhelhető a B25A-es kismegszakító által deltaT idő alatt átengedett >25A-nyi áramerősséggel. Ez a vezetékhossz még a C25A-es kismegszakító hasonló jellemzőit is elviseli. Mellékeltem egy PDF-et, ahol bőséges infó van a kábelek/vezetékek lelkivilágával kapcsolatban...

komjo

Átnéztem az anyagot, nagyon hasznos.  :) Ezeket a terhelhetőségi táblázatokat  általában milyen nyomvonalhossznál szokás alkalmazni?

Gyurmaúr(fi-relé)

Ami azt illeti, ez nem nyomvonalhossz, hanem bizonytalanság vs biztosra menés kérdése,de egyfajta ökölszabály, hogy 20m nyomvonalhossz felett már érdemes számolgatni. 8)

komjo


Tiito

Sziasztok!
Erősáramú berendezés szerelő végzetséggel, mehetek elektronikus vagyonvédelmi rendszerszerelő okj tanfolyamra?