Telek kábelezés

Indította Padavan, 2013. augusztus 30., 20:27:24 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Padavan

Okés , rendben  ;) Viszont  ;)azt még szeretném tudni , hogy akkor a 4 ér ami végül is 3 fázis vezető és egy PEN vezető, és mivel földelő szondát leszúrni , hogy később valószinűleg amúgy is fel kellene szedni hogy tudnék még ideiglenesen is nullát és védőt külön kialakitani? Mert lent a szekrénynél a villanyszerelő mester a fázist felküldi majd a kuckóhoz, de a PEN , PEN marad?

Gyurmaúr(fi-relé)

Semmi gáz, szét kell bontani -ahogy említettem- az óra(ák, azért a többes, mert ha egyszer kérsz 3 fázist 24h-s formátumban, akkor ingyér kaphatsz ugyanannyit, ugyanannyi Amperrel vezéreltben is! Ezen feltétlen gondolkodj el, mert jól jöhet az még, pl egy frankó 150 Lityi villanybojler esetén, melyet a nyári hónapokban szolárvízzel is táplálhatsz, tehát akár hónapokon át nem csengetsz a melegvízért! Igaz, ebben az esetben 2 mért kábeled lesz, de abból elég, ha az egyik 5 eres, a másik -mondjuk a vezérelt- lehet 4 eres is, úgyis egy közös főelosztóba érkezik mindkettő, tehát a PE szempontból irreleváns, hogy a vezérelt kábel nem visz PE-t.) L:kép! előtt a beérkező PEN-t PE, N-re, hiszen az órákba már N-t kell vinni! Meghát amernnyiben berakatsz -én feltétlen ajánlom, főként amennyiben 4 csigás, csupasz szabadvezetékes az utcai hálózat- "B"-s túlfeszvédelmi unitot (a vaterán,expresszen, stb egészen biztosan találhatsz TN-C rendszerre való "B"-s jószágot. Én pl az OBO MC-B 50 típust 12 rugóért vettem zsírújonnan a haveromnak. Ez a bótba olyan 80-90 rugó magasságában tanyáz!!! Ami a "C"-t illeti, kb 15-20 rugóért azt is találhatsz a fentebbi siteokon és azt is melegen ajánlom, sőt azt ajánlom csak igazán!),akkor ugye kell az az OBO 1801-es fő EPH sín, melybe -mivel a házad messze lesz a mérőtől- nem tudod bekötni pl a vízcsövet (ha az fém), bár amennyiben a mérőhöz közel halad, akkor igen, viszont a föld alatt olyan módon kell bekötni, hogy utána az EPH csőbilincs vízhatlan legyen, azaz ne érhessen közvetlenűl a nedves földhöz.

Padavan

Köszi, de akkor még pontosítsuk egy kicsit. Bocsi, ha kicsit érthetetlen vagyok. Egyébként a villanyszekrénynél történt dolgokat, azt a regisztrált villanyszerelő végzi, szóval azzal a résszel egyenlőre nem is igazán foglalkoznék. Szóval ő fogja kiásni azt a részt és ő is állitja majd fel, és köt rá EON szerelővel, engem igazából már csak az érdekel ami a házikónál van. Vagyis a beérkező 4 ér, de akkor, hogy szét tudjam választani, mindenképp üssem le a főldelő szondát? mert akkor ezek szerint az óránál a villanyszerelő mester már szétválasztja, és a házhoz már úgy megy fel, hogy PE és N?

nyaki

Üdv!
Ha a mester szétválasztja nem szükséges újabbat leütni, de mivel az ördög sohasem alszik, így azt javaslom, hogy a maximális biztonság miatt is, egyáltalán nem árt.

Padavan

ha esetleg ő választja szét, útólag én beletudok nézni a villanyóra szekrénybe, hogy milyen színű vezetéken küldte fel a nullát és fázist? Vagy ehhez egyeztetés szükséges?

nyaki

Nem kell abba belenézni, csupán mérni kell. A két fázis között 400V van, míg a fázis(ok)/nulla között ugye 230V, remélhetőleg a z-s vezetéket nem keveri össze, ...meg aztán nemigen lehet bontani, ha plombázva van.

Gyurmaúr(fi-relé)

Na, akkor tegyük tisztába a dolgokat; a regisztrált villanyász nem ás, nem fektet, ő max csak a mérő(k) traverzét ássa be és helyzi fel mondjuk a PVT-ket oda, ahová -és itt jön a lényeg- az áramszolga cég kábelnyomvonal tervezésre és kivitelezésre feljogosított csicskájának embere mutat. Továbbá ők jelölik ki a nyomvonalat, tervezik meg a kábel elhelyezést, hajlítási sugarat, ássák ki a gödröt, a szabályoknak és szabványoknak megfelelően lefeltetik az általuk hozott kábelt, majd miután azt a regi villanyász beköti a mérő(K) alatti kábelfogadó tokozottba és a csicska cég embere a másik felét csatlakoztatja az oszlopnál a csupasz vagy szigetelt légvezetékhez és megtörténik az ünnepélyes beüzemelés, mérések, nos ezek után szépen betemeti a gödröt, persze előtte elhelyezi a sárga figyelmeztető szalagot, miegymást a gödörben. Ami a mért kábel(ek)et illeti; ha a villanyász a mérő(k)nél választja szét a PEN-t PE,N-re, akkor oda kell leverni a megfelelő szondát, de mivel a házikód 40 m-re lesz a mérőhelytől, ezért a háznál is kell egy szonda, melynek 16-os MKh-ját a mért főelosztó PE sínjére kell kötni. A kábel szinezése egyértelmű, így a mért SZAMkAM, vagy NAYY ereinek is van szabványos színjelzése, mely szentírás minden villanyász számára!!! Szerintem 5x16-os NAYY-t fektess le, 32A-el nyugodtan meghajthatod a 40 m hosszt, mármint fázisonként, illetve L1-N, L2-N, L3-N viszonylatban is.