12 Lakásos Társasház betápláló nulla vezetéke elszakadt

Indította Lujdzsi60, 2012. augusztus 06., 20:41:26 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Lujdzsi60

12 Lakásos Társasház betápláló nulla vezetéke elszakadt (betáplálás 3 fázis+ nulla) emiatt pár elektromos készülék tönkrement (videomagnó, TV). Szeretném kikérni véleményeteket ezzel kapcsolatba.
Szerintem egy bekapcsolt elektromos készülék vagy izzó szálán keresztül a nullára fázis került így a nullán keresztül idegen fázis került azokba  a lakásba ahol a készülékek tönkrementek. (A lakások nagy része 1 fázisú). Mi a véleményetek jól gondolom ? Ha másra gondoltok írjátok meg véleményeteket. Elõre is köszönöm. A biztosító szakvéleményt kér csak úgy fizet.

Marton

Igen, alapvetõen jól gondolod. A hálózaton lévõ pillanatnyi fogyasztókon keresztül a csillagpont, köznyelven a nullapont feszültsége valamelyik fázis irányába eltolódott. Szerencsés esetben ez a névleges 230V-hoz képest kissebb lett, szerencsétlen esetnél viszont nagyobb értékû. Akinél a kissebb feszültség alakult ki, azoknál legfeljebb nem müködött vagy rosszul müködött a készüléke, gyengén világított az izzó a lámpában. A  rosszabbik esetben akár 400V is kialakulhatott egyes lakásoknál. Ez utóbbi esetnél garantált a hálózaton éppen bekapcsolt készülék tönkremenetele. Gyakorlatilag azok jártak jól akiknél nagy terhelések voltak bekapcsolva a hálózatukon. 

Novill

Mivel a társasház közös tulajdonban van, a méretlen hálózat karbantartása a társasház a társasház feladata.  Egyébként jól gondoljátok. A háromfázisú rendszerben 230V és 400 V között feszültség jelenik meg a terhelés ( ellenállás) függvényében.  A szakvéleményt ki kell adni, lehetõleg feltárva a hiba helyet, esetleg fotóval rögzíteni a hibahelyet. Sajnos sokszor találkozhatunk a nulla vezetõ szakadás problémájával, és ilyenkor van akinek nincs szerencséje.

Szelei

Szerintem áramszolgáltató feladata rendszer karbantartása! És a bekövetkezett károk megtérítését is lehet rajtuk követelni!

Jó 10 éve engem is hívtak egy üzlet és ügyvédi irodák hasonló problémája végett de itt szinte minden tönkre ment mert rá volt kötve még egy fázisjavító kondenzátor is. Itt 400 V felett is mértem feszültséget. :'(

Világítás, számítógépek, hûtõk, pénzszámológép stb ment tönkre.

Padre

Húú mik vannak! Ilyen nulla vezeték szakadásból eredő túlfeszültség ellen milyen kütyüvel hol lehet védekezni? A betápláló nulla vezeték hol helyezkedik el?

NagyPS

A fővezetéken nem nagyon. A betáp oldalon vannak feszültségvédelmi lehetőségek de ahhoz meg megfelelő automatikus megszakító kellene. Lakáson belül túlfeszültség levezetővel persze ha van jó földelés, illetve megfelelő automatikával feszültség figyelő relékkel.

nyaki

Egy sima központi mágneskapcsoló, majd azután kötni mindent és persze itt jön a képbe a kiváló földelés létjogosultsága.