PEN vezetõ

Indította JUVILL, 2012. július 22., 09:07:06 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Mátyás

Köszönöm!
1. Miért nem jó a régi földelőszonda? Le tudom házilag ellenőrizni, hogy megfelelően működik-e?  Ha új kell, akkor azt elég leverni a földbe kalapáccsal, vagy ennél kifinomultabb és több földmunkával járó módszert kell alkalmazni? A jelenlegi a házfal mellett van közvetlenül. Verhetem mellé, és akkor a régi dobozt tudom használni?
2. Az óraszekrénnyel nem akarok variálni, pont azért, mert ha bővítek akkor minden bizonnyal szabványosítani is kell. "ami ugye már műanyag szekrényt, MüI 36-ot, horganyzott tetőtartót," Ami ebből adott, az szerintem a müI36 a tetőtől az óráig, legalábbis elég combos cső a bejövő, a tetőtartóra nem merek megesküdni, hogy horganyzott lenne, a szekrényt meg már tárgyaltuk. Vagy a mü1 36-ot kérik a mért oldalon is?
3. A mért vezetékek keresztmetszete szigorúan a bővítés utáni állapothoz való megfeleléshez érdekel, kell az 5x10 az óra és a lakáselosztó(k) közt, hogy az előírásoknak megfeleljek?

Írtad, hogy érdemesebb a 3 fázist megkérni bővítéskor, ennek milyen gyakorlati haszna van az 1-hez képest, ha eltekintünk az esetleges 3 fázisú gépektől, elektromos tűzhelytől?
Érdemes-e a vezéreltből is kérni a 3 fázist?

Köszönöm!

Fecó

Faszekrény van. Mennyi idős lehet a kivitelezés? Mikor verték le azt a szondát (vagy valamit, betonacél, vascső, fémhulladék, vagy ami volt) Sajnos jelenleg nincs konkrét leírás a földelőszonda hosszára, és a földelési ellenállás értékére vonatkozólag sem. Villanyszerelő boltban veszel pár ezerért egy tüzihorganyzott 2 méteres szondát, "levered" fagyhatár alá, és máris előrébb vagyunk. Igen, a régi doboz is jó lehet, válassz megfelelő új kötőelemet az acél és a réz csatlakoztatására.



Most akkor nem 3 fázisod van?

Mátyás

Most 1x16A van. A belső hálózat nagyjából kész, a lakáselosztó és az óra közt nincs még kapcsolat. Ami régen volt, az meg lett szüntetve, ki lett rángatva, stb. Új hornyok, csövek, vezetékek mindenhol.
A lakáselosztótól az óra felé 2db 23-as cső indul. Faláttörés még nincs meg, illetve az óra és a leendő faláttörés közt nincs horony. De a 23-as csőnél sokkal nagyobbat nem lehet bevésni a benti oldalra.

A ház kb 80 éves, de volt fejlesztés, mert a mosógéphez és a bojlerhez már nem a kátránypapíros aluvezeték megy, hanem 3x2,5 illetve 4x2,5 sodort réz eres kábelek.

Leverem én a 3 méterest is, ha az kell, milyen legyen a formája?
Rúd köracéllal? Kereszt laposvassal? Kereszt köracéllal? Kereszt zászlós? Melyiket könnyebb leverni? Melyik jobb földelés szempontjából?
A fagyhatár egyébként kb 80cm felénk.
És milyen kötőelemet használjak hozzá?

Köszönöm!

Mátyás

Illetve akkor még az lemaradt, hogy a szondától az óráig/eph csomópontig/PEN sínig milyen keresztmetszetű vezeték van előírva?

Köszönöm!

Sztrogoff

Ma már csak rozsdamentes vagy rézbevonatú verhető le, ha vas.
A földelés két alapvető szempontja:
1. kibírja a villamos berendezés karbantartásáig, ami Magyarországon általában a sohanapján definícióval közelíthető, azaz minél vastagabb, annál jobb az esély arra, hogy megmarad, ez meg egyedül a kör szelvény
2. ellenállása minél kisebb legyen, rúdföldelésnél az meg a hosszal fordítva arányos, a vastagság szinte semmit nem számít, tehát legyen hosszú

Fecó

Elmü terület? Már az 1×32 A bővítést sem fogod tudni megoldani mérőhely szabványosítás nélkül, csak valamiféle okossággal. Mindenképpen javaslom, mielőbb indítsd el az igénybejelentést, hogy számolni tudj a szolgáltató feltételeivel. Abban az esetben, ha nem tervezel elektromos tűzhelyt, és biztosan nem lesz 3 fázisú gép, az 1×32 a jobb választás, és HFH mentes. De tapasztalatból mondom, mindig ezzel kezdődik, azután 2 év múlva, a következő konyhafelújításnál az asszonynak megtetszik egy indukciós főzőlap, és sütni is jobb villannyal, majd fejvakarás következik. Ha menet közben bebizonyosodik, hogy nem úszod meg a mérőhely korszerűsítést, mindenképpen 3 fázisra alkalmas műanyag szekrény legyen. Kérhetsz egyenlőre 1 fázist, de minden úgy legyen kialakítva, hogy egy későbbi 3 fázisra való áttérésnél bontás és komoly átalakítás nélkül beköthető legyen.

Sztrogoff kolléga röviden összefoglalta, Én kerülöm a "bekötőzászlós" kialakítást, a ráhegesztett acél levezetős, horganyzott rúd vagy kereszt alakút preferálom.

mrlax

Szasztok, uj vagyok, nem sok villanyász képzettséggel rendelkezem, de jóideje egy kis garzonban lakom, mostanában pedig már folyamatosan. Jómagam pár éve kicseréltem a dugaljakat és a kapcsolókat, azonban mióta ketten lakunk sokszor leoldott a bizti több fogyasztó esetén. A társasház 196x-ben épült, mindenhol alu vezeték van, kint 1db c16, bent 2db C10..... régen elektromos tuzhely volt. Ennek megfelelően egy db c10 van az egész lakásra...  valamint védöföld csak a furdöben van....   első körben földelés kéne mindenhová, másodsorban pedig most utana olvasva akkor a lakásba hozzám 2 vagy 3 drót jön be? Még mem szedtem szét de a 2 biztosítékba 1-1 másfeles alu van bekötve... a másik vége meg nemes egyseruséggel áthurkolva... ez nekem gyanús

Simon Endre

" Összehurkolva  a vezetékvégek" nem inkább a kismegszakítók tápoldala mert nem világos ? Ami a fotón van az hááát.....nem hiba, viszont a tápoldal összehidalása rézvezetéknek tűnik. A fázisvezeték is réz és 1,5 vagy 2,5 ? A vastag fekete feltehetően PEN annak is tisztázni kéne az anyagát és a keresztmetszetét!

mrlax

Üdv!

Bocsánat, csak telefonról írtam így kicsit katyvasz lett. Szét szeretném bontani majd holnapi nap folyamán, persze nem nagyon, csak mégis kicsit elemezni a helyzetet.... mert a "doboz" alatt is vannak vezetékek és szeretnék mögé nézni. Ez olyan mintha a régi házgyári megoldás elé még felszereltek volna valamit..... mert ez az egész doboz 1 db menetes szár+anya megoldás rögzíti.

Igen a kismegszakítók vannak összehidalva.

A lakás gyakorlatilag nem bír el egy mosógépet, és egy vízforralót egyszerre+TV.... lehetséges hogy a biztosíték is öreg?, és hamarabb leold mint kéne?, arra volt még időm hogy megnézzem "teszteléssel" miben folyik áram.. (mert minden aljzatba mindenhová dugva van valami), és az derült ki hogy az előszoba világítása van a fenti automatára kötve... az alsóra meg az összes áramkör... bár van még 2 vezetékem a konyhában egy dobozban az lehetett régen az elektromos tűzhelyé.

 

Marton

Ha kibontod, minél több közeli, éles fotót készíts és rakj fel ide, hogy minél korrektebb segítséget tudjunk adni
Általánosságban a jó képek vagy rajzok pontosabb és több tájékoztatást adnak mint egy oldalnyi körbe írás.