Retro (régi) képek a villamossággal kapcsolatban.

Indította nova, 2012. május 28., 09:47:02 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

JUVILL


EB típusú automatát sajnos még ma is lehet látni egy- egy felülvizsgálat alkalmával.
Zárlati megszakító képességük kicsi volt, és mechanikus szerkezetük is kívánni valót hagyott maga után. Jellemző volt, hogy egy-két zárlati, vagy túlterhelés után kilincsszerkezetük elromlott.
A múlt évben láttam olyan elosztótáblát, mely ezekkel volt felszerelve, és hogy az áramkört "életben tartsa", mindegyik szkotja szigetelő szalaggal volt a burkolathoz rögzítve.

exchange

Közvilágítás, régi darabok :)
1.) kép hát erre biztos sokan emlékeznek 1998 előtt még  Makón is ilyen volt :) sőt még a ma is látható 2 darab (lehet több is nem tudom) (magántulajdonban ház udvaron) egyik még üzemel is :)
Volt ahol kilőtték az izzóját légpuskával hát a szolgáltató nem örült annyira :) Mondjuk az utca lakók se mikor sötét volt :)

2.) Hát ez még nem olyan régi de már ha hálózat átépítés van már e helyet is másik kerül (ALTRA 36W-os termékcsaládra cserélik), ez a régi talán ATTASÉ LC típusú (18W) de nem biztos ha valaki tudja leírhatja :)

További régi közvilágítások: Lighting-Gallery-net - Old Lanterns

Peeeet

Üdv!

Ha már szóba kerültek ezek az EB megszakítók, ezek kb. milyen érzékenységgel bírnak? Tehát egy ilyen után, ha ez a fő biztosító szolgáltatói oldalon (sajnos még sok van), utána az óra után korszerű kismegszakítóból érdemes C-st választani vagy inkább B-s érzékenységűt javasolnátok azonos áramerősségűből az egyes aláramköröknek, ha azt szeretném, hogy ne ez az EB-s vágódjon le előbb egy hiba esetén? Ill. ha le szeretném cseréltetni ezt a régi megszakítót (15A-es) egy korszerű C16A-esre, az milyen költséggel jár (a kismegszakítón kívül)? Kiszállási díj, munkadíj, stb., esetleg ezt a szolgáltató elvégzi ingyen is? Az új kismegszakítót ők adják, vagy ha nekem van, azt felszerelik?
A válaszokat előre is köszönöm!

Üdv: Péter

980POWER

Ha minden igaz, akkor az Eb kismegszakító "D" karakterisztikának felel meg. Az hogy milyen karakterisztikájút fog a szolgáltató feltenni, azt ők döntik el, általában "B" kerül fel. Ha működés képtelenné válik az eredeti, akkor ingyen kicserélik, valószínű egy "B" 16 Amperesre, amennyiben megfelel a bejövő méretlen vezeték illetve az elmenő mért fő vezeték, 1 fázis esetén 32 ampert igényelhetsz ingyenesen, de az MSZ 447 -nek meg kell felelni, illetve a szolgáltató egyéb szigorúbb igényének (mérőhely kialakítás stb...)
Zárlat esetén ez is le fog menni mindegy milyen van utána és mekkora értékű, túlterhelés szerint pedig a háztartásba a "B" a javasolt ez fog előbb lemenni, feltéve, hogy kisebb mint 15 amper a védelmi értéke.

tothgyula

Üdv. az Olvasónak.
Az Eb typ. kismegszakító zárlati megszakítóképessége: 1.5kA  Igy az MSzEN60898:1991 szabvány alapján nem a "D"-nek felel meg.Mindíg ellenőrízni kell számítással v. méréssel a kismegszakító beépítési helyén  a várható legnagyobb zárlati áram erősségét!
Üdv. TothGyula felülvizsgáló.

JUVILL


Ha a kismegszakító cseréjében gondolkodunk, akkor javasolnám megmérni a nullázási hurokellenállás értékét. A mért hurokellenállás (megfelelő keresztmetszetet feltételezve) megadja a kismegszakító nagyságát, illetve annak megengedett karakterisztikáját.
A zárlati megszakítóképességet illetve már volt hozzászólás.

980POWER

Hogy is történnek ezek a mérések a gyakorlatban? Valószínű elsiklottam felette elméletben, de gyakorlatban még nem találkoztam vele, azért vizsgán szeretném egyértelműen elmagyarázni, ha kérdezik aztán a nagybetűsben pedig már mindenképp alkalmaznom kell majd ezeket a méréseket, hisz ezek nélkül nem is igazán lehet eldönteni milyen anyagokat kell megvásárolnom. Köszönöm, ha valaki elmagyarázza nekünk!

JUVILL


Javasolnám, hogy nézd meg a tudásbázist.
Valamikor leírtam ott, és le is rajzoltam a méréseket. Ott megtalálod a szükséges képletet, ami segítségedre lehet a mért érték utáni számítás elvégzésére.