Védõföldelés és földelõ rendszer kialakítása a gyakorlatban

Indította András, 2011. január 23., 17:49:27 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

klm

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2021. április 20., 06:51:05 DÉLELŐTT
Én meg, bocs, totál ellenkező véleményen volnék.
1. A 25 m vezeték miatt a pavilonnál a zónakoncepció érvényesítésére kellene földelés és túlfeszlevezető, második (és harmadik az aljzat előtt) fokozat.
2. Ezen vezetéknek az épületbe becsatlakozási pontján is kellene a zónakoncepció miatt a második fokozat, ott is földeléssel.

klm

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2021. április 20., 06:51:05 DÉLELŐTT
Én meg, bocs, totál ellenkező véleményen volnék.
1. A 25 m vezeték miatt a pavilonnál a zónakoncepció érvényesítésére kellene földelés és túlfeszlevezető, második (és harmadik az aljzat előtt) fokozat.
2. Ezen vezetéknek az épületbe becsatlakozási pontján is kellene a zónakoncepció miatt a második fokozat, ott is földeléssel.

klm

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2021. április 20., 06:51:05 DÉLELŐTT
Én meg, bocs, totál ellenkező véleményen volnék.
1. A 25 m vezeték miatt a pavilonnál a zónakoncepció érvényesítésére kellene földelés és túlfeszlevezető, második (és harmadik az aljzat előtt) fokozat.
2. Ezen vezetéknek az épületbe becsatlakozási pontján is kellene a zónakoncepció miatt a második fokozat, ott is földeléssel.

Köszönöm mindkét választ.

Sztrogoff: úgy látom, mégsem ellentétes a véleményed Fecóéval - földelőszonda (a potenciálrögzítő földelőt én annak vélelmezem, de nem vagyok gyakorlott/profi), és a lépcsőzetes védelem kialakítása lenne célszerű az egész rendszerben. Amint válaszoltam a tanácskérőnek:
"A lényeg, hogy úgyis csak kihúznátok egy narancssárga hosszabbítót, és az is jó lenne, csak arra kell vigyázni, hogy amikor a villanyt fogdossátok, ne vizes mezítláb ácsorogjatok a földön." - ez volt a kiindulás, hogy legyen a szaletliben egy aljzat, amire egy laptopot rá lehet dugni. Ez szokott lenni a gyakorlat is. De ha már elássa a hosszabbítót, hogy ne kelljen húzogatni, ott kezdődnek a problémák, az már egy állandó kiépítés, annak minden következményével és vonzatával.
Villámhárító nincs, védelem nincs, az első villámkárig, és a kockázatelemzés is azt mutatja, hogy nem is kell - eddig megúszták. Mint a mo-i 3 millió háztartás túlnyomó része, köztük velem. Pedig én tudom....

Visszatérve a problémára:
- ha sikerül úgy beijesztenem, hogy megcsinálja a lépcsőzetes védelmet, villámhárító nélkül, az jelent egy T2-est a betápnál (főelosztó) (3 x 25A van), ugyanazt a garázsban(?), ahonnan kimegy a kertbe a 25 m, (oda a főelosztótól 2,5 mm2 megy), a konnektoroknál T3-asokat, és a szaletlinél megint T2-es? de onnan vissza a főelosztóig 6 mm2 z/s kellene, de ezt nem fogja megcsinálni. Vagy elég lenne a helyi, majdani földelőszondáig a 6 mm2, és a 25 m-es z/s-t is oda rákötni?

- ha nem sikerül ráijesztenem, akkor meg semmi? A kinti T2-est az IP65-ös dobozzal már benyelte, de a visszavezető 6 mm2-es nem fog menni, a meglévő védőcsőbe is vért pisálva húzta be a 3 x 2,5 mm2-est. Ráadásul a házban a falakban nincs is hely a többlet 6 mm2-es z/s-nek. A földelőszonda is egy többletmacera, azt még csak megemlítettem, hogy esetleg...  erről majd megkérdezem a képzett gyakorlottakat (ez megy most).

Bocs, kicsit hosszú lett, de enélkül nem kerek a történet, bemenő infó nélkül mire lehet válaszolni...

Kösz!

pkajos

Egy 25 méterre lévő "tetőnek" és az azalatt ücsörgőnek - ahogy vélhetően a háznak - sem kell/kellett villámvédelemet létesíteni.

Sem a "nem norma", sem a norma szerinti villámvédelmi intézkedések létesítése nem elvárás, így zónakoncepciót sem is feszegetném.

Úgy tűnik, hogy az épület még csak a "Légköri vagy kapcsolási túlfesz elleni védelemmel" sem rendelkezik. (MSZ HD 60364-4-443).

Amennyiben - elvonatkoztatva az udvari tetőtől és az alatt ülőtől - a lakóépületnél nem akarnak túlfesz. védelmet külön létesíteni, nem erültetbém a 25 méterre lévő dugajlnál sem. 

A fenti szabvány kitér arra is, hogy mérlegelendő, hogy a védeni szánt "gazdasági érték" mekkora. HA nem nagyobb mint a védelem létesítési költségének 5-szöröse
"felejtős"   
Az épületnél - ahonnan a tető/ücsörgő 1F dugaljig építenek hálózatot- egy "jó" védelem tokkal-vonóval kb. 200eFt   5x200eFt .. 1 milla.

HA kiépülne a T1+T2 földelés, zárlatvédelem stb.., akkor esetleg egy T3 védelmet tennék a dugalj alá.

Ha zivatar van, akkor a laptop tápegységét is kihúznám, és beballagnék a házba, mert az ördög nem alszik.


klm

Köszönöm! de éppen az ördög miatt: amikor esik az eső, mit lehet csinálni? Hát beülünk a tető alá, és csinálunk valamit, az manapság meg éppen az internet, levelezés, stb., ha egyedül vagyunk. Pont ettől félek én, akitől kérték tanácsot. Én is a szgéphez ülök le, amikor jön az eső, közben meg rettegek attól, hogy zivi lesz villámmal, nemcsak eső.

OFF:
mesélte egy barátom, hogy egy barátja elfelejtette a telefont magával vinni a WC-re. Amikor kijött, azt mondta: 335 csempe van a falon. (rászoktunk az állandó figyelemlekötésre...)  bocsánat

pkajos


A villámvédelem és/vagy a túlfeszültségvédelem az ördöggel való játszadozás, statisztikailag is. (egy kicsit más, mint az áramütés elleni védelem, bár ott is vannak érdekes dolgok)

Van az a pénz, amiért olyan rendszer építhető, ami 100% biztos védelmet nyújt mindenféle hatás ellen a laptopnak és az embernek is..

Ahová kötelező -és vagy kiépíted, vagy sem-, és ahová nem kötelező kiépíteni ilyen védelmeket más megítélés alá esik pl. a káresemény, biztosítás szempontjából.

Más az a helyzet is, ha van a fő(lakó)épületen villámvédelem (mert esetleg kötelező volt, ill csak saját döntés szerint létesült), és még az is kérdés, hogy mikor épült ez a védelem.

HA a dugaljnál akarsz védelmet akkor -talán a Fecó által írtak foglalják össze a lényeget.  A T1+T2  védelem kialakításának nem barátja a 2,5mm2 vezető.

Sztrogoff

Már hogyne kellene a zónakoncepciót feszegetni.
Az nem a villámvédelem fogalma, hanem a túlfeszültségvédelemé.
Eleve itt a kérdés nem csak az volt, hogy kell-e villámvédelem vagy túlfeszültségvédelem, hanem az is, hogy hogyan legyen túlfeszültségvédelem.
És a zónakoncepció pont nem arról szól elsősorban, hogy több zóna legyen, hanem arról, hogy mi legyen a zónahatáron. Ha nincs a pavilonnál földelés, akkor a 25 m-es védővezetőn emelkedik a feszültség, ha levezetés történik. "Jó" esetben pont annyit, amekkorát a túlfeszültség emelt volna, így tényleg kidobott pénz lenne az ablakon a védelem.
A T3 mindenképpen kell, az fogja meg azt, ami már káros az elektronikus készülékre, de az indítja be az előzőt, amelyik azért kell, mert a de a T3 nagy valószínűséggel magában nem kezeli le az ilyen szép hosszú vezetéken összeszedhető feszültséget vagy áramot.
Hogy ugyanez a 25 m-es vezeték befelé ne vigyen semmit, vagy vigyen be valamit, az valóban még külön eldönthető attól függetlenül, hogy ez a gloriettbeli kérdés felmerült.

pkajos

Igen.
Mivel nincs, nem létesült villámvédelem, így természetesen mindössze mint  villámvédelmi-zónakoncepciót nem kell feszegetni.

Ahogy írtam, akkor is "elvárt" lehet -az említett épületnél CSAK gazdaságilag- ma már, hogy az MSZ HD 60364-4-443:2016 szerint vizsgálódjunk, elemezzünk -és ha e szerint indokolt- építsünk a becsatlakozásnál túlfesz védelmet -és azt megfelelően koordináljuk.  (MSZ HD 60364-5-534)
Amúgy EZ az említett két szabvány is elég jól elvan itt a "zónakoncepció" fogalom említése nélkül - (nem idekeverve azt, amikor létesül villámvédelem és elmélkedünk a megfelelő villámvédelmi zónakoncepcióról)

Igen, itt is vannak/lehetnek (ha létesítünk) a koordinációhoz értelmezhető "zónák" pl. LPZ0A/LPZ1...- az épületbe csatlakozás "határa" és a védelmeket (ha a betáp kábel T2, ha légvezetékes T1 is a betáp) megfelelően kiválasztjuk.

DE mivel nem létesült -légköri vagy kapcsolási túlfesz elleni védelem - akkor CSAK a 25m  3x2,5mm2 vezetékkel ellátott dugaljnál nem kötelező és csak magában nem is igazán kialakítható megfelelően.

Azt talán írtam, hogy ha mégis úgy gondolják, LEGYEN a lakóépületre is "koncepció", azzal a ház fogyasztóit is védhetik, és utána akár az öntözőrendszerre, akár a kert világításra, akár a kapuvezérlésre, akár a garázsra -és ami még van- és az onnan kicsatlakoztatott 2+F dugaljra ki lehet alakítani túlfeszültségvédelmi koncepciót (ha úgy tetszik a zónakoncepciót).   
   

Fecó

Böngészgesd, szerintem megtalálod: "Útmutató a túlfeszültség-védelem kiépítéséhez a MEE – MABISZ ajánlásának megfelelően, OBO túlfeszültség-védelmi eszközökkel"

Nyilván lesz egy egészséges (megfizethető) határ.  Gondolom ez nem friss építés.


Palkó

Tisztelettel köszöntök mindenkit.
Tudatlanságomra szeretnék választ kapni nem szakma beli vagyok, de a fórum szinte összes bejegyzését elolvastam, egy részét kijegyzeteltem.
1980 években épült társasházban (sorház)lakok, ahol négy lakás van egymás mellett. A lakásokat földkábel látja el villamos árammal,(Eon) úgy hogy az utolsó  ház oldalában egy fém szekrénybe van, onnét a lakások homlokzatán a bejárati ajtók felett megy végig a kábelcsatorna, és onnét megy be a bejárati ajtó mellett elhelyezett villanyóráig.
A  lakásomban 2.db villanyóra van 1x16A napszaki valamint 1x10A vezérelt a bojlernak.
A villanyórából 3db vezeték (fekete-kék-piros)meg a közvetlen közelben lévő  lakás fogyasztói  elosztójához ahol 10.db C16autómata van. A vezérelt áram szintén 1.db  C16 autómatán megy az emelti fürdőbe lévő kb 4-5 méterre lévő bojlerhez. A lakás villamos vezetékét kicseréltettem pár éve 1,5-2.5 rézre, egyedül a bojler vezetéke maradt meg aluminium ,a szaki szerint azért nem cserélte ki mert vastag.
A lakásoknak biztos hogy nincs védőföldelése, mert védőszonda vezetékét nem találom, de más lakóknál sincs. A garázsban lévő fali gázkazán bekötésekor az EPH kialakításra kerül.
A lakás külső falai10 cm vastag hőszigeteléssel vannak ellátva pár éve színezve, amit semmi kép megbontani nem szeretnék.

Kérdésem amire nem találtam választ:
Az egész ház alá van pincézve ,a villanyóra alatt egy tároló helyiség van, igy csak a pince mennyezetét kellene átfúrni a lakásból, azt becsövezni, és a pincébe az alzat betont feltörni, és oda lefúrni, leütni a 3.m védő szondát, és onnét felhozni a vezetéket
a fogyasztói elosztóba.
1./A leírás alapján kell-e kialakítani védőföldelést, vagy ez már központilag ki van alakítva valahol?
2 / Ez így szabályos –e villamossági szempontból ?
3./ regisztrál villanyszerelő kicserélheti-e a villanyórából jövő 2.5mm2 aluminium
vezetéket ami a lakásfogyasztói elosztójába megy vastagabb  rézre, vagy előzetes engedély kell az EON tól.
Köszönöm a választ.