Alu-Réz fő vezetéki sorkapocsban ?

Indította BorsóKorsodi, 2023. február 20., 11:24:07 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

BorsóKorsodi

Tisztelt szakik.
Lakás elosztóban a mért alu fővezetéket lehet-e fővezetéki sorkapoccsal toldani és rézre váltani  ?

Segítségeteket előre is köszönöm.

Simon Endre

Igen lehet, de az új mért fővezeték (réz) mérőcserénél legyen előkészitve.

Fecó

Ha a különböző fémek bekötése miatt aggódsz, akkor arra csak a fővezetéki kapcsok gyártója adhat információt, mit enged kötni bele. A legtöbb esetben ezek ónozott kapcsok, és általában lehetővé teszik mindkét vezető csatlakoztatását. A termék leírásában általában benne van, pl:
"Beköthető vezetékméretek:
- Réz: 2,5-50mm2
- Alumínium: 6 - 50mm2
Csatlakozási pontok száma: 4"

BorsóKorsodi

Köszönöm a választ.
Kicsit pontosítom a sztorit.
Egy 8 kerületi társasház lakásában csináltam feljutást(falon kívüli csatornával új hálózat plusz új elosztó).
Az elosztóban az alu PEN vezetéket fővezetéki sorkapoccsal választottam szét. Mint most már kiderült ez túlmelegedett, szét éget. Még előttem kihívtak egy gyorsszolgálatis szervizet aki engem okolt miszerint alut és rezet nem lehet fővezetéki sorkapoccsal össze kötni. Persze a tulaj a ezután kontárnak tartott és kártérítést követelt. A túlmelegedett sorkapocs sajnos megolvasztotta a firelé burkolatát természetesen ezt cseréltem és a megsárgult elosztó doboz árát is megtérítettem.
Feltöltöttem 3 Képet. 1. kép a szétéget sorkapocs, 2. képen az elvileg alu-réz kötésre alkalmas sorkapocs, 3 képen már az én firelé cserém. Ráadás kép a gyors szolgálatis alította h ez igy már jó nem kell hozzá nyúlni, én erősködtem, hogy azért belenéznék. Látszik hogy a szaki az érvéghüvelyt se ismerte de a sorkapcsához nem nyúltam hogy nyugodt maradjon a tulaj.

Kérdésem az hogy mit lehetett volna jobban csinálni vagy esetleg van e alu pen szétszedésre alkalmasabb csatlakozó. Vajon mi okozta melegedés? Én tippem hogy a alun le lazult a csavar (agusztusban voltam ott ) Hogy lehetne ezt elkerülni?

Hozzá szólásokat előre is köszönöm.

Fecó

A képen látható elem, nem fővezetéki sorkapocs, hanem lyukacsos földelő vagy nullasín. Nem tudom, ez natúr réz, vagy nikkelezett anyagú-e. Persze az alu-réz közvetlenül nem "találkozhat", de megfelelő kötőelemben ez nem is fordul elő. Sokan az alu vezetékre is egy köztes érvéghüvelyt tesznek, így csatlakoztatják a hasonló sínekhez, de szerencsésebb rézre váltani a mérőig. Ha már alumínium, és PEN vezető (bár tudod, alunál már 16-tól van PEN) inkább alkalmaznék 2 csavaros fővezetéki sorkapcsot. Sajnos ebben az esetben lehet az aluvezető "hidegfolyásra" való hajlama győzött, a jól meghúzott csavar szétlapította maga alatt a vezetőt, a kötés nem rugalmas, az alumínium "kifolyik" a csavar alól, a terhelés hatására melegedés-lehűlés váltakozással tovább növekszik az átmeneti ellenállás, és kész a baj. Ha itt 3 fázis lenne, cserélhetnéd a fél háztartási elektronikai eszközparkot is. De figyelj, abban a kapocsban mi van szétválasztva? Csak 1 vezetéket látok, ami az ÁVK-ba megy...

BorsóKorsodi

A fővezetéki sorkapocs az első képen látható szétégve. A másik két képen a gyorsszolgálatis szerelő sín-je van. Ha jól megnézed a képen a harmadik csavar alatt van egy átkötés az elosztó földsínjéhez.
A tulajnak fővezeték cserére már nem volt pénze, a regisztrált szerelők drágák.

BorsóKorsodi

Egész pontosan szürke Pollmann hlak 25-1/2 sorkapocs volt.

Fecó

Jah, már látom, tényleg elbújt. A gyors-szolgálatos szerint nem lehet egy kapocsban összekötni az alut rézzel, majd Ő beleteszi ezt egy vélhetően sárgaréz sínbe, ahol csak 1 csavar van, és az jobb? Elviekben a 2 csavaros fővezetéki azért egész jól szokta bírni, itt is sokan alkalmazzák alunál is az érvéghüvelyt, nem folyik ki annyira a csavar alól. Nem lehet hogy tényleg nem volt meghúzva rendesen, vagy pont ellenkezőleg, nagyon szétlapítottad? Nyugtass meg, az elosztóberendezéshez az előírt EU-megfelelőségit, darabvizsgálati jegyzőkönyvet, kezelési-karbantartási dokumentációt, és az elosztó áramköri rajzát is átadtad a megrendelőnek? Csak ekkor vagy jogosult elhelyezni a CE jeles adattáblát az elosztódon...

BorsóKorsodi

Nem tudlak megnyugtatni, még számlát se tudtam adni a munkáról ugyanis még a munka kezdete elött felhagytam a vállalkozással(idéglenesen, és erről tájákoztattam őt is), de a tulajnak még is sikerült kikönyörögnie h még őt vállaljam be. (nem kellett volna :'( )
Köszönöm a segítséget!!
Tanulság legközelebb nyomaték csavarhúzóval dolgozok.

balzsi

HLAK25-1/2 M2 MINIMODULAR fővezetéki kapocs szürke
Alkalmas réz és alumíniumvezető csatlakoztatására is

Pólusszám: 1pólus

Kapocsszám: 2bemenet/ 2 kimenet

Csatlakoztatható vezetékek keresztmetszete:

-bemenet: max: 25mm2

-kimenet: max: 16mm2

Szín: szürke

Rögzítés: TS35-ös sínre

Szabvány: EN60998


Ezek szerint megfelelő az alura is.