Joule integral

Indította tothgyula, 2023. január 21., 11:24:49 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

tothgyula

T! Feco!
Köszönöm a feltett anyagot.A táblázat alapján NH00gL/gG 160A-es késes után nem felel meg a B16A-es (6kA-es határáramú) kismegszakító, legalább 10kA-es kell. Amit nem értek,hogy a hurok: 0,12 OHM, így számítás szerint 240V/0,12 OHM= 2000A az egyfázisú földzárlati áram. Eszerint a számítás szerint elégnek kellene lenni a 6kA-es kismegszakítónak?

Fecó

Én a táblázatot úgy értelmezem, hogy a 160 A-es olvadóbetét, és a leágazásba épített C16-os kismegszakító között akkor valósul meg a szelektivitás, ha a zárlati áram nagysága 10 kA alatt marad. És ne felejtsük el, hogy a kismegszakítóknál (és olvadóbiztosítók esetében is) jelentős zárlati áram korlátozó hatás is van, ami kihat a védelmi eszköz utáni vezetékrendszerek melegedésére is. Azért egy 10 kA-es zárlati áramhoz közelebb kell menni a trafóhoz...

Sztrogoff

"akkor valósul meg a szelektivitás, ha a zárlati áram nagysága 10 kA alatt marad"
...mint azt a #6 számú hozzászólásomban írtam.
Egyébként meg ebben a Schrack anyagban is le van írva ez, a 10. oldalon:
Részleges szelektivitásról beszélünk, ha a a fenti tény nem a teljes zárlati áram tartományban áll fenn, hanem csak egy kisebb zárlati áram értékig, azaz létezik egy határáram, amelynek értékéig csak Q2 megszakító kapcsol ki, afelett pedig már mindkét (Q1 és Q2) megszakító leold. A táblázatainkban szereplő áramértékek ezt jelentik.

tothgyula

A TELJES SZELEKTIVITÁS (10.oldalon),tehát csak a 10kA-es határáramú kismegszakítókkal(B,C,D)valósul meg a 160A-es gL/gG késes után. A 6,5kA-es valószínűleg zárlat esetén össze fog égni.Bár az EBF felülvizsgálói kézikönyv azt írja,hogy a "túlgerjesztett " kismegszakító egy negyed periódusnál is rövidebb idő alatt oltja ki az ívet.
Azért rágódtam ennyit ezzel a témával, mert a zárlatvédelem talán a legfontosabb a felülvizsgálatok során.Tehát kicseréltettem 10kA-esre a kismegszakítókat.(3db.)

Fecó

Az adott helyen, a hurokellenállásmérés alapján nem jöhet létre 10 kA zárlati áram. Kétfelé kell választani a dolgot. A létrejövő zárlati áramra megfelelő a 6 kA-es kismegszakító? Igen, mert méréssel és számítással igazolható, hogy nem jön létre 6 kA-nál nagyobb zárlati áram. A táblázatban szereplő 10 nem a kismegszakító zárlati szilárdságát írja elő, hanem a zárlati áramnak a nagyságát, aminél szelektív marad a védelem. Nézd meg, például ha csak 35 A-es lenne az NKI, és 16 A-es a kismegszakító, akkor a szelektivitás 1 kA-es zárlati áramig működik, tehát ez alatt szelektív a védelem, lemegy a kismegszakító, de nem olvad ki a késes. Itt viszont majdnem 3 kA zárlati áram lett számítva, tehát itt nem működne a szelektivitás, ha 35 A-es késes olvadó lenne az előtét.

tothgyula

Beszélgettem áramszolgáltatós kollégákkal.Náluk az a gyakorlat,hogy 100A-es késes után már10kA-es kismegszakítókat tesznek be a mérő előtt. Egyébként teljesen igazad van, és örülök,hogy pontot tettünk(tettetek) erre a témára.