Lakóház villanyszerelés

Indította Patics, 2020. május 11., 20:42:27 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Patics

Tisztelt Kollégák!

Az lenne a feladatom, hogy egy régi épületben a szoba, konyha elektromos szereléseit kiépítsem, de kb. 30 éve nem foglalkozom ilyesmivel. Abban kérem a segítségeteket, hogy milyen szerelési anyagokat használjak?
MU3-as védőcső, vagy gégecső, vagy egyéb? Kötődobozoknak 80-as vagy 100x100-as vagy milyen a célszerű? Vezetékkeresztmetszetek konektorokhoz, világításhoz, elektromos tűzhelyhez, mosogatógéphez, klimához mekkorák legyenek?
Egy közös védőcsőbe tegyem a különböző áramkörök vezetéket, vagy egy áramkör, egy védőcső?

A konyhában lenne a betáplálás és a kismegszakító-elosztó és onnan a két helyiség világítása, konektorai, ennyi.

Köszönök bármilyen segítséget, tanácsot.

Atis57

Idézetet írta: Patics Dátum 2020. május 11., 20:42:27 DÉLUTÁN
Tisztelt Kollégák!

Az lenne a feladatom, hogy egy régi épületben a szoba, konyha elektromos szereléseit kiépítsem, de kb. 30 éve nem foglalkozom ilyesmivel. Abban kérem a segítségeteket, hogy milyen szerelési anyagokat használjak?
MU3-as védőcső, vagy gégecső, vagy egyéb? Kötődobozoknak 80-as vagy 100x100-as vagy milyen a célszerű? Vezetékkeresztmetszetek konektorokhoz, világításhoz, elektromos tűzhelyhez, mosogatógéphez, klimához mekkorák legyenek?
Egy közös védőcsőbe tegyem a különböző áramkörök vezetéket, vagy egy áramkör, egy védőcső?

A konyhában lenne a betáplálás és a kismegszakító-elosztó és onnan a két helyiség világítása, konektorai, ennyi.

Köszönök bármilyen segítséget, tanácsot.

Szia!
Nekem a csövezés szimpatikus. Külön ,áramkörök szerint.--a gégecsövet  kerülni kell!
Világitás 1,5mm2  -dugalj 2.5mm2 -- klima.fürdő 2,5mm2 -konyha 2..3X 2,5mm2 + vill. tűzhely  4mm2
kötések Wagoval. Minden áramkörhöz  3X a vezetéke (nincs közös  Nulla! --Pe ! )
Kötelező a 30mA  FI relé.  EPH kiépitése.
A mérőórát,szekrényt  reg.szerelő csinálhatja.
A gyenge áramot se feled ki a csövezésből! TV-Internet--telefon. garázs ,kapu nyitás?
Elég dugaljat nem lehet felszerelni.  Pl; konyhában akár a 16db is kevés !

De másnak más véleménye?

nyaki

Üdv!
Még mindig nem bírom felfogni, hogy a nem ipari célra elkészülő létesítményekbe, miért kell a 2,5mm2-es vezetékeket erőltetni a dugaljakhoz? Valahol a harmonizált termékszabványok között olvastam olyat, hogy (elvileg) tilos az EU-ban olyan berendezés forgalmazása, melyet dugvillával szerelnek és teljesítménye 3kW-nál nagyobb. Amennyiben ettől a teljesítménytől nagyobb lenne, úgy csak közvetlen bekötésű lehet. ...szal' pongyolán fogalmazva erről lenne nagybaszó.
Ha ezt a teljesítményt vesszük alapul, akkor az 1,5mm2-es vezeték kielégíti e rendelkezést, amit 13A-es védelemmel el lehet látni. Egyébiránt a 13A-es kismegszakító szabványsorba vétele pont ennek volt köszönhető, minek okán a márkásabb termékgyártók a dugaljaikra csak 10A folyamatos áramot javasolnak és csak zárójelesen tüntetik fel a 16A-t. Nincs az a lakossági felhasználásra szánt dugvilla és dugalj páros, amely tartósan képes lenne elviselni a 16A-t főleg akkor, ha tudjuk, hogy a 16A-es kismegszakító 18A környékén fog leoldani. Gondolom, hogy nem véletlen az sem, hogy a nagyobb teljesítményű dugvillás berendezések csatlakozóvezetékeit is max. 1,5mmm2-esre készítik.
Innen nézve a dolgot, semmi nem indokolja a dugaljakhoz a 2,5mm2-es vezeték használatát, hacsak az installációs hossz ezt nem teszi szükségessé, de ott az utolsó kötéstől mehet az 1,5mm2-es is a dugvillákhoz. A kötelezően előírt szabványossági vizsgálat fogja úgy is megmondani, hogy helyes-e az alkalmazott védelem kialakítása.

Atis57

Idézetet írta: nyaki Dátum 2020. május 13., 11:35:19 DÉLELŐTT
Üdv!
Még mindig nem bírom felfogni, hogy a nem ipari célra elkészülő létesítményekbe, miért kell a 2,5mm2-es vezetékeket erőltetni a dugaljakhoz? Valahol a harmonizált termékszabványok között olvastam olyat, hogy (elvileg) tilos az EU-ban olyan berendezés forgalmazása, melyet dugvillával szerelnek és teljesítménye 3kW-nál nagyobb. Amennyiben ettől a teljesítménytől nagyobb lenne, úgy csak közvetlen bekötésű lehet. ...szal' pongyolán fogalmazva erről lenne nagybaszó.
Ha ezt a teljesítményt vesszük alapul, akkor az 1,5mm2-es vezeték kielégíti e rendelkezést, amit 13A-es védelemmel el lehet látni. Egyébiránt a 13A-es kismegszakító szabványsorba vétele pont ennek volt köszönhető, minek okán a márkásabb termékgyártók a dugaljaikra csak 10A folyamatos áramot javasolnak és csak zárójelesen tüntetik fel a 16A-t. Nincs az a lakossági felhasználásra szánt dugvilla és dugalj páros, amely tartósan képes lenne elviselni a 16A-t főleg akkor, ha tudjuk, hogy a 16A-es kismegszakító 18A környékén fog leoldani. Gondolom, hogy nem véletlen az sem, hogy a nagyobb teljesítményű dugvillás berendezések csatlakozóvezetékeit is max. 1,5mmm2-esre készítik.
Innen nézve a dolgot, semmi nem indokolja a dugaljakhoz a 2,5mm2-es vezeték használatát, hacsak az installációs hossz ezt nem teszi szükségessé, de ott az utolsó kötéstől mehet az 1,5mm2-es is a dugvillákhoz. A kötelezően előírt szabványossági vizsgálat fogja úgy is megmondani, hogy helyes-e az alkalmazott védelem kialakítása.
Szia!

Hát az erőltetés  -nem is annyira - olyan?
A dugalj áramköröket  nálunk úgy szervezik, hogy 4-6-8 db  dugalj  kerül, egy áramkörre .
Viszonylag ritka az a szerelés ami a németeknél szokászos ; 1 kismegszakitó-1 kábel --1dugalj.
Ha 6db dugaljat veszel akkor 6x1,5mm2 --mekkora legyen a gerincvezetője?
Egy későbbi  bővités-átrendezésnél  nem jobb-e , ha bármit rá lehet kötni? A vezeték árkülönbsége meg 30% alatti.

Persze az ázsiai módszert is követhetnénk. Háztartási gépek fixen bekötve. a dugaljak 4A.sek max 0,5mm2 vezetékkel , úgyis csak TV,rádió, éjjeli lámpa,mobiltöltő mehet bele.
Esetleg  a hajózási  /szállodai módszer? A folyosón 10--.25mm2 elóre menő .Erről leágazik szobánként egy elosztó ,biztikkel .S ide kötve a világitás, dugaljak .ez esetleg még mágneskapcsolóval vezérelve.

S az igy leirt  3 féle megoldás  mindegyike lehet szabványos is a felülvizsgálaton.Persze akár  Nem Megfelelő is.

faxelektro

Én tudok olyan 16A dug alj-dug villa párost amellyel  4kW-os kínai kalapács malom motorja nap mint nap működik.

nyaki

Lakásokban fehér holló számba menően használják az egy áramkörre felfűzött dugaljakat maximális terhelésen. Ahová nagyobb teljesítményű készülék kerül, oda nyilvánvalóan önállóan kell behúzni az 1,5mm2-es vezetéket, ahol pedig nem indokolt, oda pedig egy 2,5mm2-es vagy akár 1,5mm2-es gerincről is lehet leágaztatni a kisebb fogyasztókat ellátó dugaljakat. Ha vastagabb derót a kiselosztóba menő gerinc, mint a dugaljakhoz tartó vezeték, semmi nem történik azon kívül, hogy kisebb lesz a hurokimpi és a kismegszakító értékét illeszteni szükséges a leggyengébb összetevőhöz.
Nincs ebben semmi különleges, csupán számolás, majd mérés kérdése.
A másik, hogy a csavaros bekötésű dugaljakba kínszenvedés a 2,5mm2-es vezetéket bekötni, nem beszélve a sorolt dugaljakról.

Sztrogoff

Érveket lehet felhozni egyik és másik oldalra is.
Én magam a sok áramkör (no meg a lehető legkevesebb kötés) híve vagyok, nálunk kettőnél több aljzat nincs egy kismegszakítón. De meg is csodálták a szomszédok, akiknél általában egy Guman tábla van, három kismegszakítóval meg egy csengővel, nulla meg védő mögötte csomóba kötve, a két sor kismegszakítót egy 60 m2-es lakásra. Két évtizedig voltam élcelődés tárgya. :D
Ami a terhelhetőséget illeti, a 13 A az ugyan 80 %-a csak a 16-nak, és természetesen elképzelhető olyan helyzet, hogy pont az a 3 A még kéne, de olyan is, hogy 18 A kéne... :)

Az csak az én kivitelezői úri véleményem, hogy a másfelessel tízszer jobb dolgozni, mint a kétésfelessel, a megrendelőnek nem számít. :)

nyaki

...akkor ez az örökkévalóságnak készült? ;D

Atis57

Idézetet írta: nyaki Dátum 2020. május 14., 14:53:25 DÉLUTÁN
...akkor ez az örökkévalóságnak készült? ;D

Szia!

Ilyet még nem láttam ---mennyi az örökké valóság? Nagyapámnak még 70 év garancia volt  !

Én inkább a 2-10 éven belüli- átszerelés mentes - 250% nyi teljesitmény bővitéssel szoktam összeakadni.
Már kifestettünk , kicseréltettük a kismegszakitót 16A ról --32A re. s csupán ezt a 10 gépet kéne bekötni! Vill.tűzhely,sütő. mosogatógép.átfolyós vizmelegitő stb..stb
Tehát ezért  "kedvelem"? a 2,5mm2-t .
De természetesen  10 kolléga --és 25 vélemény  szerint -kinek ,hogy jobb.

Sztrogoff

Idézetet írta: nyaki Dátum 2020. május 14., 14:53:25 DÉLUTÁN
...akkor ez az örökkévalóságnak készült? ;D
Nos, erre kínos válaszolni. :D Mint amikor egy angol hölggyel beszélgettem, és mesélte, hogy egyes kelet-európai nyelvtanulók, akiknek szállást adott (voltak ilyen csoportok a módszerváltás után), nem ütötték meg az elvárható higiéniai mértéket. És ekkor látszott rajta, hogy rájött, most aztán csapdába került, mert állást kell foglalnia, hogy az mi. És ha ő bármit mond, én meg a dupláját, akkor ő minősül koszosnak, ha én a felét, akkor én. :) de hát csak állást kellett foglalnia, hogy napi egy zuhany tekinthető átlagosnak és elfogadottnak. Én meg bólintottam, és így mindketten megkönnyebbültünk, hogy elkerültük a megalázást/megaláztatást. :D

Bevallom, nem voltak ilyen gondolataim, hogy örökkévalóság. De másoknál is így szereltem villanyt. Ami persze sosem volt jó, mikor egyszer morogtam egy szakmai társaságban, hogy nem vagyok versenyképes azzal aki elvisz jobbra egy csövet, balra egy csövet, mert a különbséget nem lehet az átlag megrendelőnek megmagyarázni, azt mondták a haverok: nézd, te szépen szerelsz villanyt, azok meg megélnek belőle. :D De ebben is benne lehetett az, hogy volt a társaságban olyan, aki házanként két csővel dolgozott. :D