Kötődoboz elfedése

Indította balazsn, 2019. december 25., 19:59:13 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

balazsn

Sziasztok!

Először is kellemes ünnepeket kívánok!

Másodsorban tanácsra lenne szükségem. Gyermekszobát alakítunk ki és van egy zsúfolt kötődoboz kb. 40 cm-re a padlótól. Eddig doboztető volt rajta, de most ezt meg akartuk szüntetni, hogy a gyerek véletlenül se nyúljon hozzá. A festő levette a doboztetőt és gipszkartonnal takarta be a dobozt. A villanyszerelő látta, de nem szólt semmit. Lemértem a doboz pontos helyét, hogy később tudjam hol van. A lakás viszonylag új, 5 éve épült.
Kérdésem az, hogy ez így biztonságos? Eddig nem melegedett, bár a doboz zsúfolt.

Előre is köszönöm a válaszokat!

Fecó

"Minden villamos szerkezetet, beleértve a villamos kábel- és vezetékhálózatot is, úgy kell elhelyezni, hogy az megkönnyítse a működtetését, ellenőrzését, karbantartását és a csatlakozásainak hozzáférhetőségét."

Ez egy idézet a jelenleg is érvényes létesítési szabványokból. Nos, a teljesen elkartonozott megoldás nem hiszem hogy biztosítja a "hozzáférhetőséget". A villamos vezetők csatlakoztatására gyártott kötődobozok a fedelekkel együtt vizsgálaton esnek át, hogy az esetlegesen felmelegedett kötés ne tudja ezeket az elemeket meggyújtani. Ezt jelölik is a dobozokon. A gipszkarton nem része ennek a dolognak, nincs ilyen minősítése. Az általam javallott megoldás ha már ilyen szerencsétlen helyre került a kötődoboz, akkor mindenképpen elektromos célra szánt doboz és doboztető csavaros rögzítéssel. Karton maximum csak dekorációs célra a doboztető után, és kivehető módon a kötés hozzáférhetősége miatt...

Atis57

Szia!

Az előző hozzászólás teljesen igaz. !

Amit hozzátudok tenni ; Az ilyen elfedett dobozban sosem lesznek szemmel kisérve a kötések. Mivel a hibák 90% a kötéshiba , ráadásul hozzáférhetetlen ?
Ha egy festőre bizod , akkor sziloplast meg simára gettelés, , festés
Egy élmény lessz megkeresni -ha a fél ház emiatt nem működik .S a festés is hogy fog kinézni ezután?
Nem lenne egyszerűbb a gyereket a másik szobába költöztetni?
Az elosztóban van FI relé?

Simon Endre

Amennyiben egy doboz zsufi nem az eltakarásával hanem a szakszerűséggel kell operálni. A helyhiány a rosszul megválasztott doboz az utólagos rácsatlakozások  a felesleges ráhagyások és szükségtelen kötések (toldások) miatt következik be. Amennyiben ez már létesítéskor beáll a kötések számára külön dobozt iktatok be vastagon összecsövezve a lehető legközelebbi helyen. A jelen esetben csavaros fedelű de amúgy esztétikus dobozt alkalmaznák természetesen vakolatsíkíg besűlyesztve.
A polisztírol dobozfedelek semmiféle hőhatásnak és tűzvédelemnek nem felelnek meg. A polietilén kartonplaszt dobozfedelek jobban fellehetőek és kiemelésük még nagyon mélyre tett dobozoknál is alkalmazható igaz 1-2 cm-es vakolatgyűrüvel vakolatsikíg kiemelve ez fűrészlappal feldurvítva felveszi a falfestéket a gletteket és a tapétaragasztót is, üveghálózni, beragasztani szükségtelen megáll enélkül is. Egy néhány hónappal ezelőtti munkán az ügyfelem kifejezetten így kérte, habár látta, kimérte és le is fényképezte ezeket.

balazsn

Igen, fi relé természetesen van beépítve.
Itt az esztétikum kevésbé fontos, inkább az számít hogy a gyerek véletlenül se férjen hozzá.
Azon gondolkodom, hogy akkor szólok egy másik villanyásznak és felrakatom a dobozhoz való tetőt.

Egyébként a gipszkarton fedő tűzveszélyes lenne?

Sztrogoff

"Gyermekszobát alakítunk ki"
Azzal együtt is, hogy itt nem múlt idő van, ha már a festő jár-kel, akkor már kissé késő az ébredés. De egy dobozt bármikor meg lehetett volna szüntetni a csövezés átalakításának árán. Például a betáp irányából az előtte levő fal túloldalára kialakítani, és az eredeti helye felé annyi csővel közelíteni, ahány elágazás volt. Vagy egyszerűen egy kanyarral felvinni mennyezet alá, és az ahány... csővel lejönni. Természetesen vezetékeket is újra kellett volna húzni, ami rövid lett. De legalább barátoknál, rokonoknál tudsz tanácsot adni.
Építkezésnél ez így van, mikor kész, akkor a tanulságok alapján lehetne egy jobbat építeni.

S/K

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2019. december 27., 08:29:11 DÉLELŐTT

Építkezésnél ez így van, mikor kész, akkor a tanulságok alapján lehetne egy jobbat építeni.

Ez így van. Első ház az ellenségé, második a baráté, harmadik a saját.

balazsn

Véleményetek szerint a gipszkartonnal lefedett doboz akkor is tűzveszélyes ha nagyfogyasztók nem mennek innen?
Elég a következő felújításakor javitani vagy azonnal kell?

Fecó

A szabványok alkalmazása önkéntes. Eddig sem volt betartva szerintem, mint ahogy a családi házak 95%-ban sehol sincs. Normál esetben ez a helyzet ki sem alakulhatott volna, hogy ezzel foglalkozni kelljen, én ilyen esetben visszadobom a labdát ki-ki döntse el saját és a villanyszerelője lelkiismerete alapján. Nyilván jó esetben a kötődobozra rátehetsz egy benzinnel átitatott rongyot, az sem fog tüzet kapni soha. De ki az aki ezt garantálja felelősséggel?

Sztrogoff

Egyébként, jut eszembe, ha a dobozt tápláló cső elég tágas, akkor még mindig megérné szerintem a doboz előtti doboztól annyi rendszert húzni a csőbe, amennyi kell (hát ugyebár új szerelésnél ezt nem csinálnám, de néha kompromisszumot kell kötni), és akkor ez a doboz, mivel csak átmenő madzagok vannak benne, már jóval nyugodtabban elvarázsolható.