Családi héz bekötése

Indította kiger, 2019. november 19., 15:40:05 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

kiger

Sziasztok!
Egy gyors segítséget kérnék, egy építkezés közepén vagyunk és hónapok óta elérhetetlen a villanyszerelő aki elkezdte összerakni a hálózatot. Lassan feladom és keresek másik szerelőt, de a lakásban most kezdenénk a beltéri munkákat és félek, hogy amit eddig összerakott szakszerűtlen.
A jelenlegi rendszer így néz ki:
A háztól 10m-re van a villanyóra 3x25A-rel és ugyan ennyi vezérelt árammal. A villanyóra melletti szekrényben A szolgáltatói kismegszakítókra 2db 3 fázisú FI relé, ezekre 6db 25A C-kismegszakító van kötve a vezérelt és sima áramhoz. A kismegszakítókra van bekötve a két földkábel (5x6mm2) a földkábelek a lakószinten egy elosztóba vannak bekötve, ahol a föld sínre csatlakozik még egy kereszt földelő (6mm2 kábellel). A két nulla is össze van kötve az elosztó nulla sínjén. Innen a lakótéri biztosítékok vannak bekötve. A vezérelt egyik fázisa be van kötve egy egyfázisú Fi relébe és onnan megy a bojlerre. Az elosztóból indul 2db 5x6mm2 mt kábel, ezek a garázsba és az emeletre mennek ahol már csak biztosítékok vannak rajtuk (egy csokiba vannak bekötve a földkábelre, ide csatlakoznak a kismegszakítók is). A kérdésem röviden, hogy ez a bekötés, azaz a vezérelt és nem vezérelt nullák és földek összekötése jó kivitelezés? Van bármi veszélye annak, hogy ha a felülvizsgálatig így használnánk a rendszert.
Előre is köszönöm a segítséget.

Fecó

A nullákat én szétszedném 2 külön rendszerre, a védővezető lehet közös...

nyaki

Az MSZ 447 és a Regisztrált szerelők kézikönyve szerint, a vezérelt - de legyen bármely egyéb mérés - a mindennapszaki mért vezetéktől teljesen független vezetésű kell legyen, de még egy mért elosztóban sem találkozhatnak, ami annyit tesz, hogy minden L-N vezető külön kezelendő. Ahogy Fecó írta, a PE lehet ugyan közös, de ez meg ellentmond a különvezetésnek.
Vannak érdekes, bár hibátlanul működő megoldások is, de ezek a nagykönyvek szerint nem szabályosak.

kiger

Köszönöm a válaszokat. Ha a PE nem közös akkor hogyan lehet összehozni az EPH-val, illetve akkor kellene egy másik földelés a vezéreltnek?
Elfogadható az, hogy a nullát különválasztom (Amúgy is csak egy bojler megy róla, szóval sín se kellene neki, csak a Fi relébe átkötni a nullasínről.

Fecó

Az EPH gerincvezetőt a fő-földelőkapocsról kell leágaztatni. Ha a PEN szétválasztás nem a fogyasztásmérőnél van megoldva, hanem a nappali mérő kiselosztójában, akkor mindenképpen egy védővezetővel össze kell kösd a két elosztót. Ebből nem lesz semmi problémád. Ha a mérőnél van szétszedve a PEN, akkor onnan lehetne külön-külön védővezetőt indítani az egyik, és a másik elosztó felé is, természetesen külön csövezve. Az idősebb szakik biztosan emlékeznek, a régi fa mérőszekrények esetében is, a két mérőrendszer valóban külön lett kialakítva, saját elosztóval, a bojlernek leválasztó kapcsolóval, de az elmenő részen, a két doboz között kialakításra került egy kisebb cső, melyben a védővezető (és csakis az) áthúzható volt a két oldal között...

kiger

A mérőóránál egy sorkapocsba van összekötve a PEN és az ottani földelés, ebből jön a vezérelt és sima földje és nullára külön külön. Gondolom ez lenne az PEN szétválasztás.

faxelektro

Jó estét
             Mi a szerepe a merőszekrényben szerelt 300mA FI relének ?
                                                                                                     Köszönöm

nyaki

Üdv!
Gondolom még korábbról benne maradt vagy valaki meg akart tőle szabadulni.  :)
Ilyen értékű ÁVK csak felvonulási területen, mint szelektíve fő ÁVK-nak használható, de ettől függetlenül kellenek a 30(100)mA-esek is a végáramkörökhöz. Más értelme nincs, de a jelenlegi szabványi környezetben már egyébként is értelmetlen.

faxelektro

Azt mondta valaki,hogy az áram lopás ellen szereli a szolgáltató de nem tudta meg magyarázni hogy működik ez.

Sztrogoff

Idézetet írta: faxelektro Dátum 2020. március 28., 22:02:51 DÉLUTÁN
Jó estét
             Mi a szerepe a merőszekrényben szerelt 300mA FI relének ?
                                                                                                     Köszönöm
A mérőszekrény az még nem elég precíz meghatározás. Méretlenben? Mértben?
A 300 mA sem elég precíz meghatározás. :) Mert ha NDK-s, akkor akkoriban (ez alighanem a nyolcvanas évtized, ez lehetne a harmadik kérdés, hogy kb mikori) az is jó szokás volt. Védőföldelés érintésvédelmi módnál a földelés (csak) helyett, illetve azért, hogy annak ellenállása jóval nagyobb lehessen, és mégis legyen szabványos érintésvédelem. Én akkoriban* úgy szereltem, hogy azt mondtam, a FI-relé sem drágább, mintha nekem 3 vasat kell leütnöm, egymástól 3 méterre, és az összekötéshez árkot ásni. És egy időben engedték méretlenbe is.
De már 15 éve az van, amit Nyaki fórumtárs mond.

*Hát ugye az "akkoriban" az úgy kezdődött, hogy a nyolcvanasok elején a rendszer becsődölt, kiengedték a fékeket, lehetett immár magánkereskedni, és onnantól kezdve mindig lehetett kapni az NDK FI-relét, ami előtte csak mutatóban volt. Ez Budapesten jószerivel három hely volt, a Nagyfuvaros, a Lövőház és a Visegrádi. De ez már történelem. :D