Kombinált gáztűzhely (gázrózsa + elektromos sütő) bekötése

Indította D. Tamás, 2018. november 13., 18:29:07 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

D. Tamás

Sziasztok!

Kombinált tűzhelyet -- amelynek csak a sütő része elektromos -- terveznék vásárolni. A ház, ahol elhelyezném 16 amperes biztosítékkal biztosított. A sütő, teszem azt egy Zanussi (még nem biztos) elvileg 2,685 kW sütőteljesítménnyel rendelkezik. El fog nekem működni ez a 16 amperes biztosítékról, vagy nyögvenyelős? Elektromos bojler van, mikrósütő, TV, átlagos dolgok.

Illetőleg nincs áramvédő kapcsoló. Ez problémát jelent?

Előre is köszönöm a válaszokat!

kergabor

Szia!
A véleményem az, hogy, ha nincs áramvédő kapcsoló, az problémát jelent! Nem a sütő működtetése szempontjából, hanem úgy általában. A 16A valószinű, hogy 16x230, azaz kb 3600 W teljesítménylehetőséget feltételez. Mekkora az elektromos bojler? Ha nem vezérelt áramról megy? A mikró és ez a sütő nem működtethető egyszerre, tehát nyögvenyelős lesz. Nincs lehetőség hálózatfejlesztésre? 32 A-ig ingyenes.

Fecó

Lakások esetében az ÁVK (Fi-relé) 2007 óta lett szabvány szerint kötelezően előírva, az általános célú dugaszoló aljzatok, és a fürdőszobai áramkörök részére. Nyilván egy 1979-ben elkészült villanyszerelés nem felelhet meg a jelenkori szabványnak, de a létesítéskorinak ettől még igen. Viszont nyilván nem baj ha van, pláne ha valóban nagyon régi a villanyszerelés amúgy is.  Ha az egész lakás főbiztosítója a fogyasztásmérő alatti 16 A-es kismegszakító, az elég régi szerelést feltételez számomra. Ha túlterheled a rendszeredet, elvileg leold a kismegszakító, semmi komoly baj nem történik, ha valóban a villanyszerelés rendben van a házban. A fő probléma, ha a vezetéákhálózat és a kötőelemek tartósan nemhogy a 16 Ampert, de még a 10-es sem viselik el, és előbb megadja magát valahol a vezeték vagy a kötés, megolvad a szigetelés, felizzik a kötés, aztán halk sercegés, vibráló villany, és végül áramszünet. Ha szerencsés vagy akkor nem kap lángra semmi, csak ültök a sötétben. A sütőnek ez a maximális teljesítménye, tehát alsó-felső sütés, grillfunkció és légkeverés, minden a maxon. Ezt is csak addig, ameddig fel nem fűt a beállított hőfokra, mert utána már csak hőntartást végez. A legfontosabb a sütő biztonságos energiaellátása a kiselosztó felöl, külön védelemmel és célvezetékkel. Második körben lehet kérni a bővítést, 32 A-ig valóban HFH mentes, de az irodákban elfelejtik közölni, hogy a műszaki gazdasági tájékoztatóban fogják kérni hogy szabványosítsd a mérőhelyedet ehhez az ingyenes szolgáltatáshoz, és a kihívott regisztrált szerelő fogja mondani a 120e + ÁFÁ-t ha egyátalán megoldható a dolog...

D. Tamás

Köszönöm a válaszokat!

Erre gondoltam én is, hogy ha bővíttetném 32 amperra, szabványosíttatnák a villanyóraszekrényt. Mellesleg olyan 25 éves munka, de eléggé fapados, mint kiviláglik. Egyébként a sütőhöz terveztem önálló réz vezetéket, de akkor nekem ebből az jön le, hogy a 16 amper igencsak határeset, ugye... A bojler nincs vezérelt áramon, megy mikor rájön a mehetnék.

Cole

Sziasztok!
Én is hasonló kérdéssel fordulok hozzátok, mint az előző kérdező. Adott egy 16A órával szerelt lakás + egy gorenje K5352Sh-ra keresztelt kombi tűzhely. Az egyetlen dolog ami a sütőn kívül áramot fogyasztana főzés alatt, az egy kb 1 kw-ot fogyasztó hűtő. A sütőre szintén ennyi fogyasztást írnak, viszont a gyárilag ajánlott bekötés is 32A. Szerintetek érdemes bővíteni, vagy kis odafigyeléssel el lehet ketyegtetni ezen a rendszeren?

Előre is köszi!

Marton

Idézetet írta: Cole Dátum 2018. december 09., 17:18:12 DÉLUTÁN
kb 1 kw-ot fogyasztó hűtő
Milyen háztartási hűtő amelyik 1kW-os fogyasztású? Szerintem elnézted az értéket, pár 100W-os lehet csak legfeljebb.
A sütőről nem találtam a Gorenje oldalán villamos teljesítmény adatot, de szerintem ez kb. 2kW-os fogyasztású lehet, azaz kb. 8,6A áramú max. Elég lehet odafigyeléssel a 16A, de kérhető alapjogon 32A bővítés.

Cole

köszi a gyors választ! De lehetne bővíteni 32A-ra, de mint előzőleg leírták, ugye először le kell ellenőriztetni a hálózatot és elég sanszos hogy fel is kell újítani. Nem is lenne ezzel gond, mert megcsináltatnám, de a helyzetet bonyolítja, hogy albérletről van szó. A tűzhelyet pedig én naív meg vettem egy akció keretében. (az eladó nagy hanggal mondta, hogy ez bőven el fut 16A-en  ::) )

Ami fontos lenne, hogy tudjam használni a tűzhelyet a lakás felgyújtása nélkül. Az, hogy mellette nem használok semmi elektromos szerkezetet bőven belefér. Ami miatt aggódok és előttem is írták, hogy a vezeték bírja-e. Lehet hülye kérdés, de olyat nem lehet csinálni, hogy a főkapcsolóból kivezetünk egy külön kábelt a tűzhelynek?

Marton

Lehet külön vezetéket vinni neki. Pontosabban ajánlott is így kivitelezni, külön biztosítékkal meg egy FI relé is ajánlott a lakásra ha az nincs.