Villanyszerelõ felnõttképzés

Indította Twidgee, 2012. január 25., 07:48:09 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nova

Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

980POWER

A mai tananyag: a 3 fázisú motor Forgásirányváltás (keresztreteszeléssel).
1. képen látható a főáramköri rajz és a huzalozási rajz.
2. képen a vezérlés hagyományos gyakorló táblán
3. képen dugaszolós gyakorló táblán ugyan ez, de itt már a fő áramkörök is be vannak kötve (a Pe is csak a fényképezés után)
4. képen a motor bekötése csillagpontban.
5. képen a gyakorló tábla belseje, lényege az, hogy minden csatlakozási pont ki van hozva a tábla elejére és a megfelelő rajzjellel jelölve. Benne amit látni:
felső sor: 3 fázisú Fi relé, 3 pólusú kismegszakító (főáramköröknek), 1 pólusú kismegszakító (vezérlő áramköröknek)
alsó sor 3 db mágnes kapcsoló, hő kioldó, időrelé.
Oktatóink saját ötletünk, áldott legyen a munkásságuk és köszönet érte.
Eurotest 61557 univerzális érintésvédelmi mérőműszer.


Üzenet összefûzve: 2014. December 06., 22:11:31 pm

EUROTEST 61557


Üzenet összefûzve: 2014. December 06., 22:26:28 pm

Adminunkat megkérném, hogy az első 4 duplázódott képet törölje, ha lehet.(megszakadt a feltöltés vagy valami ilyesmi miatt újra töltöttem. Illetve Oktatóink saját ötletük, nem pedig ,,ötletek" ezt elgépeltem. A hozzászólás utóbbi része a javítás után feleslegesé válik, így ezt is kérném törölni! Köszönöm!


czapi

Üdv!

Ehhez a huzalozáshoz nem tudok gratulálni!  >:(
Jól látom hogy szigeteletlen sarukat használtatok(Min. IP20 védettség kell)?

980POWER

Mármint a szekrény belsejében? Azt elvileg nem nyithatja ki tanuló (csak a kép kedvéért lett megengedve). Áramot az oktató csak a felette lévő kulcsos kapcsolóval tud adni a tábláknak  és a dobozoknak és csak, ha be van dugva a hüvelybe a banándugó. (mindegyiknek külön külön van egy kulcsos kapcsolója) A banán dugók 1000 V-ig szigeteltek, van rajtuk egy hüvely, nem lehet megérinteni fémes részt.

villanyvili

Irigyellek benneteket! A mi oktató cégünk egy lyukas kétforintost sem költ anyagra. Ami a műhelyben van csak hulladék, semmit nem lehet vele kezdeni. 21 fővel indultunk, most vagyunk 11-en, ebből 3 fő van kinn cégnél gyakorlaton (köztük én is), a többiek bemennek 8-ra, aláírják a jelenléti ívet és mehetnek haza vagy az infó terembe internetezni.
Amióta gyakorlat van ( 2 hónapja) ez megy. És március elején vizsga.
Villmix Euro Kft. Debrecen

czapi

Idézetet írta: 980POWER Dátum 2014. december 07., 11:07:55 DÉLELŐTT
Mármint a szekrény belsejében? Azt elvileg nem nyithatja ki tanuló (csak a kép kedvéért lett megengedve). Áramot az oktató csak a felette lévő kulcsos kapcsolóval tud adni a tábláknak  és a dobozoknak és csak, ha be van dugva a hüvelybe a banándugó. (mindegyiknek külön külön van egy kulcsos kapcsolója) A banán dugók 1000 V-ig szigeteltek, van rajtuk egy hüvely, nem lehet megérinteni fémes részt.
Üdv!

Amit írtam, annak nincs köze ahhoz hogy ki nyitja ki a szekrényt.
Szomorú, hogy ilyen kivitelezési munka segítségével oktatják tanulókat és még meg sem kérdeztem, hogy van e villamos terv, CE jelölés, érintésvédelmi jegyzőkönyv, adattábla, szabványos e a vezetékek színe, keresztmetszete, tervezői nyilatkozat, használati utasítás, kivitelezői nyilatkozat, stb...

Villanyreszelő

Üdvözlet!
Ez a fajta forgásirány váltásos keresztreteszeléses vizsgamunka az egész országra jellemző.
Ez nem olyan mint az élet,itt a kapcsolókat otthonról hozzuk a sufniból,a vezetékkersztmetszet a megmaradt,iskolából el nem lopott darabok,melyek ömlesztve vannak egy ládába keresztmetszettől függetlenül. 40 percbe össze kell rakni egy ilyen dobozt,motort bekötni,de az sincs,mert kevés van várni kell a másik diákra míg végez,majd ezek után jön a tanár szól hogy a vizsgabiztos nem ér rá,elmondja hogy összekötegelhetted volna a madzagokat akkor szebb lenne,kipróbálja a motorvezérlést,ki kell számítani a hatásos teljesítményt,be kell kötni egy lépcsőházi világítási elosztó táblát,de közben elhordták a vezetékcsupaszolót,nagyjából ilyen szinten megy egy gyakorlati vizsgamunka.

980POWER


Üdv!

Amit írtam, annak nincs köze ahhoz hogy ki nyitja ki a szekrényt.
Szomorú, hogy ilyen kivitelezési munka segítségével oktatják tanulókat és még meg sem kérdeztem, hogy van e villamos terv, CE jelölés, érintésvédelmi jegyzőkönyv, adattábla, szabványos e a vezetékek színe, keresztmetszete, tervezői nyilatkozat, használati utasítás, kivitelezői nyilatkozat, stb...
[/quote]

Felnőtt képzésben vagyok, de ez egy nappali iskola tanműhelye, itt sem költ az iskola rá, itt minden a két oktató tulajdona X millió forintért ékben. Egy ilyen szekrény alapban 100 ezer Ft + vezetékek 800Ft /db. stb. Kérdésem, hány ilyen oktató van az országban? Én egyet ismertem, Ő asztalos tanműhelyt rendezett be az iskolának saját költségen egy teljesen üres helységben.
Miért kell IP 20 védelem? A régi alumínium szekrényekben sem szigetelték a síneket semmilyen módon, ott vigyorogtak a 6-os, 8-as csavarok szabadon. A doboz adja az IP védettséget. Ez pont olyan, mint amikor levesszük a motor kapocs fedelét. Butaságtól nem véd meg semmi. Ez alatt azt értem, hogy ha feszültség alatt akar valaki valamit szerelni, akkor mindegy, hogy milyen a védelem. Itt a kulcsos kapcsoló ezt meg gátolja.
A kérdésem ezzel szemben az, hogy vajon a másik táblának, az OSB alapúnak milyen papírjai vannak bármelyik iskolában?

czapi

Idézetet írta: 980POWER Dátum 2014. december 07., 15:46:07 DÉLUTÁN
Miért kell IP 20 védelem? A régi alumínium szekrényekben sem szigetelték a síneket semmilyen módon, ott vigyorogtak a 6-os, 8-as csavarok szabadon. A doboz adja az IP védettséget. Ez pont olyan, mint amikor levesszük a motor kapocs fedelét. Butaságtól nem véd meg semmi. Ez alatt azt értem, hogy ha feszültség alatt akar valaki valamit szerelni, akkor mindegy, hogy milyen a védelem. Itt a kulcsos kapcsoló ezt meg gátolja.
A kérdésem ezzel szemben az, hogy vajon a másik táblának, az OSB alapúnak milyen papírjai vannak bármelyik iskolában?
Üdv!

Azért kell mert az MSZ HD 60364-4-41:2007 Kisfeszültségű villamos berendezések. 4-41. rész: Biztonság. Áramütés elleni védelem "A" melléklete szerint:

A1. Az aktív részek alapszigetelése

Az aktív részek legyenek teljesen beburkolva olyan szigeteléssel, amelyet csak roncsolással lehet eltávolítani.
A szerkezetek szigetelése feleljen meg a villamos szerkezetre vonatkozó szabvány előírásainak.

A2. Védőfedések vagy védőburkolatok

Az aktív részek legalább IPXXB vagy IP2X védettségi fokozatú burkolatok belsejében, illetve védőfedések mögött legyenek elhelyezve

villanyvili

Ha mindenki legalább egy ici-picit is betartaná a szabványokban leírtakat, nem találkoznák napi szinten iszonyatos hulladék kivitelezésekkel!
Alig van olyan nap, hogy ne futnánk bele kritikán aluli szerelésekbe (vagy inkább nevezzük kókányolásnak)....
Villmix Euro Kft. Debrecen