Földelés földelõ szonda

Indította redvill, 2012. január 20., 22:15:32 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

Az elképzelésed jó, csak annyi a megjegyzésem, hogy a helyi földelőt (ez a legfontosabb), a bejövő PEN vezetőt, az elosztóba menő PE vezetőt, a túlfeszlevezető PE és N vezetőjét, valamint az EPH gerincvezetékeket az általad linkelt sínbe kösd be. A szakaszolót nem tartom fontosnak, hiszen a fogyasztásmérőnél már van védelem, amit a földkábel is le tud kezelni. Innen nézve a dolgot a PVT dobozba csupán a sín és a túlfeszlevezető kerülne elhelyezésre.
A túlfeszlevezetőről indítsd a lakáselosztóba az L1-L2-L3-N vezetőket! A  túlfeszbe kötött PE vezető mindenképpen a legrövidebb legyen, az ide érkező N vezető hossza pedig lehetőség szerint ne haladja meg az 50 cm-t.
A B+C típusú levezető többnyire hatásos védelemnek bizonyul, de ha mindenképpen költeni akarsz még rá, akkor nyilván a helyi D osztályúakat is használhatod.
A fogyasztásmérőnél mindenképpen kialakítanék egy új földelőt arra esetre, hogy ha a közüzemi hálózaton vagy a szomszédnál történik valami gikszer, akkor ne a Te újonnan kialakított földelődet és a lakás felé tartó PEN vezetődet terhelje.

morcikutya

Sziasztok!
Egy kis segítséget kérnék: nagy telken lakunk és tavaly felhúztunk egy külső szerszámtárolót ill. miniműhelyt. A problémám annyi hogy a szerszámtároló a házunktól kb 25 méterre van ami annyit jelent, hogy a főeleosztótól kb 45 méteren kell elvinnem kábelt. A miniműhelybe szeretnék feltenni egy kis elosztót benne kismegszakítóval ill FI-relével (1 fázis). Egyvalami nem hagy nyugodni: ha ilyen távolságra kell elvinnem kábelt (földben szeretném nincs is más választásom földkábel vagy mbcu KPE csőben) nem kell a műhelynél egy plusz földelőszondát leverni? Mégiscsak 45 méter... Mit mond ilyen esetben a szabvány (és a gyakorlat) ?

nyaki

Üdv!
A szabvány nem mond semmit, csupán ajánlásokat tesz ilyen esetre, mint pl. nem tilos a a további potenciálrögzítő földelő berendezés telepítése.
Ha ilyen távolságra egy újabb földelőt telepítesz, akkor erősen ajánlott a legalább 6mm2-es vezető használata, mert ha a PEN bontási helyén levert földelő értéke igen gyatra, akkor az újonnan kiépített földelő és az odáig tartó vezeték együttesen vezetheti le a lecsatlakozási ponthoz tartozó áramkörök zárlati és/vagy hibaáramait is.

balzsi

Idézetet írta: nyaki Dátum 2017. november 23., 19:58:51 DÉLUTÁN
Üdv!
A szabvány nem mond semmit, csupán ajánlásokat tesz ilyen esetre, mint pl. nem tilos a a további potenciálrögzítő földelő berendezés telepítése.
Ha ilyen távolságra egy újabb földelőt telepítesz, akkor erősen ajánlott a legalább 6mm2-es vezető használata, mert ha a PEN bontási helyén levert földelő értéke igen gyatra, akkor az újonnan kiépített földelő és az odáig tartó vezeték együttesen vezetheti le a lecsatlakozási ponthoz tartozó áramkörök zárlati és/vagy hibaáramait is.

Nem tudom, hogy jól gondolom e, ennek PEN lazulás vagy szakadás esetén van jelentősége?

Fecó

MSZ 447:2009 2.4.5 pontja előírja, hogy TN rendszer esetén, az épület becsatlakozása közelében a védővezetőt földelőhöz kell csatlakoztatni. Kivétel, ha a betápláló kábelt 30mA ÁVK védi...

Tapatalkkal küldve az én HTC One_M8 eszközömről


Gyurmaúr(fi-relé)

Fecó citált MSZ-éhez még annyit, hogy 45 méternyi kábel legyen legalább NAYY-J 5x16mm2-es (ilyen hossznál már bőven van fesz. esés!), még akkor is ha most (még) csak 1 fázis lesz. Bájdövéj, egy műhelynél nagyon sovánka lesz az az 1 fázis, főként ha a házikóba bejön a 3! Így lesz szeparált PE vezető, mely kellően megfelelő +metszettel bír, de mindenképp kell legyen az épület becsatlakozási pontjánál egy legalább 3 m-es szonda leverve, mely az épületben lévő PE csatlakozási pontig legalább MKH vezeték esetén 10mm2-es, ha azonban Alu vezetékkel történik, akkor 16mm2-es legyen! Miért is jó ez a megoldás? Mert ebben az esetben bármelyik épület PE rendszerében, fő PE összekötőjének bármely eleménél "havária" lesz, úgy ezen NAYY-J kábel PE ere képes teljesíteni a minimális PE feltételeit, azaz lehet, hogy a kecóban nem lesznek kitűnő hurokimpi értékek, de azért lesz kielégítő földelés!

morcikutya

Öööö izé csak 1 fázis jön be a házikóba.  :) Amúgy a miniműhelyt kb úgy kell elképzelni, hogy szeretnék világítást (ledes "fénycsövekkel"), meg esetleg valami furót flex-et stb használni nincs is nagyteljesítményű fogyasztóm a flexem is 800W-os a furó még kisebb...
Amúgy a ház földelésésvel kapcsolatban van egy gyanúm, hogy nem az igazi, anno a házikón belül én húztam be a villanyt, de a fürdőt ill. az elosztót egy öreg "szaki" csinálta meg, azóta meg is bántam; csak egy példa: a fürdő világításkapcsolóhoz sikerült MM kábel szépen ferdén a "legrövidebb utat" választva a következő kötődobozig elvinni.
na mind1 

s.peter

Szervusztok!
Pár témában már ki lett tárgyalva, hogy betonalap földelőt nem ajánlott közvetlenül földbe telepített, horganyzott földelővel összekötni, mivel káros galvánpotenciál alakulhat ki...

De mi van, ha ez adottság? Ha lenyomott a mester egy három méteres rudat, biztos ami biztos alapon és bekötötte azt is a fő-földelőkapocsba az új építésű alapföldelő mellé?

- Szélsőséges talajkémhatás esetén mégis mennyi idő alatt rohad szét teljesen egy ilyen szonda? 1/5/30év?
- Károsíthatja-e a betonba ágyazott sima/horg. acélt, vagy az minden esetben védve van és csak a közvetlenül talajba ágyazott fog elfogyni?

Ugyanezen elv alapján az új építésű betonalap földelők károsítják a meglévő közcélú hálózat PEN földeléseit is.