Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?

Indította redvill, 2012. január 20., 21:26:32 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

Nézd, Novill, szerintem azért ne Fi-relézzük túl egyetlen épület, lakás, családi ház villamossági hálózatát, fõként olyanét ne, ahol eleve adva van egy fõelosztó és még esetleg 4-5 alelosztó. Arról senki nem nyithat vitát, hogy fõ Fi-relé kötelezõ! az már más kérdés, hogy hány mA érzékenységû kell, hisz nyilván más kell egy 1 fázis, 25, esetleg 32A-es betápos,csak egy épületbõl álló ingatlan és nagyon más egy mondjuk 3x40A nappali és mellé akár 3x25A éjszakai betápos, 4 melléképületes, 3000m2-es telekkel rendelkezõn. Mertugye, elöbbinél elég mondjuk egy 100mA-es fõ és max 2 db 30-as al Fi-relé beépítése, míg utóbbinál nem eretnekség egy 300mA-es fõ és ugyanabba a fõelosztóba akár 4-5 db 30mA-es, míg a különbözõ melléképületek alelosztóiba -függõen az ott használatos berendezésektõl- 30 és/vagy 100mA-es Fi alkalmazása, melyel biztosan szelektív Fi rendszert kaphatunk. Bár én már tapasztaltam olyat, hogy szereltem az egyik mellék épületben és véletlenûl a kezemmel összeköttetést teremtettem a PE és az N erek közt, s ezzel akkora "zavart" idéztem elõ, hogy mind a melléképület 30-as Fi-je, mind pedig a fõelosztóban lévõ 300-as is lement. S mert este szereltem, sötétség borult a tájra, én meg botorkálhattam be a házba felnyomni a fõ Fi-t. Másik esetben ugyanott,egy másik melléképületben szerelvén értem hozzá az egyik L vezetõhöz és akkor csak az azt a helyiséget ellátó alelosztóban lévõ Fi ment le. Érdekes, nem?! 

JUVILL


Úgy tudom, hogy kereskedelmi forgalomban már kaphatók olyan áram-védõkapcsolók, melyeken van egy "S" betû jelölés. Ezek az ÁVK-k szelekívek.
A szelektivitás beállítható, melynek lényege, hogy a hibahelyhez legközelebb beépített ÁVK kapcsol le hibaáramra. Ezek alkalmazása lehetõvé teszi, hogy egyszerre legyen "mindenhol sötét".

krisz1986

És akkor azért hibakeresésnél lényegesebben megkönnyíti a munkát Juvill?

JUVILL


Szerintem igen. De szelektív áram-védõkapcsolók alkalmazásáról akkor beszélhetünk, ha természetesen egy épületen belül több ÁVK van.
Ezek a különbözõ szinteken, vagy különbözõ helyiségekben vannak, az elosztókban. Amennyiben a idõzítés jól van beállítva, akkor a legközelebbi kapcsol le.

krisz1986

És remélhetöleg nem komplikált a be állítás se?

by_ron

IdézEzek alkalmazása lehetõvé teszi, hogy egyszerre legyen "mindenhol sötét".

JUVILL, márhogy NE legyen mindenhol, nem? :)

JUVILL


by_ron!

Bocs!
Sajnos elírtam, és mire észrevettem, nem tudtam módosítani.
Helyesen: ... hogy ne legyen mindenhol sötét!!!:):)

Villanyreszelő

Önműködő,visszakapcsolós fi relé hibaellenőrzési funkcióval,ez csak nekem új?

GEWISS RESTART. Az egyetlen áramvédőkapcsoló, amelyik ha véletlen
lekapcsolás okán áramszünetet okoz
miközben nem vagy otthon, leellenőrzi
a rendszert és vissza is kapcsolja az
áramellátásra, de csak miután
meggyőződött a védett hálózat
biztonságosságáról.

Multi-Will.hu - RESTART 2 pólus - letölthető szórólap

petike199600

Sziasztok!
Gondolkodtam én is hogy itthonra beszerelek 2 db fi relét.
Egyet tennék közvetlenül a mért oldal betápjára egy 40A 100mA-eset.
Ez jó lenne?Jó az érték?
A másikat pedig a fürdőszobára tenném oda egy 16A 30mA-eset tennék.
A méretlen oldal 25A-re van biztosítva.
Egyébként nagyon régi a szerelés.
Csavart-forrasztott kötések,szigetelve.Alu vezeték, 3 áramkör van csak kialakítva.
Vélemény?

Novill

Igen már régóta létezik az önműködően visszakapcsolható fi relé. Az ára miatt nem gyakori az alkalmazása. Örülünk ha meg tudjuk győzni a megrendelőt a hagyományos fi relé beépítésére.
Petike nem kell túl spillázni a fi relé beépítését.  Ha sok a pénz lehet többet is beépíteni, lépcsőzni. Beépítesz 1db a közvetlen a mérő után 40 A, 30mA érzékenységűt az elegendő egy lakásnál. Így az egész lakás védve lesz. A hiba áram egyébként úgy is összegeződik.