Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?

Indította redvill, 2012. január 20., 21:26:32 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

szmihaly

Marton!
Idéz240A-es betáppal rendelkezett és ott olyan FI-relé volt beépítve nagy gyûrûs áramváltóval melyen 300mA-tõl 10A-ig lehetett az érzékenységét állítani. Ott 1A érzékenység volt alkalmazva. Ennél ezek szerint 230ohm nulla-föld ill. fázis-föld szigetelési hiba megengedett volt. E gépnek egy része mellesleg robbanásveszélyesnek is volt nyilvánítva. Rb-s védelemre nem ez a megoldás. 230W garantált robbanás okozhat.
Nem lehet hogy a gyártási technológia miatt volt így megcsinálva? Mert gondolom,hogy vegyiparban egy gép nem álhat le mindenéle csipri-csupri szivárgó áram miatt? Mert ha leáll gondolom elég nagy baj keletkezik,de ha motor miatt áll le,akkor legalább a gép megmarad. Ha meg RB-s motoron belül keletkezik test zárlat azt meg a védelem lekapcsolja robbanás nélkül?

Safety

IdézVolt olyan gép a környezetemben mely 240A-es betáppal rendelkezett és ott olyan FI-relé volt beépítve nagy gyûrûs áramváltóval melyen 300mA-tõl 10A-ig lehetett az érzékenységét állítani. Ott 1A érzékenység volt alkalmazva. Ennél ezek szerint 230ohm nulla-föld ill. fázis-föld szigetelési hiba megengedett volt. E gépnek egy része mellesleg robbanásveszélyesnek is volt nyilvánítva. Rb-s védelemre nem ez a megoldás. 230W garantált robbanás okozhat.

Itt most egy kicsit keverjük a szezont a fazonnal. Az általad említett eszköz hivatalos neve földzárlatvédelem, bár pont olyan elven mûködik mint a klasszikus áram-védõkapcsoló csak nagyobb teljesítmények esetén használatos elsõsorban mûszaki okok miatt és nem életvédelmi célból.
Robbanásvédelmi szempontból a gyújtószikramentes védelmi mód kivételével -ami áramköri védelem, de csak igen kis teljesítmények esetén használatos - áramköri védelmek nem ismertek, ezért a földzárlatvédelem ebben a formában itt nem értelmezhetõ, ilyen esetben a gyártmányoknak kell rendelkezni saját robbanásbiztos védelmi móddal, ami az adott térséghez szorosan illeszkedik.

Szelei

Idézetet írta: Glatz Krisztián Dátum 2012. január 22., 22:20:37 DÉLUTÁN
Régi vájog ház. Itt a fogyasztásmérõ után a mért oldalon egy darab biztosíték volt elhelyezve. Ami késöbb fi-relére cserélödöt. Kérdésem ilyenkor mi a helyzet? Lehet valami régi szabvány? Plusz adalék a vilanyóra fi-reléje melet nula doboz található.

Nézd meg jobban azt a FI relét mert van kombinált, ami biztosíték és FI relé egyben. :)

Gyurmaúr(fi-relé)

Ha már a mixeknél tartunk, mi a tapasztalatotok a mixelt, azaz 2 in 1 Fi-relés kismegszakítókkal? Vannak annyira megbízhatóak, mint a "síma" Fi-relék? Ezeket is havonta tesztelni kell?  3 fázisosban léteznek? Emlékszem, egy idõben minden "nagyokos" azt mondta, hogy sokkal jobb a Hi-Fi-nél a különálló tuner és erõsítõ, mint a reciver, aminek lehetett némi valóságalapja, de ebben az esetben nem tudom, hogy ez igaz-e? 

krisz1986

Megnézném de szerencsére már nem lakom ott. Igaz amennyire csak lehetett korszerûsítettük a villamos hálózatótt,vizet stb. De a bank rá akarta tenni a kezét inkább tuladtúnk rajta.  A korszerûsítésnél kikerült a relé a vilanyora szekrénybõl a mért oldaléra gondolok. És a lakásba került egy új tábla. Akkor valószinû ezen már volt túláram védelem is.  Ahogy Szelei kolléga is jelezte. Mindenkinek hangsulyozom mindenkinek köszönöm a válaszokat. Megint tanultam jó pár új dolgot.

Szelei

Gyurmaúr(fi-relé)
Nem ismertem az általam le szerelt 1 fázisú kombinált FI it. De a véleményem meg egyezik azokéval akik azt állítják külön külön jobb javítás és ár szempontjából is. :)

Mint kombi az nem jelenti azt, hogy ezt nem kell ellenõrizni havonta. Igaz én a sajátomat kb: fél évente szoktam ellenõrizni. :-[


Gyurmaúr(fi-relé)

Okés, gondoltam én, hogy jobb az, ha külön-külön van, még akkor is, ha ezáltal több osztásegységet foglal el. Arrol már nem is beszélve, hogy a fésüssínnél sem passzol,ha kismegszakítók közé teszed, fõként egy 3 fázisos sín esetén nem. Csak fél évenként ellenõrzöl? Monjuk, én sem tudom, hogy ahol feltettem eddig Fi-ket, ott milyen rendszerességgel checkolják, pedig mindig, mindenhol, mindenkinek felhívom a becses figyelmét, hogy legalább 2 havonta vegye már a fáradságot -fõként, ha csak 1-2 Fi-je van- ,hogy nyom egy T gombot és ha nem old le, akkor mozgassa meg a billenõ kapcsolóját párszor és ha akkor sem mûkszik, akkor böfentsen már egyet, mert kár az õ, vagy a családja élete múlhat rajta és amennyiben a hibás Fi miatt csap agyon valakit az áram, akkor a villanyászt abszolúte nem lehet felelõsségre vonni, fõként ha -mint én is- filctollal felírja a készülékre, hogy "havi 1 TEST!"

Novill

Arról mi a véleményetek ahol a lakások villamos hálózatára tervezési kötelezettséget ír elõ a jogszabály, és a tervezõ nem mindenre építi be a fi relét? Megjegyzem nincs is elõ írva minden áramkör védelmére a vonatkozó szabványokban a beépítési kötelezettség. Ezzel szemben a nem tervezett lakásoknál a villanyszerelõk többnyire minden áramkör (együttes vagy több részre bontva ) kiegészítõ védelmét fi relével oldják meg.

szmihaly

Igen,találkoztam én is ilyennel, a világítás áramkörön nem volt FI tervezve,csak a dugaljaknak. Sõt volt olyan is,hogy a hûtõnek külön volt egy áramkör,ami szintén nem volt FI-vel védve.Kérdésre a válasz egyszerû volt:ha a lakó elmegy szórakozni,vagy üdülni,és valami ok miatt le kapcsol a FI,mire haza ér,akkora a hûtõben lévõ élelmiszer tönkre megy. :) Valahol látok is logikát benne.

Novill

Éppen az az érdekes benne, hogy döntõen dugaszoló aljzatok áramköreit védik a tervezõk fi relével. Ami meg is felel az MSZ HD 60364-4-41:2007 szabvány ide vonatkozó elõírásának. De mint tudjuk, hogy a gyakorlat és az élet mást is meg követel olykor.