Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?

Indította redvill, 2012. január 20., 21:26:32 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

küldök neked -no nem egy Nápolyi dalt- egy átlagos, igaz 3 fázisos + 1 fázisos éjszakai betápos családiház ellátására szolgáló fõelosztó képet, melyben minden olyan cucc elõfordul, melyre akár nálad is szükség lehet. Íme:

Sok sikert!  8)

Novill

Felénk a 2 colos tûzi horganyzott csõ a követelmény. Itt is teszünk védõcsövet a csövön belül, amibe csatlakozik tetõtartó sapka. Mü I csövet a falon kívüli szerelésnél szoktuk használni, természetesen  egyazon típusú mûanyag csövet használunk. Családi házaknál inkább a süllyesztett szerelés a jellemzõ.

JUVILL


Az villanyszerelõk új regisztrációs vizsgája már országos jellegû.
A tapasztalat viszont az, hogy egyes áramszolgáltatók területén sajnos másak a követelmények. Ha egy ELMÛ-ÉMÁSZ területen gyakorlattal rendelkezõ minõsített vállalkozó a DÉMÁSZ területén dolgozik, nem várt problémákba ütközhet a csatlakozó vezeték bekötése idõpontjában.
Érdemes ilyen esetekben elõzetesen informálódni a helyi követelményekrõl.

Novill

Ebben teljesen igazad van. Csak azt nem értem, hogy miért kell ekkora eltéréseknek lenni a francia és a német tulajdonosok által üzemeltetett áramszolgáltatók esetében. A regisztráció célja pedig az volt, hogy egységes követelmény legyen az országban.Hisz volt egy MSZ 447-es szabvány ami meghatározta az egyes követelményeket. Errõl jut eszembe, hogy mi van az MSZ 447 szabvány helyett.

JUVILL


Nem tudom, miért van eltérés a francia és a német tulajdonosok szakmai követelménye között.
Az MSZ 447:2009 a legújabb kiadás, ha nem változott azóta.

Marton

Többször elgondolkodtam azon, hogy mi értelme van a 30mA-ál érzéketlenebb FI-relének. Mi is a cél velük? Bizos valaki tudja az okát. Én életvédelmi berendezésnek tartom ezt az eszközt. Ha jól tudom az emberre a 10mA-nál nagyobb áram életveszélyes, akkor miért 30mA-s kioldás a gyakorlat? Háromszoros érték!
30mA-t 230V-on 7666ohm szigetelési hiba okoz. Ez már nagyon silány érték szigetelésnek, érzéketlenebb FI-relék esetén rosszabb értékek adódnak. Volt olyan gép a környezetemben mely 240A-es betáppal rendelkezett és ott olyan FI-relé volt beépítve nagy gyûrûs áramváltóval melyen 300mA-tõl 10A-ig lehetett az érzékenységét állítani. Ott 1A érzékenység volt alkalmazva. Ennél ezek szerint 230ohm nulla-föld ill. fázis-föld szigetelési hiba megengedett volt. E gépnek egy része mellesleg robbanásveszélyesnek is volt nyilvánítva. Rb-s védelemre nem ez a megoldás. 230W garantált robbanás okozhat.
Lakás illetve épült villanyszerelés kivitelezést nem szoktam csinálni, nem ezen a területen dolgozom. De az elmult évben egy rokonnak csináltam egy komplett szerelést. Ott úgy alkalmaztam a FI-reléket egy ebben gyakorlott barátom tanácsára, hogy a lakás belsõt két csoportra kötöttem, az épületen kivüli áramköröket meg egy harmadik FI-relé csoportra. Ha valahol probléma lenne akkor csak a lakás egyik része kapcsolódik le. A világítás is ezzel két felé van választva.
Kiváncsi vagyok milyen, mekkora családi ház az ahol többlépcsõs FI-relé megoldás van alkalmazva. Mi ellen védekezünk két elosztó közötti fõvezeték esetén FI-relével ha az jó minõségben van szerelve?

krisz1986

Juvill! Az egyik hozászolásodban olvastam,hogy fi-relé nem lehet a vilanyora szekrényben. Kérdésem vagy én értetem félre vagy helytáló. Régi vájog ház. Itt a fogyasztásmérõ után a mért oldalon egy darab biztosíték volt elhelyezve. Ami késöbb fi-relére cserélödöt. Kérdésem ilyenkor mi a helyzet? Lehet valami régi szabvány? Plusz adalék a vilanyóra fi-reléje melet nula doboz található.

JUVILL


Krisztián!

A hozzászólásomban szabványos fogyasztásmérõ szekrényrõl beszéltem.
Ezekben a szekrényekben nincs kiképezve az ÁVK helye, az áramszolgáltató nem engedi.
Az általad írt épület régi kivitelezésû. Országos viszonylatban ilyen sok van. Ezek a mérõhelyek úgynevezett "mérõtûz" veszélyesek. Több esetben mûszaki vita van a regisztrált vállalkozó és az áramszolgáltató között abban az esetben is, ha teljesítmény növekedés miatt, a mérõ alatt automatát kell cserélni.
Ezekben a régi fogyasztásmérõ szekrényekben azért lehet ÁVK, mert szekrény már nem szabványos, és a villanyszerelõ akkor megtehette, hogy annak idején oda építette be.

szmihaly

Krisztián!
Idéza mért oldalon egy darab biztosíték volt elhelyezve. Ami késöbb fi-relére cserélödöt. Kérdésem ilyenkor mi a helyzet?
Ilyenkor egyszerû a helyzet: A régi háznak lett valamennyi érintésvédelme,de cserébe megszünt a túláram védelme. Csak annnyi van,ami a mérõ elõtt van felrakva. A FI nem túláramvédelmi eszköz.

Novill

Marton: sok esetben a fogyasztásmérõ szekrény kint van a kapu közelében, innen van bevezetve a ház elosztó táblájába a mért fõvezeték. Ha megrendelõ költségvetése engedi, akkor ezt a fõvezetéket 300mA érzékenységû fi relével védem. A belsõ lakáselosztóban viszont 30mA érzékenységûeket építetek be. Ennek a logikának is van értelme, mert nem kell mindig kimenni a mérõhelyhez visszakapcsolni a fi relét. Ez kellemetlen lehet téli idõszakban hajmosás után. A belsõ fi relék alacsonyabb érzékenység miatt elõbb kell lekapcsolnia.