Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?

Indította redvill, 2012. január 20., 21:26:32 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

redvill

Sziasztok,Kérdésem lenne felétek Saját házam villanyszerelési munkáit végzem.Régi házról van szó és elõször a fõ bíztosítót  fogom lecseréltetni 32 A-esre természetesen a méretlen fõvezetéket is.Kérdésem hány  A-es Fi-Relét rakjak fel és milyen érzékenységgel (mA)?

Szelei

Legalább 40 A-est de lehet 63-ast is. Érzékenységben 30 mA-est ne nagyobbat!

redvill

Mért kell nagyobbat tenni mint a bejövõ áramerõsség.és ha kisebbet teszek,?(A32-Are csak azért gondoltam mert addig ingyenes,felesleges lehet egy átlagos családi háznál 32 A elég lehet 25 is?)

Szelei

Ez esetben a Bontási áram teljesítménye a lényeg, ha kisebb értékût szerel fel az akár be éghet és nem bont el ezzel kockáztatva a mûködés képtelenséget. Fázis föld zárlat esetén stabilabban bírja a zárlatot is. Ettõl még a kért fõbiztosíték lehet 32 A-es! :)

Gyurmaúr(fi-relé)

redvill, hidd el, manapság már gyorsan ott lehetsz a 32A-nél, fõként ha ugye családiházas vagy. Nem is hiszed el, 1-1 markánsabb háztartási és/vagy barkácsgép bekapcsolása esetén hogy repkednek az Amperek, huhuhúú... Ha már "ingyér" adják, akkor fogadd el és én javallok neked egy "éjszakai" mérõt is, hiszen azt is adják árúkapcsolással. A mai gázárak mellett frenetikus élmény egy 120, esetleg egy 150 lityis bojler, fõként ha éjszakaival használod. ami pedig a fi-relé illeti, nos azon ne spórolj, inkább 40A-est rakj fel, mint 25-öst (a vaterán isteni Merlin és GE/AEG-t kapsz, nevetséges árakon). Ami pedig a mA-t illeti, én mindenképp szelektívizálnék, azaz feltennék egy fõ Fi-t 100mA-el és a "rizikós" cuccoknak (fürdõszobai Á.K. ,bojler, mosogatógép, konyhai Á.K.) 1-1 30-ast. Ugyanis, nincs annál rohadtabb érzés, amikor egy betegessé váló gép miatt totális black out lesz a házadban.  8)

redvill

Gyurmaúr, teljesen így gondolkozom én is az éjszakai mérõröl csak külön helyet kell ki alakitanom neki.Kérdésem még az lenne hogy a mérö szekrényben kell lennie a fi relének?

JUVILL


Remélem nem haragszol meg, ha válaszolok.
A mérõhelyet csak regisztrált villanyszerelõ alakíthatja ki.
Ha ezt is te szeretnéd kivitelezi, akkor kérd ki egy ilyen villanyszerelõ véleményét.
Egyébként a fórum is alkalmas erre, de a csatlakozó dokumentációt már bízd a regisztrált villanyszerelõre, mert csak az írhat alá.
A szabványos fogyasztásmérõ szekrénybe fí-relét nem szerelhetsz, ennek abban nincs is hely kialakítva. Ezt az ÁVK-t a családi ház fõelosztótáblájába kell építened.

redvill

Köszönöm,én is igy gondoltam megoldani.Nem tudjátok véletlenül az E on területén menyibe kerül az éjszakai mérõt kivitelezni?

Novill

Régóta alakitok ki mérõhelyeket és az ÁVK-kat a mért oldalon helyezem el. Ami a 40A,30mA érzékenység mellett szól, hogy ára ugyanannyi, legalább is erre felé. Célszerû egy családi háznál átgondolni, hogy több fi relét alkalmazzunk. Nálam a bevett gyakorlat (ha megrendelõ pénztárcája engedi), hogy az épületen kívüli fogyasztókat egy másik fi relére teszem. Mert kívül a tapasztalatom szerint gyakoribb a lehetõsége a hiba áram keletkezésének. Még egy kérdés merülhet fel ha például a mérõhely kint van a kerítésben az épülettõl távol, akkor viszont a nagyobb lépcsõs szelektív védelmet részesíteném elõnyben. Hogy mennyibe kerül egy mérõhely kialakítása, ez jó kérdés a helyszín ismerete nélkül. A családi ház a becsatlakozás  lehet földkábel, légvezeték. Nézzük mi kell egy tetõtartós csatlakozáshoz: 2 colos horganyzott vascsõ bilincsekkel,feszítõ és sapka, falba MÜIII 36-os mûanyagcsõ, ha doboz kell közbe Müdn 150-es plombálható doboz, Ezután jön fogyasztásmérõ szekrény, amely csak a tipizált szekrények közül lehet választani. Lehet házi elosztós vagy anélkül, de mindenképpen kell házi elosztó a bekötéshez. Meghatározó a  fázisszám, nappali vagy vezérelt szekrény. A szekrény belsejébe kell érhüvelyezett vezetékek, a mért oldalra kismegszakító, fi relé, esetleg dugaszoló aljzat. Szükséges egy üzemi földelõ és ennek összekötése a fogyasztói elosztó táblával. Ennek van anyag és munkadíj költsége. Ezenkívül a csatlakozási dokumentáció elkészítése a szükséges ügyintézéssel. Az árak változóak egyrészt a konkrét igény másrészt a vállalkozók árai miatt is.  Úgy gondolom, hogy a legegyszerûbb mérõhely nem olcsóbb bruttó 120eFt-nál. A bonyolultabb lehet akár( anyag +díj) 400 eFt is.

JUVILL


Mi felénk az áramszolgáltató a tõtõtartó 2"-os gázcsövet kéri MÛ I-es 36-os csõvel bélelni.