Erõsáramú berendezések felülvizsgálata

Indította JUVILL, 2012. január 16., 22:14:49 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

recens

Köszönöm a válaszokat , 2005-2012 között történtek az elosztok cseréje.
Dobok fel egy két képet a problémákról.
Látható a zárszerkezet,  a felfűzött és több N-PE összefogása az elosztó hátsó részén lévő rés védettség nulla.
https://drive.google.com/drive/folders/13W3WbqJ_8jsBLS-1YVf9fZ2q8Sw-gaAi?usp=sharing

Sztrogoff

Csak érdeklődésképpen, fázis- és feszültségfigyelők vannak? Mert azokkal el nem látott hőközpontokban időnként van nagy szomorúság, ha az áramszolgáltató középfeszültségű hálózatán szakadásos hiba jelentkezik.

recens

Igen van, ELKO HRN-54(N) és Finder tipusok , de sok helyen találkoztam "házon belül" legyártott nyák lapra szereltel is ezeket távtartóval rögzítették . De ha meghibásodik már ELKO vagy Finderre cserélik.
Egy úgynevezett fő kapcsolót működtett sok helyen Ganz Dill -052. Természetesen csak a motor áramkörökre 

S/K

...valamiről lemaradtam?!  ...vagy nem figyeltem a továbképzéseken?  ...vagy nem olvastam körültekintően a rendeleteket, jogszabályokat?
Jogos a katasztrófavédelem kérése?
5 évvel ezelötti EBIF felülvizsgálat egy ipari létesítményben. Felülvizsgálatkor 5 oldalas hibalista került átadásra. Jegyzőkönyv "megfelelő" minősítéssel az xy oldalakon felsorolt hibák, hiányok javítása, pótlása után melyet írásban szükséges rögzíteni és az errőlt készült példányt e jegyzőkönyvhöz szükséges csatolni szöveggel.
Tavaly decemberben katvéd ellenőrzés. Helyszínen az EBIF jegyzőkönyv nem állt rendelkzésre ezért "felszólítom hiánypótlásra" katvéd levél érkezett. Másnap bemutatásra került a 2019-es EBIF jkv és mellé csatolva a szintén 2019-es javításokról szóló igazolás melyben tételesen felsorolva a hibák javítása hivatkozva az EBIF jkvre.
1 hét múlva ismét levél a katvédtől a következő szöveggel:
"...területén tartott tűzvédelmi ellenőrzés eredményeként
jogszabálysértéseket állapítottam meg, ezért az Ügyfelet
f i g y e l m e z t e t e m ,
és az alábbi szabálytalanságok megjelölt határidőn belüli megszüntetésére, és annak a hatóságom
felé történő igazolására
k ö t e l e z e m :
1) A kisfeszültségű erősáramú villamos berendezések időszakos tűzvédelmi felülvizsgálatról
készült ,,MEGFELELŐ" minősítésű dokumentációt hatóságom részére be kell mutatni és a
létesítmény területén kell tartani."


Tudomásom szerint csak az első ellenőrzés nem tartalmazhat hibákat, de ha ez másként van akkor kérem jelezzétek.
Amúgy semmi probléma nincs, mert lett írva egy MEGFELELŐ minősítésű jkv, csak ez a megrendelőnek megint pénzbe került.

pkajos

Nekem kicsit zavaros ez a leírás..

HA egy új létesítésnél Első ellenőrzés történik, annak hibátlannak kell lennie. Addig csak egy kiadás előtti jegyzőkönyvtervezetről beszélhetünk. Ha kijavítja a kivitelező, utána lehet kiadni.

Az EBF felülvizsgálatnak igazából nem is nevezhető, hiszen ilyen -alapvetően- nem készül új létesítésnél ilyen felülvizsgálat.

A dátumokkal vigyázni kell, a VBF felülvizsgálatok bevezetésével együtt kell értelmezni. (pl. a 40/2017 NGM  2020. július 31-i módosításával)
5 év múlva is az "Első ellenőrzés" jkv-et kell(ett) bemutatni (elvileg a tűzoltót - ha nem telt el pl 6 év. kielégítheted ezzel)

Az más történet, hogyha közben (átadás óta) eltelt pl. a fenti dátum figyelembevételével a 3 év -és van (mert kell) új, immár VBF felülvizsgálat akkor a komplex áramütés elleni védelem vizsgálata és tűzvédelmi jellegű felülvizsgálat (amelynek tartalma még több is kicsivel mint az EBF) időszakos felülvizsgálatként bemutatható. 

HA a Tűzoltónak sikerül elmagyarázni a változásokat (Lásd felülvizsgálati TvMI) - de megnyugtatóan kiderül, hogy amit ő EBF-nek értelmez el igazából el lett végezve- akkor minden ok.

Egyéb:
Bizonyára többeknek feltűnt, hogy kisebb ráncfelvarrás történt a 10/2016 NGM rendelet 19.§-nál is
Az érintésvédelmi felülvizsgálat (amelyet pl a VBF felülvizsgálatoknál helytelenül írkálnak többen) a fenti rendeletben is kijavításra került.  A "villamos biztonsági felülvizsgálat" már itt is szerepel.

Persze a lényeg, az eddigi zavaros, ellentmondásos fogalmi, tartalmi rész megzavarja a 10/2016 NGM és a 40/2017 NGM rendeleteket eddig is össze-vissza keverő kollégákat. DE ez nem csak az ő hibájuk!   

S/K

2000 környékén került felújításra az iparterület.
A kérdés az, hogy miért nem jó a hibajavításról kiadott jegyzőkönyv. Eddig több helyen rendben volt így, itt valamiért csak megfelelő jkvet fogadnak el. Munkavédelmis telefonon beszélt a katvéd ügyintézővel és neki is szóban nyomatékosan elmondta hogy az érvényes, megfelelő minősítésű jkv szükséges.

tothgyula

T! S/K!
Azt nem értem,hogy ha 2019-ben végezted az EBF-et,akkor még nem volt hatályban a 40/2017(XII.4.)NGM rendelet 2020.07.31-től érvénybe lépett módosítása.A jogszabálynak visszamenőleges hatálya nincs,ezért a 2019-ben végzett EBF 2025-ig érvényes. Feltéve,ha időközben 3 évente megcsináltad az ÉVÉ-t is2022-ben.Így szerintem a következő felülvizsgálat-ami már "VBF"2025-ben esedékes.

pkajos

ÉV-t nem csinálhatott -külön- 2022-ben.

VBF-et kell már végezni, amit együtt, egy időben végzett komplex vizsgálatot jelent (exÉV és kb az EBF tartalommal).

Tehát (a korábban lejáró exÉV miatt) 2022-ben elvégzett VBF-fel - amely már időszakos vizsgálatot jelent- ha igaz az előzmény.

A hibajegyzék utáni javítások, és azok javításának-és vizsgálatának- igazolása  együtt "hibátlan jkv-nek számít. 

S/K

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2024. január 07., 15:47:02 DÉLUTÁN
T! S/K!
Azt nem értem,hogy ha 2019-ben végezted az EBF-et,akkor még nem volt hatályban a 40/2017(XII.4.)NGM rendelet 2020.07.31-től érvénybe lépett módosítása.A jogszabálynak visszamenőleges hatálya nincs,ezért a 2019-ben végzett EBF 2025-ig érvényes. Feltéve,ha időközben 3 évente megcsináltad az ÉVÉ-t is2022-ben.Így szerintem a következő felülvizsgálat-ami már "VBF"2025-ben esedékes.

Így van. 2018-as az EBF jkv ami nem volt a helyszínen ezért hiánypótlást kértek, vagyis mutassák be. Be lett mutatva a 2018-as EBF jkv + mellé a 2019-es dátummal rendelkező kijavított hibákkal. Erre küldték hogy "figyelmeztetem" meg  a "megfelelő minősítésű" jkv-et mutassák be.
Az ÉV jkvre nem kíváncsiak.
Idén lesz az összevont VBF felülvizsgálat.

S/K

Idézetet írta: pkajos Dátum 2024. január 07., 16:34:04 DÉLUTÁN
...

A hibajegyzék utáni javítások, és azok javításának-és vizsgálatának- igazolása  együtt "hibátlan jkv-nek számít.

Ezt eddig én is így gondoltam.
Ma keresgéltem, hátha valahol le van ez írva, de nem találtam erre utaló információt.

...viszont olvasgattam a 2024. februári TvMi-ket... (mobil verzión még nincs)