Erõsáramú berendezések felülvizsgálata

Indította JUVILL, 2012. január 16., 22:14:49 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

Az még hagyján, hogy a felülvizsgálók nem tudják hogy mikor, hova, és minek feleljenek meg, de az se semmi, aki ezt ellenőrizni akarja majd...

Péter5

Igen, ez az extra "poén" benne, a katasztrófavédelem is csak pislog, miközben a tűzvédelmi felülvizsgálat megtörténtét hatósági ellenőrzésnél vizsgálnia kell, és kemény büntetési tétel van a hiánya miatt.
Idézetet írta: Fecó Dátum 2020. szeptember 21., 19:17:42 DÉLUTÁN
Az még hagyján, hogy a felülvizsgálók nem tudják hogy mikor, hova, és minek feleljenek meg, de az se semmi, aki ezt ellenőrizni akarja majd...

pkajos

Kedves Felülvizsgáló!

Te elvégzed maradéktalanul a villamos berendezések (vezetékek), kábelek időszakos szigetelési ellenállás mérését pl. EBF felülvizsgálatnál?  És most persze a VBF ("tűzvédelmi jellegű" villamos biztonsági felülvizsgálatnál) a VMBSZ-nél?

Minden vezetőt- szinte- mindegyik másikhoz?
Egy nagyobb épület, irodaház, gyár, pláza, egyetem - több 1000 tétel
Lekapcsolod? Kikötöd? Megbontod? Összecsoportosítod? A fényforrásokat kiveszed?

Meg lehet csinálni?

Mindenki tudja a választ, és csak eljátssza a teljeskörűséget?



Fecó

Elvileg az EBF felülvizsgálat egyik "alapköve" az MSZ 10900:2009

"6.8.1. Az ellenőrzés során a vizsgált hálózatot szükség szerint szakaszokra kell bontani, és Meggerrel vagy más hasonló szigetelésvizsgálóval meg kell mérni az egyes szakaszok üzemszerűen feszültség alatt álló részeinek a földhöz képest lévő szigetelési ellenállását."

Az MSZ HD 60364-6:2017 ezt kéri:

"A szigetelési ellenállást
a) az aktív vezetők között, és
b) az aktív vezetők és a földelőberendezéshez csatlakoztatott védővezető között kell megmérni.

Ha e mérés során lehetséges, az aktív vezetőket egymással össze lehet kötni. A gyakorlatban szükséges lehet ezt a mérést a berendezés szerelése idején, a villamos szerkezet bekötése előtt elvégezni.
Ha az áramkör olyan eszközöket tartalmaz, amelyek valószínűleg befolyásolnák az eredményeket vagy meghibásodnának, akkor csak az egymással összekötött aktív vezetők és a föld között kell mérést végezni."

Itt minden felülvizsgáló elvégzi ezeket a méréseket, nem is mondhatunk mást. Jó, előfordul hogy a felülvizsgálat díja 1000 000 Ft. de a kosaras emelő és a fényforrások kiszedése miatti munkadíjak elérhetik a +200 000 Ft.-os költséget, de megoldható. Jah, és az üzem is leáll 2 napra a vizsgálat idejére, mert ez nekik is fontos...

pkajos

Rendben.

A szabványok előírásait természetesen ismerjük, de nem is erről szólt a kérdés

A többit meg,   fogjuk rá, hogy elhisszük.

Akkor most meg az EBF-nél és a VBF-nél, ráadásul összesen 2x is.. (ha pl más-más hónapra esik a pl. 6 ill 3 éves (hó-nap) vizsgálat esedékessége

Sztrogoff

Engem érdekelne, ez a kérdés hogyan merülhet fel? Ha van 2 áramkör, akkor az ember x forintot számláz. Ha van 2000, akkor meg 1000x-et. Nagy létesítménynél a munka nagyobb, mármint az egység bevételre eső. Ha kicsinél megméri valaki, akkor ugyanannyiért lámpánként vagy áramkörönként vagy szobánként, stb miért ne mérné meg ezerszer.

tothgyula

A felülvizsgálatok nagy része mindíg is anyagi kérdés is volt. És szerintem az is marad. Kivéve, ha a HATÓSÁG NEM AD RÖVIDEBB HATÁRIDŐT. Nekem sok esetben sikerült megbeszélni a megrendelővel, hogy az előírt felülvizsgálatokat együtt (egy kalap alatt) végezhessük el.Hiszen a kijavítások nemigen különíthetők el attól függően, hogy az érintésvédelmi (áramütés elleni védelmi) hiba vagy EBF-ben feltárt hiba.Nyilván, ha súlyos hibáról van szó, akkor azt azonnal javítani kell.(Pl:izzik egy M10-es csavar a késes aljzatban).És ha a javítás megtörtént, a hurokérték is változni fog.
A felülvizsgálatok elvégzésénél én egyik legfontosabb kérdésnek tartom, hogy milyen a mögöttes zárlatvédelem.
Ez      szerintem fontosabb a szigetelés vizsgálatoknál. Persze az sem kerülhető meg.

nyaki

Igen, ez az időszakos szigetelésvizsgálat egy kicsit túl van lihegve. Nyilván egy ÁVK-s hibafelderítésnél szinte elengedhetetlen lehet, de ez meg nem a felülvizsgálat része.

pkajos

Kedves EBF Felülvizsgálók!

Sok esetben, -ajánlat pályázat kiírás, ajánlat adásnál a "volumenre", egységár kérésre/adásra látni, hogy EBF vizsgálatnál "mérési pont" szerepel, erre kérnek-adnak ajánlatot.

Az áramütés elleni védelem hatásosságának vizsgálatánál még csak érthető lehet a mérési - de ez is inkább- vizsgálati pont darabszám. 

DE EBF-nél nincs ilyen, hogy mérési pont (bár van/lehet mérés, pl. időszakos szigetelési ellenállás mérésnél).
Szóval ki mit ért egy kiírásnál, pályázatnál EBF mérési ponton. Szerintem aki kiírja az sem tudja.. és nem is írja oda, hogy Ő mire gondol.

Az EBF ajánlatnál -jó esetben- kb. ki lehet indulni az exÉV mérési/vizsgálati pontokból (ha van arról infód), mert abból kb. az épület nagyságára, jellegére, bonyoltságára  tudsz következtetni, és viszonylag jól megbecsülni a feladatot. (főleg, ha nem érintett tűzveszélyes, és/vagy Rb - anyag, technológia stb. szempontjából).


   

S/K

Több árajánlatnál találkoztam én is EBF mérési pontokra kell árakat adni, ilyen esetben az ÉV pontok alapján szoktam az ÉV vizsgálat ára+40-60%-ot kalkulálni az EBF-re.
...és persze kijavítom mind az ÉV és EBF mérési pontokat vizsgálati pontokra, hiszen egy kettős szigetelt berendezést is vizsgálunk és az is benne van a jegyzőkönyvben "szemrevételezés" alatt.