Kérdés Villanyszerelőknek

Indította GokuSan, 2018. április 11., 20:01:15 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

faxelektro

A teljes rendszert kellene védeni.
                                                    KÖSZ

Simon Endre

A védelem megépítése előtt tisztázni kéne az utolsó meghibásodás részleteit. Amennyiben a hálózatról "jött be" a hiba és a lakás más fogyasztóit is érintette akkor van értelme a központi rendszernek, ha netán a tűzhely saját áramellátásában történt zavar volt a meghibásodás oka, pl. a nulla szakadása vagy bizonytalan érintkezése akkor ez nem védi meg lefeljebb akkor ha tűzhelybe kerülne beépítésre.
Ennek a védelemnek hibája, hogy fáziskimaradás esetén az egyébként még üzemeltethető fogyasztókat, (világítást, egyfázisú eszközöket ) is kizárja a használatból. Javasolnám, hogy ennek kivédésére, mivel  a tűzhely jellemzően felügyelet mellett üzemel a védelem csak hangjelzést adjon az L1 fázisról vagy elemről táplálva. Átkapcsolható nyugtázással a rendezett állapot is jelezhető.

faxelektro

Kösz a segítséget még meg dumálóm a tulajjal amint mondtad a dolgokat és majd az szerint cselekszünk.
                    Ma egy dupla dug-alj cserélni hívtak egy hetvenes években épült lakáshoz .
Lekapcsoltam mindhárom kismegszakitot majd leszereltem a konnektort. Két darab 2,5-ös alu vezeték és egy sodort 2,5-ös réz a földelésnek. Mielőtt az ujjat felteszem gondoltam vissza kapcsolok és mérek egyet ami akövetkezöt eredményezi Null-Fázis-228V
                                                    Null-Föld-110V
                                                    Fázis-Föld-121V
Egy kávéfőző működik a dugajból már évek mondom itt gond van de mivel hamarosan lakás felújítás lesz fel szereltem az új konnektort de nem kötöttem be a földelést le szigeteltem és teljes vezeték cserét ajánltam a tulajnak .Lehet-e addig valami gond más egyebet nem használ a dug aljból.










h

Simon Endre

Talán igy volt a legokosabb, mert ha az érintésvédelem már a mért elosztónál szakadt (esetleg nincs is létesítve) viszont az egyes PE csatlakozások rá vannak gyűjtve erre levegőben lévő gerincre, akkor bármelyik készülék hibája az összes többit is veszélyessé teszi. Ilyen esetekre legyen a táskádban 1-1 kétsarkú és négysarkú legalább 25/0,03 A-es ÁVK (Holnapíg is felelős vagy a félbenhagyott munkádért.)

Marton

Igen!
Ha történetesen testzárlatos készüléket használna a dugaljból, áram ütés érné.
Meg ha olyan készüléket használ ott amiben a földhöz kötött zavar szűrő kondenzátor van beépítve, ott a fémházon kb. 110V megjelenhet, de mindenképpen "csípni" fog.
Ilyen készülék lehet pl. egy univerzális, szénkefés motorral hajtott kávédaráló, mixer is meg asztali számítógép is.

Sztrogoff

Csak a pontosság kedvéért, felszereltél egy védőérintkezős dugaljat, és nem kötötted be a (amúgy hatástalan) védővezetőt?

faxelektro

Sajnos még mostan is van sok olyan régi épitésü lakás ahol nincs egyáltalán földelés .

faxelektro

Az előző kérdéshez
                             találtam egy automata visszakapcsoló feszültség növekedési/csökkenési relét a Tracon Electric gyártmánya ezt fogom felszerelni csak nem tudom,hogy az egész lakást vagy csak a főzőlapot kössem rá.
                                TRACON ELECTRIC EVOUO4

Simon Endre

A korábban vázolt hátrányokat kiküszöböli ennek kétsarku változata EVOUO2  ebből a tipusból három kell,  viszont a tervezett költségvetésbe a három is belefér. Sajnos ennél két modullal több kell és a határértékek (gondolom a szabványos feszülségtürésekre vonatkoztatva) gyárilag adottak. A nullákat nem kell átvezetni csak a bemeteken kell rajtlegyen. Ez a védelem csak a beneti értékekre figyel ! Fázisonkén szeparált nullákkal kétsarkulag is beköthető. Sajnos háromfázis+nullás fogyasztókhoz a nulla közvetlenül kapcsolódik, vagy ezekhez a négysarkú változat használandó.

Sztrogoff

Idézetet írta: faxelektro Dátum 2018. április 17., 20:05:40 DÉLUTÁN
Sajnos még mostan is van sok olyan régi épitésü lakás ahol nincs egyáltalán földelés .
Az tény, de szerintem nem jó eljárást követtél. Mert ez így most úgy néz ki, mintha érintésvédelmet biztosító aljzat lenne.