Kérdés Villanyszerelőknek

Indította GokuSan, 2018. április 11., 20:01:15 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

GokuSan

Szép estét mindenkinek!

Következő kérdéssel fordulnék a Szakikhoz.
Lakáselosztó felujitásban vagyunk benne. 1x20 A
A bejövő. Fogyasztásmérőtől 3 vezeték jön 2db 6-os alu(kék,fekete) 1db 2,5 alu piros. Fi-relé bekötés lenne a kérdés,hogy igy helyes lenne-e? Kék fi-relé N-re tovább a nulla sinre. Fekete másik pólusra,tovább kismegszakítókra. Piros Pe sínre+ide jönne földelőszondától 16Mkh+többi földelés. Válaszokat előre is köszönöm

Simon Endre

Rendben, javaslom a PE (érintésvédelem) sínre kötés elött tegyél a pirosra megfelelő keresztmetszetű érvéghüvelyt az alu-réz kapcsolat kizárása céljából, mert némelyik "occso" PE sin nem szekual ötvözet és kikezdi az alumíniumot. Az érvéghüvelyt elég ha a csavar szorítja nem kell rápréselni, földelő felvezetőnek elég a hatos réz. A piros vezeték hovatartozásáról jó lenne tájékozodnii mert ez régi blokképületekbel  EPH-klén lett a lakásokba bevezetve, néhol még rákötve sem volt semmi.

faxelektro

Jó estét
             Javasoljatok lakáselosztóba szerelhető feszültség ingadozás esetében ki kapcsolna háromfázisos a be táp és olyant amit visszakapcsolható mivel egyik helyen azt álitják,hogy az elektromos főzőlap hibáját az okozta már nem is egyszer.

Fecó

Azért valahogy jó lenne ellenőrizni a TN rendszerű érintésvédelmi mód kialakítását. Ha a piros csak a földeléstől jön, akkor ott nem lesz nullázott a belső hálózat, pedig a szolgáltatói berendezés biztosan TN rendszerű. Viszont a 6-os alu meg nem felel meg PEN vezetőnek...

Simon Endre

Megnyugtatlak a duplán  földelt TT rendszer megbízhatóbb mint az ellenőrízhetetlen és lazán szabályozott PEN rendszer. Amennyiben nics a helyi földelés 0,5 ohm alatt a bejövő PEN szakadása (FAM-os bontogatása) potenciális  életveszély. A "laza" szabályozás alatt azt értem, hogy a helyi földelés rendszeres ( előírt ! ) ellenőrző mérése nélkül  ez csak feltételezett bíztonság. A régi előírás az volt hogy érintésvédelmet szolgáló vezetőkben üzemszerüen áram nem folyhat, evvel szemben  csúcsidőben  a helyi szondaföldeléseken amper nagyságú áramok mérhetőek a nulla (PEN) feszültségemelkedése miatt, jószerével ez csak a hálózati veszteségeket csökkenti.

Fecó

Ebben igazad lehet, és valóban a TN rendszernél nem szabad félváról venni a méretezéseket. Viszont az épület létesítési idejében érvényes MSZ 172-nek van egy érdekes pontja:

"3.3.5. TN-rendszernek kell tekinteni:
- mindazokat a kisfeszültségű, közcélú hálózatokat, amelyeket ilyennek nyilvánítottak;
- mindazokat a fogyasztói vezetékhálózatokat, amelyek fémesen csatlakoznak a TN-rendszerűnek
nyilvánított, közcélú, kisfeszültségű hálózatokra;"

Ennek értelmében, ha a közcélú hálózat TN rendszerűnek nyilvánított (márpedig biztosan az) akkor a fogyasztói vezetékhálózatnál is ebben az irányban kellene elmozdulni. Sajnos az igazi megoldás az lenne, ha a mérőtől jövő fővezeték 10-es réz lenne, és a szonda felől érkező is (nem árt egy mérés is előtte) majd a PEN szétválasztást a FI-relé előtt megcsinálni. ASZR azonosítós szerelő, és társai...

Novill

Ott vannak igazán gondok az előzőeken túl, ahol nincs egyáltalán földelés vagy ha van nagyon rossz értékűek. Mert azért gondolom sokan találkoztunk a gyakorlatban ilyen meg valósult esetekkel.

Simon Endre

Válasz (#2) faxelekro-nak tegnapelőtti kérdésére
A javasolt védelmet csak két egység együtesen tudja megoldani. Kell egy  figyelő relé és egy teljesítménykapcsoló a védett berendezés(ek)nek. A relé csak bontja a teljesítménykapcsoló vezérlését ez lehet akár öntartásos is ez anyagárban is jelentős ráfordítás, bár a potenciális kár adott esetben ennek többszöröse is lehet. A javasolt védőrelé HRN-57N  ez öntáp a figyelt rendszerből. A teljesítmény kapcsolót a terhelésnek megfelelően kell kiválasztani esetünkben AC2 terhelési osztályban. Amennyiben van a mért elosztóban háromfázisu ÁVK a "munkaáramú" leoldás is megoldható a tesztáramkör külső duplikációjával ez egy 4-5  k-ohm 2W-os ellenállás a relé záró érintkezőjével sorban és az a "páros" az ÁVK  belső teszáramkörével párhuzamosan. A figyelő relé bemenete a védelmet szolgáló kapcsoló (vagy ÁVK) előtti pontról ágazzon le.

faxelektro

Köszönöm a segítséget Endre
                                            Egy bekötési rajz arról ahogy le írtad jól jönne.
                                                                                                               

Simon Endre

Melyik megoldást választod a mágneskapcsolóst vagy az ÁVK-sat ? Amennyiben csak a tűzhelyet védi a mágneskapcsoló ajánlott ez ott főkapcsolóként is szolgálhat. A teljes rendszerhez pedig az ÁVK illik.