PLC programozó tanfolyam

Indította DNiel, 2019. július 11., 17:07:42 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

DNiel

Sziasztok!

Szeretnék PLC programozást tanulni hétvégi tanrendben. Tud valaki esetleg valamilyen jó képzést a közelben, Csongrád vagy Békés megyében, amely OKJ-s bizonyítványt adna vagy legalábbis jó szakmai alapot?
Szegeden tudom, hogy az Oktáv indít egyet, viszont avval az a problémám, hogy csak Omron PLC-ket tanít. Valakinek van esetleg személyes tapasztalata a Képzőközponttal? Mennyire színvonalas az oktatás?

D'Niel

istvan01

Tanfolyamot én nem tudok ajánlani, anno 30éve a saját kisebb de éles feladataimon keresztül tanultam ki a PLC-zést. Viszont javaslom, ne törekedj általános márka független tanfolyamra, mert sajnos a nagy PLC márkák mind egyedi struktúrában építkeznek. Igen, vannak alap és általános közös dolgok, fogalmak, feladatok lebontási módszerei utasításokra, rész műveletekre, de ezt jobb éles felületen gyakorolni. A jobbak (OMRON pl) adnak PC-n is futó szimulátorokat, azon lehet PLC hardware nélkül is tanulni, programozni és tesztelni.
OMRON-t saját tapasztalatból nagyon tudom ajánlani.

DNiel

Igen, alapvetően tisztában vagyok, hogy milyen nagy különbségek lehetnek két különböző márkájú PLC programozása között. Engem inkább az zavar, hogy Siemens-t abszolút nem oktatnak, holott igen erőteljesen piacvezető. Látszik ez már csak abból is, hogy majd minden idevágó állás hirdetésben alapelvárás a TIA Portal és a STEP7 ismerete. Illetve a csekélyke (2 év, pályakezdő vagyok) szakmai tapasztalataim alapján is látom, hogy jóformán a legjelentősebb PLC gyártó a piacon, konkrétan tudok olyan gyáróriást, amely csak Siemens-es PLC-t enged a gyárba beépíteni.
Egyébként valamelyes rálátásom már van a PLC programozásra (ZelioSoft, Siemens Logo, Somachine Basic, Somachine) és én úgy gondolom, hogy csak szimulációval nem lehet megtanulni programozni vagy legalább is csak a nagyon alapokat. Nekem külön nehézséget okoz még pl: a különböző kommunikációk, buszrendszerek kiépítése, kezelése, ezeket sajnos nem lehet offline leszimulálni.
Nektek milyen tapasztalatotok van a Siemens-ről a fent írtak alapján?

istvan01

Idézetet írta: DNiel Dátum 2019. július 12., 07:20:14 DÉLELŐTT

Nektek milyen tapasztalatotok van a Siemens-ről a fent írtak alapján?
Nekem katasztrófa.
Szenvedtem STEP5-el is. Amikor azzal kellett primitív és nem bonyolult dolgokat megoldanom .. jaj.
Az S7-es rendszerhez szinte kizárólag német érdekeltéségű cégek ragaszkodnak, illetve azok, akik német technológiát, gyártó berendezéseket vásárolnak. Tapasztalatom szerint az S7 hardwere megbízható, fajlagosan tudás/árban drága, softwere struktúrához, értelmes és használható angol/német nyelvű dokumentálása borzalmas, annak ellenére hogy sok van belőle, de katyvasz.
STEP7 tanfolyamokra annak idején én is jelentkeztem volna, de horribilis tanfolyam díjakat kértek, és tartalmában egy-egy tanfolyam nagyon szűk területre vonatkozott. Ami még borzalmas a S7 környezetben, hogy magyar hotline-telefonos szaksegítség egy-egy rész kérdésben Magyarországon gyakorlatilag nincs. Siemens netes felületen vannak szakfórumok, ott egy-egy kérdésre lehet keresgélni, és a világ több helyén valahol valaki már átrágta magát és jóindulattal felrakta a felületre.
Nekem 7évvel ezelőtt volt az utolsó S7-es munkám, azóta felhasználó barátabb lett volna? nem tudom.

Marton

Idézetet írta: istvan01 Dátum 2019. július 12., 08:08:57 DÉLELŐTT
Szenvedtem STEP5-el is. Amikor azzal kellett primitív és nem bonyolult dolgokat megoldanom .. jaj.
Az S7-es rendszerhez szinte kizárólag német érdekeltéségű cégek ragaszkodnak, illetve azok, akik német technológiát, gyártó berendezéseket vásárolnak. Tapasztalatom szerint az S7 hardwere megbízható, fajlagosan tudás/árban drága, softwere struktúrához, értelmes és használható angol/német nyelvű dokumentálása borzalmas, annak ellenére hogy sok van belőle, de katyvasz.
Én Siemens S5-ön keresztül ismertem meg a PLC világot, referenciaként tekintek erre a típusra. Elterjedt volt annak idején az ő korában. Sajnos a képzésen kívül nem volt alkalmam programozni, legfeljebb időnként hibakeresés okán kerültem online kapcsolatba S5-el. Mindenesetre elmondható róla egyedinek mondható programozó készüléke, annak idején nem lehetett egyszerűen átlagos számitogépről programozni, legalábbis én ismereteim szerint.
Mint írta István is, a német ipar, gépgyártók ezt építették be gépeikbe mert Ők támogatták a saját iparukat, protekcionisták voltak, .vannak. Ma is túlnyomó részben német tulajdonú gyárak dominálnak Magyarországon, ezért is lehet elvárás a S7 PLC ismeret.
Volt viszont egy nagyszerű PLC-jük a kelet németeknek (NDK) a 80-as évek végén. Ennek az volt a különlegessége, hogy egy kódkapcsolóval meg egy LED-el címlista segítségével meg lehetett nézni a belső változókat is, nem kellett hozzá számítógép (laptop) a hiba kereséshez.
Az OMRON lehet azért is népszerűbb a hazai felhasználóknál mert közelebb áll a gondolkodásuk a magyarokéhoz (lásd a dátum felépítésüket is, év, hónap, nap..., nem pedig olyan kevert, logikátlan mint a nyugati) Lehet, hogy árban is kedvezőbb, de ilyen összehasonlítással sose foglalkoztam.
Esetleg meg kell nézni pl. egy Schneider Altivar frekvenciaváltó és egy Omron gyártmány menü felépítését, nekem az Omron logikusabb felépítésű

istvan01

Ötletelni azért érdemes S7-en túl is.
Melegen tudom ajánlani az Izraeli gyártmányú Unitronics PLC-éit, amik igazából OPLC-k. Fajlagos áraik messze a legjobb és minden információ, fejlesztő szoftver, driver ingyenesen letölthető. Tanulhatósága, kezelhetősége még az Omronnál is könnyebb. PC, laptop interface kábelei a létező legegyszerűbbek. Kvalix a haza forgalmazója.
Talán kiterjedt nagy hálózatos, sok gépes rendszer építésére kevésbé alkalmasak, ebben az S7-essel nem veszi fel a versenyt. De tessék megnézni, pl a STEP7 legújabb frissítéshez legális jogtiszta felhasználóként mennyiért lehet hozzá jutni, borzasztó. Persze elérhetők feltört, illegális valamik, de megbízhatóságuk, ki tudja. Ez nem játék.

Marton

Igen, ismerem (tudok róla) az Unitronics-ról, forgalmazóját is ismerem.
Ha kisebb feladatot kellett megoldani, a Zeliot használtam vagy SR relay-t.

DNiel

Siemens-nél pozitívumként említehető, hogy iszonyatos mennyiségű tutorial videó található fent a YouTube-on, a legegyszerűbb példaprogramoktól kezdve az összetettebb, bonyolultabb alkalmazásokig. Viszont ezek már jóformán mind az új fejlesztő környezetéről szólnak (TIA Portal). Ezekből rengeteget lehet tanulni! A képzésük valóban horrorisztikusan drága és tényleg nagyon specifikus, ahhoz, hogy igazán minden részében otthon legyen az ember, el kéne végezni vagy 6-7 tanfolyamot, aminek az ára másfél milla felett van:
https://w5.siemens.com/web/hu/hu/diviziok/ipar/SITRAIN_kepzesek/Documents/SITRAIN_naptar_es_arlista_2019_tavasz_tel.pdf
És akkor ugye még nem beszéltünk a szoftver áráról, az is hasonló árkategóriába esik, mint az előbb említett képzések!!! ??? :'( >:(
Egyébként ha összehasonlítjuk a két programozó szoftvert (Omron CX One <> Siemens TIA Portal), akkor azonnal látható, hogy nem véletlen olyan drága a Siemens: sokkal modernebb átláthatóbb, letisztultabb és remekül személyre szabható. Míg a CX One-nal kapcsolatosan nincs semmilyen kézzel fogható tapasztalatom, de kinézetre olyan, mintha 20 éve nem fejlesztenék már. Persze ettől még lehet jó és praktikus a használata, erről csak valaki aktív felhasználója tudna számot adni. (istvan01?)