Elektromos tûzhely

Indította Ermi, 2012. január 08., 11:03:04 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Ermi

Ki hogyan oldotta meg egy elektromos tûzhely bekötését az alábbi elõírások alapján.

Gyurmaúr(fi-relé)

Ermi! No para! KKM0-ás a tûzhely mellett (alatt, felett valahol a falon) és meg van oldva a téma, ugyanis a KKM0-ban ugyebár a PE és N erek számára van 1-1 összekötõkapocs, mely tökéletes toldást biztosít, melyet az É.V. jegyzõkönyvben rögzített 1.0-ás hurokimp érték is alátámaszt. Ezt a gyártók azért írják így, hogy ezzel õk mossák a kezüket,de kérdem én, hogy lehetne megoldható a PE vezetõ folytonossága egy tokozott görgõskapcsolóban úgy, hogy nem szakajtod meg, fõként akkor ha az egy MBCu, vagy MTK??? Na, ez a vihar egy pohár vízben... Inkább azzal kéne foglalkozni, hogy ahol valaki egy 10-12kW-os csiri-biri háziasszony masszírozó egységgel is rendelkezõ , kerámialapos csodamasinát köt be, azt csakis akkor tegye, ha ott 3 fázisú betáp áll rendelkezésre és ne kezdjen el -amúgy "Magyaroschan"- hekmányolni, azaz "áthidalni", azontúl ha 3 fázis van, akkor is -mivel a tûzhely sok esetben a legtávolabb van a mért fõelosztótól- min 2.5-es kábellal kössön, melyet eszébe ne legyen a fõelosztó és a készülék közt bárhol is megszakítani, nemhogy bármi mást is rákötni! Ez a legfontosabb, nem az, hogy a tûzhely fõkapcs-ban -amúgy tök szakszerûen-  megszakítjuk a PE vezetõt! Ugye, Urak?!?

JUVILL


Jó téma!
A gyakorlatban az szokott elõfordulni, hogy minden elõzetes mûszaki felmérés nélkül vásárolnak villamos tûzhelyet. Olyat, ami esztétikus, de hogy annak mennyi a villamos teljesítménye, azt elbírja-e az épület, lakás betáphálózata, azzal akkor a vevõ nem foglalkozik. Majd szól a villanyszerelõnek, hogy kösse be. Arról nem is beszélve, hány fázis áll rendelkezésre.

A villamos szakinak aztán lehet gondolkodni. Felméri a hálózatot, a betápláló vezeték keresztmetszetét, a fõbiztosítót...
Ha nagy a teljesítmény, lehetõség van reteszelni azt. Ezt illik megbeszélni a felhasználóval. Ha nem egyezik bele, akkor jöhet a procedúra. Fõbiztosító csere (esetleg 32A fölött) hálózatfejlesztési díj...
Ha minden összejön, akkor az elosztótól a tûzhelyig teljesítménynek megfelelõ vezeték keresztmetszet megválasztás, megfelelõ automata, leválasztótó kapcsoló. Mivel ezek a berendezések I-es érintésvédelmi osztályúak, mindenképpen védõvezetõs érintésvédelemmel kell õket ellátni. /Az új szabvány szerinti megnevezéssel: táplálás önmûködõ leválasztása./ Majd a végén jöhet a szerelõi ellenõrzés./

Ermi

Idézmegszakítjuk a PE vezetõt! Ugye, Urak


Nekem a  2 méteres távolság nem értelmezhetõ.
Miért nem megfelelõ a lakáselosztóban (max.10-15m),
ha szekrénybe helyezem nem könnyen hozzáférhetõ, (háziasszony nem fogja használni)
a falon egy szép konyhába csúnya. Mi a szerepe hogy 2 m-en belül legyen
( tisztításakor  v. mûszaki hiba estén áramtalanítás)? 

Novill

Igen régen ez a tûzhely közelében felszerelt leválasztó kapcsoló a gyakorlatban be vett szokás is volt. Ma az esztétikum miatt a házi elosztóban oldják meg a leválasztást, mivel külön áramkörre van rakva. Igen a juvill által említett vásárlási szokások sajnos jellemzõek.

Gyurmaúr(fi-relé)

Ermi, az az igazság, hogy nincs igazság! Mindenesetre, ha pl a tûzhely -s miért ne- távolabb helyezkedik el a mért fõelosztótól, nos abban az esetben javallt a lokális KKM0-zás,akár úgy hogy a kapcsinger tokozatát félig besüllyeszted a falba. Egyébként, sztem a KKM0 -legalábbis, az utóbbi években készült csontszínûek egész jól beleillenek az általában beige, barna konyhák enteriörjébe,fõként, ha a falburkolás olyan méretû csempékbõl áll, mint a KKM0 "doboza". Akkor még akár pontosan 1 kerámiacsempe helyébe is passzintható. De jól mutat pl a szintén csontszínû valena dugaljak mellett is. Szóval, lehet a csempézett falra tenni,bár én legutóbb a tûzhely alatti részbe tettem, hiszen a konyhaszekrény lábakon álló kivitel volt, ergo alúl volt lehetõségem a falra helyezni. Itt egyébként így nézett ki a tûzhely fõbiztosítója,s mert már egész egyszerûen nem volt több hely a henselben, ráadásul a tûzhely a ház túlvégén volt a fõelosztóhoz képest, ezért is döntöttem a helyi fõkapcsoló alkalmazása mellett.   ::)

980POWER

Ma szembesültem vele, hogy ezt a tűzhelyét a N nélkül is lehet üzemeltetni. Itt a N is rendelkezésre állt.

Gyurmaúr(fi-relé)

Már úgy érted, hogy "tisztán" 3 fázis 400V-al??? De akkor miért van N kapocs??
Nem hinném, hogy amennyiben 400V-os üzemű lenne, akkor csak úgy terveznek hozzá N kapcsot teljes vezetékezéssel?! Kíváncsi vagyok a többiek véleményére is... ::)

Simon Endre

Az kizárt, hogy szerelt nullakapocsal csak úgy kihagyható lenne pont a nulla. Gondolom világítás meg estleg óra, idözítő (csengető) van a készülékben az miről menne?
"Tesvéreinknél" 220V-os vonalinál (vszgyelano CCCP) valóban nem kellett nulla, mert ahhoz nem is volt.

Fecó

Mit jelent pontosan ez a "szembesülés"? Leírásában benne van?