Napelemes rendszerek felülvizsgálata

Indította recens, 2017. június 02., 11:09:46 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

S/K

Üdv!
Ismét napelem, de talán egyszerűbb kérdés.
Lapos tetőn a napelem panelek egymás mellett, kb 50-80 db, műanyag tartóval a tetőre helyezve.
1. A panelek külső fém kerete nincs egymással összekötve,
2. A panelek külső fém kerete összekötve egymással.

Mikor szükséges az EPH bekötés? (védő összekötő hálózat) (A panelek kettős szigeteltek.)

Villamos szerkezet berendezés nincs a tetőn, villámhárítótól 50 cm távolságra helyezve, DC vezetékek műa. védőcsőben vezetve.

(Gondolatom: ha össze vannak kötve a panelek akkor szükséges a bekötés. (a terjedelem miatt)) Szerintem, de várom a segítséget. köszönöm.


Fecó

Nem szükséges ezen gondolkodjunk, elég konkrét leírást tartalmaz a TvMI 7.2:2016.07.01.  F.1.6.4. pontja. Gyakorlatilag levezeti az EPH (bocsánat, védőösszekötő-vezető) bekötését villámvédelem nélkül, és villámvédelemmel együtt, ha tartható az "s" biztonsági távolság, és ha nem, akkor milyen keresztmetszettel és hova kell bekötni...

S/K

Köszönöm. A leírt pontot én is olvastam és az a tartószerkezetekre vonatkozik. Itt műanyag a tartószerkezet a napelem meg kettős szigetelt. Egymással nincsenek fémes kapcsolatban a külső fém részei. Ha az "EPH"-ba be kell kötni akkor először fémesen össze kell kötni az összes napelem táblát (kb 800 db) és így több helyen bekötni az "EPH sínre".
Kivitelező nem érti ha kettős szigetelt egy berendezés akkor miért kell bekötni még plussz a "földelést". Akkor a kettős szigetelt kisgépek, LED lámpatestek stb fém szerkezeteit is be kéne kötni.

nyaki

A fém keretek összekötése esetén nagy kiterjedésű fémhálózatnak minősül, amit be kell vonni az érintésvédelembe.
Napelemes rendszernél tűzeseti szempontból is jobbnak tartom a fém tartószerkezetet és kábelcsatornát.

Fecó

A napelem bekötése sehol nem követelmény, hiszen ahogy mondtátok II. évé osztály. A TvMI a tartószerkezetek bekötését írja elő. Nyilván ha nem fém, akkor nem tudod bekötni. A "nagy kiterjedés" mint fémhálózat ismertetőjele a régebbi szabványok alapján volt ismeretes. Az MSZ HD 60364 nem ismer ilyet. 3 dolgot kell EPH-ba (védőösszekötő-vezetővel) bekötni:

1. közüzemi csővezetékeket, pl. gázvezetékeket, vízvezetékeket;

2. a szerkezeti idegen vezetőképes részeket, ha azok normál használat esetén hozzáférhetők, a fémes központi fűtési és a légkondicionáló berendezéseket;

3. a vasbeton épületszerkezetek fémrészeit, ha a fémrészek hozzáférhetők és megbízhatóan össze vannak egymással kötve.

Szó sem esik itt a kiterjedésről, vagy 5 méterről, stb. És hogy mit takarhat a szerkezeti idegen vezetőképes rész?

"Idegen vezetőképes rész:
Az a vezetőképes rész, amely nem része a villamos berendezésnek, alkalmas azonban valamely potenciál – általában földpotenciál – odavezetésére."

A felülvizsgálóra bízzák, el kell tudni dönteni, hogy egy fémrész, tartószerkezet vagy bármi, tényleg be tud hurcolni egy távoli földpotenciált vagy sem. Ennek fényében sosem tudom felfogni, hogy a konyhákban miért kéri a felülvizsgáló hogy a fém asztalka lábát fúrják át, és kössék be az EPH hálózatba. Vajon az 50 cm asztal távoli földpotenciált behurcol? Esetleg vasbeton szerkezetnek számít? Vagy közüzemi csővezetéknek? Agyrém...


nyaki

Mivel kettősszigetelésű a berendezés és szigetelőanyagú a tartószerkezet is, így semmi nem írja elő, hogy a panel fémkereteit össze kellene kötni és azt az EPH-ba bevonni, de ha valaki ezt megteszi, akkor ugyan a biztonság növelése felé tért el, de ekkor meg ajánlatos bevonni az érintésvédelembe. Azonban van egy további probléma a téma tárgyát illetően, mégpedig az, hogy a TVMI 6.2.2, a 6.3. és a 7. pontja szerint tűzvédelmi szempontból a DC oldali vezetőket tűzvédelmi kábelcsatornában kell elhelyezni, ami pedig fém kábelcsatornát jelent pl. a tetőn szerelést illetően, amit viszont kötelezően be kell vonni az érintésvédelembe.
...legalábbis én így értelmezem a TVMI-t. ::)

Fecó

Nah, várjatok, még nyomok egy kis habot a tortára :) Ugye a panel kettős szigetelésű érintésvédelmi móddal védett szerkezet? Szabad egyáltalán a kettős szigetelésű szerkezet külső fém részét csatlakoztatni a földeléshez? Valakinek rémlik valami? Ugyan nem az új szabványban, hanem még a régi MSZ 172-ben, ez kifejezetten kerülendő volt:

"A szigetelőburkolatba zárt vezetőanyagú részeket nem szabad összekötni védővezetővel."

"Külső, érinthető vezetőrészeket és közbenső vezetőrészeket sem szabad védővezetőhöz kötni."

Jelenleg viszont a TvMI kifejezetten megköveteli a fém tartószerkezet bekötését, és mivel a fém tartószerkezeten helyezkedik el a fémkeretbe (házba) rakott napelem, ez is ezáltal földpotenciálra kerül. Ugye azért van néha sarkalatos változás a szabványokban?


Safety

Nem csak az MSZ 172 szabvány tiltotta a kettős szigetelésű gyártmányok védővezető hálózatba való bekötését, hanem a jelenleg érvényben lévő MSZ EN 61140:2003 szabvány is. A 7.3. pontban ( II. érintésvédelmi osztályú (II. év. osztályú) szerkezet) ezt írja:

,,7.3.2. Védőösszekötés
Sem a megérinthető vezetőképes, sem a közbenső részeket szándékosan nem szabad a védővezető csatlakoztatására szánt bármilyen eszközhöz kötni."


Amennyiben mégis létesül ilyen összekötés a védővezető hálózattal, onnantól kezdve ,,Az ilyen szerkezetet nem szabad a 7.3.3. szakasz szerinti szimbólummal megjelölni." Ez lenne ugye a kettős négyzet. Érdekes szempont ez is ugye?

nyaki

Ezekkel a kettősszigetelésű, de fémburkolatú eszközökkel gyakorta értelmezési problémák adódhatnak.
A szabványi értelmezések szerint a védővezetőt a gépbe kötni tilos, de semmi nem írja elő, hogy nem lehet kötni védőösszekötő-vezetőt.
...ezek a fránya igekötők. :-\

Fecó

Védőösszekötő-vezeték=védő egyen potenciálú összekötéshez létesült VÉDŐVEZETŐ. Ez is a védővezető egyik fajtája.