Napelem rendszerek telepítése

Indította nova, 2011. december 15., 10:02:53 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nova

Bár kevés helyen látni, de beszélgetési témának jó. :)

Mire érdemes odafigyelni a napelemes rendszerek telepítésénél?
Milyen kábeleket érdemes használni? (szolár kábel mi ebben olyan különleges azonkívül, hogy kültéri védelemmel van ellátva)
Advesz mérõórák a gyakorlatban.


Ehhez hasonló kérdésekre gondoltam, hogy megbeszélhetnénk, hogy kicsit tisztábban lássunk a témában.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

nova

A gyakorlati részrõl is essen pár szó. Ha részletekben szeretné valaki kialakítani az otthoni kis erõmûvét napelemek segítségével, akkor melyek azok a feladatok amiket feltétlenül el kell végezni a háza alapszerelésénél.

Ami elsõsorban nekem eszembe jut az a napelemek kábeleinek az útvonalának kiépítése az inverter(ekig) és a villanyóra felé is ki kell építeni a csatlakozó vezetékek útvonalát.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


Ha megnézel egy bekötési rajzot, azon látható, hogy a villamosenergia rendszerbe
- séma szerint - hogyan vannak ezek bekötve. A telepítéshez szükséges, hogy a rendszer rá legyen csatlakoztatva a közhálózatra. Hacsak nem önálló szigetüzemrõl van szó.
Ha ezt egy ipari, vagy mezõgazdasági üzem alkalmazza, amelyiknek hálózati betáplálása is van, akkor felmerül a kérdés.
Hogyan történik az energia felhasználás elszámolása?
Mivel szerintem egy napsütötte területen elképzelhetõ, hogy a rendszer - mikor a fogyasztás éppen szünetel (pl. mondjuk munkaszüneti nap van), rátáplál a hálózatra.
Hogyan mérhetik ezt az energiát?
Milyen villamos szereléssel jár a kölcsönös mérés kiépítése?
Nem tudom jól értelmezem-e a mûszaki összefüggést?

Gyurmaúr(fi-relé)

nova és mindenki,ha ez némi mankót ad, akkor én ajánlanám szeretettel szíves figyelmetekbe a hensel enysun anyagát, melyet innét tölthettek le: Hensel enysun
Egy biztos, hogy egy -mondjuk 400V20A csatlakozásiértékû- családiház igényeinek való cucc, mely 5-6KW teljesítményt képes leadni, nos az olyan 7-8 milla környékén áll meg,így tokkal-vonóval, hiszen csak ezt a tipizált cuccot fogadják el az áramszolgáltatók, már ha valaki szeretne "pénzt keresni" a napelemeivel. Ha mondjuk számolunk egy havi 25-30ezres villanyszámlával, mely egy évre ugyebár 300-360ezer közötti summát tesz ki, nos akkor ez alsó hangon 20 év alatt térül meg, persze a jelenlegi áramdíjjak mellett. Tehát a 6-7 év alatti megtérülés eleve kizárt! S mert nem tudjuk (ma még), hogy 1-1 napelem egység mennyi ideig képest leadni az újkori teljesítményét, ezért igencsak illúzórikus arra bazírozni, hogy 1-1 ilyen beruházás rentábilis...  Természetesen, engem is érdekelnek az alternatív áramkészítési eljárások,de azért -így 40 évesen- képes vagyok hideg fejjel,reálisan gondolkodni és momentán még hárítani a házi fotovaoltaikus rendszer kiépítésére irányuló ingerenciáimat.  :(

nova

Köszönjük jó kis anyag, a témát már a linked miatt megérte elindítani.   :)

Azzal sajnos én is tisztában vagyok, hogy a megtérülési idõ nagyon hosszú, de a környezettudatosság is lehetséges szempont lehet egyesek szemében.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

karojka

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. január 02., 22:31:01 DÉLUTÁN

Ha megnézel egy bekötési rajzot, azon látható, hogy a villamosenergia rendszerbe
- séma szerint - hogyan vannak ezek bekötve. A telepítéshez szükséges, hogy a rendszer rá legyen csatlakoztatva a közhálózatra. Hacsak nem önálló szigetüzemrõl van szó.
Ha ezt egy ipari, vagy mezõgazdasági üzem alkalmazza, amelyiknek hálózati betáplálása is van, akkor felmerül a kérdés.
Hogyan történik az energia felhasználás elszámolása?
Mivel szerintem egy napsütötte területen elképzelhetõ, hogy a rendszer - mikor a fogyasztás éppen szünetel (pl. mondjuk munkaszüneti nap van), rátáplál a hálózatra.
Hogyan mérhetik ezt az energiát?
Milyen villamos szereléssel jár a kölcsönös mérés kiépítése?
Nem tudom jól értelmezem-e a mûszaki összefüggést?

Sziasztok!

Nekem egy vezetékméretezési gondom volna.
A munkáltatómnak elvileg lesz egy napelem rendszere, ami 250 kW max teljesítményre lesz képes. (3 fázis 400 voltban gondolkoznak)
A termelt villamos energiát 200 méterrel távolabb szándékoznak felhasználni. Milyen földkábelt javasoltok?

nyaki

Hali!
Ha ezt a teljesítményt 1,5%-os veszteségen belül akarjátok kivenni, akkor ha Uv=400V és Uf=230V, akkor If=kb.360A lesz, az Iv=kb.208A lesz. Ehhez a fázis teljesítményhez nagy biztonsággal 200m-re, kb. 4x750mm2 + 1x400mm2-es vezetékre lenne szükség, amely köteg egy 200-as PVC csőbe behúzható.
Itt választhattok kábelt is hozzá:
http://eurokabel.hu/doc199/

NagyPS

Ma találkoztam egy rendszerrel és annak kivitelezésével, hozzá teszem nem szakember készítette mint kiderült, a feladat az lett volna, hogy beköthessék a hálózatra. Amit csak hibaként elkövettek azt elkövették
- 2 külön típusú napelem tábla sorsosan kötve, eltérő teljesítmény, feszültség színt, 4 db 2+2 a megrendelő úgy tudta egy gyártótól származik
- az inverter isten tudja milyen mert csak valami fantázia neve volt
- papírokat nem tudod a kivitelező prezentálni
- nem a napelemekhez szükséges kábeleket használt
- nem használt biztosítékot a 220V hálózatnál
- nem volt megfelelő a kábel a 220V rendszeren sem 3x1,5 MT

Na erre kellett volna írnom egy kivitelezői papírt hogy az ELMU felé a hálózatra csatlakozásra. Amikor soroltam a problémákat és az előírásokat a kivitelező lebarmozott és lehülyézett. A tulaj meg nekem esett hogy nem vagyok hatóság és köteles vagyok papírt adni. Persze ez a helyzet addig ált fenn míg közöltem hívhatom a szakhatóságot ellenőrzésre?

Amit én hiányolok ebből az esettel kapcsolatban is hogy a t. szolgáltatók nem igazán tájékoztatják az érdeklődőket valóban milyen előírásokat kéne megfelelni. OFF

Novill

Na itt ezen a téren is hová fejlődünk :) Eléggé veszélyes játék ez így.Az áramszolgáltató felé nem kell beadnia terveket jóváhagyás céljából? De fenn is van az áramszolgáltató honlapján,hogy melyik típusú invertereket  fogadják el tudtommal.

nova

Én is úgy tudod, hogy az áramszolgáltatók honlapján fenn van az általuk elfogadott inverter típusok. Szerintem ebben az esetben, a legolcsóbb kivitelezést választhatták. A helyet pedig tipikus, ami az elején olcsónak tűnik a végén nem biztos, hogy a legolcsóbb lesz.  ;)

Az ilyen jellegű hozzáállással az a baj, hogy nem is biztos el tudod magyarázni a tulajnak, hogy miért kerül többe egy áramszolgáltatói hálózatra tápláló napelemes rendszer.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!