Fí relé után fí relé?

Indította Tanker, 2017. január 14., 19:14:35 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Tanker

Sziasztok

Egy családi házban teljesen új villamos hálózatot építettem ki. Új csövek, dobozok, vezetékek, megszakítók stb stb. Menet közben a fűtésrendszert kiépítő kolléga a turbós gázkazán hivatalos átadásához a saját villanyszerelőjét hívta ki, aki úgy oldotta meg az ideiglenes "átadási helyet" hogy a kazán mellé felszerelt egy Tracon C6 Fí relét aminek a betápláló vezetéke egy lengő dugvilla lett, azzal a címmel, hogy "átadásig jó lesz". Na mármost kész lettem a lakáselosztó bekötésével és elindítottam egy tesztüzemet, minden tökéletesen működött de a kazánnál lévő Fí relét nem vettem le(ezt a közeljövőben terveztem, mivel a kazánnak kiépítettem egy külön kört). Ahogy a kazán elindult az én általam felszerelt fí relé leoldott. Ha lekötöttem a kazánt, akkor más fogyasztó működött rendesen. Majd a kazán újra rákötésével további 3szor lecsapta egymás után és az én fí relém teszt gombra már nem oldott le továbbá égett műanyag szaga is lett. Ezután leszereltem a kazánnál lévő Fí relé fedelét és arra lettem figyelmes hogy a nulla helyére a fázis a fázis helyére a nulla van kötve! Kérdésem az lenne, hogy létezik az hogy a kazánnál lévő fordított bekötés okozta az én általam felszerelt fí relé vesztét? Köszi a segítséget!

tothgyula

Üdvözletem.
Véleményem szerint a fűtésrendszert kiépítő "kolléga" és a "villanyszerelője" a  felelős az elkötésért.Ez villanyszerelőnél SÚLYOS hiba! Én mindíg ellenőrzöm az RCD-k bekötésének helyességét.Rajtuk vasald be a plusz költséget!!
Még annyit, ha a kazán fázisérzékeny, attól nem megy tönkre egy RCD, ha az fordított polaritással lett bekötve.
TothGyula felülvizsgáló.

Fecó

A Tracon cég kismegszakítóval egybeépített Fi-reléjét ki lehet nyírni :) Én sem hittem volna, de kipróbáltuk, elkötésnél lefüstöl...

Simon Endre

Amennyiben a készülék oldalán lévő belső kapcsolási rajzon nincs a tesztáramkörben külön megszakító kontaktus, akkor az kinyírható, mert a 9-10kilohmos ellenállás csak impulzusra méretezett és az ekkor fellépő  5-6W már végzetes. Ez az állapot főleg elkötésnél és N-PE zárlatnál áll fenn, mert a fő kontaktusok megszakítják a védett áramkört, de a tesztkör még fázis -nulla(PE) közé kerülhet és ennek már nincs is hatása a hibaáram kioldóra.

Tanker

Üdv mindenkinek
Először is köszönöm az eddigi hozzászólásokat. Annyi észrevétel hogy nem a Tracon megszakítós fí felé égett le, hanem az általam felszerelt (ETI 40A 30ma). Sajnos semmire sem reagál, amint egy nagyobb gépet rákapcsolok pl vésőgép(1500w) leold rögtön! Egyedül egy steklámpa ledes izzóval működik (5w) Egyenlőre a tulaj kérésére még a kazánnàl  lévő Tracon fent van az, eti meg ideiglenesen ki lett kötve amíg letisztazodik az "átadás". Amit még tudni lehet hogy van egy termosztát is bekötve a Tracon után

Fecó

A föld van felcserélve valahol a nulla-vezetővel, vagy összekötve egymással a Te általad felszerelt Fi-relé után. Az 5 W-os lámpa áramfelvétele kb. 0,021 A, ami még alatta lehet egy 30 mA Fi relé megszólalási áramának, ezért viszi. Szerintem az ETI-vel nem lesz gond, az nagyon is jól működik. Keresgélés lesz a vége...

Simon Endre

Fecó !
Az ÁVK uitáni nullavezető(!) és a PE összekötése  azonnali leoldást okoz, mert mindig van akkora feszültségemelkedés a nullán hogy a PE felé kialakuljon a kritikus leoldási áram. A felcserélt N-PE a terheléstől függően reagál, lám elbírta a néhány vattot. A fordítva bekötöt  (gagyi) ÁVK "bemenetére" tehát a fő megszakítók elé kerül a teszt áramkör és ha a "kimenetén" elkötés van pl. csere akkor a kritikus terhelés hatására leold, de a tesztkör ekkor is zárható ás ebbe belehal (az előtétellenállás.) A gagyi típusokon kötelező a be-kimenet betartása ez jellemzően fel is van tüntetve de a rezisztens gyártmányokon ez nincs előírva, maximum a fésüsínes összekötés miatt "polarizált".

Fecó

Egyszer jártunk úgy, hogy egy lámpahelyen nem voltak leszalagozva a vezetékvégek, és úgy lettek visszahajtva a csőbe. A nulla-föld ért csak össze, fázis nem lett felkapcsolva. Redőnymotorokat akartak beüzemelni, csak egy áramkör lett felkapcsolva, és amint a motort bekötötték, máris lement a Fi-relé, de addig semmi. Már majdnem szétszedték az egészet, amikor kiderült hogy másik motornál is ugyanez van, és ugye egyszerre 2 motor ritkán romlik el. Ekkor kerültünk mi is oda, szerencsére gyorsan meglett a hiba. Nálunk csak terhelésnél jött elő a lekapcsolás, amikor a védővezetőn tudott folyni annyi áram, hogy megszólaljon az ÁVK. Addig állta a sarat. Bár már nem emlékszem milyen típus volt. Szerintem azért az ETI nem rossz minőség, eddig nem volt gondunk vele.

Tanker

Sziasztok

Fecó neked lett igazad!!! Ma újrapróbáltam az ETI fí relét, hátha jó lesz és tökéletesen működik! És abban is igazad lett hogy a nulla és a védővezető volt összekötve egy szakaszon...! Kedves fűtésszerelő kollégák belekontárkodtak a kazán mellett lévő dugalj már vakoláshoz becsomagolt szerelvénydobozába, amire még most sem jöttem rá hogy mi céljuk volt azzal, amikor szépen elmondtam nekik hogy nincs üzemre kapcsolva!! Gyönyörűen össze volt sodorva a 3 vezeték természetes megblankolva! Szóval nagy örömömre működik a fí relé és a kazán normális bekötésével már semmit sem old le!!!

Viszont ez felvet egy újabb kérdést! Ahogy Simon Endre is mondta, ha az N és a PE összeér, azonnal oldania kell az ÁVK-nak. Akkor hogy lehet hogy már az elején nem oldott le és utána is csak terhelésre? Ez mi lehet?

Fecó

A FI-relé típusától függően nem biztos hogy azonnali kioldás történik. Ugye a relé azt érzékeli, hogy a fázison befolyó és a nulla-vezetőn visszatérő áramnak az eredője zéró legyen, tehát nem történik kioldás. Nulla-föld összekötés esetén, a fogyasztón átfolyó áram egyik fele a nulla-vezetőn, a másik fele a védővezetőn csordogál. Abban a pillanatban amint ennek az áramnak a nagysága eléri a 0,5-1 × kioldóáramértéket, lekapcsol a készülék. De valóban, bizonyos készülék esetében már jártunk úgy, ahogy Simon Endre kolléga is írta, tényleg egyből leoldott terhelés nélkül is. Te most az előbbit fogtad ki...