Kérdés Villanyszerelőknek

Indította GokuSan, 2016. november 09., 20:27:46 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Simon Endre

Figyelmetlen szerelés miatt lehet hogy a nulla van a fázis helyén ,de lehet hogy már a betáp lett fordíva bekötve.

Fecó

Lehetséges hogy a kapcsoló nem a fázist, hanem a nullavezetéket szakítja meg. Jó lenne rendes műszerrel is mérni...

István678

Igen, ez nekem is eszembe jutott, hogy esetleg a nulla lehet megszakítva, viszont akkor nem értem, hogy miért mutat fázist a vezeték a villanykapcsoló bemenetig, felkapcsoláskor pedig ugyanezen a ponton, tehát a kapcsoló vezetékén megszűnik a fázis. Illetve, ha a nulla van megszakítva, akkor a lámpa bemenetnél elvileg lekapcsolt állapotban csak a fázis vezetéken kellene, hogy világítson a fázisceruza, itt meg lekapcsolt állapotban a nullán és a fázison is egyformán világít. Majd ugyanitt nézve felkapcsoláskor a nullán megszűnik a fázis.

Simon Endre

Az elcserélt "nulla" viszont folyamatosan "fázist" jelez.

faxelektro

A képen látható idözitő relé kapható még forgalomba GANZ KK IDM 100S és a GANZ KK IDM 10M a B1-kapocsra mit kell kötni ? Mivel tudom helyetesiteni a két relét?

Sacc-placc

 ;D "ős alternatív" kapcsolás...

Fázis ----                                         ------Fázis
              106-----------Lámpa-----106
Nulla-----                                         ------Nulla

A 106=Váltó kapcsoló  8)
Ha két fázist vagy két nullát kap a foglalat az izzó nem világít, egyéb esetben "ég!!!!!"  ???


Gerdei0826

Sziasztok!

Egy kérdéssel fordulnék felétek.
A villanyszerelő pár napja távozott és a mai nap "fedeztem fel", hogy - ugyan a kapcsoló még nincs bekötve - a villanyhoz futó vezetéket fázisceruzával érintve, a ceruza világít. Jól sejtem, hogy annak nem kellene, hiszen a kapcsolónál nem érintkezik a fázis vezeték másik vezetékkel?

A szerelődobozt megvizslatva úgy látom jól van összekötve: a kismegszakítótól érkező vezeték földelése van összekötve a villany felé futó vezeték földelésével, valamint a kismegszakítótól érkező vezeték nulla van összekötve a villany felé futó nulla vezetékével, a fázis megy a kapcsoló felé és vissza...

Ha hülyeséget kérdeztem, bocsássatok meg.
Köszönüm, ha valaki megtisztel a válaszával.  :)


Sztrogoff

ős alternatív" kapcsolás

Erre a megoldásra írta 1940-ben kiadott villanyszerelési könyvében Vigh Bertalan, hogy: Ezt azonban nem lehet tanácsolni. :)

Vigh Bertalan írta az első magyar alapfokú elektrotechnika könyvet, és megszervezte azt a szakiskolát, melyből a Kandó lett, és melynek sokáig igazgatója volt.

Novill

A régi MSZ 1600 szabványban is benne volt, rossz példaként.

Sacc-placc

István678 felvetésére citáltam ide...
(a természetesen helytelen) kapcsolást.
Ennél a felállásnál lehet "egyszer delej, egyszer zéró a vezeték vezetője"...
...és "élőben" is találkoztam már ilyennel... félelmetes.
A barkácsvénájú tulaj lecserélte a váltókapcsolót, és nem jól kötötte az újat... katt, majd jött a pukki (és nem a Lappföldi mikulás  ;D )
István leírásában látom, hogy egypólusú a kapcsoló... (de esetleg nem lehet egy másik váltó valahol???)
mert akkor ez a talány megoldása... :P

Kellemes, békés, "füstmentes" Karácsonyt minden kedves kollégának!

(... a csengőt rázd, ne a csengő rázzon... :D )