Kérdés Villanyszerelőknek

Indította GokuSan, 2016. november 09., 20:27:46 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

faxelektro

Jó estét
             Egy régebbi építésű lakás elosztójába 4x6-os réz kábel jön be a merőtől. Szükség lenne egy három fázisú áramkörre a főzőlapnak és öt darab monofázisos áramkörre a világitás + a dugaljaknak hogy oldjam meg a monofázis null-fázis - földelés plusz a háromfázis +null+föld?
                                                                                               Köszönöm



Ju13s

Idézetet írta: faxelektro Dátum 2020. október 22., 21:22:49 DÉLUTÁN
Jó estét
             Egy régebbi építésű lakás elosztójába 4x6-os réz kábel jön be a merőtől. Szükség lenne egy három fázisú áramkörre a főzőlapnak és öt darab monofázisos áramkörre a világitás + a dugaljaknak hogy oldjam meg a monofázis null-fázis - földelés plusz a háromfázis +null+föld?
                                                                                               Köszönöm

Először is kell egy minimum 12 modulos elosztótábla.
A bejövő PEN vezetőt rákötöd az egyik sínre(PE), onnan mész az ÁVK-ba, abból pedig a másik sínre(N), az áramkörök védővezetőit a PE sínre kötöd.
Az 5 különálló 1 fázisú áramköröket nyilván célszerű terhelés szempontjából nagyjából arányosan elosztani a 3 fázis között. Pl a 3 fázisú berendezés kismegszakító bemeneti kapcsairól 3 másik megszakítóra söntölni, onnan pedig egyet egyet 2 másikra, de célszerű 3 fázisú sorolót használni inkább, viszont akkor figyelni kell hogy az ÁVK és a megszakítóknak ugyanabban a vonalban/síkban legyenek szorítókengyeljük vagy a meghúzócsavar alatti nyílásuk, mert ezek erősen eltérnek gyártóktól függően.
Vagy ezen kívül nem tudom még mire gondolhattál  ::)

tothgyula

T Ju13s!
A PEN vezető keresztmetszete nem lehet kisebb 10mm2-es réznél!!!

Ju13s

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2020. október 23., 18:00:42 DÉLUTÁN
T Ju13s!
A PEN vezető keresztmetszete nem lehet kisebb 10mm2-es réznél!!!

Az egy dolog....de attól az még PEN vezető, vagy azt állítod hogy TT rendszer?
Nálunk pl a leszálló ágak a 10 -es gerincről az órákhoz 6-osak, na most akkor hogy is van ez?  ;D

faxelektro

A régebbi típusú lakásokban műhelyekben még mindig négy vezető megy a konnektorokhoz és a három fázisú konnektorok- dugaszok négy lábúak sok helyen.

Sztrogoff

Idézetet írta: Ju13s Dátum 2020. október 23., 19:54:40 DÉLUTÁN
Nálunk pl a leszálló ágak a 10 -es gerincről az órákhoz 6-osak, na most akkor hogy is van ez?  ;D
Amikor a nullázásnak az a fajtája belépett, hogy nem kellett már öt vezetővel felszállni, akkortól a meglévő berendezéseknél a nullázásra való áttérítéskor nem kellett 10-esnek lennie a fogyasztóhoz érkezőnek, hanem elég volt a hatos.


Sőt, még az is meg volt engedve, hogy a hatvanas években még szabályos "négy vezetővel megyek az aljzatig és ott átkötök a nulláról a védőre" módszerrel szereltek megmaradjanak, amíg a teljes vezetékszakasz átépítésre nem kerül.

Ju13s

Persze értem, vagyis gondoltam....ez a sorház is kb 60 éves.
De ettől a nullázástól is már a maradék hajam is kihullik hogy mindenki mást mond, van aki azt állítja hogy ha az elosztóba se 10-es kábel megy akkor nem szabad nullázni, mások meg pl egy elműs pali is azt mondta hogy alapjáraton mindent nullázunk ha nincs külön bejövő védővezető. Tehát ha pl egy villanyoszlopról 10 -es kábelek jönnek akkor szabad, ha kisebb akkor már nem?

Fecó

A kulcskérdés, a létesítés ideje. Jelen állás szerint 10-es réz alatt nincs PEN. De 1958-ban más előírás volt, azért fejlődik a technika [emoji2]

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


Ju13s

Ezt én értem, de nézzünk egy olyan példát hogy pl van egy TT rendszer 4-es vagy 6-os kábelekkel, tegyük fel bedöglik a helyi szonda, elrohad stb, megfogom és kinullázom az áramköröket, és minden ugyanúgy tökéletesen működik és meg van az érintésvédelem is....gondolom csak azért kell az a barom vastag kábel hogy kevesebb legyen a szakadás esélye hogy ne kerüljön fázis a burkolatokra.

Sztrogoff

Igen, az a hivatalos ideológia, hogy a vastag vezeték nem sérülékeny, és hogy a vastag vezetékhez általában már nem nyúlnak a barkács hajlamú hozzá nem értők.