ZTE 4/70 relé

Indította pacibacsi, 2016. szeptember 05., 21:55:47 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

pacibacsi

Tisztelt fórum tagok!
Szeretnék érdeklődni, hogy valaki találkozott esetleg a ZTE 4/70 tip. készülékkel?

Németországban bérelt házunkban van ilyen eszköz és sajnos rosszul van bekötve.
Kérdésem az lenne, hogy a kontaktorok működtető feszültségét melyik pontról kell levenni, valamint melyik csatlakozási pont a (táp)fázis.

Üdv: Pacibácsi

nyaki

Üdv!
Véleményem szerint ez nem egy kontaktor, hanem valamilyen vezérlő eszköz, mert a feliratok alapján a védővezetőt is be kell kötni, ráadásul 5-6 pont között volna benne egy írás szerinti 2kΩ-os figyelőellenállás is, ami most épp 1kΩ-os, ami meg pont valami maradékhőérzékelőt fogadna, továbbá ott van a 7-8 pont közé kapcsolható külső szabályozóelem.  ::) ...talán egy fűtésvezérlés része lehet.
A csatlakozók sorrendben:
1. Fázis
2. Védővezető
3. Nulla
4. N kapcsolt
9-10 Nappali/éjszakai üzemmód választó

Üzenet összefûzve: 2016. szeptember 05., 22:56:41 DÉLUTÁN

A képet tovább nézegetve:
1. Fázis
2. Nulla
3-4. Talán független potenciálú kontaktor kimenet, ahol egy átkötést kell csinálni az RN kapocsra, de az is lehet, hogy belül már össze van kötve a R (fázis) kapoccsal. Ezt ellenőrizni kellene!
Szent meggyőződésem, hogy ez egy villanykályha fűtésvezérlője lehet. A németeknél imádták ezt a fajta fűtési megoldást.

Marton

Pacibacsi!

A készüléket én sem ismerem, de rá kerestem az interneten, egy másik fórumon lehet olvasni erről: ZTE 4/70 einstellen • Elektrikforum.de
A kép alapján úgy látom, hogy a külső (udvari) hőérzékelő be van kötve, de a többi már csak félig-meddig.
Mint Nyaki is írta: 1-fázis(230V) 2-nulla, 3-4 a vezérlő kimenet ami engedélyezi a kályha felfűtését.
A zöld-sárga vezeték használata itt szabálytalan!
A 9-10 bekötési pontoknak nem tudom milyen értelme van. Arra fele hogyan is van a két tarifás mérés?
Ha jól gondolom, ennek a készüléknek a "dolga" eldönteni a külső környezeti hőmérséklet, időjárás és a kályha maradék hő értéke alapján bekapcsolni, engedélyezni a kályha felfűtését. Ehhez itt még be kellene kötni a maradék hő érzékelőt is.
Ez segítségével nem kell kézzel kapcsolgatni a kályha kapcsolóját, szabályozó gombját mint a magyarországi készülékek esetén, teljesen automatikus a rendszer.

pacibacsi

Idézetet írta: nyaki Dátum 2016. szeptember 05., 22:18:27 DÉLUTÁN
Üdv!
Véleményem szerint ez nem egy kontaktor, hanem valamilyen vezérlő eszköz, mert a feliratok alapján a védővezetőt is be kell kötni, ráadásul 5-6 pont között volna benne egy írás szerinti 2kΩ-os figyelőellenállás is, ami most épp 1kΩ-os, ami meg pont valami maradékhőérzékelőt fogadna, továbbá ott van a 7-8 pont közé kapcsolható külső szabályozóelem.  ::) ...talán egy fűtésvezérlés része lehet.
A csatlakozók sorrendben:
1. Fázis
2. Védővezető
3. Nulla
4. N kapcsolt
9-10 Nappali/éjszakai üzemmód választó

Üzenet összefûzve: 2016. szeptember 05., 22:56:41 DÉLUTÁN

A képet tovább nézegetve:
1. Fázis
2. Nulla
3-4. Talán független potenciálú kontaktor kimenet, ahol egy átkötést kell csinálni az RN kapocsra, de az is lehet, hogy belül már össze van kötve a R (fázis) kapoccsal. Ezt ellenőrizni kellene!
Szent meggyőződésem, hogy ez egy villanykályha fűtésvezérlője lehet. A németeknél imádták ezt a fajta fűtési megoldást.

Szervusz Nyaki, igen a készülék egy fűtés vezérlő. az a nagy kérdés, hogy a fűtőkörökbe épített kontaktorok működtető feszültségét melyik pontról kell, lehet levenni.

Azzal a jelenséggel álunk szemben, hogy a hangfrekvenciás kapcsolóóra nem kapcsol ki mióta kivettük a vezérlőt a foglalatból, és állandó feszültség van a vezérelt áramkörökön. 

nyaki

Én úgy tudom, hogy a németeknél a két tarifás nappali/éjszakai üzemmódot használják. Gondolom, hogy nem véletlenül került bele ilyen logikai elrendezésű elektronika, hiszen ezen van ilyen üzemmódot engedélyező bemenet is. Hogy a németeknél konkrétan hogyan oldják meg a bekötést, sajnos azt nem tudom, de nagy a gyanúm, hogy az RN bemenetre kell kötni a kapcsolóóra által szolgáltatott fázist, míg az Sch (schaltung=kapcsoló) kimenetre kell kötni a kályha 3 fázisú mágneskapcsolóját. A nappali/éjszakai bemenetre kellene kötni egy időzítő áramkör potenciálfüggetlen kapcsolt kimenetét, ami a rajta beállított időpontokban engedélyezi vagy tiltja a készülékbe épített Sch kimenet aktivitását és amit szintúgy befolyásol a maradékhő érzékelő és a külső hőmérsékletérzékelő is. Elméletem szerint a komplett fűtésvezérlő egység és az időzítő fix fázist kapna.
Én így gondolnám logikailag helyes beállításnak, de beszélni kellene egy helyi nacsalnyikkal, aki tisztában van a helyi szabályozással és annak megvalósításával is.