Egyéni vállalkozás

Indította petike199600, 2016. január 31., 09:20:56 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Sokat gondolkoztam mostanában az egyéni vállalkozás indításáról. Még a nyárig iskolába járok, mivel most rakom esti sulin az érettségit és talán nyáron meg is lesz :D Ez nem megy olyan könnyen mint a szakma tanulása mert nem annyira érdekel főleg, hogy mellette elég sokat dolgozok. Ha elvégeztem a sulit utána gondolkozok ilyenben, tehát nem holnapról van szó. Nyárra lesz meg a hivatalos 2 év szakmai gyakorlatom, még egy év és szeretném elvégezni a felülvizsgálói tanfolyamot. Viszont van egy hatalmas visszatartó kéz, mégpedig az, hogy fiatal vagyok... Nem sokan vesznek komolyan, ezen mondjuk nem csodálkozom a korom miatt. :D Viszont nem azért öltem a szerszámaimba ennyi pénzt, hogy azok ne termeljenek nekem pénzt. Most egy cégnél dolgozom itt helyben ahol 1000 Ft-os órabérem van. Azért a nyáron mikor volt egy pár nagyobb munkám, akkor komolyabb pénzeket kerestem, és ezeket visszaforgattam szerszámvásárlásba, szóval szeretnék komolyabban foglalkozni ezzel a dologgal. A tavasszal szeretnék megvásárolni egy Érintésvédelmi célműszert is, most erre megy a spórolás. És ha jól hallottam a jövő év elejétől várható valami fellendülés az építőiparban. Tudom, hogy fiatal vagyok, de szeretnék belevágni egy nagyobb dologba. Gondolkoztam honlapkészítésben is majd ha ez az egész beindulna. Szerencsésnek érzem magam abból a szempontból, hogy a cégnél ahol dolgozom ott a vezérléstechnikában nagyon jártas kollégám van és tőle sok mindent tanultam. Írtam már PLC programot egy hajlítógépre ami már elég régóta működik, ezért akkor kaptam is egy kis jutalmat. Másrészt viszont ha nem a cégnél dolgozom akkor ismerősöknél és azok ismerőseinél mindig van valami feladat. Mióta kiszabadultam a suliból sokat dolgozom sok féle területen. Tudom, hogy ez még édeskevés...
Azért írtam ezt ki ide,mert az itteni emberek már mint tapasztalt "rókák" és talán tudnak nekem segíteni, hogy milyen úton folytassam... :)

Könyves Kálmán

Szia Petike!

Dícséretes, hogy nem várod a sültgalamb szádba pottyanását. Az építőipar fellendülését akkor fogom elhinni, ha majd a jelenlegi órabéred háromszorosát is vígan kifizetik neked! Ekkor még mindig jelen lesznek a pályán a kontárok és a feketén szerelők is, akik még mindig sok fejtörést fognak okozni. Az iparban szerzett megfelelő tapasztalatokkal, jó munkahelyeken eltöltött pár évvel sokkal messzebbre juthatsz, ami mellett ha van kedved, dolgozgathatsz másodállásban akár. A felülvizsgálói tanfolyam nem rossz, sok helyre könnyebben bekerülsz, ha van ilyen végzettséged is, de ha egyedül akarsz ebbe belevágni, nem könnyű eleinte. Kereshetnél egy tapasztalt felülvizsgálót, aki mellett végig kéne járnod jó pár munkát, hogy utána önállóan csináld. Akiket ismerek (felülvizsgálókat), nem nagyon foglalkoznak más tevékenységgel mellette. Az ellenőrzések megszűntek szinte, (a mi cégünknél 5 éve nem volt semmilyen!!) így erre is nehezebben és kevesebbet áldoznak! A felülvizsgálói végzettség ad egy olyan szakmai szemléletet, ami kicsit másképp láttatja az emberrel a napi munkáját is, ezért mindenképp hasznos. Próbáld meg a jelenlegi munkáltatóddal kifizettetni, max. aláíratnak veled egy év rabláncot : )
Ajánlanék egy Facebook oldalt, ami elég pörgős mostanában, kollégák napi tapasztalatai fényképekkel, érdekes helyzetekkel, hátha segít a választásban "Minden, ami villanyszerelés" a címe.

Üdv: Kálmán

Novill

Az előzőeken túl a fiatal korban célszerű a végzettséget minél magasabb szintre emelni. Ezt a célt szolgálja a továbbtanulás is. Nyugodtan meg lehet meg  célozni a felsőfokú végzettséget is. Mert nem szégyen villanyt szerelni úgy sem. Minél több elméleti ismeretre teszel szert, annál könnyebb lesz értelmezni a szakmai feladatokat.  A jó szakember folyamatosan képzi magát, figyelemmel kíséri a szakmai előírásokat, szabványokat, rendeleteket és a technológiai változásokat. Mindezek folyamatos szakmai gyakorlatra tesz szert rengeteg munkával. Vagyis sokat kell dolgozni még  :D. A vállalkozás gyakorlása nem is olyan egyszerű feladat. Nem elég hozzá a szakmai gyakorlat és tudás. A technikai feltételek ( szerszámok, műszerek, anyagok) meglétén kívül fel kell mérni a piaci lehetőségeket is. Ha nincs munkavégzés nem jön a bevétel. Egy vállalkozó mindig fizet adót és járulékokat ha van munka,ha nincs akkor is. Így ha nincs bevétel előbb utóbb elfogy a tartalék és jön a csőd >:(. Egy munkára már előtte biztosítani kell az anyagokat mielőtt fizetnének. Komoly vállalkozást csak főállasban lehet igazán hatékonyan működtetni. Másodállásban csak az a előny, hogy a főállású munkahely fizeti utánad a járulékokat. A végtelenségig nem lehet költségeket generálni, előbb utóbb fizetni kell, illetve nyereséged kell termelni. Na meg komolyabb munkához idő is kell, amire a másodállás kevés.Egy vállalkozásra nagyon sok előírás vonatkozik, ezért előtte már célszerű tanulmányozni. A vállalkozásnak mindig vannak költségei is. Ha például egy új családi házat szeretnél szerelni önállóan: 7 KW-tól tervezési kötelezettség ( tervezői jogosultság), Mérőhely szerelés ( regisztrált villanyszerelői vizsga, továbbképzés, költségek), felelős műszaki vezetői jogosultság, vizsga, )továbbképzés, költség), építési napló vezetés( laptop, mobilnet előfizetés, költség), használatbavételhez felülvizsgálati végzettség, munka és tűzvédelmi előírásokból adódó követelmények, stb. Tehát nem könnyű ma vállalkozni az állandó fenyegetettség mellett, mert kérdés mire nem figyeltem oda, mit nem tudok,stb. A vállalkozáshoz töke is kell. Az előttem szóló kolléga nagyon helyesen ajánlotta a munkahelyen megszerezhető képzettségek megszerzésesét, mivel egyébként milliós összeget is jelenhet a végzettségek megszerzése.  A vállalkozás előtt az előzőeket célszerű tanulmányozni,mielőtt belevágsz. Félelemre nincs ok, mert a jó szakemberre mindig szükség lesz és sajnos egyre kevesebb lesz belőle. Ez köszönhető a kivándorlásnak, a csökkenő után pótlásnak és a fiatalok érdeklődési hiányának is. Ha ezek után eljött az idő nyugodtan bele kezdhetsz a vállalkozásba, és ha minden feltétel adott sikeres is lesz a vállalkozásod.

petike199600

Köszönöm mindkettőtök válaszát!
Igen, nem szeretném megvárni, hogy a sültgalamb a  számba pottyanjon! :D Az egyéni vállalkozást mindenféleképpen másodállásban szerezném egyenlőre elindítani mert így a költségek is kedvezőbbek, de legalább számlaképes vagyok. Azt a facebook oldalt felkerestem és már tag is vagyok, köszönöm az ajánlást!
Egyébként nem hinném hogy a cégnél ahol dolgozom megvennék az érintésvédelmi célműszert mivel nem használunk ilyet egyáltalán... Laptopot már amúgy is kaptam tőlük :D  8) 8)

980POWER

Mindenek előtt tisztelem és becsülöm a hozzáállásodat. Én kiegészítő tevékenységet folytatok november óta és áfa körös vagyok, de semmi szándékom bármilyen bevételt produkálni, kiadást viszont annál nagyobbat, így praktikus a vállalkozáshoz szűkséges szerszámok stb, beszerzése. A NAV nem hagy nyugton, de hibát nem talál, majd amikor úgy fordul, változtatok az adózási formán. ( nem villanyaszati tevékenység, de a lényeg ugyan az) Jó könyvelőt szerezz aki ismeri a lehetőségeket és naprakész. Sok sikert hozzá! :)

petike199600

Köszönöm a választ!
Értem, hogy mit mondasz!  :D Mondjuk ha majd megveszem az érintésvédelmi célműszert abból jó kis áfát lehetne visszaigényelni! :D

Tret

Petike!

Jó irányba haladsz!Tanács:Addig tanulj amíg van rá lehetőséged.Mindent végezz el.Közben pedig
igyekezz gyakorlatot szerezni.Ne a nagy pénzekre koncentrálj hanem a tapasztalatszerzésre, okosodásra.
Ez nem azt jelenti hogy olcsón dolgozz,de fejleszd magad,gyakorolj,tanulj.Hidd el így lehet ezt a szakmát
becsülettel művelni.Sok tanulással.És persze olyan öreg szakik mellett,akik nem takarják el a kabátjukkal amit csinálnak. :D
A felülvizsgálattal pedig ne szaladj előre,ha kicsit belemélyedsz,könnyen rájössz hogy mennyire komplikált és
nagy területet felölelő tevékenység.Ott aztán igazán fontos a gyakorlat,tapasztalat,rutin.Szerezd meg!Sok sikert! :)

petike199600

Köszönöm szépen a választ!
Hát megpróbálok tanulni, csak ezen a fránya érettségin legyek túl. Ami szakmába vág azt nagyon könnyen tanulom mert érdekel.. De érettségiből mi is vág a szakmába? :D A matek valamennyire, de az hála istennek megy :D

NagyPS

Konzultáljál egy könyvelővel, mert sok változós a történet és lehet hogy neked kezdetben egy egyszerű adózási megoldás jönne jól, ha meg teljesen magánba mész át az már sokkal szívatósabb téma. Arra viszont nagyon ügyeljél, hogy a jelenlegi alkalmazód által biztosított eszközöket még véletlenül se használd magánba vagy az ügyfeleket se onnan szerezd be, mert ha rájönnek és mellette még ravasz-róka is a tulaj a gatyád és lelki nyugalmad fog rámenni egy évekig tartó munkajogi és egyéb peres eljárásokra.