2,5mm2 mcu és 1,5mm2 mcu egy wago-ba mehet?

Indította Dex, 2015. április 05., 20:40:09 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Dex

Sziasztok!

Dugalj+világítás vegyesen kötve egy körre a nappaliban. A védőcsőben 2,5 mm2 mcu fut, de a váltókapcsolók és a világítás (csillár) vezetékeit szeretném 1,5 mm2 mcu-val megoldani. B16 kismegszakító viszi. Egy wago-ban lehet így 2,5 és 1,5 mm2 vezetéket kombinálni, vagy csak ugyanolyan keresztmetszetű vezetéket köthetek egy wago-ba?
Köszi

Fecó

Szia!
A WAGO fogadhat vegyesen is vezetéket. De tudnod kell, hogy a jelenleg érvényben lévő, angol nyelven íródott Magyar nemzeti szabványunk szerint, az 1,5 mm2 vezeték nem biztosítható 16 A-rel. Régebben még lehetett, ma már nem. De gyakorlatilag mivel a szabványok alkalmazása önkéntes, ennek ismeretében tégy belátásod szerint, egyébként teljesen hibátlanul és üzembiztosan működni fog a dolog.

Dex

Köszönöm a hozzászólást. Igen, én is ettől tartottam, hogy elvileg csak 10A-ral lehetne terhelni a 1,5 mm2 mcu-t a táblázat szerint. De gondoltam, hogy 5 db led izzót csak elbír.
A gondom legfőképp az, hogy MÜIII-as védőcső van a falban és nem akarom átvésni a lakást, mert nemlég lett kifestve. A következő festésnél - kb. 3-4 év - akarom újracsövezni. Egyébként az egyik helyen azt írják, hogy a MÜIII-ban 5x2,5 mm2 mcu is elmehet, máshol csak 4 szálat írnak. Ezért is szerettem volna inkább csökkenteni az összkeresztmetszetet. :)

Fecó

Hát, meg amilyen könyököket sikerült hajlítani a szerelőnek :)

Gyurmaúr(fi-relé)

Azért én csókoltatom azt a "villanyászt", aki 1 Á.K-ra kötötte a dugalj és a vill köröket... :-*

Dex

A kétszintes nyaralóban kettő kör összesen. 1.kör: alsó szint minden+ felső szint világítás. 2.kör: felső szint dugaljak. 2.5 ma + mmfal mindenhol. Állítólag villanyász lakott itt előtte. A vezeték színekkel nem bajlódott, mindent használt mindenre.

Elfelejtettem megkérdezni. EPH-t ki építhet ki? Milyen dokumentációt ad majd a szerelő?
Ezt majd külön csatornában kell vezetni?
Köszi!

faxelektro

Jó napot
             Én is szereltem panzióba 12 szoba-szobánként 3drb dugalj+2drb világitótest minden szoba külön áramkör 10A-biztosítva kb 15 éve semmi gond nem volt vele. 

Villanyreszelő

Üdvözlet!

2.5.-1.5 vezetéket össze lehet kötni?
Ezeknek más a terhelhetősége vagy tévedek?
Az ehhez tartozó szabványokat nem ismerem,de tanulmányaim szerint egy nagyobb keresztmetszetről egy kisebbre csak vezetékvédő biztosítóval ágazunk le.
Az hogy mit lát el az teljesen mindegy,mert ugye a fogyasztó teljesítménye változhat,és ezzel függvényben az átfolyó áram erőssége is.

Fecó

A vezetékek keresztmetszetéről rendelkező hatályos szabványunk jelenleg angol nyelvű, sok sikert hozzá. Lámpatesteknél nem nagyon kell számítani túlterhelésre, de gondolom a szobai 80-as kötődobozon elég furcsán nézne ki egy kiselosztó. Természetesen ha minden betűt be kívánnánk tartani, akkor még a horonyvágó gép is előkerülne :)

Gyurmaúr(fi-relé)

faxelektro és szíved szerint is így szerelted volna, vagy azért inkább "habzsi-dőzsiztél" volna egy jót és kötötted volna külön kismegszakítóra azt a 3 db dugaljat, illetve a világításokat, ami brutális mértékű, azaz 2 db kismegszakítót igényelt volna / szoba??? Persze, értem én a különböző magyarázatokat, mi szerint a villanyászatra az átlagmagyarja mindig a lehető legkevesebbet szeretné költeni, mondván az nem robban, illetve nem önti el az épületet, ergo a legtöbb okostojás még a feléből is köbgyököt von, csak aztán ha beüt a mennykő, na akkor vérbe forgó szemekkel, habzó szájjal fenyegeti a szerencsétlen villanyászt, hogy mekkora moderált szó-kókler volt és majd jól megrángatja és/vagy bepereli...