Fi relé bekötése

Indította TomM22, 2014. szeptember 30., 14:10:35 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

TomM22

Kedves Mindenki,

Újonnan vásárolt házunkba szeretnék Fi relét bekötni. A kismegszakítók alatt jelenleg van egy kötődoboz (csatolt kép) amin átmennek a kábelek, villanyórától kismegszakítókhoz.
Ezt tervezem kivenni és betenni helyére egy C sínes dobozt, abba a Fi relét. A lentről jövő kábelek a villanyórából jönnek ezeket kötném az N, 2, 4, 6 csatlakozókra, a fenitek a kismegszakítókhoz mennek, ezek az N, 1, 3, 5 lábakra kerülnének. Amennyiben a N és PE össze vannak kötve a Fi relé után azt meg kell szüntetnem.
Kérdések:
- jó ötlet-e ennek a meglévő doboznak a helyére betenni a Fi relét? Vagy inkább egy új helyet alakítsak ki a kismegszakítók és e képen látható doboz között?
- érdemes-e nagyobb 6 - 8 modulos dobozt betenni? Szoktak-e bármi mást beépíteni Fi relé szerelésekor? Bármi ami szükséges vagy hasznos lehet?
- meg lehet-e egyszerűen állapítani, hogy a majdani Fi relé után össze van-e kötve a N és PE? (Arra gondoltam, hogy lecsatlakoztatom a bejövő N és PE kábeleket és multiméterrel kimérem van-e kapcsolat az N és PE sínek között).
- Ha jól tudom a páros számú lábra szokták a bemenő kábeleket kötni, a páratlanra az elmenőt (működés szempontjából nem tudom van-e jelentősége).

A válaszokat előre is köszönöm: Tamás

recens

Páros vagy páratlan, működés szempontjából nincs jelentősége.
N-PE összekötés fi relé után szigetelési ell méréssel is kiszűrhető ,>>>DE ha beépíted a FI relét akkor az  úgyis kiderül mert ha utána össze van kötve ((N-PE) akkor  amúgy is leold .
Beépítésnél ami hasznos lehet még az a potenciálrögzítő földelés! Ez el ne maradjon!


Gyurmaúr(fi-relé)

Ami azt illeti; elég randa ez az egész! Jobb lenne már a mérőtől távozó mért fővezetékeket is cserélni, dettó a tovahaladókat. Hány Amperesek a mérőnél tartózkodó főbiztik?? Mindenképpen célszerű lenne -függően a kecó méretétől, áramkörök számától- akár egy 24 osztásegységes mért főelosztó oda biggyesztése is, hiszen csak a 3 fázisú Fi-relé 4 osztásegységnyi területet igényel! Nem árt még egy "C"-s túlfeszvédelmi cucc is, mely további 4 o.e- nyi területigényű, ha van villany tűzhely, annak is kell egy leválasztó főkapcs, mely 2 o.e, éssatöbbi, stb... Seperc alatt megtelik az a 24 o.e, és azért nem árt, ha marad némi üres hely is, mondjuk 3 o.e...

faxelektro

Mi az a potenciálrögzítő földelés ?

recens

Idézetet írta: faxelektro Dátum 2014. szeptember 30., 21:36:40 DÉLUTÁN
Mi az a potenciálrögzítő földelés ?

Itt olvastam róla: Erősáramú Berendezések Szabványossági Fellüvizsgálóinak Kézikönyve

részlet:

Az épület felülvizsgálatát a villamos csatlakozás helyén kezdjük. A betáplálás a tetőtartón
át, vagy kábellel közvetlenül az épület főelosztójába történik. A főelosztó felvételezését és
vizsgálatát az előzőekben már ismertettük. Az épületcsatlakozásnál nullázás esetén ellenőriznünk
kell a nullavezető potenciálrögzítő földelésének megvalósítását és bekötését
. A földelőt általában a
főelosztó testéhez csatlakoztatják. A nullavezetővel történő összekötése gyakran csak az elosztó
testének nullázásával valósul meg, ami külön is indokolja a nullasín és a test közötti védővezetőáthidalás
ellenőrzésének fontosságát (helyesebb lenne a földeléssel közvetlenül a nullasínhez való
kötés, s a test szabályszerű nullázása, de a másik megoldást sem kell kifogásolni).

De ha többet szeretnél megtudni róla akkor az Érintésvédelmi  Fellüvizsgálók Kézikönyvben is olvashatsz róla.

TomM22

Köszönöm a válaszokat!

A főbiztosítók 16A-esek, 3 fázis. Az indító hozzászólásban levő doboz (amibe a Fi relé kerül) felett van egy 24 osztásegységes szekrény, abban vannak a kismegszakítók, jelenleg 19 db (azt minimálisan változtatom csak: +2 kismegszakító a jobb tagoltság érdekében). A javasolt kézikönyvet átnézem, mert nem világos mi az a potenciálrögzítő földelés (mi mivel kellene összekötve legyen hol és hogyan).

petike199600

Sziasztok!
Vettem egy ilyen műszert: http://www.meter.hu/ocs_files/1/636_eazyvolt_eazyvolt_plus.pdf
Ezzel lehet ÁVK-t ellenőrizni, úgy hogy a fázis és föld közé érintem a mérőcsúcsot és ennek le kell oldania az ÁVK-t. Úgy is lehet vele mérni hogy ne oldja le, de most nem ez a lényeg. Kipróbáltam egy 1 pólusú fi-relén és tényleg leverte. Tegnap áthívott a főnököm hogy otthon leverte valami reggel a fi- relét. Azt sikerült neki behatárolnia hogy melyik áramkörön lévő cuccok verték le, de a hiba pontos okát nem sikerült kiderítenie. Mikor áthívott persze hogy nem ment le a fi-relé. Viszont itt is ki akartam próbálni a műszeremet. Ugyanúgy a fázis és a földhöz érintettem a mérőfejet, de nem oldott le az ÁVK. Ha a nulla és a föld közé tettem (mivel automatikus méréshatár váltó van benne átváltott ellenállásmérésre) a mérőcsúcsokat akkor valami 6-700 ohmot írt ki.
Kb 10. éves a villanyszerelési hálózat, az elosztó elég korrekt szerelésnek tűnik. Merlin Gerin cucc minden az elosztóban. Az ÁVK 30mA-es.
Lehetségesnek tartjátok hogy nem működne jól az ÁVK? Vagy szerintetek miért nem oldotta le a műszerem az ÁVK-t?
Köszönöm a válaszokat!

mormogipapa

Helló.  Ismerősömnek a lakásába 1 fázisra egy öreg szaki 3 fázisú ávk. akar fölrakni. Olvastam valahol (lehet hogy itt) hogy nem fog működni, le tudná valaki esetleg többen is írni hogy miért nem. Ismerem az ávk működési elvét, Köszi

nyaki

Ilyet nem tudok leírni, mert A a pólusú ÁVK működik 2, 3 és 4 pólussal is. Sajnálom, ha nem ezt akartad hallani, de ez van. :-\

recens

Az nem mindegy, hogy a fázist melyik pólusra köti a teszt gomb működése érdekében. szerintem
De meggyőződésem, hogy egy fázison is működőképes a háromfázisú relé.