Mi lehet a hiba? 2 éve töröm a fejem de nem találálom.

Indította Kringer, 2015. április 02., 19:31:02 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Kringer

Tiszteletem Urak!

Lassan két éve nyomaszt a probléma és mind a mai napig nem találtam meg a választ rá.( Nos nem csak ezzel foglalkoztam) De most megint előjött és már nagyon zavar.

Nos a hibajelenség hogy a gyengeáramú tápegységek sorra hibásodnak meg. Ledes fényforrást már meg se próbálok rakni mert maximum 2 hét és a tápegysége elszáll eddig 10 ledkörte és két ledlámpa bánta + 2 lcd tv táp +2 pc tápegység. Egy éve szereltem fel 3300W-os napelem rendszert és a hozzá tartozó védelmi egységekkel mivel a havi fogyasztás 400KWh ami szerintem nagyon sok. Egy hűtő egy mosógép nincsenek szerszámgépek egy asztali pc meg egy laptop és egy plazma tv az ami a fogyasztást eredményezi, de ami a legzavaróbb az a ledes körték. Ugyanazon körtéből ajándékoztam Apósomnak kettőt és nála hibátlan nekem 10 körte meghalt két héten belül. Először villogott majd kialudt. Már Kértem az E-ont hogy nézzenek utána, kijöttek leszedték az óradobozt megnézték a kötéseket és elmentek ( bár ők is sokallták a fogyasztást.) ( Van fi-relé + késes túlfeszlevezető).
Erre szeretnék javaslatot kérni, hogy mit tehetnék mit építsek be vagy mit mérjek még ki, hogy megtaláljam a hibát, mert szerintem valami hiba van!?
Köszönöm hogy végigolvasták!

Üdv: K.Gábor

Szelei

Tisztelt Kringer.

Tönkrement tápok, lámpák nagy valószínűséggel túlfeszültség áldozatává váltak. Mivel nem írta hol lakik: kertes ház, társasház, panel. Bekötés: légvezeték, földkábel stb... A hálózat elején, közepén, végén van az Ön lekötése. Csak tippelni tudok a kint járt E-onnos kollégák Önnél keresték a gondot, de ezzel szemben nagy a valószínűség náluk van a gond. Oszlopon gyakori jelenség a gyenge nulla kötés, a 3 fázisra osztott épület rákötések terhelés hatására egy eltolódott nulla pontot alkotnak. Szerencsétlenségére pont önnél emelkedik meg terhelés alatt a feszültség és okozza a gondokat. Itt több napszakban kellene mérni a feszültséget ennek feltárására. Általában este mindenki otthon van és több készülék üzemel mint napközben, de nyáron ez tolódik a locsolásra használt szivattyúk végett.

Egy rossz gázhiányos hűtőgép is tud nagyon komoly fogyasztást produkálni, az mellett, hogy normálisnak tűnő módon működik.

Egyenlőre ennyi jutott hirtelen eszembe.

980POWER

Nem tudom eddig mi is lett megmérve, de ha minden ki van húzva és ki van kapcsolva, kellene egy átfolyó áram erősséget mérni, hogy úgy tényleg nincs-e valami fázis nulla közti szivárgás. (erre a fi relé nem reagál) elsőként ez jutott eszembe, az E-on pedig tud mérni feszültséget. Feszültség panasz esetén az Engedélyes 10 munkanapon belül kapcsolatba lép a Felhasználóval. A mérést további 5 munkanapon belül megkezdi, a mérés befejezését követő 15 napon belül tájékoztatja a Felhasználót.
A felhasználási hely csatlakozási pontján az Engedélyes a névleges feszültség +/- 7,5 % tartományon belül szolgáltatja a villamos energiát normál állapotú egyhetes mérése alatt a nap bármely 10 perce átlagolt értékek 95 %-ban. A legnagyobb feszültségnövekedés mértéke a névleges feszültség 115 %-át, feszültségcsökkenés mértéke a névleges feszültség 80 %-át nem haladhatja meg 1 perces átlagban.

Simon Endre

Ha kivonult a szolgáltató és nem mért legalább feszültséget és nem tudatta veled az mért értéket az egyszerüen pofátlanság, mivel a jelenség alapvetően tartós túlfeszülségre utal és ez szolgáltatói kompetencia. Ha ez nem áll fenn akkor nem ő a hunyó és a labda nálad pattog. Egyálltalán mit keresett a mérő alatt, soros áramforrást, vagy végzetes elkötést több év múltával? Viszont nem közlöd a saját PV energiád hogy van kapcsolatba a háztartással, kétirányú enegiarendszerrel, vagy "sziget" fogyasztókkal , netán párhuzamos (?) ami képtelenség. Természetesen az oda vissza rendszerek inteligenciája abban kritikus, hogy az egyébként is magas feszülségű hálózati pontokon történő visszatáplálás még további feszülségemelkedést okoz a szükséges energiairány fenntartásához és lehet hogy ez volt az utolsó csepp a pohárban. A tönkrement eszközök hibavizsgálata is kimutatná a pusztulások okát, mert pl. a kapcsolóüzemű félvezetők vezérlőkörét tönkreteheti egy olyan szerencsétlen körülmény hogy egy mikrohullámú étviteli renszer fokuszában vagy, esetleg leszállásvezető radarsugara néz bele időnként a házadba. A mobiltelefonok is az újabb típusu nagy integráltságú tápokat néhány hét szabadságra küldik, amig egy szegény tantálkondiból eltávozik az oda beinvesztált töltet. Kozmetikai eszközökben és polár lámpáknál tapasztaltam. Ha van az ismeretségedben oszciloszkópos szakember egy egyszeri mérés kimutatná, ha a hálózaton goromba tranziensek vannak ez ellen a betápon soros néhány ohmos impedancia (tekercs) és egy 50-100 mikrós MP kondi békét teremt. Ez a fogyasztásodat, dielektromos és vattos veszteségével elhanyagolhatóan növelné csak.

Kringer

Tisztelt Szelei Úr! Tisztelt 980Power! Tisztelt Simon Endre Úr!

Nagyon köszönöm válaszát! Ami valóban kimaradt a leírásomból: Az ingatlan a Győr-Moson-Sopron megyében Dunaszegen van. Légkábeles csatlakozás és a PV -rendszer kétirányú és a hálózat elején közvetlen a transzformátor mellett lakunk.



Önnek is köszönöm fáradozását!
Az E-onos kolléga valóban mért hálózati feszültséget ami 236V volt ez belefér de egy napon és egy napszakban tette. Amiket eddig mértem az elosztó doboznál! Terheletlen állapotban minden lekapcsolva, kihúzva stb.: Fázis nulla közti ellenállást (de nem volt) Azért ezt most meg fogom ismételni illetve áramerősséget is fogok mérni.

Még egyszer köszönöm fáradozásaikat végig fogom venni az összes lehetőséget meg fogom scopolni is és jelentkezem az eredménnyel!

Kellemes Húsvétot kívánok!

exchange

Idézés a hálózat elején közvetlen a transzformátor mellett lakunk.

Itt is volt hasonló, a Transzformátorhoz legközelebbi ingatlanon 238V feszültség jutott be, ott az izzók mentek ki sűrűbben. Sajnos nem tudták lejjebb vinni a feszültséget mert a TR. körzet legvégin igyis csak 210V. Oka kicsi vezeték keresztmetszet, és a TR való távolság, plusz a 210V szakasz még ráadásul 100 méter kerülővel kapta a betápot. Persze itt aztán az vezeték cserélve lett.

Most lehet hogy hülyeséget irok-nem értek a napelemes rendszerekhez, ha jól értelmezen a napelem miatt még vissza is táplál a utcai hálózatba (Hiszen kétirányú PV rendszer) nem lehet hogy emiatt a 236V valójában még több?

Gyurmaúr(fi-relé)

Nem-nem exchange, mert a fotovolti DC/AC konvertere -legalábbis, amelyeket ker forgalomban lehet kapni-  komoly filterrel van ellátva, amely szigorúan a beállított határértékek közt tartja az output fesz. szintet. Sajnos, jelen esetben a 10/0.4-es trafó, illetve az elcseszett 0.4-es hálózat okozza a fesz ingadozást. Erre szokták "szeretett" SZOLGÁLtatóink azt a megoldást alkalmazni, hogy felaggatnak még 1 szigetelt vezetékköteget, mely egy darabig párhuzamosan fut az aktuális utcán lévő házakat ellátóval, majd a következő keresztutcán elválnak útjaik. Az a gáz, hogy az ingatlan-fejlesztések nem vesznek tudomást a trafók elhelyezkedéséről, illetve azt is tudomásul kéne venni, hogy nem lenne szabad ugyanarra az oszlopra rákötni egy olyan telken felépült 8-10 lakásos társasház mondjuk 3x200A-es betápját, ahol korábban egy nagy villaépület állt, mondjuk 3x35A-es betáppal. Emlékszem, korábban a Rózsavölgyben laktam egy olyan utcában, ahol !heti! rendszerességgel voltak áramszünetek, mert oly mértékben terhelték túl az új, meg új ingatlanok az 50-60 évvel ezelőtt kiépített 0.4-es utcai 4 csigás hálózatot, ahogy az horror történetekben írva vagyon...  :'(

exchange

Köszönöm a választ!
Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. április 05., 18:14:28 DÉLUTÁN
Erre szokták "szeretett" SZOLGÁLtatóink azt a megoldást alkalmazni, hogy felaggatnak még 1 szigetelt vezetékköteget, mely egy darabig párhuzamosan fut az aktuális utcán lévő házakat ellátóval, majd a következő keresztutcán elválnak útjaik.

Aha szóval ez ezért van, csodálkoztam már ezen hogy ez mégis mire jó :D

Kicsit off: 20KV-s vonalon pár éve cserélték a fejszerkezeteket/kereszttartót (csak ezeket oszlopot nem), de nem mindet csak párat, az eredei állapot szerint háromszög alakú elrendezés volt, , igen ám az az újak már egysikú elrendezésűek voltak, mivel nem mindet cserélték valahol 2-3 oszlopon a régi maradt igy kb összevissza váltakoznak az elrendezések. na ebben mi a jó? vagy csak olyan volt kéznél? Idén egy oszlopot cseréltek (mivel egy autós neki ment és eltört a fa oszlop betongyámja) ahol még a régi fejszerkezett volt, na az új milyen lett hát háromszög elrendezésű :D

Simon Endre

Üdv a fórumozóknak!
Óvatosan az elméletekkel Gyurmaúrfi mert egy bizonyos Német illetőségű "Gyuri bácsi" szerint azonos potenciálú pontok közt nem indul meg áram, illetve ha egy vezetőn áram halad át, (ami az energiaforgalom alapvetése) az feszültségesés nélkül nem megy. Továbbá  a feszültség profilozásával akár induktív és kapacitív meddő is betáplálható a hálózatba, de ez nem zöldenergiás projekt.

zoli_varga

Ügyesen kialakított nulla kapcsolas lámpánál us csodákra képes.