Lakáselosztó vezetékezés

Indította Laikus73, 2013. április 06., 18:05:34 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

NagyPS

Teljesen korekt.

De neked kétfázisú mérésed van? Hu de régi lehet az. Ha ott bármit is átakarsz variáltatni, elkeserítelek szabványosítást fogják előírni, így telekhatáros mérés új doboz ami vagy 1F vagy 3F mérővel fognak szerelni, új földeléssel. Nem kis pénz.

Verjél le egy földelő szondát és annak a 16 mm2 vezetékét vidd be az elosztóhoz ehhez kell vinni az órától jövő Nullát, innen elviszel kéket két irányba meg még két zöldsárgát. Ez a legkisebb költségű megoldás.

Simon Endre

Csak az lenne nagy meglepi, ha kiderülne hogy háromfázisú két mérőrendszeres fogyasztásmérőd van, bár ez muzeális kellene legyen. Ebben az a ciki, hogy 1,5-es szorzóval dolgozik no és úgy is számláznak. Ne legyen igazam.

LHunti

Sajnos nemtudom miért három vezetéken jön be hozzám az áram, mert keveset tudok a ház előéletéről, szeptemberben költöztem be, azóta sokmindent megcsináltam már, mint pl teljes újravezetékelés, de borzasztó hogy miket láttam mikor kihúztam a régi vezetékeket.. Egyébként egy 1973-as építésű BP 18. kerületi családi házról van szó. A villanyóra pedig egy 1 fázisú Siemens CM100 típusú óra. Szeretnék megfelelő vezetékelést az Elmű felől, mert tervben van még a B C D osztályú túlfesz levezetők beépítése, illetve az EPH kiépítése is.

LHunti

Idézetet írta: NagyPS Dátum 2016. február 13., 22:40:07 DÉLUTÁN
Verjél le egy földelő szondát és annak a 16 mm2 vezetékét vidd be az elosztóhoz ehhez kell vinni az órától jövő Nullát, innen elviszel kéket két irányba meg még két zöldsárgát. Ez a legkisebb költségű megoldás.

Ezzel kapcsolatban lenne még kérdésem, mert jelenleg nem tudom milyen földelő szondám van. Annyit látok, hogy közvetlen a fal és a beton járda között megy le a huzal. Ráadásul az összekötése a rézvezetővel is kitudja hol van, mert még csak nyoma sincs. Ami biztos, hogy egy 6mm2 MCU-n van behúzva az óraszekrényig. A szonda kb 2,5 méterre lehet a szekrénytől. Nekem ez így túl bizonytalan, úgyhogy majd mindenféleképpen ki kell alakítani egy rendes földelést, de addig is a kérdésem igazából az lenne, hogy az órához bejövő alu 10mm2-es nullát használjam PEN vezetőnek, annak ellenére, hogy a szabvány szerint 16-os kell? Vagy maradjon a TT rendszer?

tothgyula

Üdvözletem!
A TN rendszerű (nullázott)hálózaton a TT rendszer nincs megengedve. Ez már régen is így volt, és ma már szinte biztos, hogy a Bp-i lakásod külső (ELMŰ) hálózata TN rendszerű.De ez csak egy e-mail megírásába kerül, vagy közeli Kollégák megmondják.
Hagyd meg a 10mm2-es PEN vezetőt és építs be 1-2db. RCD-t (ha még nincs esetleg).Telepíts új földelőt, és a lakás elosztónál alakítsd ki a fő földelő csomópontot, sínt.
TothGyula felülvizsgáló.

LHunti

Rendben mindenféleképpen kialakítom a megfelelő földelést és utánajárok az elműnél is a dolgoknak. Egyébként készítettem a régi állapotról képet és szerintem borzalmas, hogy miket művel néha egy magát villanyszerelőnek nevező ember.. Elméletileg a tetőtér 10 éve lett beépítve és akkor alakították így ki a villanyóraszekrényt.

http://kepfeltoltes.hu/160221/20151103_120124_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/160221/20151103_120826_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Még annyit akartam kérdezni, hogy azt kideríthetem egy egyszerű ellenállás méréssel, hogy a nulla vezető és a földelő szonda valahol is össze van e kötve? Gondolom ha igen akkor nulla lesz az ellenállás köztük, de ha nincs akkor gondolom a szondától illetve a talajtól is függ, hogy mekkora lesz az érték.

tothgyula

Üdvözletem.
Remélem, hogy az S12typ. kismegszakítók már csak dísznek vannak fenn.Ezek kb.70 évesek és felettük égési nyomok vannak.És persze hol van a zárlati megszakítóképesaség?Minden bizonnyal át vannak hidalva.
Üdv.Gyula.

LHunti

Sajnos nem csak dísznek voltak felrakva, mikor beköltöztünk ezek voltak az alsó szint védelmei. Rögtön azt elsők között volt a teljes újravezetékelés és vele együtt a képen látható összes megszakító és fi relé kukázása. Azóta sokkal kulturáltabban néz ki a dolog. Természetesen új kismegszakítók és RCD-k kerültek fel.

Gyurmaúr(fi-relé)

Ez rettttenetes! Szerintem itt a legjobb lenne tokkal-vonóval újjáépíteni az egész mért -a méretlenről csak elképzeléseim vannak, de feltehetően az sem lehet szebb?!- hálózatot a mérőhellyel egyetemben, csupán a saját jól felfogott érdekedben! Elképesztő, egyes (lakó)épületekben milyen állapotok vannak villanyászatilag, mondván az nem robban, nem önti el a házat, ezért arra számosan nagy ívben szarnak, tisztelet a kivételnek...

Padavan

Üdvözlet,
Üres telken az építkezést lassan fel kell vonultatni. A kerítés melletti mérőóra szekrényben a henselen 230as és 400V dugaszoló aljzat sincs. Így nehéz lesz megkezdeni az építkezést. Mit tudnátok javasolni, egy ideiglenes kialakításra, ahol lehet majd az áramot vételezni? Van egy melléképület, ott ki lehetne alakítani egy kisebb szekrényt, de a 3F mellett a PEN van.