Siemens logo

Indította balzsi, 2013. március 31., 01:50:59 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

balzsi

Mint előző témámban Pellet kazán vezérlése - Villanyszerelő Szakmai Fórum (amire ezidáig nem sok válasz jött  :() említettem, a Siemens logo-val ismerkedem és ezzel kapcsolatban lenne kérdésem. Arról olvastam, ha valaki Pt100-ast akar rákötni, akkor létezik hozzá a LOGO! AM 2 PT100 modul. Azonban létezik egy olyan megoldás is, hogy bizonyos típusok I7, I8 bemenete használható analóg bemenetnek is. Az lenne a kérdésem, hogy a mellékelt képeken látható elképzelésem mennyire helyes. Itt arról lenne szó, hogy egy Pt100-as sorban lenne kötve egy 50 Ohm-os  2W-os ellenállással (hogy a bemeneti feszültség 0-10V között legyen) és így lenne rákötve a bemenetre. Én matekoztam egy sort és a következő eredmények jöttek ki (remélem helyesek). A Pt100-as ellenállása 80,31 Ohm és 157,31 Ohm között mozog (-50°C-150°C), így gyakorlatilag a bemeneti feszültség 5,778V és 9,209V között mozogna. Következő lépésben, ha a Measurement Range értékét 0 és 10000 közé állítom, akkor gyakorlatilag 1 érték 0,001V-al lesz egyenlő. Amennyiben idáig nem hibáztam, akkor a számításaim szerint a 60°C értéke 6927, a 50°C értéke pedig 7084 lesz. Ezek után beállítottam a Threshold-ot 6927 és7084 közé abban a reményben, hogy az említett hőmérsékletek között meg kellene húzni a Q1 relének. Köszönöm előre is a segítséget.

flatskerrobert

Balzsi! Kísérletezni, logikázni meg matekozni nagyon jó dolog, (már akinek).


Amit csináltál az nem rossz, csak a bemenetnél nem csinálnék feszültség osztást az 50 ohm-os ellenállással.
Pld: AI7-re bekötöd a Pt100  aztán kész. Az analóg threshold-nál  beállítód, hogy a bemenete Pt100 legyen és hány foknál kapcsoljon be és ki, gondolom ezt akartad csinálni mert a kérdésből nem derült ki. A threshold kimenetét összekötöd valamelyik kimeneti relével úgy ahogy csináltad és ennyi. De ez a MUX-al is működik. A beállított hőfokokat a külső nyomógombokról is tudod változtatni ha kell, nyilván ezt is be kell állítani, a variációk tárháza elég széles. Bevallom a SIEMENS logoval olyan sokat nem foglalkoztam mert húzós az ára, de ebben a családban ez a felső szinthez tartozik , (meg a többiben is).
FR.




balzsi

Flatskerrobert! Köszönöm szépen a választ.

Azért csináltam feszültség osztással, mert ebben a formában nem engedélyezi, csak a 0-10V-os beállítást. A mellékelt képen olvasható. A LOGO! AM 2 PT100 modullal természetesen erre  nem lenne szükség, csak az plusz költséget jelent. Ha jól értelmezem, akkor alapjában jó az elképzelésem a logo működéséről.? Egyébként melyik márka lenne az az intelligens relé kategóriában, mely árát és minőségét tekintve a legjobb?

flatskerrobert

Balzsi! Az az igazság, hogy jelenleg majdnem azt mondom, hogy kényszerből három fajta s relét használok.


Twido schneider-electric gyártmány, ez olyan S7 kategória, ipari környezetbe való jó készülék jó drága is, speciális csatlakozó kábel kell hozzá. RS USB átalakítóval, meglepően jó, megbízható a kommunikáció a laptop és a készülék között. Maga a berendezés megbízhatóan működik.


Zelio szintén schneider gyártmány kisebb kategória, kényes az usb átalakítóra, nem mindegyiket veszi be.
10-15 eFT. között van a kábel hozzá. Maga az eszközök sem olcsók 35-40 eFT. nál kezdődnek az alap modulok, bár itt van külön bővíthető és nem bővíthető kivitelű egységek is. Viszont korlátozott az eszközök hálózatba kötésének a mennyisége. A számítógépes felület viszonylag jól használható.
Az olcsóbb kategóriába sorolható az APB s relé, tiszta Kínai gyártmány, meglepően jól és stabilan működnek.
A számítógépes felület eléggé gyengére sikerült, bár folyamatosan fejlesztik, viszont RS485 hálózaton ha jól emlékszem 256 db készüléket lehet megcímezni és nagyon jól megbízhatóan működik. Ezek olyan 20-25 eFt.- nál kezdődnek. A letöltő kábel 4-5 eFT.  körül van. Viszont a maszk méretét elrontották mert 3mm-rel nagyobb mint a kivágás, hogy mért?
Nincs annyi funkció modul mint a logoban van, de gondolom ezeket is fejlesztik.
Egyébként egy komplett benzinkút működtetését ezekkel oldottam meg, sőt még egy érintő képernyős kijelző is be lett építve, a világítás, szellőzés, fűtés  kijelzésére és kapcsolására. Kivéve a kútfejek elszámolására, azt egy külön rendszer csinálja. A profilomon van egy két fotó róla.
Hát röviden ennyi.
FR.




Szirty

Helló balzsi!

Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. március 31., 10:30:49 DÉLELŐTT
Azért csináltam feszültség osztással, mert ebben a formában nem engedélyezi, csak a 0-10V-os beállítást.

A megoldásodnak több problémája is van.
Egyébként ha ezzel így semmi gond nem lenne, akkor semmi nem indokolná a AM 2 PT100 modul létezését, így az nem i s létezne.

Az első probléma az, hogy ebben a  kapcsolásban a Pt100-on kb 100-140 mA áram folyik át. Ennek nem biztos hogy örülni fog, másrészt az 1W körüli teljesítmény ami a Pt100-on az átfolyó áram miatt alakul hővé rendesen meghamisítja a mérést!

A másik probléma, hogy a Pt100 karakterisztikája nem lineáris. Tehát nem ugyanakkora ellenállás változás tapasztalható pl. 100 és 101 fok között vagy 5 és 6 fok között!
Az AM 2 PT100 modul linearizál és hőmérsékletben adja vissza a hőmérséklet értékét. Így a te módszereddel a c fokos hőmérsékletet nehéz volna kiszámolni. Persze ha csak két gyakorlati módszerrel eldöntött értéknél akarsz kapcsolni amit nem fokban adsz meg, akkor jó lehet, de mérni így nem lehet.

A harmadik probléma, hogy a vezeték ellenállása és a Pt100 ellenállása összemérhető egymással (azonos nagyságrendbe tartozhatnak). Ezért a vezeték ellenállása nagyban befolyásolja (meghamisítja) a mérést. Ezért az AM 2 PT100 három vezetékes mérést használ. Elterjedt még a négy vezetékes megoldás is.

A negyedik probléma, hogy ha mérővezeték megszakad, akkor a 0-10V-os analóg bemenet 24V-ot fog kapni.
Nem tudom ezt mennyi ideig képes elviselni.

A Pt100 nagy pontosságú precíziós ipari hőmérő eszköz (drága is). Ahogy te akarod használni az olyan, mint ha valamit mikrométerrel mérnél meg és krétával jelölnéd be.
Pt100 helyett javasolnám inkább a thermistor alkalmazását. Abból van kOhm nagyságrendű ellenállással rendelkező típus is, pár forintos alkatrész és megfelelőbb hozzá a fesz. osztós megoldás, bár egy zener diódával én azt is kiegészíteném.

nyaki

Szirtyvel egyetértek, bár Zéner helyett inkább supressor diódát használnék, főleg, ha nem árnyékolt és hosszú a vezetékszakasz.
Azért azt jó lenne tudni, hogy a vezérlő bemeneten van-e valamilyen védelem, hogy feleslegesen ne bonyolódjon a dolog.

Szirty

Helló balzsi!

Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. március 31., 10:30:49 DÉLELŐTT
Egyébként melyik márka lenne az az intelligens relé kategóriában, mely árát és minőségét tekintve a legjobb?

Olyan nincs. Lényegében vagy jó, vagy olcsó (vagy ha mindkettő, akkor lopott) :-)
Nézd meg az Unitrocics dolgait. Jazz pl. Régen dolgoztam vele, nem volt kimagasló élmény, de viszonylag olcsó.
35000 Ft kb egy olyan aminek van analóg bemenete. Előlapba építhető és van kijelzője, billentyűzete...



Üzenet összefûzve: 2013. március 31., 13:30:51 DÉLUTÁN

Üdv flatskerrobert!

Idézetet írta: flatskerrobert Dátum 2013. március 31., 11:57:00 DÉLELŐTT
Twido schneider-electric gyártmány, ez olyan S7 kategória, ipari környezetbe való jó készülék jó drága is, speciális csatlakozó kábel kell hozzá.

A pontosítás (és nem kioktatás) végett fűzném hozzá, hogy az S7 PLC (amennyiben Siemens S7-ről beszélünk) az nem egy, hanem sok kategória, mivel a Siemens összes PLC-je S7 :-)
Ahogy látom a Schneider twido 10-100 I/O-s PLC, ami kis teljesítményű kategóriát jelenti. Siemens-nél ennek kb. az S7-200 család felel meg.

Siemens PLC családok:
S7-200 (kis, "micro" kategória)
S7-300 (közepes és nagy teljesítményű kategória)
S7-400 (nagy teljesítményű kategória)
S7-1200 (az új, S7-200 leváltását megcélzó kis-közepes kategóriacsalád)
S7-1500 (Az új nagy teljesítményű kategória családja)
Nagy teljesítmény alatt itt több tíz vagy százezer(!) I/O pontot kell érteni.

balzsi

Köszönöm szépen mindenkinek a terjedelmes választ.
Őszintén szólva, elsőnek csak ismerkedés szintjén foglalkoztam ezekkel a relékkel. Tegnapi nap folyamán viszont felvetődött bennem, hogy a hobbimnak legyen valami haszna, megcsinálhatnám magamnak a későbbiekben a pellet adagolót egy Siemens logo vezérléssel. A mostani válaszokat olvasva viszont lehet, hogy szerencsésebb megoldás lesz majd inkább megcsináltatni. Némi olvasgatás után ami oly egyszerűnek tűnt, az nem is olyan egyszerű.  :(
IdézEgyébként ha ezzel így semmi gond nem lenne, akkor semmi nem indokolná a AM 2 PT100 modul létezését, így az nem i s létezne.
Ez fel sem vetődött bennem.  :)
IdézA másik probléma, hogy a Pt100 karakterisztikája nem lineáris. Tehát nem ugyanakkora ellenállás változás tapasztalható pl. 100 és 101 fok között vagy 5 és 6 fok között!
Ez volna a legkisebb probléma, ugyanis találtam táblázatot http://www.hvac-controls.hu/letoltesek/homerok_ellenallastablazat.pdf, ahol 10 fokonként meg van adva az ellenállás, nekem meg 1-2 fok pontatlanság nem lett volna baj. Én arra gondoltam, hogy a víz hőmérsékletét mérte volna és úgy 4 lépcsőben szabályozta volna a fűtőanyag bejuttatását, valamint ellátta volna a vészleállító szerepét is a víz túlmelegedése esetén. Természetesen meglehet ezt oldani csőtermosztáttal is digitális bemeneten, csak ott korlátozott a darabszám, meg abból több kellene. Lényeg az, hogy a tökéletes megoldáshoz kellene a Pt100 modul.
IdézA Pt100 nagy pontosságú precíziós ipari hőmérő eszköz (drága is).
Ezek szerint én rossz úton járok, mert beütöttem a keresőbe és sokféle Pt100-ast kidobott nem is csillagászati árakért. Közben találtam egy csőfelület hőmérséklet távadót http://www.mullerautomatika.hu/termekek/164.html ez nem jöhetne számításba sima analóg bemenethez? Mert én úgy értelmezem a leírást, hogy feszültség és áramerősség formájában szolgáltatja az adatokat. Vagy tévedek?
Egyébként ez is Conrad - Az Ön elektronikai, szerszám, barkács, műszaki alkatrész és modell webáruháza olcsóbb megoldás lenne, mint a LOGO! AM 2 PT100 modul.
IdézAz olcsóbb kategóriába sorolható az APB s relé, tiszta Kínai gyártmány, meglepően jól és stabilan működnek.
Lehetséges hogy fejlődik a kínai ipar minősége is, de nekem még mindég fenntartásaim vannak velük szemben, pláne ha saját részre szeretnék valamit beépíteni.

Szirty

Helló balzsi!

Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. március 31., 20:28:43 DÉLUTÁN
Közben találtam egy csőfelület hőmérséklet távadót http://www.mullerautomatika.hu/termekek/164.html ez nem jöhetne számításba sima analóg bemenethez? Mert én úgy értelmezem a leírást, hogy feszültség és áramerősség formájában szolgáltatja az adatokat. Vagy tévedek?

Ezt csinálja, nem tévedsz.
Az ALTM-U típus 0-10V-os feszültség jelet ad -30....+70 C hőmérséklet tartoményra.

IdézEgyébként ez is Conrad - Az Ön elektronikai, szerszám, barkács, műszaki alkatrész és modell webáruháza olcsóbb megoldás lenne, mint a LOGO! AM 2 PT100 modul.

Hát az lehet hogy a Siemens analóg modulnál olcsóbb egy ilyen távadó, de a Conrad híresen drága.

balzsi

IdézAz ALTM-U típus 0-10V-os feszültség jelet ad -30....+70 C hőmérséklet tartoményra.
Akkor nekem az ALTM-U TB3 jó is lenne. Csak vajon mennyibe kerülhet? Ezt még megérdeklődöm.