Elosztó berendezés dokumentációi

Indította zsizsi, 2013. január 09., 20:10:54 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Simon Endre

Hát ez még messze nem dokumentáció, viszont a bíztonsági és kezelési (karbantartási) ú t m u t a t ó n a k megfelel. A teljes doksi a kiosztást képszerűen vagy rajzban kel hogy tartalmazza. Az áramkörök és funkciók és a pontos műszaki adatokat táblázatosan fontosnak tartom és a feliracimkét is a tartalék helyekkel és a tagolásokkal vulgárisan, (ez a megrendelő számára legyen világos)  továbbá modulhely szerint és szakmai módon is. Nagyobb, 18 modul feletti elosztókhoz egyvonalas rajzot, magamnak szerelési segédletet készítek. A bekötésnél a betáplálások és leágazások tervszám szerinti jelölését is felviszem egy vázlatra és ha fontosnak látom az ügyfél számára is adok egy tisztázott példányt, vagy egy fénymásolatot. 25-30 csatlakozóvezeték felett a PE vonalak és a fázisonként szeparált nullák is azonosítva vannak ez nem az ügyfél szempontja szerint készül későbbi javításokná hibakaereséseknél bővítéseknél jól jön. (Ezt jellemzően nem adom át.) Vannak arhivált dokumentációim ebből adhatok mintát, de csak privátba vagy torzított, takart azonosítókkal.

Fecó

Óóó, ez csak kezelési-karbantartási dokumentációnak készül :)

De azért ugye mindenki megcsinálja ezen kívül az alábbi felsorolásban szereplő dolgokat:

23/2016. (VII. 7.) NGM rendelet
EU-megfelelőségi nyilatkozat
CE- jelölés
Műszaki dokumentáció (amennyiben alkalmazható, legalább az alábbi elemeket tartalmazva)
•   a villamossági termék általános leírása;
•   az alkatrészek, részegységek, áramkörök stb. tervezési és gyártási rajzai és tervei;
•   a villamossági termék ezen rajzainak és terveinek, valamint működésének megértéséhez szükséges leírások és magyarázatok;
•   a részben vagy egészben alkalmazott harmonizált szabványok jegyzéke vagy a 12. § szerinti nemzetközi vagy a 13. § szerinti nemzeti szabványok jegyzéke, illetve azon esetekben, ahol ezeket a harmonizált szabványokat, illetve nemzetközi vagy nemzeti szabványokat nem alkalmazzák, azoknak a megoldásoknak a leírása, amelyeket e rendelet biztonsági céljainak teljesítése érdekében alkalmaztak, az egyéb alkalmazott vonatkozó műszaki leírásokat is ideértve; a részben alkalmazott harmonizált szabványok, illetve nemzetközi vagy nemzeti szabványok esetében a műszaki dokumentációban fel kell tüntetni, hogy mely részeket alkalmazták;
•   az elvégzett tervezési számítások, vizsgálatok stb. eredményei, valamint
•   a vizsgálati jegyzőkönyvek.
(Megjegyzés: Természetesen más mélységű és tartalmú Műszaki dokumentáció várható el egy több ezer amperes betáplálású ipari főelosztó esetében, mint egy lakáselosztónál. Az hogy az adott műszaki dokumentációban a gyártó milyen dokumentumokat csatol be, az az ő felelőssége. Fontos, hogy MINDEN elosztónak kell rendelkeznie a az előbb ismertetett dokumentációkkal és tájékoztató feliratokkal. Bizonyos elosztók esetében (ilyenek a tipikus lakás vagy kisebb installációs elosztók).
MSZ EN 61439-1
Adattábla:
•   a berendezésgyártó neve vagy jele,
•   típusjelölés vagy azonosítási szám vagy más azonosító jelzési mód, amely lehetővé teszi a vonatkozó tájékoztatás megszerzését a berendezésgyártótól,
•   a gyártás idejének azonosítására való jelzés,
•   IEC 61439-X (Az ,,X"egyedi részt azonosítani kell).
Dokumentáció:
•   a berendezésre vonatkozó tájékoztatás,
•   a kezelésre, létesítésre, üzemeltetésre és karbantartásra vonatkozó útmutatások,
•   a készülékek és/vagy az alkatrészek azonosítása.
Összefoglalva: egy elosztót a műszaki dokumentáción túl a következő dokumentumok, feliratok kell, hogy kísérjenek:
•   EU- megfelelőségi nyilatkozat,
•   CE- jelölés,
•   adattábla,
•   használati, karbantartási utasítás,
•   mérési jegyzőkönyvek,
•   darabvizsgálati jegyzőkönyvek.

Simon Endre

Meg a csllei rézércbánya arzénmentességi nyilatkozata....

Fecó

Na, ez itt a baj kollégák! Hogy senki nem tartja be a szabványokat! Csak szerelgetünk, kötözgetünk, és dokumentáció meg sehol. Hogy legyen így biztonságos a munkánk? Mit ér az, ha megcsinálom az elosztót, hiába jó, de ha nem csinálok dokumentációt, nem csak a vonatkozó szabványt sértem, hanem az NGM rendeletet is. Ébresztő, mindannyian börtönbe kerülünk! Nézzétek meg mondjuk Németországot, mi tette őket naggyá? Ott Hans Régenkúrt ha elmegy Bádenvürtenbe felszerelni egy 6 modulos kiselosztót a kukoricadarálóhoz, már előre megszereli az elosztót, bevizsgálja és dokumentálja, így adja át! Hát mi hol vagyunk ezekhez a nagyszerű szakemberekhez? Mikor fog nálunk végre egy 6 modulos kiselosztó összeszerelése 1 db Fi-relével, 3 db kismegszakítóval 150 000 Ft.-ba kerülni a mérések és dokumentálásokkal együtt? Mit mondtok? Hogy így lecsapják a kezetekről a munkát a kóklerek, akik minden papír nélkül összedobják 25 000-ért? És működik az is kifogástalanul évtizedekig? Ne legyetek szűk látókörűek. Ugye tudjátok hogy villanyszerelő vállalkozók nem jogosultak munkanélküli segélyre?

Simon Endre

Ha nem akarod az ügyfelet (megbízót) anyagilag kibelezni "okosba" kell megoldani és nem kell mindenáron újgazdagnak feltételezni egy csóró magyar építkező honfitársunkat, vagy egy szolgáltató vagy beszállítókén tengődő vállalkozót. Egy  régebbi tervezői háttérrel futó munkámban a (48 modulos) kiselosztóra a tervezés nem terjedt ki, annak sem topológiájára, sem kb. 50 ezer forintos "apró" anyagaira, bár az anyagigénylés és megrendelés tervezői szinten megtörtént és egyvonalas terv is volt és szépen kiosztott használható (!) áramkörözés és napi egyeztetés de a "kiselosztó" tervezéséről hallani sem akart. Az épületben 104 végpont a táblában 11 ÁVK.

Fecó

Máris felvetődik bennem pár filozófiai jellegű kérdés:

- Joga van-e a vállalkozónak a megrendelő részére történő spórolás címén figyelmen kívül hagyni szabványokat, jogszabályokat?

- Csak abban az esetben tekinthető ez bocsánatos bűnnek, ha a szabványok, jogszabályok túlzó és felesleges követelményeket támasztanak? Ki dönti el hogy mi az? A vállalkozó? A megrendelő?

- Kinek a felelőssége ha vállalkozóként szemet hunyok bizonyos szabályozás felett? A Megrendelőt terheli felelősség? Vagy kivitelezőként nekem mindent be kell tartani, hiába ad a megrendelő ellenkező tartalmú utasítást?

- Mennyire sportszerű, ha egy munkára 3 vállalkozó ad már ajánlatot, teljes szabványi feltételekkel, dokumentációval, én pedig "alámenve" az árakkal megcsinálom olcsóbban, kihagyva pár feleslegesnek ítélt szabványt, jogszabályt?

Talán ezek a kérdések egy másik témakörben, külön is elindíthatóak lennének. Én maximálisan értem Simon Endre kolléga urat, és legbelül tudom, igaza van. De a lelkiismeretem is tudja, hogy szabályt szegek, és így én sem vagyok különb mint sok más "kókler". Miért nem lehet olyan szabályozási hátteret kitalálni, ami rugalmasabb, egyszerűbb, és valóban könnyebben betartható.  Nem lenne elég egy 1 oldalas doksi mondjuk egy max. 48 modulos 50 A alatti lakáselosztóhoz? Gyakorlatilag én most azt szűröm le a hivatalos álláspontból:

1. Megtervezem az elosztót ha van rajzolóprogramom, nem hiszem hogy hivatalosan tervező kellene egy 12 modulos lakáselosztóhoz. Szerintem egy egyvonalas rajz is bőven elég, sőt, ha valaki szabad kézzel rajzol, az is elfogadható. A rajzon legyenek feltüntetve az alkatrészek típusai, azonosítói.

2. Megvásárolom az alkatrészeket, mindenhez műbizonylat és társai, szépen lefűzve a rajz mellé a mappába.

3. Összeszerelés, vezetékezés a vonatkozó szabványok betartásával.

4. EU megfelelőségi nyilatkozat kreálása, valami minta alapján az ide vonatkozó szabványok feltüntetésével.

5. Darabvizsgálati jegyzőkönyv kiállítása, szigetelési ellenállásmérés után. Lakáselosztóknál nem szükséges dielektromos vizsgálat, elég egy szigetelési-ellenállásmérés is. Természetesen a vonatkozó szabvány többi pontja alapján is elvégzem az ellenőrzést.

6. Elhelyezem a berendezésen az adattáblát. Az adattábla tartós felirattal ellátott legyen, sem vízzel, sem benzinnel nem lemosható felirat! Szabványos CE jel, gyártó megnevezése, berendezés egyedi azonosítója, gyártás ideje, vonatkozó szabvány száma. Legalább ezek kellenek rá.

7. Elkészítem a kezelési-karbantartási leírást a berendezéshez.

A dokumentumokat átadom a megrendelőnek, és egy példányt mindenből lefűzök magamnak. Elviekben szerintem legalább ezt meg kellene csináljuk minden elosztónál! Valaki próbálta már?

S/K