Frekvenciaváltók alkalmazása a hajtástechnikában

Indította JUVILL, 2012. november 02., 22:52:38 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Marton

A megadott Altivar frekvenciaváltó 0,18kW-os típus, legkisebb a kínálatban. A meglévő 0,14(0,16)kW-os motor teljesítménye ennél kisebb, tehát ráköthető. Csak a motor névleges áramát be kell állítani a megfelelő védelméért a frekvenciaváltó paraméterezésénél.
A frekvenciaváltó teljesítménye akkora vagy nagyobb legyen mint a rá kötött motor(terhelés).

980POWER

Segítséget szeretnék kérni!
Van egy Pedrollo 4sr15/24 búvárszivattyú. Ez 7,5 kW teljesítményű, ekkora motort nem igazán indítunk csillagpontba kötve, márpedig ez gyárilag 4 eres vezetékkel van szerelve (1,5 méteres darabbal ami lapos, ennek a toldása is egy külön téma)
Úgy gondolom egy frekvencia váltó megoldaná az indítás kérdését, de hogy tudom megoldani, hogy minden indítás automatikusan lassú fordulattal kezdődjön és csak addig emelkedjen amíg a kívánt nyomást el nem éri és azt tartsa. Egy nagy kiterjedésű csöpögtető öntözőrendszert hivatott működtetni szakaszos üzemeltetéssel kapcsolóórával vezérelve.
Nem sok dolgom volt frekvencia váltókkal, kötöttem már be, de az csak egy előre beállított fordulaton lett ki-be kapcsolva és ha akartak, állítottak a potméteren ez viszont ennél többet igényel.

Marton

Valoszinüen egyszerübb és olcsobb volna lágyinditot használni. A felfutási idöt kell megfelelö értékre állitani a fokozatos terhelés biztositásához.
Este tudnák pontosabb választ adni.

Szirty

Egyértelműen sokkal olcsóbb volna lágyindítót + bypass kapcsolót használni (ahogy Marton fórumtárs írta), és egyszerű nyomáskapcsoló + nyomástartó edény konfigurációt használni.

Ha mindenképp frekvenciaváltó kell és nyomástávadó van, valamint a nyomást precízen tartani kell, akkor vannak erre alkalmas frekvenciaváltók. Pl. a Danfoss FC202 Aqua sorozata.  A belső PID controllerével megoldható a feladat (nálunk is van ilyen vezérlés).
Észreveszi a szárazon futást, van "alvó" üzemmódja (ha a nyomás nem csökken, akkor a szivattyút leállítja). Képes fogadni a nyomás távadó analóg jelét.

Simon Endre

Ez a pár méteres laposkábel egyálltalán nem ritka buvárszivattyúknál a KSB kifejezett így szállítja (a kútcső miatt.) Megközelítőleg öt évíg toldogattam ezeket baj csak akkor történik ha nem kötél vagy cső tartotta  szivattyú, hanem a kábel. Volt olyan is hogy a csőkútból melegvíz jött mivel a rendszer "ionkazán" üzemmódban üzemelt. Mentsémemre szolgál az nem az én toldásom volt. A toldáshoz erenkén kell szigeteletlen  toldóhüvely és  "zselés" zsugorcső. A külső zsugorcső normál legyen  FBS feltöltéssel és felezve kell zsugorítan természetesen belülről kifelé hogy a paszta eloszolhasson és légtelen is legyen. Megkötéséíg (legalább 1 órára) satuban fapofák közt legyen a toldás. A kábelvégeket lépcsősen eltoltan kell összeszabni. A 7,5 kW-os motor normál hőkioldós védelemmel a névleges áramon indítható, zárlatra bíztosítani a lőkőáram miatt a belső elkötéstől függetlenül a névleges áram feletti második osztályon legyen lomha bíztosítékkal. Buvárszivattyúknál nem jellemző a frekvenciaváltós és lágy indítás, mivel a forgórész kis tömege nem teszi szükségessé. 20 kW felett is csak Y/D indítás szokásos. Némelyik nyomásfokozó szivattyúban beépített frekvenciaváltó van és nyomásszabályozó rendszer is, "fenntről"  csak tápfeszülséget az alapjelet és egy csövön át a külső légköri (referencia) nyomást kapja a közös kábelbe integrálva.

980POWER

Első körben egy ilyenre gondoltam, de nem ismerem ezeket a kiegészítőket https://www.szivattyubolt.hu/pm_tline_20_tri_2648
Frekvencia váltót a szállító említette, ezért kérdeztem róla. Köszönöm a válaszokat!

980POWER


Marton

980POWER
Az a PM Tline 20 védelemnek hasznosnak tűnik a leírása szerint. Még nem volt alkalmam ilyesmit használni, nincs tapasztalatom.
Kérdés, hogy a rendelékezésre álló hálózat hogyan viseli el a direkt szivattyú bekapcsolást. Ez miatt kell-e csillapított indítási megoldás lágyindítóval vagy frevenciaváltóval. Minden esetre kb. felébe kerül az általad linkelt ajánlott védelem mint a legolcsóbb 7,5kW-os frekvenciaváltó.
Sziry kolléga leírta azt amit én is akartam később írni. Volt már dolgom ilyen Danfoss alkalmazással. Profi, de nagyon drága konfiguráció.
Ha még is frekvencia váltót választasz, szívesen segítek, segítünk kiválasztásban és paraméterezésben is.

Simon Endre

A belinkelt (PM Tline 20 TRI) nem egyenértékü sem a frekiváltóval sem a lágyindítóval ez csak védelmi egység és része a vezérlésnek. A búvárszivattyúk nem kényesek, egyik ügyfelemnél a gőzkazánhoz az alapnyomást  hidroforos egység bíztosítja, néha annyira kifogy nyomólégüstjéből a levegő, hogy a búvárszivattyú percsenként legalább 20 alkalommal rövid ideig üzemel, amire a kezelő észleli a zűrt órák is eltelnek a kötéstérben klixonos védelem van de még nem kapcsolta le a védelmet egyszer sem. Ezen a helyen egy-egy szivattyú három éves élettartamú, de nem javítható mert lapátkerekei éa a háza is szó szerint elkopik. Spinkler rendszerek nyomástartó (jogging) szivattyúi is szivárgó visszacsapószelepnél vagy kisebb csőrepedésnél sokat indulgatnak, maximum a tengelykapcsoló kopik sz@rrá.

980POWER

H07RN-F (GT GUMIKÁBEL) 4X4 MM2 megfelel az állandó talajvízben léthez? Megpróbáljuk, hogy el indul-e mindenféle védelem nélkül és hány ampert vesz fel, ha elindulna, ennek megfelelően lépnénk tovább. Motorvédő illetve kismegszakító az lesz rajt majd, de még nincs meg. Egy-két teszt indítással kiderülnek a dolgok.