Legutóbbi hozzászólások

#91
Általános beszélgetések / Pince világítás-kábel
Utolsó hozzászólás mormogipapa - 2024. február 11., 20:25:56 DÉLUTÁN
Sziasztok. Pince világítás cserét kell csinálnom társasházban, tervezővel egyeztetve azt javasolta hogy a 102. kapcsolóknak 4x0,75 vagy 4x1 ysly-t rakjak. A lámpákhoz 3x1,5 mm2 mbcu menne. Mi a véleményetek az ysly-röl a kapcsolónak? Az az igazság nem találtam semmi ami tiltaná. Köszi
#92
Általános beszélgetések / Re:Vezetékre csatlakozó fogyas...
Utolsó hozzászólás S/K - 2024. február 11., 09:52:04 DÉLELŐTT
Az biztos, de máshol mindenhol működik ahol megfelelő a hálózat és az ÁVK?

Előbb leírtak vizsgálata után lehet egyenként a lámpákat is vizsgálni.
#93
Általános beszélgetések / Re:Vezetékre csatlakozó fogyas...
Utolsó hozzászólás tom78 - 2024. február 11., 09:42:57 DÉLELŐTT
amire én gondolok ,hogy a ledes fényforrások kapcsolóüzemű tápja nagyfrekvenciás jeleket juttat(hat) vissza a hálózatba amit az ÁVK nem torelál
#94
Általános beszélgetések / Re:Vezetékre csatlakozó fogyas...
Utolsó hozzászólás S/K - 2024. február 11., 09:25:29 DÉLELŐTT
Idézetet írta: tom78 Dátum 2024. február 11., 09:14:40 DÉLELŐTT
mind kettő felkapcsolásnál leold . Ávk márka Schrack .Viszonylag új szerelés 5 éves .Nem tudom volt-e felszerelés óta sajnos .ÁVK Vizsgálat és egyebek nem volt. .

Gondolom ÁVK nélkül működik.

ÁVK vizsgálat és kábel szig.mérés után többet tudni.

...az a 20 perc nem érthető. Talán akkor igen ha felkapcsolás után 20 percel lekapcsol. De az hogy felkapcsolod és azonnal leold, majd 20 perc múlva működik?
Talán felkapcsoláskor amikor egyszerre a LED tápegységek valami szivárgóáramot juttatnak  a testre ami meghaladja a 30mA-t.
#95
Általános beszélgetések / Re:Vezetékre csatlakozó fogyas...
Utolsó hozzászólás S/K - 2024. február 11., 09:18:09 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Bence98 Dátum 2024. február 06., 21:26:35 DÉLUTÁN
Sziasztok,
Az érdekelne, hogyan tudom meghatározni azt, hogy egy adott vezetékre csatlakozik e fogyasztó. Például egy szigetelési ellenállás méréskor feltételezem nem túl szerencsés dolog 500 V feszültséget adni egy TV-re. Maga a mérendő vezeték megvan, nyilván a vége is. De azt honnan tudhatom, hogy nincs egy köztes kötés?
Köszönöm szépen a segítő válaszokat, az iskolában ilyenekről szó se esik.

Szia!
Legolcsóbb módja (viszonylag) a hálózat feltérképezése sok-sok munkával kötődobozok bontásával.
1. Villamos berendezés szig.ellenállás céljából akarod tudni hogy van-e rákötés vagy
2. az adott áramkörhöz tartozó fogyasztók kikereséséhez?

1.Amennyiben szig ell. méréshez szükséges akkor a hálózatról leválasztott áramkör aktív vezetőit összekötöd és e vezetők között és a PE vezető között mérsz szi.ellenállást 500V-al. (Pl. főkepcsoló/kismegszakító le és a teljes hálózatot méred. Ha az érték nem megfelelő akkor részekre kell bontani a hálózatot)
2. Mindent lekapcsolsz és a keresett áramkört felkapcsolod majd körbejársz/nézel...

...vagy van a "kényelmes mód": nagyteljesítményű impulzus-visszhang készülék. Itt viszont a vizsgált áramkört le kell választani és a görbe kijelzi a rákötés helyét, távolságát. (Lakásnál nem biztos hogy tökéletes mert 30-40 cm pontossággal jelez)
#96
Általános beszélgetések / Re:Vezetékre csatlakozó fogyas...
Utolsó hozzászólás tom78 - 2024. február 11., 09:14:40 DÉLELŐTT
mind kettő felkapcsolásnál leold . Ávk márka Schrack .Viszonylag új szerelés 5 éves .Nem tudom volt-e felszerelés óta sajnos .ÁVK Vizsgálat és egyebek nem volt. .
#97
Általános beszélgetések / Re:Vezetékre csatlakozó fogyas...
Utolsó hozzászólás S/K - 2024. február 11., 09:03:26 DÉLELŐTT
Üdv!
Egy sor felkapcsolásánál is vagy mindkettő felkapcsolásánál leold?
AVK milyen típus/márka?
Régi vagy új hálózat?
Felszerelés óta "csinálja"?
AVK műszeres vizsgálata mit mutat? (ha volt ilyen. Első körben ezt kéne vizsgálni, utána vezetékek szig.ellenállása és végül a lámpatestek.
...de ez több tényezőtől függ.)


(...az autóm nem gyorsul, rángat. Mi lehet a baj?)
#98
Általános beszélgetések / Re:Vezetékre csatlakozó fogyas...
Utolsó hozzászólás tom78 - 2024. február 11., 08:39:30 DÉLELŐTT
Üdv Olyan probléma az lenne ,hogy munkahelyen reggeli kezdéskor a lámpák felkapcsolásakor az ÁVK leold és kb 20 percig nem lehet visszakapcsolni utána pedig csodák csodájára igen .Mi lehet a hiba oka?

Led fénycsövek vannak 2 sorban amik külön-külön kapcsolhatóak. AZ ÁVK 1 fázisú 30mA A típusú .
#99
Földelés (PE), EPH / Re:Régi lakás földelése
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. február 07., 14:47:10 DÉLUTÁN
Bizonyosan megérne egy szavazást a dolog, de azért annak én is örülök, hogy foglalkozik vele a kollégák többsége, és vannak érvek és ellenérvek a többféle megközelítésből adódóan. Abban teljesen egyetértek Sztrogoff kollégával, hogy a jelenlegi szabványok nem olyan módon írodnak mint régen, és egyfajta "irányelv"-ként útmutatást adnak a kivitelezőknek, és felülvizsgálóknak, rájuk bízva a dolgot. De azért szerintem abban is egyetérthetünk, hogy az MSZ 172 kicsit sarkosabb volt, (eleve akkor ez kötelező is volt). És lehet hogy az 500 literes fémtartályt, ha kilapítom, akkor kitelik belőle egy asztal is, de az MSZ 172 ha be akart volna köttetni egy asztalt, akkor azt bizonyosan beleírták volna. Nem véletlen, hogy definiálták a bekötendő fémszerkezetek méreteit, és valamiért a tartályt külön fontosnak tartották. De azért az EPH nem azzal a céllal készült régen sem, hogy egy szétszerelt berendezés fázisvezetőjének az érintése ellen védjen, vagy védelmet működtesen ha ráesik ilyen. A célja, hogy a villamos berendezés testje, és az azzal együtt megérinthető egyéb, nem villamos célú szerkezetek ne legyenek eltérő potenciálon. Tehát ezen a vezetőn keresztül nem zárlati áramokat terveznek folyatni (nem véletlen hogy 25 mm2-nél nagyobbra nem is kell méretezni).  Ha elolvassuk a jelenlegi szabványt, akkor egyértelműen arra irányúl a bekötendő dolgok listája, hogy idegen potenciált ne hurcoljunk be a létesítménybe. Hiszen ezekre van kiélezve:

-bejövő fémes részek...
-veszélyes potenciálkülönbséget vezethetnek be...
-az épületbe kívülről bevezetett vezetőképes részek...

A villamos berendezések testjei be vannak kötve védővezetővel, ezeket fogdoshatjuk, földpotenciálon vannak. De valóban, egy külső tér irányából belépő vezetőanyagú szerkezet, odavihet egy idegen potenciált a berendezésünk közelébe, amit kézzel áthidalva és kiegyenlítve, fájdalmat érezhetünk. De a bajt nem a villamos berendezés okozza, és nem az ellen kell védekezni, hanem a villamos berendezésünket kell "megvédeni" az idegen potenciáltól. Egy fém asztal, ami áldogál a lábán, nem tudom elfogadni, hogy "behurcol" idegen potenciált az épületbe. Ettől függetlenül láttam már gurulós fém asztalkát is bekötve EPH-ba egy cukrászdában, lehet egyszer emberéletet ment, de megmosolyogtam. Mint ahogy a sok levágott vezetéket is az asztalok lábáról, mert időnként költöztetik öket, csak nem fognak villanyszerelőt hívni hozzá. Én már akkor is boldog lennék, ha legálabb a belépő fémes részek tényleg be lennének kötve mindenhol...
#100
Általános beszélgetések / Re:Vezetékre csatlakozó fogyas...
Utolsó hozzászólás Bence98 - 2024. február 06., 21:37:14 DÉLUTÁN
Felmerült bennem az, hogy például a mérendő fázis vezeték, és a nulla sín között ellenállást mérjek/folytonosságot. Amennyiben kapok értéket, akkor valamilyen fogyasztónak az ellenállását belemérem, azaz valami tuti csatlakoztatva van valahol. Feltéve ha nincs a készüléken belül megszakítva az áramkör, hanem olyan egyszerű mint egy villanykörte.
Ez az elméletem szerintem nagyon sok helyen sántít, 6-8 vezeték esetén már sokat kellene mérni, ide-oda...