Legutóbbi hozzászólások

#11
Kérdések - válaszok / Re:Korszerűsítés ,mit és hogya...
Utolsó hozzászólás Gabi - 2024. március 23., 21:14:55 DÉLUTÁN
Köszönöm uraim.
Gondoltam megveszem elkészítem és csak bekötik mert lehet hogy munkahelyen keresztül betudtam volna szerezni vezetéket.
Probálunk spórolni ahol lehet.
#12
Kérdések - válaszok / Re:Korszerűsítés ,mit és hogya...
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. március 23., 11:33:42 DÉLELŐTT
Nem tudom melyik hálózati engedélyesé a terület, de keresni kell regisztrált szerelőt. Úgy is kell hozzá a kivitelezői nyilatkozat, ne vásárolgassatok össze-vissza. Jöjjön ki, nézze meg, aztán megvitassátok, hogy ki veszi meg az anygot hozzá. Lehet nem jó a mérőhely sem, lehet a felszálló méretlen fővezeték sem, lehet tervező közreműködése is szükséges...
#13
Kérdések - válaszok / Re:Korszerűsítés ,mit és hogya...
Utolsó hozzászólás S/K - 2024. március 23., 07:34:22 DÉLELŐTT
#14
Kérdések - válaszok / Re:Korszerűsítés ,mit és hogya...
Utolsó hozzászólás Gabi - 2024. március 22., 20:08:47 DÉLUTÁN
Az említett vezetőre ha rákeresek csak szálakat dob ki nem egész 5x10 eset.

Találtam 5x10 eset itthttps://elektrikstore.hu/Eroatviteli-foldkabel-NYY-J-E-YY-J-5x10-mm2-fekete-sodrott-rez-PVC-szigetelesu-0-6-1K.
Ez is megfelel akkor? Mindenképp csak sodort lehet?
#15
Alternatív energia rendszerek / Re:Meglévő 1 fázisú inverter m...
Utolsó hozzászólás Mtomi - 2024. március 22., 09:14:43 DÉLELŐTT
Köszönöm a választ és a pontosítást!

Valóban a töltő+inverter az autóban van, ami váltóáramon 3*16A-t tud fogadni max (BYD Dolphin).

Ez a választókapcsoló jó megoldásnak tűnik, tudna írni egy pontos típust példának, hogy utánanézhessek a működésének, vagy egy kicsit bővebben leírni hogyan működik? Mi alapján vált a fázisok közt, azaz mi alapján dől el melyikbe táplál éppen be?
#16
Alternatív energia rendszerek / Re:Meglévő 1 fázisú inverter m...
Utolsó hozzászólás S/K - 2024. március 22., 08:14:55 DÉLELŐTT
Üdv!

Szükséges pontosítani hogy az autó valóban 3 fázisról tölt-e. Max két fázisról tudnak, de a legtöbb 1 fázisról tölt a "wallbox" valamiről. (a töltő mindig az autóban van.) Amit "töltőnek" hívnak az egy egyszerű elosztó amiben a védelmek vannak és az elektronika hogy a "töltőgyártó" követni tudja a gyártott termékén a használati szokásaidat. (ezt már kezdik törvénybe foglalni hogy nem gyűjthet adatokat a "töltő")

Szóval ha ez kiderült akkor lehet tovább gondolkodni.

Ha mégis szükséges a 3 fázis (kettő) akkor az inverter elé egy választó kapcsoló kerülhet beépítésre és a fázisok között lehet "játszani". Mindenképpen az egyfázisú invertert tartanám meg. ...és még + kettőt ha bővülni szeretnék.
#17
Kérdések - válaszok / Re:Korszerűsítés ,mit és hogya...
Utolsó hozzászólás S/K - 2024. március 22., 08:04:10 DÉLELŐTT
Regisztrált szerelő szükséges hozzá.
Innen (is) lehet választani:
https://www.meevet.hu/villanyszerelok/2
https://aramkapocs.hu/modul/szakemberkereso

A fogymérő és az elosztó közé (mért fővezeték) csak 1x5x10mm2 sodrott H07V-K vezeték szükséges.
#18
Kérdések - válaszok / Korszerűsítés ,mit és hogyan?
Utolsó hozzászólás Gabi - 2024. március 21., 23:18:42 DÉLUTÁN
Szép jó estét/napot!
Azzal szeretném kezdeni,hogy Szlovákiában éltünk,4éve költöztünk Magyarországra.Most tudtunk lakást venni ami egy 73mm² panel.Sikerült át huzalozni a 90% át a maradék gipszkarton felett lessz.
Ugye új lakás elosztó lessz 1 darab 3 fázisu Fi relével és egy darab 1 fázisu fi relé a világitásnak ,kb 16 darab 16A kismegszakító meg 4 darab 10A a világitásra.Bekötés meg szét osztás az Ok.
A probléma ott kezdődik, hogy nem vagyunk vele tisztába hogyan tovább.
Amper növelést szeretnék 3*16 ról 3*25 re.Továbbá rá kellessz csatlakozni ugye a fogyasztás mérőre ahoz 4*10mm tömör réz vezetéket vettünk.Egy úr azonban aztmondta hogy kell az 5*16 abból is csak a sodort vezeték a jó ::) .Mert a panel földelését is bekell vinni.A lakásban távhő van túlfeszültség védelem pedig nem lesz kiépitve.
Valaki feltudna világosítani ,hogy mire számítsunk milyen vezetékkel fognak rákötni a fogyasztás mérőre és szükséges e valami dokumentácio is vagy hogy így utólag is belehet ilyesmit szerezni? ::) A villamos műveknek lehet valami dokumentáció igénye a felújítási munkálatok miatt(mert az nincs, villanyszerelő végzetség van de szlovákiában máskép mennek ezek a dolgok)?
Előre is köszönöm a segítő szándékot. ;)




 
#19
Alternatív energia rendszerek / Meglévő 1 fázisú inverter mell...
Utolsó hozzászólás Mtomi - 2024. március 21., 16:29:50 DÉLUTÁN
Üdv!

Az alábbi kérdésen gondolkodtam el, kíváncsi vagyok a szakik véleményére:

Adott egy egyfázisú családi házas rendszer (1*20A + 1*16A vezérelt), melyre meglévő egyfázisú inverteres napelemrendszer csatlakozik.
E-autó töltő (wallbox) telepítésének igénye merült fel, amelynél az ideális a 11 kW-os (3*16A) töltési teljesítmény lenne, de a meglévő rendszer csak 1*16A-t tenne lehetővé (az autó invertere a szűk keresztmetszet). Van-e értelme szabványosítani a villanyórát és 3 fázisúvá alakítani, úgy, hogy az 1 fázisú inverter megmaradna? A cseréje nem opció, mert akkor ugrik a szaldós elszámolás.

Szabályosan megoldható-e ez és ha igen, mi a módja?

Egy tetszőleges fázisra lehet csak bekötni az invertert (nem optimális, mert a fogyasztók harmada lenne csak "megtámogatva" napenergiával),
VAGY 1 fázisú invertert lehet három fázisba is bekötni valamely módon?

Előre is köszönöm!
#20
Villanyszerelési anyagok / Re:terheléskapcsoló
Utolsó hozzászólás tothgyula - 2024. március 19., 15:30:14 DÉLUTÁN
Eladnám a fénykép szerinti teljesen új főkapcsolókat.