Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Kérdések - válaszok => A témát indította: GokuSan Dátum 2018. április 11., 20:01:15 DÉLUTÁN

Cím: Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: GokuSan Dátum 2018. április 11., 20:01:15 DÉLUTÁN
Szép estét mindenkinek!

Következő kérdéssel fordulnék a Szakikhoz.
Lakáselosztó felujitásban vagyunk benne. 1x20 A
A bejövő. Fogyasztásmérőtől 3 vezeték jön 2db 6-os alu(kék,fekete) 1db 2,5 alu piros. Fi-relé bekötés lenne a kérdés,hogy igy helyes lenne-e? Kék fi-relé N-re tovább a nulla sinre. Fekete másik pólusra,tovább kismegszakítókra. Piros Pe sínre+ide jönne földelőszondától 16Mkh+többi földelés. Válaszokat előre is köszönöm
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: Simon Endre Dátum 2018. április 11., 21:52:12 DÉLUTÁN
Rendben, javaslom a PE (érintésvédelem) sínre kötés elött tegyél a pirosra megfelelő keresztmetszetű érvéghüvelyt az alu-réz kapcsolat kizárása céljából, mert némelyik "occso" PE sin nem szekual ötvözet és kikezdi az alumíniumot. Az érvéghüvelyt elég ha a csavar szorítja nem kell rápréselni, földelő felvezetőnek elég a hatos réz. A piros vezeték hovatartozásáról jó lenne tájékozodnii mert ez régi blokképületekbel  EPH-klén lett a lakásokba bevezetve, néhol még rákötve sem volt semmi.
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: faxelektro Dátum 2018. április 12., 21:10:32 DÉLUTÁN
Jó estét
             Javasoljatok lakáselosztóba szerelhető feszültség ingadozás esetében ki kapcsolna háromfázisos a be táp és olyant amit visszakapcsolható mivel egyik helyen azt álitják,hogy az elektromos főzőlap hibáját az okozta már nem is egyszer.
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: Fecó Dátum 2018. április 13., 08:16:54 DÉLELŐTT
Azért valahogy jó lenne ellenőrizni a TN rendszerű érintésvédelmi mód kialakítását. Ha a piros csak a földeléstől jön, akkor ott nem lesz nullázott a belső hálózat, pedig a szolgáltatói berendezés biztosan TN rendszerű. Viszont a 6-os alu meg nem felel meg PEN vezetőnek...
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: Simon Endre Dátum 2018. április 13., 09:48:26 DÉLELŐTT
Megnyugtatlak a duplán  földelt TT rendszer megbízhatóbb mint az ellenőrízhetetlen és lazán szabályozott PEN rendszer. Amennyiben nics a helyi földelés 0,5 ohm alatt a bejövő PEN szakadása (FAM-os bontogatása) potenciális  életveszély. A "laza" szabályozás alatt azt értem, hogy a helyi földelés rendszeres ( előírt ! ) ellenőrző mérése nélkül  ez csak feltételezett bíztonság. A régi előírás az volt hogy érintésvédelmet szolgáló vezetőkben üzemszerüen áram nem folyhat, evvel szemben  csúcsidőben  a helyi szondaföldeléseken amper nagyságú áramok mérhetőek a nulla (PEN) feszültségemelkedése miatt, jószerével ez csak a hálózati veszteségeket csökkenti.
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: Fecó Dátum 2018. április 13., 15:54:28 DÉLUTÁN
Ebben igazad lehet, és valóban a TN rendszernél nem szabad félváról venni a méretezéseket. Viszont az épület létesítési idejében érvényes MSZ 172-nek van egy érdekes pontja:

"3.3.5. TN-rendszernek kell tekinteni:
- mindazokat a kisfeszültségű, közcélú hálózatokat, amelyeket ilyennek nyilvánítottak;
- mindazokat a fogyasztói vezetékhálózatokat, amelyek fémesen csatlakoznak a TN-rendszerűnek
nyilvánított, közcélú, kisfeszültségű hálózatokra;"

Ennek értelmében, ha a közcélú hálózat TN rendszerűnek nyilvánított (márpedig biztosan az) akkor a fogyasztói vezetékhálózatnál is ebben az irányban kellene elmozdulni. Sajnos az igazi megoldás az lenne, ha a mérőtől jövő fővezeték 10-es réz lenne, és a szonda felől érkező is (nem árt egy mérés is előtte) majd a PEN szétválasztást a FI-relé előtt megcsinálni. ASZR azonosítós szerelő, és társai...
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: Novill Dátum 2018. április 13., 19:13:58 DÉLUTÁN
Ott vannak igazán gondok az előzőeken túl, ahol nincs egyáltalán földelés vagy ha van nagyon rossz értékűek. Mert azért gondolom sokan találkoztunk a gyakorlatban ilyen meg valósult esetekkel.
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: Simon Endre Dátum 2018. április 14., 12:46:21 DÉLUTÁN
Válasz (#2) faxelekro-nak tegnapelőtti kérdésére
A javasolt védelmet csak két egység együtesen tudja megoldani. Kell egy  figyelő relé és egy teljesítménykapcsoló a védett berendezés(ek)nek. A relé csak bontja a teljesítménykapcsoló vezérlését ez lehet akár öntartásos is ez anyagárban is jelentős ráfordítás, bár a potenciális kár adott esetben ennek többszöröse is lehet. A javasolt védőrelé HRN-57N  ez öntáp a figyelt rendszerből. A teljesítmény kapcsolót a terhelésnek megfelelően kell kiválasztani esetünkben AC2 terhelési osztályban. Amennyiben van a mért elosztóban háromfázisu ÁVK a "munkaáramú" leoldás is megoldható a tesztáramkör külső duplikációjával ez egy 4-5  k-ohm 2W-os ellenállás a relé záró érintkezőjével sorban és az a "páros" az ÁVK  belső teszáramkörével párhuzamosan. A figyelő relé bemenete a védelmet szolgáló kapcsoló (vagy ÁVK) előtti pontról ágazzon le.
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: faxelektro Dátum 2018. április 14., 20:00:22 DÉLUTÁN
Köszönöm a segítséget Endre
                                            Egy bekötési rajz arról ahogy le írtad jól jönne.
                                                                                                               
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: Simon Endre Dátum 2018. április 14., 21:12:44 DÉLUTÁN
Melyik megoldást választod a mágneskapcsolóst vagy az ÁVK-sat ? Amennyiben csak a tűzhelyet védi a mágneskapcsoló ajánlott ez ott főkapcsolóként is szolgálhat. A teljes rendszerhez pedig az ÁVK illik.
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: faxelektro Dátum 2018. április 14., 21:17:53 DÉLUTÁN
A teljes rendszert kellene védeni.
                                                    KÖSZ
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: Simon Endre Dátum 2018. április 16., 12:53:29 DÉLUTÁN
A védelem megépítése előtt tisztázni kéne az utolsó meghibásodás részleteit. Amennyiben a hálózatról "jött be" a hiba és a lakás más fogyasztóit is érintette akkor van értelme a központi rendszernek, ha netán a tűzhely saját áramellátásában történt zavar volt a meghibásodás oka, pl. a nulla szakadása vagy bizonytalan érintkezése akkor ez nem védi meg lefeljebb akkor ha tűzhelybe kerülne beépítésre.
Ennek a védelemnek hibája, hogy fáziskimaradás esetén az egyébként még üzemeltethető fogyasztókat, (világítást, egyfázisú eszközöket ) is kizárja a használatból. Javasolnám, hogy ennek kivédésére, mivel  a tűzhely jellemzően felügyelet mellett üzemel a védelem csak hangjelzést adjon az L1 fázisról vagy elemről táplálva. Átkapcsolható nyugtázással a rendezett állapot is jelezhető.
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: faxelektro Dátum 2018. április 16., 21:17:09 DÉLUTÁN
Kösz a segítséget még meg dumálóm a tulajjal amint mondtad a dolgokat és majd az szerint cselekszünk.
                    Ma egy dupla dug-alj cserélni hívtak egy hetvenes években épült lakáshoz .
Lekapcsoltam mindhárom kismegszakitot majd leszereltem a konnektort. Két darab 2,5-ös alu vezeték és egy sodort 2,5-ös réz a földelésnek. Mielőtt az ujjat felteszem gondoltam vissza kapcsolok és mérek egyet ami akövetkezöt eredményezi Null-Fázis-228V
                                                    Null-Föld-110V
                                                    Fázis-Föld-121V
Egy kávéfőző működik a dugajból már évek mondom itt gond van de mivel hamarosan lakás felújítás lesz fel szereltem az új konnektort de nem kötöttem be a földelést le szigeteltem és teljes vezeték cserét ajánltam a tulajnak .Lehet-e addig valami gond más egyebet nem használ a dug aljból.










h
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: Simon Endre Dátum 2018. április 16., 22:01:53 DÉLUTÁN
Talán igy volt a legokosabb, mert ha az érintésvédelem már a mért elosztónál szakadt (esetleg nincs is létesítve) viszont az egyes PE csatlakozások rá vannak gyűjtve erre levegőben lévő gerincre, akkor bármelyik készülék hibája az összes többit is veszélyessé teszi. Ilyen esetekre legyen a táskádban 1-1 kétsarkú és négysarkú legalább 25/0,03 A-es ÁVK (Holnapíg is felelős vagy a félbenhagyott munkádért.)
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: Marton Dátum 2018. április 16., 22:02:41 DÉLUTÁN
Igen!
Ha történetesen testzárlatos készüléket használna a dugaljból, áram ütés érné.
Meg ha olyan készüléket használ ott amiben a földhöz kötött zavar szűrő kondenzátor van beépítve, ott a fémházon kb. 110V megjelenhet, de mindenképpen "csípni" fog.
Ilyen készülék lehet pl. egy univerzális, szénkefés motorral hajtott kávédaráló, mixer is meg asztali számítógép is.
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: Sztrogoff Dátum 2018. április 17., 14:16:02 DÉLUTÁN
Csak a pontosság kedvéért, felszereltél egy védőérintkezős dugaljat, és nem kötötted be a (amúgy hatástalan) védővezetőt?
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: faxelektro Dátum 2018. április 17., 20:05:40 DÉLUTÁN
Sajnos még mostan is van sok olyan régi épitésü lakás ahol nincs egyáltalán földelés .
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: faxelektro Dátum 2018. április 17., 20:24:29 DÉLUTÁN
Az előző kérdéshez
                             találtam egy automata visszakapcsoló feszültség növekedési/csökkenési relét a Tracon Electric gyártmánya ezt fogom felszerelni csak nem tudom,hogy az egész lakást vagy csak a főzőlapot kössem rá.
                                TRACON ELECTRIC EVOUO4
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: Simon Endre Dátum 2018. április 18., 01:33:36 DÉLELŐTT
A korábban vázolt hátrányokat kiküszöböli ennek kétsarku változata EVOUO2  ebből a tipusból három kell,  viszont a tervezett költségvetésbe a három is belefér. Sajnos ennél két modullal több kell és a határértékek (gondolom a szabványos feszülségtürésekre vonatkoztatva) gyárilag adottak. A nullákat nem kell átvezetni csak a bemeteken kell rajtlegyen. Ez a védelem csak a beneti értékekre figyel ! Fázisonkén szeparált nullákkal kétsarkulag is beköthető. Sajnos háromfázis+nullás fogyasztókhoz a nulla közvetlenül kapcsolódik, vagy ezekhez a négysarkú változat használandó.
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: Sztrogoff Dátum 2018. április 18., 17:49:05 DÉLUTÁN
Idézetet írta: faxelektro Dátum 2018. április 17., 20:05:40 DÉLUTÁN
Sajnos még mostan is van sok olyan régi épitésü lakás ahol nincs egyáltalán földelés .
Az tény, de szerintem nem jó eljárást követtél. Mert ez így most úgy néz ki, mintha érintésvédelmet biztosító aljzat lenne.
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: faxelektro Dátum 2018. április 18., 20:25:46 DÉLUTÁN
Akkor légy szíves javasoljál egy jó megoldást a vezeték cserén kívül mert arra még csak egy holnap múlva kerülhet sor.
                                 Köszönöm szépen
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: Simon Endre Dátum 2018. április 18., 22:15:56 DÉLUTÁN
A tegnap javasolt ÁVK-s védelmet csináld meg  akár ideiglenesen akár a végleges kiselosztóval együtt és a többi munkát amikor be volt tervezve. Ez is vészmegoldás de legalább van valami védelem.
Az ilyen veszélyállapotoknak nem igy kellene kiderülnie. A gázzal kapcsolatos előírások mintha sokkal keményebbek lennének a potenciális villamos  veszélyek üzembehelyezés után kiesnek a felügyelet alól ás az üzembetartó is "takarékosságból"  lesz@rja , mert nem bűzlik mint a gáz.
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: Sztrogoff Dátum 2018. április 19., 07:24:49 DÉLELŐTT
Hosszabb idő távlatában én már az "hamarosan lakás felújítás lesz" és "egy hónap múlva kerülhet sor" tulajdonosi elképzeléseket egyszerűen elengedem a fülem mellett.  :D
A legegyszerűbb megoldás a felirat - mondjuk stikában lefényképezve.
Másik: nálam aktív koromban dobozokban álltak a különféle adományozott szerelvények (szomszédok, ismerősök, rokonok, kuncsaftok levetett kapcsolói és aljzatai), egy ilyent felszereltem volna a védőérintkezőt lefűrészelve - ekkor ugye látszik, hogy nincs érintésvédelem.
Harmadik megoldás itt előttem javasolt ÁVK. Ami kétségtelenül drágább, de mivel úgyis kell a felújítás utáni állapotra, mindjárt képet is lehetett volna alkotni a szándék komolyságáról.
Így hirtelen.
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: Simon Endre Dátum 2018. április 19., 12:48:47 DÉLUTÁN
Mi az hogy "aktív koromban" nem hiszem hogy ápolási osztályról irogatnád hozzászólásaidat. Hasonlóan gyűjtöm (és selejtezem is) a használható maradékokat kispénzü és abszolút fizatésképtelen segítségkérők számára, természetesen eredeti állapotra fejavítom a használható fődarabokat és tartozékokat. Főleg a burkolatokra és cserélhető alkatrészekre van igény. Innen-onnan kapok múzeális maradékokat is némelyik még beépítve sem volt ez megy a "Zombor múzeumba".  Van védőérintkező nélküli dugaljzatom mindenféle főleg panelos szegélyszereléses, de visszafelé nem szerelek, viszont a feliratos módszert alkalmazni fogom bár kimondottan provokatívnak tartom. Lesz nálam ebből néhány öntapadós cimke. A nyugdíjasok viszonylag könnyen belemennek a minimál szabványosításba főleg ott ahol kisunokák látogatnak gyakorta, vagy a mamát "bizsergeti"  a fémházas kenyérpirító vagy a hűtőszekrény a (kéteres) lakáshálózaton. A bontással, piszokkal járó munkákhoz kígyópszihológia kell ennek ára egy "potyán" felfúrt polc vagy a darázsjáratok eltömedékelése, esetleg egy éjjelilámpa vezetékének hoszabbra cserélése, vagy az ezeréves Sokol-ban egy forrasztás az elemcsatlakozón.
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: papo Dátum 2018. április 19., 16:51:22 DÉLUTÁN
2 " érdekes" megoldás is született a földeletlen dugaljra. Legjobb megoldás megszüntetni, vagy csak úgy szerelném vissza a dugaljat ha a megrendelő aláírja, hogy tudomásul veszi, hogy nem földelt, és nem dughat bele földelt dugvillájú készüléket. Valamint a  veszélyekre, fokozott áramütés, ki lett oktatva.
A felújitás 1 hónap múlva az vagy lesz, vagy nem.
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: Simon Endre Dátum 2018. április 19., 19:14:25 DÉLUTÁN
Az igazi provizorikum az insert vagy villásdugó ÁVK lenne ilyen esetekre, de ilyennek létezéséről bizony még aktív villanyszereő mesterek sem tudnak. Ezek igazán nem a PE kiváltása készültek mivel az érintésvédelem eleve át van vezetve rajta.  Nekem mindíg van készleten, viszont nem hordom magamnál. Hai lyen esetem lenne azonnal beépítenék egy "táblabelit" Nem akarom lebecsülni a veszélyét, de tízezertszámra vannak, főleg panel lakások ahol semmi érintésvédelem nincs és ezt a tulajdonosok és családtagjaik természetesnek tartják, csak bérbeadás esetén mérlegelik ennek jogi kockázatát. A postát és szórólapok terjsztőit kellene meggyőzni szponzorálással bíztosított filléres szóróanyagik terjesztésével, hogy az érintésvédelem közérdekü ügy és ennek tudott vagy nemtudott hiánya nem ment fel a következmények alól.
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: faxelektro Dátum 2018. április 25., 21:24:04 DÉLUTÁN
Jó estét
             Egy lakáshoz hívtak,hogy ráz a hűtő meg a fatüzelésű kazán mikor meg érkeztem csupa véletlenül ki húztam a dupla konnektorból a kenyérpirítót és meg szűnt a hűtő meg a kazán rázása is.

Az egész lakás AVK-val van védve,hogy nem kapcsolt le?














Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: nyaki Dátum 2018. április 25., 21:33:35 DÉLUTÁN
Az nem rázás volt, "csupán" csipkedés.  :)
Az ÁVK olyan "buta", hogy csak a kioldási áramánál hajlandó lekapcsolni, ami annyit jelent, hogy a delikvensen keresztül legalább ekkora áramnak kell folynia az Áldott Anyaföld felé.
Szerény meglátásom, hogy ugyan van védővezetős hálózat, de nincs egyesítve a PEN vezetővel és/vagy még azt is el tudom képzelni, hogy földelő berendezés sincs.
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: faxelektro Dátum 2018. április 25., 22:03:18 DÉLUTÁN
Igazad van inkább csipkedés volt mert mondjuk én nem is éreztem de szerinted a kenyérpirító okozta mert zárlatos minden esetre holnap megnézem a lakás elosztót mi a helyzet milyen kötözések vannak

                                                                                 KÖSZ
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: Simon Endre Dátum 2018. április 25., 23:40:59 DÉLUTÁN
Vagy épp a PE PEN kapcsolat okozza a csípkedést amit a kenyérpirító  terhelése hoz létre a gyalázatos "PEN" hlózaton. Ezt az ÁVK nem észleli mert minden "szabályos" Ezt ugatom mióta !!!!!
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: nyaki Dátum 2018. április 26., 21:13:23 DÉLUTÁN
Az ÁVK utáni PE-PEN kapcsolat normál esetben teljesen normális és szükséges, de ha a PEN gyalázatos állapotban lenne és emellett még számottevő földelés sincs rákötve, úgy nagyobb terhelés hatására akár jelentős feszültség csökkenést érzékelnénk az 1 fázisú hálózaton. Erről viszont nem szólt a kérdező, ami vélhetően jó PEN-re utal, ezért volt nyilvánvaló a számomra, hogy a PE vezetőnek nincs semmilyen kapcsolata a PEN-nel, esetleg a PE vezetőt az ÁVK utáni N vezetőről sikerült leágaztatni. Szerintem a PE és a fém közműhálózat közötti sincs közvetlen kapcsolat, de majd a kérdező a mérések után remélhetőleg nyilatkozik ez ügyben is.
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: Simon Endre Dátum 2018. április 26., 23:24:47 DÉLUTÁN
Azért várjuk meg faxi visszajelzését a háznál tapasztaltakról. Azt nem is tudatta hozzászólásában, hogy a kenyérpirító működött-e, mert ha nem működött akkor a PE hálózat köszöni megvan, de csak elossza a veszélyt. A fűtőpatronos kenyérpirító nullában kapcsolt (nem kétsarkú) és épp a fázis volt közvetlenül a belső rendszeren ennek az éritésvédelem felé jelentős akár mA nagyságú kapacitív árama is lehet. Az bíztos hogy ez nem okozna leoldást, viszont  többszáz ohmos földeltség esetén ez nem állna fenn és még védene is.
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: faxelektro Dátum 2018. április 27., 20:36:09 DÉLUTÁN
Jó estét
            A kenyérpirító nem volt bekapcsolva csak bedugva a dug aljba és a tulaj szerint egy pár nappal előbb szét égette a kenyér szeleteket mert állítólag vastag szeletet tettek bele és nem tudott kikapcsolni mindenesetre a csipkedés megszűnt és új pirító van vásárolva.
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: S/K Dátum 2018. április 28., 08:51:49 DÉLELŐTT
Az új pirító nem oldja meg a hálózatban található súlyos balesetveszélyes helyzetet. Feltétlen át kell vizsgálni a hálózatot!
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: Simon Endre Dátum 2018. április 28., 09:32:48 DÉLELŐTT
Én is igy látom, mert az új készülék kisebb testkapacitívitása vagy szennyezetlenebb állapota miatti jelenléktelen szivárgóárama csak tüneti kezelés, egy későbbi testzárlat bármelyik készüléken (vagy akár az újonnan vásárolton) bizonyítaná hogy baj van, erre ne kerüljön sor! Az érintésvédelem meglétét mindenképpen ellenőrízni kell, ha a lakás (ház) tulajdonosa nem óhajt ellenőrzést, tanuk előtt nyilatkoztatni kell, mert lehet csak a javítás, hibaelhárítás költségét vagy egyéb terheit akarja elhárítani. Amennyiben  a lakás (ház) dugaszoló aljzatainál és fixen bekötött készülékeinek csatlakozáspontján a fázis és PE pont közé csatlakotatott 6,3 kilohmos (legalább 2vattos) ellenállás nem oldja le a hibaáramkapcsolót ott nincs érintésvédelem, Előállhatott, hogy  a szerelvényeken tovavezetett érintésvédelmi vonal hanyag szerlés, vagy  lazulás miatt megszakadt. A vizsgálat alatt senki ne legyen fémtestü készülék közelében, még inkább "lakatlanul" kellene az ellenőrzést lefolytatni.
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: tothgyula Dátum 2018. április 28., 19:37:50 DÉLUTÁN
Kedves Endre!
Az ilyen részletes, szakszerű és jóindulatú javaslatokat csak megköszönni lehet.
Teljesen egyetértek veled.Üdv:TothGyula.
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: faxelektro Dátum 2018. április 28., 20:44:08 DÉLUTÁN
Endre
          Írd le légyszíves, hogy milyen mérőműszer vagy hogyan tudom ellenőrizni a ház szerelését azért kérdezem mert én inkább gyárban szerszámgépek karbantartásával foglalkozom és nincsenek ilyen méreg drága érintésvédelmi műszereim én a képen látható három mérőműszert használom.
                                           
                                                            Köszönöm a segítséget meg a türelmet
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: Simon Endre Dátum 2018. április 29., 12:18:59 DÉLUTÁN
Az aktuális "kenyérpirítós" munkához nem kell más csak az ott leírt tesztelő ellenállás. Madj ha behatároltad a hibahelyet, (szakaszt) akkor csak ellenállásmérés is elegendő. Majd a földelési ellenállást kell memérned ahhoz a két lakatfogó pont elég. Azért beszerezhetnél egy jobbfajta multimétert 4-6 ezer között már elég használhatóakat lehet kapni. Ha kell típust és beszerzési helyet is megadok, de a forumtársktól is kaphatsz ehhez jó tippeket. A kisebbik lakatfgogódról adhatnál infót az valami jobb műszernek tűnik, (vagy ügyes hamisítvány?)
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: faxelektro Dátum 2018. május 23., 21:43:43 DÉLUTÁN
A Bosch márkájú elektromos főzőlap kb két hete nem mindig indul egy érintésre sokszor tízszer is meg kell érinteni máskor egy érintésre indul,hol lehet a gond még nem szedtem szét ilyen főzőlapot soha és fogalmam nincs mit kezdjek vele .
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: Simon Endre Dátum 2018. május 23., 23:49:31 DÉLUTÁN
Próbáld meg kívül szemüvegtisztító kendővel letörölni belül csak szétszedve tisztítható függőlegesen (kifolyóra) állítva porlasztott izopropil alkohollal kimosni.  Hosszó ideíg hagyni kell száradni, vagy hajszárító alacson hőfokon. Előfordulhat hogy processzoros ligikája van az a nagyon zajos  helyen "hülyét kap" mert tulajdonképp a zajt elemzi és ez lehet hogy a használat helyén nem értékelhető a processzornak.
Cím: Re:Kérdés Villanyszerelőknek
Írta: faxelektro Dátum 2018. június 07., 21:37:55 DÉLUTÁN
Jó estét
               Egy kissé meg késve a kisebbik lakatfogó adatait meg kapod ha beírod a  GOGLE-ba a következőt: EOSUN-EM-306B-digital clamp meter
                  Egy kérdés nem tud valaki a gipszelés helyetesitésére valamilyen megoldást bármilyen drága is mert már nagyon unom a gipszkavarást ?