Villanyszerelő Szakmai Fórum

Épületfelügyelet => Épületfelügyelet KNX nélkül => Loxone => A témát indította: nova Dátum 2011. május 22., 14:24:00 DÉLUTÁN

Cím: Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: nova Dátum 2011. május 22., 14:24:00 DÉLUTÁN
Gondoltam nyitok egy új témát egy háztervvel, hogy jobban kiderüljön ténylegesen mekkora költséggel jár egy úgynevezett okos ház megépítése villanyszerelési szempontból a témaindítóban említett loxone rendszer alkalmazásával. Talán sikerül jobban kicsit jobban összeszedni milyen lehetõségek is nyílnak meg az ember elõtt egy intelligens épület vezérlés alkalmazása esetén. És hogy ténylegesen mekkora plusz kiadást jelent ezeknek a plusz funkcióknak a beépítése, alkalmazása.

A háztervet a http://modernkeszhaz.hu/ oldalról vettem.

Tehát milyen funkciók építhetõk be ennek a háznak a modern épületfelügyeleti vezérlésébe? Milyen eszközök szükségesek hozzá? Mekkora ezen eszközök ára?
Gondolat ébresztõnek: elektromos redõny vezérlések, jelenlét érzékelõk, riasztó rendszer, füst érzékelõ, stb. rendszerek alkalmazhatósága, megvalósíthatósága.
Amit szeretnék kideríteni, hogy tiszta képet kaphasson az ember, hogy mekkora anyagi ráfordítással jár egy intelligens épület vezérlés megvalósítása egy családi ház esetében.

Post Merge: 2011. május 22., 19:23:57 DÉLUTÁN

Elõször is célszerû a kapcsolószekrényt valamilyen központi helyre elhelyezni, hiszen a vezeték hálózat kialakítása hasonló mint a számítógépes hálózatoké, csillagpontosan épül ki a rendszer bizonyos részei.

Kezdjük a redõnyök vezérlésével. Ha jól számolom 13 darab nyílászáró van a példa épületen, tehát ha központi árnyékolást szeretnénk ennyi elektromosan redõny részére kell kiépíteni tápellátást és vezérlést. Milyen eszközökre van szükség ennek a feladatnak a megoldásához?

Központ miniszerver, bõvítõ modul, aktorok, busz kábelek, kapcsolók a redõnyök mellé, hogy egyedileg is lehessen õket vezérelni, tehát arra a kiépítésre lennék kíváncsi, hogy a loxone alkalmazása esetén milyen eszközök kellenek a fent említett redõnyök mûködtetéséhez. Programozással ezután az automatikus árnyékolás megoldható, akár mint említetted az idõjárás vagy akár a napkelte napnyugta függvényében. Akár az ébresztõ óra funkciójához hangoltan. Ezen funkciók alkalmazásához fizikailag ki kell építeni a rendszert, hogy késõbb programozás segítségével kialakíthassuk ezeket és az ehhez hasonló funkciókat.
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 22., 20:04:21 DÉLUTÁN
Csak támogatni tudom a kezdeményezést. Szedjük akkor közösen össze, hogy milyen funkciókat érdemes beépíteni ebbe a családi házba:

Világítás

Érdemes a világítási köröket szétosztani. Világítási képek alkalmazásával gyerekjáték lesz az egyes lámpatestek kezelése. Fontos kérdés, hogy milyen körök szabályozhatóak. Javaslatom  szerint szabályzott köröket érdemes a hálószobába, a folyosóra és a nappaliba választani. A mozgásérzékelõ jelére éjjel ezek a körök alacsonyabb fényerõvel kapcsolódnak be. A halványabb fényerõvel a világítótestek is kevesebbet fogyasztanak. Egy hangulatvilágítás a hálószobában is jól jöhet.

Fûtés

Talán itt érdemes eldönteni, hogy milyen fûtést tervezünk a házba. Elsõ körben padlófûtéssel számoltam, analóg szelepmozgatókkal. Ezek azért fontosak, mert a szabályzás ezekkel az eszközökkel hihetetlenül pontos lesz (+/- 0,2 celsius). Minél pontosabban tudjuk tartani a helyiségek (minden fûtött helyiség hõmérséklete külön állítható) hõmérsékletét, annál kevesebbet fogyaszt majd az épületünk. A kért hõmérsékletek a riasztó bekapcsolásával eltolódnak, ablaknyitásra a szelep egy kis idõ után lezár.

Megjegyzés: Kétcsöves mennyezet fûtés/hûtés esetén ugyanezek az eszközök szükségesek. A számítás 8 helyiség egyedi hõmérséklet szabályzását teszi lehetõvé.

Árnyékolás

Egy elektromos árnyékolás hagyományos nyomógombokkal semmivel sem több, mint a hagyományos. Miben nyújt többet egy elektromos árnyékolási rendszer? A Loxone rendszerével minden egyes árnyékolómotor külön zónaként mûködik, és egyedi paraméterekkel rendelkezhet. Az automatikus árnyékolás szerintünk mûködjön belsõ hõmérséklet, külsõ fényerõ, és a nap aktuális állása alapján, és ne 8 különbözõ távirányítóval.

Idõkapcsolások

Minden eddig felsorolt funkció, a fûtés, az árnyékolás és a világítás minden egyes eleme idõzíthetõ. Az idõprogramok szabadon változtathatóak, hamarosan a webes felületrõl is...

Fogyasztási adatok

A fogyasztóórákat impulzusadósra választva az energiahordozók fogyasztása folyamatosan nyomon követhetõ. A mért értékekrõl figyelmeztetés küldhetõ.

Riasztó

A riasztó funkcióval teljes értékû riasztórendszert kapunk. Így az érzékelõk sem lesznek duplikálva. A táblázatban egy vandálbiztos tasztatúra is.

Zene

Egy egyszerû opcióval a rendszer kiegészíthetõ olyan zenei rendszerrel, mellyel minden helyiségben különbözõ zenét hallgathatunk. Ennek egyszerû vezérlését is végezheti a Loxone Miniservere.

Távoli elérés

Minden eddig leírt funkció távolról is elérhetõ. A hõmérsékletek, a világítási állapotok és minden funkció kezelhetõ mobiltelefonról, vagy PC-rõl/ Macintoshról.

Kapcsolófelületek

Kapcsolófelületnek bármilyen gyártó nyomógombja választható.


Az elkészített táblázat itt található:

https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Ai0GMlpWeRfbdFhyVE1HU19zaUVaQlg2U2Z0LVB1b1E&hl=en_US&authkey=CO7vwKAG (https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Ai0GMlpWeRfbdFhyVE1HU19zaUVaQlg2U2Z0LVB1b1E&hl=en_US&authkey=CO7vwKAG)
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: nova Dátum 2011. május 22., 21:37:43 DÉLUTÁN
Örülök, hogy tetszik a kezdeményezés. Ha nem gond egy kicsit boncolgassuk a témát jobban, villanyszerelési szempontból is. Mégiscsak egy villanyszerelõ fórumon vagyunk :) Az eib rendszerekrõl úgyis mindig csak tudásukról esik szó, de a tényleges megvalósításról és a szerelési technikákról nem. Szerintem ez hasznos lehet a villanyszerelõk részére is, hogy jobban megismerkedjenek a rendszer kialakításával kapcsolatban, ne idegenkedjen tõle senki annyira.

Látom a táblázatot, melynek az értelmezéshez majd szerintem többször visszatérünk. :)
Ha lehetséges menjünk kicsit sorra a különbözõ alkalmazási területeken, bár csoportosítani nehéz szerintem, mivel ez egy összefüggõ rendszer részét képzi, de próbáljuk meg.

A villanyszerelés szempontjából ha nézzük a rendszer kiépítését akkor a buszkábelre a busz résztvevõ felfûzhetõk ha jól emlékszem 64 darab, tehát egy szobában elhelyezett kapcsolók, jelenlét érzékelõk és a többi eib rendszerelem. Az erõsáramú vezetékeket csillagpontosan építi ki a villanyszerelõ a vezérelni kívánt funkcióknak megfelelõen.

Tehát ha maradunk a redõnyös példánál akkor a redõnyök mellé elhelyezett redõny mozgató kapcsolók (már ha szükség van rá, automata központi vezérlés mellett) felfûzhetõk a busz kábelre. A kérdésem, hogy a táblázatodból mely elemekre van szükség csak a redõnyös vezérléshez? Milyen szerelési technikát kell alkalmazni hozzá?  Talán ha sorra építkezzünk akkor jobban lehet szemléltetni a rendszer felépítését.
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 22., 22:16:47 DÉLUTÁN
A Loxone esetében nem kell különválasztani az egyes funkciókat, hiszen a Loxone nem EIB/KNX. Ez a mi esetünkben csupán egy opció. Az általam készített táblázatban sem szerepel egyetlen EIB/KNX készülék, de ha valakinek ez kell akkor választható bármilyen EIB/KNX rendszerelem.
Beszéljünk szerintem itt arról, hogy a táblázatban szereplõ Loxone megoldás hogyan épül fel:

A szekrénybe kerülnek be a rendszerelemek, melyek a fizikai ki- és bemeneteket is tartalmazzák. Az egyes köröket (melyeket hagyományos rendszerben is kapcsolnák) ugyanolyan védelemmel kell ellátni. Tehát a relé kimenet elõtt kell a védelmet elhelyezni.

A digitális bemenetekre köthetõek a nyomógombok, kapcsolók, mozgásérzékelõk, nyitásérzékelõk, jelenlét-érzékelõk. Egy szóval minden olyan eszköz, amely digitális jelet (24V) szolgáltat. Ezen eszközök tápellátása közvetlenül a Loxone rendszerébõl történhet, amely jelentõsen megkönnyíti a kábelezést.

Az analóg bemenetekre (0-10V) kerül az összes olyan távadó, amely analóg kimenettel rendelkezik. Ide köthetõ tehát az összes hõmérséklet-érzékelõ, páratartalom távadó, fényérzékelõ, szélérzékelõ, stb.

A digitális kimenetekre (5A) kerülhet az összes kapcsolt kör. Árnyékolómotorokhoz 2 kimenetet kell számolni (fel, és le irányok) - egy relére csak egy árnyékoló motorja köthetõ külön relé nélkül. Nagyobb teljesítmény kapcsolása esetén segédrelé alkalmazása javasolt.

Az analóg kimenetekre kerülhetnek az analóg szelepmozgató motorok (0-10V). Ezekkel a motorokkal a hõmérsékleti értékek különösen pontosan állíthatóak be. Ezekre a kimenetekre köthetõek egyebek mellett a fénycsövek elõtétjei is (itt relé kimenettel is számolni kell).

Az, hogy a bemenetek milyen logika alapján vezérlik a kimeneteket a konfigurációs szoftverben dönthetõ el, teljesen magyarul. Az elõre elkészített funkcióblokkal egy árnyékoló mozgatása percek alatt megvalósítható:

Az árnyékolási feladathoz tehát kell két nyomógomb (bináris bemenet), és két relé kimenet. Az hogy adott nyomógomb egy, vagy több redõnyt mozgat-e, a programozásban másodpercek alatt megváltoztatható.
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: nova Dátum 2011. május 22., 22:24:56 DÉLUTÁN
Na ezért jó, hogy kifejtjük a dolgokat :) Sok minden világosabb lett a loxone rendszerrel kapcsolatban. Tehát akkor a miniserverre köti az ember a bemeneteket és a kimeneteket, mint te is írtad. A vezérlést biztosító rendszerhez, milyen kapcsoló készülékek, kábel alkalmazható. Kell hozzá busz kábel? Hagyományos kapcsolók is alkalmazhatók, hiszen csak kontaktust kell adni a rendszernek.
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 22., 22:41:33 DÉLUTÁN
A Miniserver, és az Extension (bõvítõ) modulokba van kötve az összes be-, és kimenet. Buszkábel csak a Loxone elemeinek összekötéséhez kell (ide 2x0,8-as vezetéket ajánlok). A kapcsolók bekötéséhez elég a CAT5. 24V-os jelet kell továbbítani. Ennek megfelelõen kell kiválasztani a megfelelõ vezetéket.
Teljesen hagyományos nyomógombok (én ezt preferálnám a kapcsolókkal szemben) is köthetõek a rendszerhez. A Loxone tehát nem igényel buszos villanyszerelést az épületben, de ha kell akkor a Miniserveren található EIB/KNX csatlakozón keresztül bármely EIB/KNX eszköz hozzáköthetõ (ha például az ügyfél/belsõépítész ragaszkodik egy felülethez).
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: nova Dátum 2011. május 23., 09:17:24 DÉLELŐTT
Hagyományos nyomógomb alatt mit értesz? Impulzus kapcsolókat? Viszont akkor itt egyszerû a villanyszerelés, hiszen minden áramkört és vezérlõ szálat csillagpontosan be kell vezetni a vezérlõ szekrénybe.
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 23., 10:39:56 DÉLELŐTT
Itt a csengõnyomóként ismert nyomógombokat értem. A kábelezés szerintem sem bonyolult egyáltalán. A Loxone rendszere azt nézi, hogy az adott nyomógomb áramkör mikor, és mennyi ideig van zárva. Ettõl függõen lehet egy nyomógombnak nagyon sok funkciója. Egy rövid gombnyomás kapcsol, hosszú gombnyomás fényerõt szabályoz, dupla gombnyomás a szoba teljes világítását kapcsolja, a tripla gombnyomás a teljes szint világítását vezérli, stb.
A lehetõségek korlátlanok...
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: nova Dátum 2011. május 23., 18:39:29 DÉLUTÁN
Hát igen innentõl már csak programozás és a megfelelõ idõtagok beállítása a kérdése.

Na most már, hogy kicsit tisztában látom, a rendszer fizikai kiépítését villanyszerelési szempontból is, értelmezzük a kalkulációt egy kicsit :)

Nyomófelületeken mit értesz pontosan? Kapcsoló készülékek össze száma? Bár a 12 ilyen alapon így elsõre kicsit soknak tûnik a nappaliba.
Kapcsolt világítás gondolom a sima be ki állású kapcsolt világításra vonatkozik.
Szabályzott világítás ez a fényerõ szabályzós vagy dimmer világítás vezérlés
Árnyékolás   
Elszívás   ez a szellõztetõ rendszert jelenti, vagy amikor egy kis ventilátor van a plafonon és akkor mûködik amikor a világítást bekapcsolód plusz még 5 perc lekapcsolás után.
Hõmérséklet és Hõmérséklet és páratartalom    ezeknek a belsõ fûtés szabályzáshoz lettek betervezve?
Fûtési kör    fürdõ szobába miért kell kettõ?
Jelenlét érzékelõ ez viszont a három darabbal valahogyan kevésnek tûnik nekem, persze ahogyan nézem inkább csak a világítás vezérléshez lett valószínûleg betervezve a három helységbe.


A jobb láthatóság kedvéért egy szumma függvényt is lehetne dobni az egyes sorok alá mellyel láthatóvá válik mennyi árnyékolás, nyomófelület, dimmer stb van a kalkulációban összesen.

Vízhõmérséklet érzékelõ a fûtési rendszerhez lett betervezve?
Azt látom, hogy van kezelõ és kültéri sziréna betervezve a riasztó rendszerhez, de akkor a beltéri érzékelés (mozgásérzékelõk) megoldása a jelenlét érzékelõkkel van kitalálva gondolom, ami így már mindenképpen kevésnek tûnik.
A reed relé mint írtad a nagyobb teljesítményû fogyasztókhoz van betervezve, melyeknek a meghúzó tekercsét vezérli a loxone rendszer.
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 23., 21:41:08 DÉLUTÁN
A nyomófelület minden esetben egy-egy záró kontaktust jelent. Az, hogy ezt milyen kapcsoló valósítja meg teljesen mindegy. Lehet ez egy hagyományos csengõnyomó, vagy egy drágább kapcsoló. A nappaliban a 12 felület 2x6 db-ot takar. Ezek kezelnék a világítási képek léptetését, az árnyékolók mozgatását. A nyomófelületek kiosztása természetesen bármikor változtatható.

A kapcsolt világítás esetén relé kimenettel számoltam, ez azt jelenti, hogy a világítási kör kapcsolható. A fényerõ-szabályzott kör teljesítménye maximum 500W. Ez egyébként növelhetõ természetesen a fényerõ szabályozó modul csatornáinak összefûzésével (két csatorna 1000W, stb.).

Az elszívás a hagyományos ventilátorokat jelenti idõkapcsolással, és jelenléttõl függõ folyamatosan növekedõ utánfutási idõvel.

A hõmérséklet érzékelõknek természetesen a fûtés/hûtés szabályzásban van fontos szerepe. Ezek adják az egyes helyiségek mért hõmérsékleteit. A nappaliban a két érzékelõ adatai átlagolódnak a pontos érték miatt. A páratartalom érték alapján a szellõztetés indul automatikusan.

Jelenlét érzékelõbõl elképzelhetõ, hogy keveset használtam. Ebbõl talán lehet kicsivel több. Te/Ti hová javasolnátok még? Jelenlét érzékelõ, vagy mozgásérzékelõ?

A szumma hozzáadva.

A vízhõmérséklet mérõt elõremenõ víz szabályzáshoz számoltam. Természetesen ez változhat a beépített rendszer függvényében.

A mozgás, és jelenlét érzékelõk természetesen a riasztórendszer részét képezik. Ezen kívül más funkciói is lehetnek kikapcsolt riasztó mellett. A reed relé is pontosan ezt segíti. Ezeket az ablakokba / ablakokhoz javasolt beépíteni. Ezeket hagyományos nyitásérzékelõnek hívják.
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: nova Dátum 2011. május 24., 23:27:41 DÉLUTÁN
Hát én részemrõl minden helységbe tennék jelenlét érzékelõt nem csak a riasztó rendszer miatt, hanem késõbbi újabb funkciók alkalmazása miatt is. Például közlekedõ útvonal megvilágítása (nagyon szép megoldások léteznek már családi házakban is) vagyis annak vezérlése, mondjuk este 10 után kapcsolódjanak fel mozgás esetén ezek a normál megvilágítás pedig csökkentett fényerõvel, így nem zavarja annyira a felhasználót ha esetleg álmából felkelve közlekedik. Mondjuk fél óra folyamatos felhasználás után erõsebben világítanak a normál megvilágítást ellátó lámpák is. Ez csak egy példa ami most jutott eszembe, de ha késõbb újabb funkciókat szeretnénk beilleszteni egy modern épületfelügyeleti rendszerbe.

A riasztóval kapcsolatban egy olyan kérdésem lenne, hogy írtad a kezelõt is, ennek a kivitelezése milyen formában történik. A riasztó rendszer logikáját viszonylag egyszerûen le lehet programozni, de a kezelõ billentyûkombinációját miként oldjátok meg. Busz rendszerû kezelõ? Ami még szerintem egy ilyen rendszernél is célszerû beépíteni az a mágneskártyás beléptetõ rendszer, költséget elvileg nem növeli annyira. Viszont ha elektromos zárat szerelünk az ajtóra, akkor a rendszer tudni fogja, hogy ki jön. Ezáltal is plusz funkciók elérhetõek (pl.: gyermek felügyelet csak 2-3 órát tévézhessen utána kikapcsolja központilag), másrészt nem kell hagyományos kulcsot használni. A paradox riasztókhoz is régóta elérhetõk ezek az egyszerûbb mágneskártyás, bilétás funkciók. Ha a riasztó rendszer is a miniszerver segítségével van megoldva akkor az távolról is aktiválható/deaktiválható. Esetleg ez felvett biztonsági kérdéseket.
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 26., 08:18:48 DÉLELŐTT
Igen, egyébként egyetértek a jelenlét-érzékelõvel kapcsolatban. Talán egy kis érdekesség, hogy vannak olyan jelenlét-érzékelõk, melyek a mozgás/jelenlét jelzése mellett a mért fényerõt, és a hõmérsékletet is jelzik. Ezek használata is elgondolkodtató.
A riasztó kezelõje egy védett házban van, amely jelet küld szabotázs esetén. A riasztó logikájával nem kell törõdni, mert egy kész blokk áll rendelkezésre a szoftveren belül. A számkombináció magában a kódzárban van eltárolva, így a kezelõnek nem kell buszosnak lennie. A táblázatban szereplõ rendszer egy egyszerû riasztó, sok helyen ennél nincs is szükség többre. Ha ennél komolyabb megoldás kell, akkor érdemes egy erre kialakított rendszer választani és az adatkommunikációt megoldani. Rövidesen megjelenõ RS232 modulunkkal és az UDP kommunikációs lehetõséggel nem lesz olyan megoldás, melyhez ne tudnánk csatlakozni.
A riasztórendszert én csupán távolról engedélyezném bekapcsolni, a kikapcsolást csak helyileg engedélyezném.

Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: nova Dátum 2011. május 26., 12:56:04 DÉLUTÁN
Hát igen akkor a külön riasztó rendszer mégiscsak megnyerõbb lehet, a beléptetõ rendszerrel együtt.
Minél több az érzékelõ annál több lehetõség nyílik a késõbbiekben, hogy bõvítsük a rendszer funkcionalitását kizárólag programozással. Ezért is fontos úgy megtervezni szerintem egy intelligens épületvezérlést, hogy minél kisebb költség mellett, lehetõ legtöbb funkciót lehessen késõbbiekben is használni. Valahol egy optimális kialakításra kell törekedni, mert minél több eszközt építünk be annál több pénzbe kerül. Erre is ez a fórum téma, hogy ötletelni a lehetõségekrõl és funkciókról. Mint a csengõ nyomógomb kombinációk alkalmazása különbözõ funkciókhoz.

Post Merge: 2011. május 27., 09:55:36 DÉLELŐTT

Fogyasztás mérés áramváltós mérése is megoldható? Ha már monitorozni szeretnénk az épületünk fogyasztási adatait, érzékelési küszöb beállításával be lehet állítani, hogy ha megvan az átlag fogyasztás és túl lépi ezt az értéket akkor valami villamos hiba lehet (villanybojler túl sok energiát fogyaszt). Ezáltal is csökkenteni az ilyenkor megemelkedõ villamos áram fogyasztást.
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: Schmidt András Dátum 2011. május 28., 18:08:32 DÉLUTÁN
A Loxone 1-wire illesztõvel nem csak a hõmérséklet érzékelést lehet költséghatékonyan megvalósítani, hanem a beléptetést is. Amint megjelenik a készülék bõvebb ismertetõt is írok a technológiáról, és a lehetõségekrõl.

A fogyasztás mérése alapvetõen két módon oldható meg:

Ebben az esetben a mérõóra minden kw-nál impulzust ad.
A mérõóra folyamatos számlálást végez. Az aktuális állást az óra valamilyen kommunikációs csatornán közli.

A mért értékeket naplózni lehet, határértékek alkalmazhatóak, figyelmeztetések küldhetõek, stb.
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: nova Dátum 2011. május 28., 21:31:42 DÉLUTÁN
Várom akkor a leírást :)
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: Fecó Dátum 2011. augusztus 06., 11:28:56 DÉLELŐTT
Olvasgattam  rendszerrõl, és figyeltem az összeírást. Kérdésem az lenne, hogy gyakorlatban hogyan épül fel a rendszer vezérelt oldala. Addig rendben van, hogy digitális bemeneten adunk egy jelet a nyomógombról, de hogyan épül fel a digitális kimenet után a rendszer? A kimenet tud kapcsolni 230 V feszültségen 5 A ohmos áramot, ez tökéletesen megfelelne egy 60 W-os izzóhoz. Gondolom az elosztóban kialakításra kerülne a kiválasztott világítási áramköröknek pár darab 6-10 A-es kismegszakító, és ezek látnák el feszültséggel a rendszer digitális kimenetének egyik pontját, és a másik közvetlen a világításhoz menne. Viszont ebben az esetben félõ, hogy egy zárlatos lámpatestre való rákapcsolás kicsit "elfárasztja" berendezésünk 5 A-es érintkezõit. Az igazi megoldás, ha minden digitális kimenetet "lerelézünk" hiszen így csökkenthetõ a berendezés relékimeneteinek terhelése, esetleg károsodásuk, jól gondolom? A fényerõszabályzás megoldásnál, ugye az analóg kimenet nem közvetlenül tudja vezérelni a világítótestet, csak egy nyomógomb digitális bemenetre csatlakozásából elõállít egy 0-10 V analóg jelet, amit egy további eszközre kell csatlakoztatnunk, ami az analóg jel alapján ténylegesen elõállítja a lámpatest számára a szabályozott feszültséget. Ezekben az esetekben tehát kalkulálnunk kell további eszközökkel is az elosztókban, illetve az árképzés miatt fontos tudni, mi kell a teljes rendszerhez.
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: nova Dátum 2011. augusztus 07., 19:52:59 DÉLUTÁN
Igazából ennél a rendszernél is csillagpontosan kell szerelni, mert így késõbb a programozással el lehet dönteni, hogy milyen eszközöket kívánunk vezérelni. A modulok terhelhetõsége 5 amper (megnéztem az adatlapot :) ), de mint írtad szerintem is egyszerûen relék közbeiktatásával a teljesítmény probléma kiküszöbölhetõ. Az erõsáramú berendezéseknek ugyanúgy gondoskodni kell védelmi eszközökrõl szerintem.

Idézetet írta: FecóEzekben az esetekben tehát kalkulálnunk kell további eszközökkel is az elosztókban, illetve az árképzés miatt fontos tudni, mi kell a teljes rendszerhez.

Igen ez egy jó kérdés, hogy a rendszerhez tervezett eszközökkel milyen funkciók elérhetõek? Szerintem egy ilyen rendszernél ezért is nagyon fontos az igények pontos felmérése.
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: Fecó Dátum 2011. augusztus 08., 21:37:09 DÉLUTÁN
Igen, a csillagpontos rendszer nem is kérdéses, az teljesen rendben van. De ha van összesen 18 digitális kimeneten eszköz, az 18 db plusz relé. Ha 5-6 szobában is fényerõszabályzósra kéri a tulaj a lámpát, akkor a LOXONE dimmermodulokon kívül (ami 0-10 V-ot ad ki analóg) még plusz 5-6 szabályzóegység, ami az analóg 0-10 V-ot szabályozott 230 V-ra alakítja. Ez mind helyigény, illetve ha bejelentem a megrendelõnek, hogy 1,5 millió forint a rendszer, és kezet rázunk, akkor nem találhatjuk ki neki 2 hét múlva, hogy új elosztó is kell, mert elnéztünk pár dolgot, és pár relé, és kiegészítõ is még 60-80 ezerért. Szimpatikus a rendszer, csak valóban alaposan ismerni kell nemcsak a LOXONE egységeket, de a többi szükséges dolgot is, amit nyilván a tanfolyamon elmagyaráznak. De a fórum ingyenes, úgyhogy használjuk ki bátran :)
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: nova Dátum 2011. augusztus 08., 21:55:30 DÉLUTÁN
Én is ezért indítottam anno ezt a témát alaprajzzal, hogy jobban képbe kerüljek :) bár bevallom nekem is vannak még sötét foltok, de azért kicsit mindig jobban megértem. Szerintem az ilyen rendszereknél már alap a nagy szekrény, ráadásul itt is igaz ami az EIB rendszereknél, hogy több elosztó szekrény kell, melyek központi helyen fekszenek, hiszen egy többszintes családi házba mindent bekábelezni a pince (garázs) helységbe már jelentõsen növeli a költségeket. Egyszerûbb szintenként megoldani a huzalozást valami központi helyen és a szinteket busz kábellel összekábelezni. Jelentõs mennyiségû kábelhossz megspórolható. Ráadásul nekem a problémám sokszor az ilyen rendszerekkel, hogy olyan funkciók is vannak melyekre nem is gondoltam, de hasznos. Például nap állását követõ programozás mozgatja az árnyékolókat. Ilyen és ehhez hasonló ötletek miatt is hasznosak az ilyen nyitott formában történõ beszélgetések, ráadásul mindenkinek hasznos, a közös tudás fejlõdése miatt. :)
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: Schmidt András Dátum 2011. augusztus 15., 09:36:48 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Fecó Dátum 2011. augusztus 08., 21:37:09 DÉLUTÁN
De ha van összesen 18 digitális kimeneten eszköz, az 18 db plusz relé. Ha 5-6 szobában is fényerõszabályzósra kéri a tulaj a lámpát, akkor a LOXONE dimmermodulokon kívül (ami 0-10 V-ot ad ki analóg) még plusz 5-6 szabályzóegység, ami az analóg 0-10 V-ot szabályozott 230 V-ra alakítja. Ez mind helyigény, illetve ha bejelentem a megrendelõnek, hogy 1,5 millió forint a rendszer, és kezet rázunk, akkor nem találhatjuk ki neki 2 hét múlva, hogy új elosztó is kell, mert elnéztünk pár dolgot, és pár relé, és kiegészítõ is még 60-80 ezerért. Szimpatikus a rendszer, csak valóban alaposan ismerni kell nemcsak a LOXONE egységeket, de a többi szükséges dolgot is, amit nyilván a tanfolyamon elmagyaráznak. De a fórum ingyenes, úgyhogy használjuk ki bátran :)

A Loxone relé kimenetei 5A-t tudnak kapcsolni. Ez bõségesen elég lesz szinte minden világítási, és árnyékolási kör kapcsolásához. Az 5A-nél nagyobb teljesítményû köröket valóban relézni kell, de ez elõre tervezhetõ szám. Nincsen ebbõl olyan sok egy épületben. Novembertõl jön az új Loxone dimmer modul, amellyel ezek a 230V-os körök közvetlenül köthetõek a rendszerbe (sõt apróbb szivattyúk szabályzására is képes lesz). A köztes idõben adott köröket be lehet kötni relére, novemberben ezeket a készülékeket plusz költség nélkül a szabályzóra cseréljük.
Ha további kérdés van, akkor állok rendelkezésre.
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: Fecó Dátum 2011. augusztus 15., 22:22:27 DÉLUTÁN
Értem, az valóban jó ötlet, hogy közvetlen a dimmermodul "dolgoztatja" a lámpákat, hiszen sok esetben csak max 100-200 W-ról van szó, és ha ettõl egyszerûbb és olcsóbb lehet a rendszer, mindemellett kisebb helyet foglal, akkor ez a helyes irány. Fontos dolog az is, hogy ezek szerint folyamatosan fejlesztik a készülékeket, gondolom az igények,  tapasztalatok alapján. Nekem a relézésnél nem a terhelhetõség volt a szempont elsõsorban, hiszen 5 A nagyon sok-mindenre elég, hanem a vezérlõmodul kimeneteinek a biztonsága. Nem mindegy hogy egy 2000  forintos relét dobok ki egy zárlatos foglalat miatt, vagy esetleg elbukok egy modult, ha szerencsém van akkor csak egy relékimenetet rajta. Számomra a legkellemetlenebb az lehet, ha egy hasonló hiba miatt kihív a megrendelõ egy másik szerelõt, aki konstatálja, hogy ha a telepítést végzõ szerelõ lerelézi a kimeneteket, nem kellene most kicserélni azt a 99 000 Ft-os modult. Nem tudom milyen tapasztalatok, visszajelzések vannak hasonló meghibásodásokról, de hasznos lehet ha van aki már látott ilyet, vagy esetleg van konkrét elõírás a gyártótól, vagy telepítési segédlet, ami alapján elmondhatja a kivitelezõ "nekem így javasolták, ezt kéri a rendszer gyártója, a készülék elviseli az ilyen megterheléseket is". Számomra szimpatikus a rendszer, próbálgattam a szoftverét, letöltöttem androidos készülékre a kezelõt, azt is tanulmányozgattam. Egyébként az IPad helyett gondolom megteszi más tábla PC is a mûködtetéshez szükséges kezelõfelületet?
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: nova Dátum 2011. augusztus 16., 09:42:48 DÉLELŐTT
Vezérlés technikánál az 5 amper sok mindenre elég, bár kérdés a tényleges használatnál az érintkezõk, hogy bírják.
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: Schmidt András Dátum 2011. augusztus 20., 14:42:33 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Fecó Dátum 2011. augusztus 15., 22:22:27 DÉLUTÁN
Nem mindegy hogy egy 2000  forintos relét dobok ki egy zárlatos foglalat miatt, vagy esetleg elbukok egy modult, ha szerencsém van akkor csak egy relékimenetet rajta. Számomra a legkellemetlenebb az lehet, ha egy hasonló hiba miatt kihív a megrendelõ egy másik szerelõt, aki konstatálja, hogy ha a telepítést végzõ szerelõ lerelézi a kimeneteket, nem kellene most kicserélni azt a 99 000 Ft-os modult. Nem tudom milyen tapasztalatok, visszajelzések vannak hasonló meghibásodásokról, de hasznos lehet ha van aki már látott ilyet, vagy esetleg van konkrét elõírás a gyártótól, vagy telepítési segédlet, ami alapján elmondhatja a kivitelezõ "nekem így javasolták, ezt kéri a rendszer gyártója, a készülék elviseli az ilyen megterheléseket is".

A Miniserverben található relé adatlapja (JQ1aP-24V-F) itt (http://pewa.panasonic.com/assets/pcsd/catalog/jq-catalog.pdf) olvasható. Ha esetleg valamilyen nem várt esemény bekövetkezne, akkor a Miniserverben/bõvítõmodulban ezt az alkatrészt kellene cserélni. A kimenetek terhelhetõsége, és a kábelezési segédlet megtalálható a gyártó honlapján (http://www.loxone.com/pages/hun).

Idézetet írta: Fecó Dátum 2011. augusztus 15., 22:22:27 DÉLUTÁN
Egyébként az IPad helyett gondolom megteszi más tábla PC is a mûködtetéshez szükséges kezelõfelületet?
Két választás van a felügyelet tekintetében. Elsõ esetben a webes felületet választhatjuk, amelyhez websocketeket is támogató böngészõ szükséges (mobil eszközökön ez nem annyira jellemzõ), ezért inkább számítógépeken jeleníthetõ meg.
Választhatjuk továbbá az Android (még béta), és iOs operációs rendszerekre írt közvetlen alkalmazást. Elõbbinél a nagy képernyõkön az ablakméret változatlan marad (Androidos tableteken a felbontás még nem tökéletes). Az iPad szerintem erre jelenleg a legtökéletesebb választás (mondom ezt androidos telefon tulajdonosaként).

Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: nova Dátum 2011. augusztus 22., 08:39:15 DÉLELŐTT
IdézA Miniserverben található relé adatlapja (JQ1aP-24V-F) itt olvasható. Ha esetleg valamilyen nem várt esemény bekövetkezne, akkor a Miniserverben/bõvítõmodulban ezt az alkatrészt kellene cserélni. A kimenetek terhelhetõsége, és a kábelezési segédlet megtalálható a gyártó honlapján.

A  mini szerverben található panel amire be vannak forrasztva a relék azok egy rétegûek, vagy esetleg több rétegûek?
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: Schmidt András Dátum 2011. augusztus 22., 18:43:58 DÉLUTÁN
Idézetet írta: nova Dátum 2011. augusztus 22., 08:39:15 DÉLELŐTT
A  mini szerverben található panel amire be vannak forrasztva a relék azok egy rétegûek, vagy esetleg több rétegûek?

Szia,

ezek egyrétegû NYÁK-ok. Az esetleges csere 5 perc alatt kész.
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: nova Dátum 2011. augusztus 22., 20:33:56 DÉLUTÁN
Igen ezért kérdeztem, mert akkor így ha esetleg tényleg megsérülne a relé akkor nem lenne nagy dolog kicserélni mint te is írtad. :)
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: Schmidt András Dátum 2012. március 06., 15:14:54 DÉLUTÁN
Idõközben szerencsére sok más rendszer került fel a fórumra. Javaslom tehát, hogy hasonlítsuk össze a mintaház alapján ezeket a megoldásokat. Szerintem érdemes lenne látni, hogy ezek a funkciók (helyiségenkénti szabályzás, automatikus árnyékolás) mennyibõl (és milyen mûszaki tartalommal) valósíthatóak meg hagyományos megoldásokkal. Részemrõl a táblázatot eurós árakkal frissítettem, amely megegyezik a mindenkori magyar listaárral is.
A pontos összehasonlításhoz jó lenne az elképzelt feladatot pontosítani, és a követelményeket elõre definiálni (fûtés típusa, szivattyúk száma, stb.). Mindez gondolom a legtisztább akkor lehet, ha ezt nem az egyes rendszereket képviselõ kommentelõk teszik meg.
Adott esetben indíthatunk erre egy új topikot is a fõoldalon.

A Loxone megoldása az eredeti feladatra itt (https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Ai0GMlpWeRfbdFhyVE1HU19zaUVaQlg2U2Z0LVB1b1E&authkey=CO7vwKAG) található.

Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: nova Dátum 2012. március 06., 18:16:07 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Loxone_Schmidt András Dátum 2012. március 06., 15:14:54 DÉLUTÁN
A pontos összehasonlításhoz jó lenne az elképzelt feladatot pontosítani, és a követelményeket elõre definiálni (fûtés típusa, szivattyúk száma, stb.). Mindez gondolom a legtisztább akkor lehet, ha ezt nem az egyes rendszereket képviselõ kommentelõk teszik meg.
Adott esetben indíthatunk erre egy új topikot is a fõoldalon.

Igen mindenképpen érdemes lenne a funkciókat definiálni ehhez, hiszen csak ennek a függvényében lehet valamilyen összehasonlítást elvégezni. Viszont a rendszert kommentelõk is megtehetik szerintem ezt, hiszen ezek a rendszerek a hétköznapi életben nincsenek még nagyon elterjedve, így a tapasztalatok is csekélyek ezekkel kapcsolatban.
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: TermiCont Dátum 2012. március 16., 11:24:41 DÉLELŐTT
A funkciók összesítése elõtt én a riasztót kivenném az épület felügyeletbõl.
Egyrészt a szabotázsvédettség, másrészt a Mabisz minõsítés hiánya
erõsen problémás.
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: Schmidt András Dátum 2012. március 19., 13:36:50 DÉLUTÁN
Persze kivehetjük, de azért legalább 3 kontakt (riasztási állapot [teljes/héj], riasztási esemény) átjelzést meg kellene valósítani.

Megjegyzés:
A riasztó esetében sokan nem ragaszkodnak a MABISZ engedélyhez, aki pedig igen az szerelhet valamilyen hagyományos riasztórendszert. Utóbbi esetben a két rendszer közötti átjelzés érdekes, hiszen akár minden információ kinyerhetõ a központokból például RS232 kommunikációval. Ebben az esetben minden a riasztóban már használt érzékelõ a felügyeletet is vezérelheti (fûtés lekapcsol ablaknyitáskor, mozgásérzékelõk világítás kapcsolnak alapesetben), ezek az érzékelõk nincsenek duplikálva.
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: TermiCont Dátum 2012. március 24., 11:18:09 DÉLELŐTT
A helyiségek fûtés köreihez 10 db szelepvezérlõ kerül beépítésre.
Nem találtam viszonyt a helyiségekben termosztátokat, jeladókat.
Hogyan tervezted a helyiség hõmérséklet szabályzó kialakítását, miként állítjuk be az alapjelet és miként mérjük a tényértékeket?
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: Schmidt András Dátum 2012. március 29., 10:18:51 DÉLELŐTT
A mi megoldásunknál a szerelvény mögé épített 1-wire érzékelõk adják a mért hõmérsékleti értékeket. A kért hõmérsékleteket a Loxone webes felületén lehet beállítani. Itt lehet a különbözõ idõprogramokat is testre szabni. A mi tapasztalunk szerint egy jól mûködõ gépészeti rendszerhez nem kell napi szinten hozzányúlni, az analóg szelepeknek köszönhetõen a tapasztalat szerint a kért hõmérsékletek 1-2 tized fokon belül tarthatóak.
A kért hõmérsékletek természetesen eltolódnak a riasztó élesítésével.
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: KissM Dátum 2018. március 21., 12:26:05 DÉLUTÁN
Kérnék valakit aki ért az árnyékolástechnikához, hogy nyilvánítson véleményt ezekről: http://www.zugszol.hu/hirek/arnyekolas-minimal-stilusban-/ . Melyik az ami a legjobban megéri? A fő szempont a normális árnyékolás és a hő kint tartása lenne.
Cím: Re:Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával
Írta: papo Dátum 2018. március 22., 05:40:39 DÉLELŐTT
Szia! Ez hogyan jön ebbe a topikba? Loxonnal szeretnéd vezérelni? Ha a fő cél az árnyékolás, akkor alú redőny szerintem.