TN-C rendszer átalakítása TN-C-S -re

Indította nrw, 2018. március 02., 19:25:57 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nrw

Sziasztok,

kérdésem elméleti jellegű csak:
két szintes családi házban az alsó szintjen 2 ill. 4 eres alu MM-fal vezeték van, míg a felső szinten 3 eres MbCu.
Az eloszószekrénybe L1, L2, L3, PEN jön a szolgáltatótól. Földelő szondának nyoma nincs. PEN nincs szétválasztva, azaz a felső szintre a nullavezető és a "védőföld" közös sínről indul. Az alsó szinten a nullavezető szintén erről a sínről indul.
Egy földelőszonda telepítése után, ha az elosztószerényben szétválasztom a PEN-t, PE-re és N-re, akkor a felső szint a 3 eres kábelezés miatt (elvben) rendeltetésszerűen fog működni. (Feltétel ugye, hogy az összes létező helyen megszüntessem a nullavezető és védőföld összekötését.)
De mi lesz az alsó szinten?
Mit javasolnátok átmeneti megoldásnak, amíg az alsó szinten nem történik meg a kábelek cseréje?

Előre is köszönöm

Fecó

Idézetet írta: nrw Dátum 2018. március 02., 19:25:57 DÉLUTÁN
Sziasztok,

kérdésem elméleti jellegű csak:
két szintes családi házban az alsó szintjen 2 ill. 4 eres alu MM-fal vezeték van, míg a felső szinten 3 eres MbCu.
Az eloszószekrénybe L1, L2, L3, PEN jön a szolgáltatótól. Földelő szondának nyoma nincs. PEN nincs szétválasztva, azaz a felső szintre a nullavezető és a "védőföld" közös sínről indul. Az alsó szinten a nullavezető szintén erről a sínről indul.
Egy földelőszonda telepítése után, ha az elosztószerényben szétválasztom a PEN-t, PE-re és N-re, akkor a felső szint a 3 eres kábelezés miatt (elvben) rendeltetésszerűen fog működni. (Feltétel ugye, hogy az összes létező helyen megszüntessem a nullavezető és védőföld összekötését.)
De mi lesz az alsó szinten?
Mit javasolnátok átmeneti megoldásnak, amíg az alsó szinten nem történik meg a kábelek cseréje?

Előre is köszönöm
A lakás belső hálózata kis keresztmetszeten nem nagyon tartalmazhat PEN vezetőt. Jelenleg ha belenyúlsz és felújítasz, akkor 10-es réz és 16-os alu lehet PEN vezető minimum. A belső részen összekötözgetett N és PE vezető nemcsak szabványtalan, hanem így földelés nélkül életveszély. Az alsó szinten van rendes védővezető hálózat? Honnan indul? Milyen keresztmetszetekről beszélünk?

Tapatalkkal küldve az én HTC One_M8 eszközömről


nrw

Köszi a választ.
Csatoltam egy képet a tákolmányról "rendszerről" a jobb érthetőség kedvéért.
Kérdés, hogy milyen alternatív lehetőségek lennének amit az átvezetékelésig meg lehetne tenni a biztonság érdekében?

nyaki

Üdv!
A földszint esetében sajnos nincs szabályos alternatíva, mert ha ugyan kiépítésre kerül a földelés, akkor is a védővezetőt valahogy el kellene vinni legalább a fsz.-i elosztóig vagy az első elágazó dobozig, ahonnan indul a többi védővezető is. A régebben használt MMFAL vezetékek között a legnagyobb keresztmetszetű vezető is csupán 4mm2-es volt, ami ugye eleve alkalmatlan PEN-nek, ráadásul és helyesen az emeleti védővezetéket már a központi főföldelőkapocsról indították.
A vezetékvédő kismegszakítók értékei és beépítési helyei is rendben vannak?

Sztrogoff

Hát, én leírtam azokat a változatokat, amelyeket lehetne követni, de végül is nem teszem közzé azért, mert a kérdés ugyan elméleti jellegűnek van minősítve, de tartok tőle, hogy mégsem az, és akár szakember a kérdező, és másnak végezné a munkát, akár nemszakember és a saját esetét kérdi, a magyar mentalitás az lenne, hogy a javasolt műveletekből az elsőt végrehajtjuk, majd úgy hagyjuk több évtizedig, hiszen mi baj lehet, tegnap is így volt, mégis itt vagyunk...
Úgy kezdtem, hogy:
Egyet nem tudtunk meg, ami pedig alapvető, mégpedig azt, hogy akkor alul az a szál, ami nem a fázis, az PEN vagy N szerepet tölt be? Magyarul, van-e alul szabálytalan érintésvédelem, vagy nincs? Még magyarabbul, a dugaljakba bejövő vezeték át van-e kötve az üzemi pólusról a védővezető pólusra?
...ami egy elméleti jellegű kérdésnél egy elméleti jellegű felvilágosítás lenne? :D
No meg azért annyit csak írnék, hogy a kedves válaszadók kicsit elhamarkodták a válaszadást, mert egy nagyon jó átmeneti megoldás csak létezik: az alsó szinten az összes védővezetős készülék azonnali kivitele az ingatlanról és kettős szigetelésű gyártmányok beszerzése.

nrw

@nyaki: A kismegszakítók "piros Bakony Művek", azaz elviekben max.10A, de amióta a csatolt adatlapot megtaláltam a neten, nincsennek nyugodt éjszakáim. (Ugye itt fel van tüntetve, hogy 1 órán kersztül, akár 19,5A terhelést elvisel  :-[).

@Sztrogoff: Az alsó szinten a piros vezeték (véleményem szerint) a nullavezető szerepét tölti be, mivel egyik konnektorban sem találtam átkötést, védőföld nincs bekötve.

Csatoltam még egy vázlatot. Arra lennék kiváncsi, hogy így valamelyest javulna e a mostani (átmeneti) helyzet?

Sztrogoff

Pont kismegszakító ügyben alvadj elég nyugodtan, a modern 10 A-es hasonlóra nézve az a követelmény, hogy 14,5 A terheléssel 1 órán belül kioldjon, az sem sokkal jobb, ha onnan nézzük.

nyaki

A rajzot elnézve életvédelmi szempontból némileg (30mA közvetlen testzárlati áramig) javulna a helyzet, de a földszint még mindig nem lesz szabványos. Ha Sztrogoff ajánlást követed és minden fogyasztási helyen kettősszigetelésű berendezés lenne használva, akkor már szabványos is lenne, de csak lenne, mivel jelenleg nem kapható kettősszigetetlésnek megfelelő dugalj.
Tudnod kell, hogy ha már ilyen mértékben hozzá kell nyúlni a rendszerhez, akkor ez a villamos biztonságot érintő jelentős mértékű átalakításnak minősül és ekkor minden fogyasztási helyre kötelezően el kell vinni a védővezetőt is akár szükség lesz rá, akár nem.

nrw

Köszönöm a válaszokat!
Annyit szeretnék még tudni, hogy jelenleg, kizárólag a felső szintet nézve, az rendben van? Gondolok itt arra, hogy földelőszonda nyomait nem találom sehol...
Felső szinten (mivel az később épült) mindenhol megvan a 3 ér.

nyaki

Má' hogy lenne rendben!? ???  A PEN bontás feltétele többek között a helyi földelés megléte és bekötése a bontási pontba, mint főföldelőkapocsba, tehát megfelelő keresztmetszetek esetén, de földelés hiányában nem lehet szabványos, sőt akár életveszélyes is lehet, amin az ÁVK csak ideig-óráig segíthet.
Hidd el, akárhogy csűröd-csavarod, sehogyan sem fogsz belőle jól kijönni. :-\