Ráz a mosogatógép

Indította TomM22, 2015. július 06., 14:53:24 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

TomM22

Kedves Mindenki,

Felhasználó vagyok, az alábbi kérdéssel, hátha van valakinek ötlete hogy mi lehet a gond.

Adott egy pár hónapos mosogatógép (beépített, inox rész a gomboknál) ami időnként ráz, attól függetlenül hogy ki vagy be van-e kapcsolva. ÉV relé van, az nem old le, EPH ki van építve: dugjalak, víz és fűtéscsövek rá vannak kötve.
A jelenség a következő: a mosogatógép fém felületei, főleg az élek és sarkok ráznak: kicsit csíp, vagy elhúzva rajta a kezem érzem hogy bizsereg. Ez az állapot fennáll 1-2 napig is, közben tudjuk használni a gépet, de ez nem befolyásol semmit. Érintésmentes fáziskereső is sípol. Eddig 2-szer álltam neki multiméterrel kideríteni mi lehet a gond: megmérni a feszültséget: egyik végét egy aljzat védőföldelés lábához érintve, a másikat a mosogatógéphez. Ettől a művelettől megszűnik a rázás: egy érintés aztán a mosogatógép már nem ráz - akár 1-2 hétig sem. Ellenállást mérés az EPH hálózat és a fém rész között: 0, vagyis a mosogatórész fém részei összeköttetésben vannak az EPH hálózattal (ahogy ez elvárható). A jelenség visszatérő: pár hónapig nem volt semmi, aztán egy hétig rázott, multiméter, megszűnt, 1-2 hétig jó volt, megint rázni kezdett, multiméter, megint megjavult. Ez volt 2 napja, azóta OK.
Azt nem értem, hogy miért vannak napokig tartó olyan állapotok, amikor ráz és ez miért szűnik meg, amikor a multiméterrel EHP és fémrész között feszültséget mérek? Hogy rázhat, ha mérhetően a fém részek összeköttetésben vannak az EPH hálózattal?
Van-e ötlet hogy ki okozhat ilyet? Mi az amit ellenőrizzek?

Előre is köszönöm: Tamás

tothgyula

Üdv!
Mérd meg a hurkot az RCD előtt is és után is. Hány mA-es az RCD? A mosogatógépre mérve mérd meg a kioldóáramot.
Földelőszonda van-e telepítve? Biztos nem sztatikus eredetű a "rázás"?
Üdv.TothGyula felülvizsgáló.

Simon Endre

Üdvözletem !
Jól kapisgálja tóthgyula kollégánk ez elektrosztatikus jelenség lehet, mivel a váltóáramot nem lehet "kisütni". Van még egy olyan feltevésem hogy a jelenség okozója a helyiség padozatában van pl. padlófűtésben alkalmazott hőelosztó alufólia, vagy az alsó hőtűkörfólia ez esetleg képes nagyobb töltést tárolni és a kisülése nem impulzusszerű hanem a nagy átmeneti ellenállás miatt csak tartós csipkedést tud okozni. Ugyanezt okozhatja egy műgyantaragasztású járólap ami alatt betonba (szigetelten) ágyazott betonvas, betonháló van. Túlfűtött helyiségekben ez a "kondenzátor" sokezervoltokra is feltöltődhet lábbelik vagy gépben szárított ruhák hatására.

nyaki

Véleményem szerint az EPH hálózat, a védővezető avagy a kettő együtt lóg a levegőben és ezért kapacitív áramot érzékelsz, azaz helytelenül van kialakítva, esetleg a mosogatógép PE vezetője nincs bekötve.
Ellenőrizni kellene lekapcsolt fázisfeszültségnél, de felkapcsolt ÁVK-val, hogy a fali aljzatban a PE és az N vezető, illetve a mosogatógép háza és a csatlakozójának PE pontja összecseng-e.
Elektrosztatikus jelenség helyesen kialakított EPH hálózatnál nem kellene hogy előforduljon.

tothgyula

Üdv Nyaki!
Az a véleményem, hogy jó EPH-nál is lehet sztatikus feltöltődés.Simon Endrével értek egyet. De ha a kérdező feltesz újabb mérési adatokat, akkor láthatunk tisztán.
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.

Simon Endre

Üdv !
Javaslok még a multiméter mellé egy régebbi "kéziműszert", küldöm a fotóját. A helyiség kalciumklorid oldatos felmosása (10l/100 g) jelentős gyógyhatású lehet. Ez egy makacsul ottmaradó elekrolit, víztartalmát a levegőből is felveszi. Csak többszöri felmosás után "tűnik" el.  A falíg kell felmosni vele, porlaszva is hatékony. Bevásárlóközpontokban és ipari környezetben is nagyon jól szolgáló  antisztatizáló szer. Nem mérgező, hűtőtelepeken hőközlő folyadékként használtos, természetesen oldatban. Ha valaki tud ilyet szerezni tartsa zárt edényben, (befőttes üvegben) mert levegőn elfolyósodik.

nyaki

Üdv Gyula!
A sztatikussággal jelen körülményekre, azaz a háztartásokra utaltam, nem az ipari környezetben uralkodó jelenségre. Egyébként osztom a véleményeteket én is.

TomM22

Köszönöm Mindenkinek a hozzászólást!

Próbálok válaszolni a kérdésekre :) Szakmailag talán nem lesz minden megfogalmazás pontos - ezért elnézést.
RCD 30 mA-os (Schneider RESI9 400 / 25A), idén lett beszerelve - korábban nem volt. Az utcában földkábelek vannak, villanyóra a telekhatáron, kintről a 3 fázis és N jön, N még a villanyóra alatt N és PE-re ágazik el, a többi részét nem látni. A PE a villanyóraszekrény vas lábához csatlakozik, ami ma földbe megy bele (csak vas keret v. talajszonda - nem tudom, maga az ingatlan olyan ~12 éve épült, feltételezem hogy van talajszonda is). A házba 3 vastagabb vezeték érkezik (3 fázis, N, PE). Az RCD ezekre van kötve (a PE kivételével). PE a kismegszakítók feletti réz csatlakozóban végződik amibe az összes zöld-sárga vezetik is be van kötve (konnektor stb.).
Mérések (lekapcsolt fázisok de felkacsolt RCD):
A mosogatógép háza - a saját csatlakozója PE szála között nincs szakadás (ellenállás: 0). Mosogatógép dugalj PE szál és bármely PE vezeték is össze van kötve. Bedugott állapotba mosogatógép ház és más dugaljak PE szála szintén kapcsolatban vannak.
Viszont bármely dugalj N és PE ágai között kb 15kOhm ellenállás van - ez nem tudom normális-e.
A mosogatógép beépített MDF szekrényben, saját lábon áll (azt hiszem állítható műanyag). Alatta járólap, cement bázisú ragasztó, vasbeton, padlófűtés csövekkel (5 rétegű csövek), hőtükör fólia, 5 cm-es EPS lap, szerelőbeton.
Április óta lakunk itt, a rázást kb. 1 hónapja észleltük először. Ha ráz akkor nem csak egy kis csípés, hanem folyamatosan, akár napokon át is ilyen állapotban van (lapos felületek kevésbé élek jobban, sarkok kifejezett csípnek). Majd multiméter feszültségre állítva, PE és mosogatógép ház mérés, amire kisül (?) elmúlik a jelenség, de pár nap, 1 hét után ismét ráz.
Lehet meg kellene nézetnem szakemberrel? :)

Üdv.: Tamás

nyaki

Üdv!
Ha a mosogatógép egyébként működik és felkapcsolt ÁVK mellett mégsincs kapcsolat a PE és N vezető között, de a PE vezetők összecsengenek, akkor az elosztóba érkező PE valahol lóg a semmibe, avagy kötési hiba áll fenn.
Ha a lakáselosztóban se cseng össze, akkor az óránál lóg, esetleg nincs  kialakítva a nullázás, ami viszont rossz földelőt vetít előre.

Simon Endre

Tehát ott van minden elem amely a statikus feltöltődéshez kell. Még egy bizonytalanság a 15k ohm mérése véletlenül nem lekapcsolt ÁVK mellett történt, vagy esetleg a kismegszakítók nem 2sarkúak. mert akkor az teljesen normális, bár én ezt egy kicsit alacsonynak találom, előirás szerint ennek többszáz kohmoknak kellene lennie. (A jelenség a bojler vagy más vízmelegítő fűtés közeledő meghibásodását jelzi.) A padlófűtésben keringő víz jó minöségő kazánvíz estén (1-2mS)  főleg az ötrétegű csövekben, amelyek inkább kondenzátorok mint vezetők töltésmegosztó gépként működik, ha megy a keringetés a töltést a padozatba halmozza fel. Próbáljátok már meg azt az egyszerő antisztatizálást, hátha bejön!