Gázóra bekötése EPH rendszerbe

Indította zsizsi, 2014. július 15., 20:25:43 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

zsizsi

Tisztelt Kollégák!

Véleményeteke kérem az alábbi kérdéssel kapcsolatban:
Adott egy új építésű közintézmény, melynek a telekhatárában van felszerelve az épület gázóra doboza. Ebbe kerül a főmérő, ez az épülettől cca. 30 méterre található. Az EPH biztosítását (bekötését?) a következő képpen gondolnám. A gázóra felett lévő bejövő és elmenő csöveket szabványos EPH bilincsekkel és  M-kh 6-os z/s vezetékkel összekötném. Viszont mivel az épület messzire van egy a  szekrény mellé leverendő 2-3 méteres keresztföldelővel adnám meg a kellő földpotenciált...
Természetesen az épületen belül a kazánházban az eph kialakítás elkészült..

Mi a véleményetek ezzel kapcsolataban?

nova

Jó kérdés. Mindenesetre külön témába raktam, mert kétszer is megtaláltam ugyanezt a hozzászólást a fórumon. :)
Gondolom fém csőről beszélünk mely a gázórából a kazánházba bemegy.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

tothgyula

Üdv. az Olvasóknak!
30 éves felülvizsgálói gyakorlattal az alábbit javasolom.Elég a gázmérő áthidalása, felesleges földelni.Az EPH kialakítása az épületben kötelező. A11/2013.(III.21.)NGM rendelet 32618pontja azt írja, hogy,"Gondoskodni kell a fémesen kapcsolódó szerelvények, csővezetékek egyenpotenciálra hozásáról."Földelni az épület fő földelő sínjénél kell, és oda kell bekötni az egyéb csővezetékeket.Mérést követően dokumentálni kell! Tisztelettel TothGyula.

SLC

-De gázcső nem használható EPH vezetésre
és mi van akkor, ha
-Bejövő gázcsonk ugye KPE cső fém védőcsőben feláll a telekhatáron a mérőhelyhez.
Mérőtől tovább szintén KPE csőben földben megy a gáz a 30m-re lévő épületig, ahol szintén fém védőcsőben feláll a csonk, majd réz vagy acél csővel bemegy a házba a kazánhoz, ahol kialakított EPH csomópont van.
A gázmérő + mérő FÉM (!) doboz hogyan kerül egy potenciálra a kazánnal és az épületben található fémcsövekkel?
Érdekes még, hogy a gázóra bejövő és elmenő csövét össze kell kötni, de a mostanában kötelező mérő dobozt miért nem kell bekötni?

Gyurmaúr(fi-relé)

hohohó, van ám itt néminemű kavarga, éspedig: ha és amennyiben KPE csőben - ma már csak azzal építenek ki új csatlakozást, illetve folyamatosan cserélik a régieket erre- érkezik a nafta, nos akkor nyilván a KPE szakaszokat nem kell bekötni az EPH-ba. Ezen kívűl az összes olyan FÉM felületet, csövet be kell kötni, melynek hossza meghaladja az 5 métert, illetve fémes kapcsolatban van olyan eszközökkel, melyek csatlakoztatva vannak a villamossági hálózattal. A gázmérő fém dobozát csatlakoztatni kell az EPH-hoz, feltéve, hogy az fémesen érintkezik a gáz vezetékkel...

Fecó

A véget nem érő vita, melyben érvek és ellenérvek, feltételezések, bizonytalanságok vannak. Mint látható ez mai napig téma. Mit mond a csodálatos és korszerű MSZ HD 60364, mit kell bekötni az EPH hálózatba ?

"az épületben lévő közüzemi csővezetékeket, pl. gázvezetékeket, vízvezetékeket;"

Nos ízlelgessük csak a mondat első felét "épületben lévő". Kertes házaknál, a telek sarkában lévő gázmérő vajon ide tartozik? Vagy a fém szekrénye? Ugye nem. Viszont az épületbe belépő fém gázvezetéket szerintem egyértelműen kössük be, itt vitának helye nincs. Jöjjön a következő bekötendő dolog:

"a szerkezeti idegen vezetőképes részeket, ha azok normál használat esetén hozzáférhetők, a fémes központi fűtési és légkondicionáló berendezéseket"

A példából egyértelműen látszik, jellemzően nagy kiterjedésű fémes, jól vezető szerkezetekről van szó, melyek összetett hálózatot alkotnak. Nem hiszem hogy a sorok írója kis alumínium szekrénykére, vagy annak ajtajára gondolt, de a gázmérőre sincs célzás benne. Mi van még:

"a vasbeton épületszerkezet fém részeit, ha a fémrészek hozzáférhetők, és megbízhatóan össze vannak egymással kötve"

Úgy vélem ezek a dolgok már az épületek szerkezeti, statikai fém dolgaira vonatkoznak, vasalatok, tartószerkezetek, nem gépészeti illetve villamos dolgok. Gázmérőről nem esik szó itt sem. Hol van leírva bármilyen jelenleg hatályos szabványban, jogszabályban hogy a gázmérőt át kell hidalni? Talán a GMBSZ kéri, mint ahogy a FI relét is?

" Olyan gázkészüléket, amelynek villamos hálózati csatlakoztatása van, csak olyan helyen szabad
felszerelni, ahol a gázcső hálózat be van kötve az épület egyen-potenciálra hozó (EPH) hálózatba.
Épületen belül új gázcső hálózat esetében ellenőrizni kell az EPH csomópontot, illetve
a gázcső hálózatnak ezzel való összekötését."

Nos, nem kér semmilyen gázmérő átkötést, csupán az EPH hálózat meglétét szablya feltételnek. Talán azért kell átkötni a gázmérőt, mert a csatlakozó menetes hollandik miatt nem számít egybefüggő fémszerkezetnek? Hiszen akkor a vízhálózatba beiktatott minden menetes elemet is áthidalhatnánk. Egy régi, MSZ 172 szabvány tett erre egy észrevételt:

"Azokat a fémszerkezeteket, amelyek egyes részei egymással - technológiai vagy szerkezeti, illetve
kivitelezési okokból - villamosan vezetői összeköttetésben vannak, egyetlen szerkezetnek kell tekinteni.
Ezeket elegendő egyetlen helyen az EPH-hálózatba kötni."

Tehát a menetes összekötés annak számít szerintem. Ezek szerint a gázmérő előtti és utáni vezetékszakaszt egy szerkezetnek kell tekinteni? Lehet azért kell a mérőt áthidalni, hogy gázmérő csere esetén ne keletkezzen véletlen sem apró szikra? Érthető lenne, de talán akkor fehéren-feketén le kellene legyen írva. Több lakásos társasház esetén, ahol a gázmérő előtt is és után is jókora fém vezetékszakasz található, és az épületbe belépő gázcsőhálózat megfelelően, a belépési ponton be van kötve az EPH rendszerbe, szerintem valóban jó dolog lehet a mérő áthidalása, de egy kertes háznál, a telek sarkán álló, a bejövő oldalon csak védőcső funkciót ellátó fém cső miatt áthidalni a gázmérőt nem tudom mi értelme. Van esetleg pozitív példa hogy ez miért hasznos?




SLC

-Valószínűleg megszokásból kéri a TIGÁZ a kert sarkában megbúvó gázmérőnél az áthidalást  :)
-Valószínűleg az általad említett véletlen szikra elkerülésre hasznos is. Tehát ártani nem árt, nem egy jelentős költség.  ;)
Bár ezekben a szabványos mérő dobozokban a bejövő és elmenő csövek fémes kapcsolatban vannak a dobozzal, így át is hidalják az órát...

Fecó

Az emberi butaság, megszokás, régi beidegződések sok furcsaságot szülnek. Vannak emberek, akik vonzódnak hozzá hogy zöld/sárga vezetéket lássanak. Valóban nem sok pénz, csak néha felesleges dolgokat kérnek tőlünk. Mindennek az a vége, hogy azt csinálja meg az ember amit kérnek, mert úgy sem tudsz vitába szállni velük, illetve tudnál, csak a megrendelőt veszed figyelembe, aki nem biztos hogy ki tudja várni a gázbekötést a lezajló perek végéig.